Προς το περιεχόμενο

AMD RADEON 69XX


outlaw star

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 713
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μάγκες καλημέρα και χρόνια πολλά..θέλω να αλλάξω vga...το σύστημα είναι ένας i7@4ghz με 2 δίσκους, 2 drives και μια 4890 vapor-x...σκέφτομαι την 6950..λόγω τιμής.. :P

και λόγω τροφοδοτικού..και εδώ είναι το θέμα...έχω ένα silverstone strider 600watt, αλλά τώρα κλείνει τριετία...έχω δει ότι η 6950 είναι σχετικά κοντά σε κατανάλωση με τη 4890 (λίγο πιο πάνω)..θα έχω πρόβλημα με την τροφοδοσία??ρωτάω επειδή όσο ναναι με τα χρόνια πέφτει η απόδοση του psu...πάντως μέχρι τώρα το τροφοδοτικό είναι σταθερότατο..αλλιώς να πάω σε 6870 γιατί να αλλάξω και τροφοδοτικό, απλά δεν...(100 ευρά για την αγορά της vga έχουν εκταμιευθεί απο την υπογραφή μου.. :lol: )..κάποια στιγμή πρέπει να την αλλάξω ελαφρώς..να κάνω το 2010 2011 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω οι τιμες των 5870 πεφτουν ραγδαια.Υπαρχει καποιο ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ συγκριτικο (σεις τα ξερετε καλυτερα αυτα,εγω ουτε τα fakes δε καταλαβαινω) με 5870 CF και 68ΧΧ,69ΧΧ,570,580 κτλ για να δω αν αξιζει η αγορά μιας 2ης 5870.

 

 

Kαμμια βοηθεια παιδες? δε βρισκω δυστυχως στο νετ καποιο τεστ με 5870 CF vs 69XX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω απλως να δω ποσο πιο δυνατο ειναι,ωστε να αποφασίσω αν αξιζει.

 

Εαν εχεις καποιο review/bench θα βολευε πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε αυτά που ζήτησες kanesaxo

 

Τα τεστ είναι με setup: I7-920 @ 3.33GHz

DDR3-1333 3 x 2GB

NVIDIA ForceWare 262.99

NVIDIA ForceWare 263.09

AMD Catalyst 10.10e

AMD Catalyst 8.79.6.2RC2

Όλο το Review Εδώ.

post-140396-0-43562700-1293913175_thumb.png

post-140396-0-42820500-1293913185_thumb.png

post-140396-0-53704400-1293913565_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και λόγω τροφοδοτικού..και εδώ είναι το θέμα...έχω ένα silverstone strider 600watt

Χρόνια πολλά κ καλή χρονιά! outlaw star το 600w τροφοδοτικό σου σηκώνει την 6950, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε αυτά που ζήτησες kanesaxo

 

Να σαι καλά! τα εριξα μια ματια μολις.

 

Οπως βλέπω τα διαγράμματα, ειναι προτιμοτερο κατα τη γνωμη σου να παρω αλλη μια 5870 στα 200ε περιπου ή να πουλησω την δικη μου σε αυτη τη τιμή,να βαλω άλλα 170ε και να παρω μια 6970 ?

Σε αμφοτερες τις περιπτώσεις, ξοδευω το ιδιο ποσο.

Βεβαια στην περιπτωση των 5870 CF παιρνω αρκετά μεγαλύτερη ισχύ απο μια 6970.

 

Υ.Γ. κατι περιεργο που παρατηρα.Πχ στη καρτελα του μετρο, αν δεις μια καρτα ΑΤΙ και τις αντιστοιχες τους σε CF σχεδον διπλασιαζουν την αποδοση τους (σχεδον).

Ενω οι αντιστοιχες της Nvidia,αυξάνουν την αποδοση πολύ λιγότερο.

Φταιει το συγκεκριμμένο game bench ας πουμε, ή το CF ειναι καλυτερο απτο SLI ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. κατι περιεργο που παρατηρα.Πχ στη καρτελα του μετρο, αν δεις μια καρτα ΑΤΙ και τις αντιστοιχες τους σε CF σχεδον διπλασιαζουν την αποδοση τους (σχεδον).

Ενω οι αντιστοιχες της Nvidia,αυξάνουν την αποδοση πολύ λιγότερο.

Φταιει το συγκεκριμμένο game bench ας πουμε, ή το CF ειναι καλυτερο απτο SLI ?

 

5870 55% ανοδος στο cf metro2033

480 73% ανοδος στο sli metro2033

 

6970 70% ανοδος στο cf metro2033

580 73% ανοδος στο sli metro2033

 

5870 64% ανοδος στο cf crysis

480 62% ανοδος στο sli crysis

 

 

ενδεικτικά πάντα, παίζουν και άλλοι παράγοντες στο εκάστοτε παιχνίδι.(drivers,χορηγίες,etc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά! τα εριξα μια ματια μολις.

 

Οπως βλέπω τα διαγράμματα, ειναι προτιμοτερο κατα τη γνωμη σου να παρω αλλη μια 5870 στα 200ε περιπου ή να πουλησω την δικη μου σε αυτη τη τιμή,να βαλω άλλα 170ε και να παρω μια 6970 ?

