Προς το περιεχόμενο

Dell U2311h 208€


JohnnyX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως και να έχει μπες στο excel και γράψε το "ταβάνι σου" να δούμε που βρισκόμαστε.

 

Υ.Γ βασικά κάντε το και οι προηγούμενοι, στο αρχείο προσθέθηκε είδη το νέο κελί.

 

Άλλαξα το link του Excel γιατί συνεχώς έβλεπα αλλαγές στα ήδη γραμμένα ονόματα και όχι κάτι ιδιαίτερο ως προς την προσθήκη.

 

Επειδή με το παραπάνω link βλέπω πως δημιουργουνται λάθη όποιος θέλη να δηλώση συμμετοχή ας συμπληρώσει αυτή τη φόρμα (http://goo.gl/Q4pjz) με τα απαραίτητα στοιχεία.

 

Έφτιαξα αυτή τη φόρμα για όποιον θέλει να προστεθεί, θα προσθέσω και το πεδίο για το max που θέτει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 574
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δυστυχώς αδερφε το κερδος τους δεν ειναι μονο τόσο. Ίσως φαίνεται τόσο στα τιμολογια αλλα εχε υπόψη σου οτι σε αυτά τα ειδη παίζει 1+1 ή 2+1 δώρο, και έτσι μειώνουν το κόστος σε σχέση με το τι γράφει στο τιμολογιο... :rolleyes:

 

Προσωπικά όπως προείπα εχω ταβάνι (160 τελική με μεταφορά) και θα εξαρτηθεί απο την τελική τιμή αν θα συμμετασχω στην αγορά ή όχι, προς το παρόν δεν ειμαι στη λίστα...

 

 

Αν ισχύει αυτό τότε να πάω να ανοίξω μαγαζί αύριο κιόλας. Θα πουλάω 100 οθόνες αλλά θα έχω πληρώσει μόνο τις 50. Δηλ. η Dell αν έχει πουλήσει 1000000 Dell U2311h τις μισές τις έχει κατασκευάσει δωρεάν ? Μόνος σου τα λές αυτά (για να δικαιολογήσεις τα 160 ευρώ) ή στα έχει πεί κανένας ?

 

ΥΓ: 160 τελική και με μεταφορικά ? ίσως σε μεταχειρισμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύει αυτό τότε να πάω να ανοίξω μαγαζί αύριο κιόλας. Θα πουλάω 100 οθόνες αλλά θα έχω πληρώσει μόνο τις 50. Δηλ. η Dell αν έχει πουλήσει 1000000 Dell U2311h τις μισές τις έχει κατασκευάσει δωρεάν ? Μόνος σου τα λές αυτά (για να δικαιολογήσεις τα 160 ευρώ) ή στα έχει πεί κανένας ?

 

ΥΓ: 160 τελική και με μεταφορικά ? ίσως σε μεταχειρισμένη.

 

 

δεν καταλαβαίνω προς τι η επιθεση...; Έτσι πάνε στους μεγάλους τζίρους...

Μήπως εχεις κανενα μικρομάγαζο που δε σου δίνουν δώρο ούτε βιδες για μητρική;

 

Εχει μαλιστα ξαναναφερθει σε πολλα θέματα... Άντε, όχι 1+1 αλλα το 2+1 ή άλλες του στυλ 50 οθονές + δώρο 15 netbook παίζουν...

 

Επίσης όσα θελω και όσα εχω δικαιολογώ να δωσω και δε σου πέφτει κανενας απολύτως λόγος. Και για να μη σου χαλάσω το κέφι δεν εχω βαλει το ονομα μου καν στη λιστα καθώς η επιλογή μου θα εξαρτηθεί απο την τελική τιμή. Προτιμώ να μην συμμετάσχω καν παρα να μπώ και μετα να πω, α, τελικά δεν ενδιαφέρομαι...

Αλλου αυτα λοιπόν και αν εχεις νευρα βρες γκομενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαίνω προς τι η επιθεση...; Έτσι πάνε στους μεγάλους τζίρους...

Μήπως εχεις κανενα μικρομάγαζο που δε σου δίνουν δώρο ούτε βιδες για μητρική;

 

1)Δεν έκανα καμία επίθεση. Εκτός και αν θεωρείς επίθεση το ότι δεν ασπάζομαι αυτά που λές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να γράφει την γνώμη του αρκεί να μην προσβάλλει τον άλλο και δεν νομίζω από μέρους μου να έγινε κάτι τέτοιο.

 

2)Μαγαζί δεν έχω. Αν δεις την παρουσία μου στο forum θα διαπιστώσεις τί κράξιμο ρίχνω. Αλλά δεν ζητάω υπερβολές. Απαιτώ λογικά πράγματα από την εγχώρια αγορά.

 

 

Εχει μαλιστα ξαναναφερθει σε πολλα θέματα... Άντε, όχι 1+1 αλλα το 2+1 ή άλλες του στυλ 50 οθονές + δώρο 15 netbook παίζουν...

