Προς το περιεχόμενο

Πρότυπο Φόρμας αγοράς-αναβάθμισης υπολογιστή


ColdFusion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως ενεργό μέλος στο θέμα με τις αναβαθμίσεις παραθέτω μια τυπική φόρμα που είμαι σίγουρος πως θα βοηθήσει τα άτομα που ασχολούνται με συνθέσεις υπολογιστών να σας δώσουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα .

 

 

 

Φόρμα Αγοράς-Αναβάθμισης υπολογιστή

 

 

 

Για αγορά υπολογιστή

 

 

Αναφέρουμε:

 

Ποσό που διαθέτουμε :

700 - 800 ευρώ

 

Χρήση υπολογιστή :

gaming

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

Lineage II ,  και διάφορα άλλα μάλλον με απαιτήσεις γραφικών

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.

LG FLATRON L 1718S   17" . Ίσως αγοράσω άλλη αν μου περισσέψουν χρήματα.

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

Δεν χρειάζομαι

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).

Κόρινθος αλλά μπορώ να πάω και Αθήνα.

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? 

Δεν έχω πρόβλημα. Επιθυμώ καλή τιμή και καλή ποιότητα.

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

Μπορώ να το στήσω και μόνος μου αλλά μήπως είναι καλύτερα να στηθεί απ το κατάστημα για να δοθεί εγγύηση ?

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .

Windows 8.1

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παίδες, σκέφτομαι να πειραματιστώ και κάποια στιγμή να κάνω και εγώ μόνος μου ένα pc.

Θα ήθελα για αρχή να ρωτήσω πόσο πιο οικονομικό θα μου βγει από το να το έπαιρνα έτοιμο. Ξέρω ότι αυτό είναι σχετικό άρα ας πω περίπου τι θέλω.

Χρησιμοποιώ αρκετή δουλειά γραφείου, εργασίες, κατεβάσματα internet. Από τον χρόνο που περισσεύει θέλω κανά παιχνίδι να τραβάει αλλά όχι συνέχεια ούτε τρελά πράγματα..(lol, κανά shooter)

Πολύ πρόχειρα καθώς το μόνο που έχω κάνει σε desktop είναι αλλαγή τροφοδοτικού...

Έχω σκεφτεί να βάλω

cpu: intel i5

gpu: geforce 1-2 giga (λογικά για λίγο gaming είναι πολλά αλλά ας είναι)

hdd: 500giga (έχω και εξωτερικό οπότε δεν με ενδιαφέρει)

Τώρα δεν ξέρω που μου παν τα 4 από

τροφοδοτικό (με πόσα watt θα είναι καλά το παραπάνω σύστημα)

Μητρική

Κουτί ανεμιστηράκια ψύχτρα...

Προτίνετε κάτι και καμιά extra συμβουλή....ευχαριστώωωω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 600 κατοσταρικα. Μου ήρθε η ιδέα μόλις είδα το θέμα με τη συναρμολόγηση. Έχω σχετικα καλό laptop το οποίο με εξυπηρετεί (αν και ανεβάζει θερμοκρασία- πάστα -καθάρισμα να κάνω?) Δεν έχω πάρει κάτι ακόμα από "υλικά" αλλά αφού θα δοκιμασω μόνος δεν βιαζομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για αναβάθμιση  υπολογιστή


Αναφέρουμε:

Ποσό που διαθέτουμε :  < 150

Χρήση υπολογιστή : πολύ πολύ ελαφρύ gaming  , σερφαρισμα

Λοιπόν μητρική εχω την  ASUS P5N7A-VM

με τον CORE 2 DUO E7300 2.66 GHZ

κάρτα οθόνης δεν εχω , χρησιμοποιώ την on-board  :cry:
4 gb ram , win7 , σε αυτο το κουτί :fear:

και τροφοδοτικό THERMALTAKE W0061 TR2 POWER 420W

 

σκέφτομαι να του βάλω μια καρτούλα οθόνης σαν κι αυτη π.χ.  αλλα 1) δεν ξέρω αν χωράει γιατί το κουτί είναι πολύ  μικρο  2) δεν ξέρω αν θα εχω κάποιο πραγματικό όφελος

 

θα ήθελα τα φωτά σας αν μπορώ να κάνω κατι κι αν αξίζει τον κόπο 

ετσι κι αλλιώς θα παω σε νεο pc απλα χρειάζομαι  και αυτο

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορά υπολογιστή


Αναφέρουμε: 

Ποσό που διαθέτουμε :

700 - 800 ευρώ

Χρήση υπολογιστή :

gaming

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

δεν εχω καποιο συγκικριμενω
Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.