Σε αμφοτερες τις περιπτώσεις, ξοδευω το ιδιο ποσο.

Βεβαια στην περιπτωση των 5870 CF παιρνω αρκετά μεγαλύτερη ισχύ απο μια 6970.

 

Υ.Γ. κατι περιεργο που παρατηρα.Πχ στη καρτελα του μετρο, αν δεις μια καρτα ΑΤΙ και τις αντιστοιχες τους σε CF σχεδον διπλασιαζουν την αποδοση τους (σχεδον).

Ενω οι αντιστοιχες της Nvidia,αυξάνουν την αποδοση πολύ λιγότερο.

Φταιει το συγκεκριμμένο game bench ας πουμε, ή το CF ειναι καλυτερο απτο SLI ?

 

Ειναι γεγονος οτι η 6χχχ σειρα εχει πολυ καλο scaling.Εγω θα σου ελεγα να κανεις το δευτερο.Να πουλησεις δλδ την 5870 και να πας σε μια 69χχ,οτι θα κανω και εγω μαλλον. :P

 

Μπορει με 2 5870 να εχεις πιο πολυ δυναμη αλλα τα μειον των dual gpu δεν θελω να τα σκεφτομαι.Η 6950 που με 280 ευρω εχεις μια 6970 πολυ ευκολα ειναι πραγματικα δωρακι.Απο την αλλη σκεφτομαι συνεχεια το "κουιζ της χρονιας" που ειπε ο atiman στο thelab και λεω να περιμενω λιγο ακομα.Παντως η αληθεια ειναι οτι το καλυτερο διαστημα για να αγορασεις μια gpu ειναι τουλαχιστον 2 μηνες μετα την κυκλοφορια τους και ποτε με το που βγαινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά! τα εριξα μια ματια μολις.

 

Οπως βλέπω τα διαγράμματα, ειναι προτιμοτερο κατα τη γνωμη σου να παρω αλλη μια 5870 στα 200ε περιπου ή να πουλησω την δικη μου σε αυτη τη τιμή,να βαλω άλλα 170ε και να παρω μια 6970 ?

Σε αμφοτερες τις περιπτώσεις, ξοδευω το ιδιο ποσο.

Βεβαια στην περιπτωση των 5870 CF παιρνω αρκετά μεγαλύτερη ισχύ απο μια 6970.

 

Υ.Γ. κατι περιεργο που παρατηρα.Πχ στη καρτελα του μετρο, αν δεις μια καρτα ΑΤΙ και τις αντιστοιχες τους σε CF σχεδον διπλασιαζουν την αποδοση τους (σχεδον).

Ενω οι αντιστοιχες της Nvidia,αυξάνουν την αποδοση πολύ λιγότερο.

Φταιει το συγκεκριμμένο game bench ας πουμε, ή το CF ειναι καλυτερο απτο SLI ?

 

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους.

Η 5870 ειναι μια πολυ αξιολογη καρτα που κραταει καλα μεχρι σημερα στα περισσοτερα παιχνιδια.

Αν τωρα σε τρωει ο κ...ς σου και θες μια αλλαγη τοτε πιστευω αξιζει να δεις την 6950 στα 300ευρω.

Αν θες να δωσεις κατι παραπανω τοτε βλεπεις την 6970 αλλα βλεπεις και την 570 της nvidia και οι δυο καρτουλες ειναι στα 380 ευρω περιπου.

Σημερα οι περισσοτερες 6950 γινονται 6970 με ενα απλο flashing bios.

Οι επιλογες σου για μενα ειναι 6950 ή 570.

Μην πας στο σεναριο 2x5870.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε βλέπω παίδες πως ολοι με προτρέπετε για 6950->6970 (εφοσον ολες οι 6950 ξεκλειδώνουν).

Νvidia δε θα θελα να αγοράσω,οχι για κάποιο συγκεκριμμένο λόγο (αν και πλεον δε γνωριζω αν ισχυει οτι κατααλωνουν/θερμαινονται περισσότερο)

 

Συμφωνω με τον φιλο που ανεφερε περι υπομονής για 1-2 μήνες,αλλα ας μην ξεχνάμε πως αν οι 69ΧΧ "πιασουν" στην αγορά,τοτε η 5870 μο θα πουλιεται ακομη λιγοτερο.Το ταιμινγκ τωρα ειναι εξαιρετικό, αλλά δεν καιγομαι κιολας.

Πιο πολύ με εχει πιασει ο αερας της αλλαγής,για να ακριβολογώ...

 

Τα μειον που αναφερθηκαν σε περιπτωσεις CF/Sli νομιζω οτι πλεον ειναι ένα ψιλομύθος...Ειχα σλι αρκετό καιρό και δεν ειχα καποιο προβλημα.Ισως παλι,δεν ετυχε? ποιος ξερει.

 

Απλά να καταγράψω άλλη μια επιτυχή μετατροπή 6950->6970, μοντέλο sapphire :-)

 

Ευγε! μηπως εχει καποιο τεστ πριν και μετα? ετσι για το θεαθήναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...