 

Μίλησες για οθόνες 1+1 ή 2+1. Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο προσωπικά γιατί δεν έχω κατάστημα προκειμένου να ξέρω τί παίζει.

 

Επίσης όσα θελω και όσα εχω δικαιολογώ να δωσω και δε σου πέφτει κανενας απολύτως λόγος. Και για να μη σου χαλάσω το κέφι δεν εχω βαλει το ονομα μου καν στη λιστα καθώς η επιλογή μου θα εξαρτηθεί απο την τελική τιμή. Προτιμώ να μην συμμετάσχω καν παρα να μπώ και μετα να πω, α, τελικά δεν ενδιαφέρομαι...

Αλλου αυτα λοιπόν εμποράκο και αν εχεις νευρα βρες γκομενα...

 

Δεν μου πέφτει λόγος αλλά βλέπω να επαναλαμβάνεις τα 160. Κάποιοι τρέχουν προκειμένου να επιτύχουν μια καλή τιμή για την ομαδική. Μακάρι να πετύχουν τιμή και 150. Το να επαναλαμβάνει κάποιος όμως μια αυθαίρετη τιμή (ελπίζω μην παρεξηγήσεις και το αυθαίρετη) μπορεί να οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα κάποιους και στο τέλος όταν επιτευχθεί τιμή πχ 180-200 ευρώ να φανεί ακριβή και να μην συμμετάσχουν, με αποτέλεσμα η ομαδική να ναυαγήσει και ο κόπος και το τρέξιμο κάποιων να πάει χαμένο.

 

ΥΓ: Για το τελευταίο σχόλιο δεν μπαίνω καν στο κόπο να το σχολιάσω. Τέτοιου είδους σχόλια ακούς εκεί που τα επιχειρήματα δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι τα καταστηματα παρακολουθουν τις συζητησεις όμως εδω μέσα και με βάσεις αυτές θα διαμορωφωσουν την τιμή το εχεις υπόψη σου...; Αλλιώς ειναι να βλέπουν ότι όλοι την κυνηγαμε στα 160 και αλλιως στα 180 και χωρις μεταφορικά που προαναφέρθηκε... Μη μας πλασαρουν ότι θέλουμε και πούμε και ευχαριστώ απο πάνω. Εχω ξανασυμμετάσχει σε ομαδική παραγγελία (σε άλλο γνωστό ελληνικό forum) και καταληξαμε σε τιμή 32-33% κάτω, όχι 10% που λεμε εδω τώρα... Το 10% μπορεί να το διεκδηκήσει ο καθένας μας που θα θέλει 2 ή 3 οθόνες κατα τη γνώμη μου.

 

Πεινανε τα μαγαζιά, δεν εχουν να πληρώσουν το ΤΕΒΕ τους, το νιωθετε; Ο άλλος αν ειναι να βγάλει 10 ευρω απο την κάθε οθόνη και δωσει 60 οθόνες με ελαχιστο κόπο το έβγαλε το δίμηνο του ΤΕΒΕ. Δεν ειμαστε πλέον στο '90 που όλα κυλουσαν (λεμε τώρα) ρόδινα στην οικονομία (εδω γελατε)...

 

Ανακαλώ την τελευταία γραμμη του προηγούμενου μυνηματος μου αλλα το έλαβα ως εντονη και στοχευμενη επιθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου για πες μου σε παρακαλώ τι προιον αγορασες με 32-33% κατω απο τη φθηνοτερη τιμή του σκρουτζ για να έχω μια ιδέα.

 

Το ποσοστό αυτο που αναφερεις εκπτωσης μου ακουγεται εξωπραγματικο.

 

Για να καταλαβετε ενα πραγμα.Καναμε ομαδικη αγορα ανταλλακτικων αυτοκινητων, απο την ιδια την κατασκευάστρια εταιρια (εργοστασιο στην αγγλια) η οποια τα εκοψε τιμολογιο σε ενα προμηθευτή που ειχαμε καλές σχέσεις σα φορουμ.

Οποτε φθασαν στα χέρια μας (-το ποσοστό του προμηθευτή) με ενα τελικό 20% (μπορει να λεω και πολυ).

Τωρα τι να πω? 30%+, πραγματικα μου ακουγεται αδιανοητο,αλλά μακάρι ναταν τόσο.

 

Υπενθυμιζω στη περιπτωση μας,υπηρξε ΜΟΝΟ ενας μεσάζοντας και κανείς άλλος.Και τζιρο το διπλάσιο απο το τζιρο των οθονων μεχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου για πες μου σε παρακαλώ τι προιον αγορασες με 32-33% κατω απο τη φθηνοτερη τιμή του σκρουτζ για να έχω μια ιδέα.

 

Το ποσοστό αυτο που αναφερεις εκπτωσης μου ακουγεται εξωπραγματικο.

 

Για να καταλαβετε ενα πραγμα.Καναμε ομαδικη αγορα ανταλλακτικων αυτοκινητων, απο την ιδια την κατασκευάστρια εταιρια (εργοστασιο στην αγγλια) η οποια τα εκοψε τιμολογιο σε ενα προμηθευτή που ειχαμε καλές σχέσεις σα φορουμ.