δεν θελω οθονη

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

Δεν χρειάζομαι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).

Αθηνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? 

Δεν έχω πρόβλημα.
Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

Μπορω και μονος μου

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .

Windows 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσό που διαθέτουμε :500

Χρήση υπολογιστή :
gaming
Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:δεν χρησιμποιω και κανενα 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.
χρειαζομαι και οθονη
Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?
δεν εχω προβλημα αρκει να ειναι φθηνα :P
Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).
λευκαδα αλλα θα το παρω με μεταφορικα xD
Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? απο το ιδιο λογικα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?
να συναρμολογιθει απο το καταστημα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .
αρκει να ειναι windows :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, προτείνω να προστεθούν στη φόρμα αναβάθμισης και οι εξής 2 σειρές αν το θεωρείτε οκ:

Α) '' θα γίνει oc ή όχι? Αν θα γίνει, σε τί μέγεθος (μικρό,μέτριο,μεγάλο)? ''

& Β)  '' θα γίνουν μελλοντικές αναβαθμίσεις στο υλικό του καινούργιου συστήματος αργότερα? ''

 

Η πρώτη για να μπορούμε να προτείνουμε την κατάλληλη μητρική χωρίς να χρειαστεί να ρωτάμε κάθε φορά για αυτό το θέμα και η δεύτερη για το κατάλληλο case+psu σχετικά με τις μελλοντικές αναβαθμίσεις σε συνδυασμό πάντα και με το budget και τη χρήση του Η/Υ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά , θα φτιάξω καινούργιο σύστημα δηλαδή ( CPU motherboard ram ) τα αλλά κομμάτια τα έχω ήδη .

Έχω σκεφτεί να πάρω τον intel i7 4790k που βγαίνει 20/6 μιας και οτι άλλο πάρω θα είναι πάνω κατω σε αυτήν την τιμή και θα είναι παλιός , έχω δει ήδη κάτι ram της crucial 2x8 στα 1600 MHz και σκέφτομαι σε motherboard που είναι το πιο σημαντικό γιατί θέλω να τρέχω hackintosh και windows 7ή8 και να μπορώ να κάνω over clock μετά απο χρόνια αν μου χρειαστεί !

Το OC το σκέφτομαι επειδή δύσκολα θα φτιάξω άλλο PC ξανά και αν δε μπορώ να τρέξω κάποια προγράμματα σε 5χρονια θα τον κάνω OC

ΑΥΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αναβάθμιση υπολογιστή
 

Ποσό που διαθέτουμε : Αναλογως το τι πρεπει να αναβαθμιστει απο τα παρακατω...

Χρήση υπολογιστή : Gaming @ 1920x1200 προς το παρον...

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: photoshop premiere και λιγο επεξεργασια ηχου

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? οχι

Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. dell 2412m

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? οχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθηνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? αν ειναι για μεχρι 2 καταστηματα οκ αλλιως απο 1.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? απο μενα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .οχι

Τα κομματια που εχω και θελω να αλλαξω ειναι ενας qx6800 extreme s775

και το συστημα ψυξης μια Asus Striker II Extreme,

 

μνημες ειναι 4x2gb DDR3 1600mhz νομιζω δεν χρειαζονται αλλαγη πειτε μου αν ειναι...

 

vga ειναι μια gtx 480 η οποια δεν ξερω αν θα δω τεραστια διαφορα αν την αλλαξω , γιατι στο bf4 για παραδειγμα , ολα τερμα , κολλαει ελαχιστα , σε σημεια , οπως και στο crysis 3...

 

αν δεν ειναι θεμα cpu και πρεπει να αλλαχθει μου λετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με μεγάλα κόκκινα γράμματα...

 

Τελευταίο τόπικ εδώ! Όποιος θέλει βοήθεια δεν αναρτά εδώ το πρόβλημα του, αλλά αντιγράφει την φόρμα στην 1η σελίδα και δημιουργεί νέο τόπικ στην ενότητα  Νέα Συστήματα & Αναβαθμίσεις από κάτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...