Οποτε φθασαν στα χέρια μας (-το ποσοστό του προμηθευτή) με ενα τελικό 20% (μπορει να λεω και πολυ).

Τωρα τι να πω? 30%+, πραγματικα μου ακουγεται αδιανοητο,αλλά μακάρι ναταν τόσο.

 

Υπενθυμιζω στη περιπτωση μας,υπηρξε ΜΟΝΟ ενας μεσάζοντας και κανείς άλλος.Και τζιρο το διπλάσιο απο το τζιρο των οθονων μεχρι τώρα.

 

Όταν ειχαμε κανει εκεινη την ομαδική ο σκρουτζ δεν υπήρχε καν... Οι τιμές ήταν 32-33% κάτω απο το τοπικο καταστημα-αντιπροσωπεία (ανταλλακτικα ειχαμε πάρει κ εμεις και ήταν μηχανών και όχι τόσο μεγάλος τζίρος τώρα που το σκέφτομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα βγαίνει ο κάρφουρας ή ο γκέτιτ ή όποιος και τελικιάζει στο -35-40% κάθε τόσο και χωρίς να συντρέχουν λόγοι εποχικής έκπτωσης,τί μου λέτε ρε σεις για υγιή ανταγωνισμό ή σωστές+ηθικές αρχές υγιούς εμπορίου και π@π@ριές κλεοπάτρα.

 

Όπου μας πετύχουν είναι (και στο aftersales btw,το λουζόμαστε συνεχώς και αδιαλλείπτως),σιγά μη λυπηθούμε τους πτωχούς πλην τίμιους ειαγωγείς,ρε χού από δω.

 

Παυλίδη (; ),γερά με τσαμπουκά και λίγα είπες,έχεις την αμέριστη συμπαράστασή μου ας μη σε ξέρω.

 

 

Και στο φινάλε,σαν καταναλωτές,καλά θάταν να μας το δώσουν 70% κάτω της αρχικής τιμής και κανα ανατολικοέτσι να γουστάρουμε (ή κανα νταγκλαρά για τους "άλλους").Γιατί δεν είδα ποτε (μόνο στη Μονόπολι) να λένε "φέτος είχαμε κέρδη και τα αναδιανέμουμε σαν ανταποδοτικά τέλη,αναδιαπραγματευόμενοι προς τα κάτω τις τιμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς εχει να κανει με το προιον φιλε παυλίδη.

 

Εμεις εχουμε κανει ομαδικες αγορές προιοντων αυτ/του με διαφορες εκπτωσεις.

Απ'οτι καταλαβαμε ο τζιρος κυμαινεται σε διαφορετικά επιπεδα για τη καθε εταιρια,ωστε να σου δωσουν εκπτωση.

 

Χαρακτιριστικά αναφέρω.Απο την quaife για μπλοκέ των περιπου 900-950ε, μας βγηκαν με μεταφορικα περιπου 700

Απο oreca, με μεταφορικά περιπου 15-20% κάτω αναλόγως τζιρο/προιον.

Απο supersprint με μεταφορικα πάλι γύρω στο 15-20%.

 

Οπότε ας μη δενουμε ΚΑΘΕ ομαδική αγορά με ενα συγκεκριμμένο ποσοστό και διαπληκτιζόμαστε τζάμπα και βερεσε.Δεν ειναι παντού τα ίδια και δεν εχουμε παντα τις ακρες να παρακάμπτουμε ΟΛΟΥΣ τους μεσάζοντες. (στις ανωτερω περιπτωσεις ο μεσαζων ητο παντα ένας, με ένα τυπικό ποσοστό κερδους).

Παλιότερα βέβαια,καποιες εταιριας δεν απαιτουσαν ελληνικο καταστημα/μεσαζοντα.

Μάζευα πχ εγω ο Χ,ο Ψ που μιλουσα με την εταιρια 5000ε και εκανα την παραγγελία και τα μοιραζόμασταν/τα στελναμε κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδεύεστε δεν έχουν όλα το ίδιο ποσοστό κέρδους. Άλλο ποσοστό έχουν οι συναγερμοί, άλλο οι τηλεοράσεις κλπ. Η αλήθεια είναι ότι γενικά το ποσοστό κέρδους για τους υπολογιστές δεν είναι μεγάλο, απλά επαναλαμβάνω ότι αν αγοράζει από ένα συγκεκριμένο προμηθευτεί και κάνει μεγάλο τζίρο ως κατάστημα την επιβραβεύουν.

Αυτά τα λέω από ότι έχω ακούσει όταν δούλευα σε ένα μαγαζί και από όσα έχουμε συζητήσει με ένα φίλο που έχει μαγαζί με PC.

 

Το πρόβλημα είναι το ΦΠΑ(23%) :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδεύεστε δεν έχουν όλα το ίδιο ποσοστό κέρδους. Άλλο ποσοστό έχουν οι συναγερμοί, άλλο οι τηλεοράσεις κλπ. Η αλήθεια είναι ότι γενικά το ποσοστό κέρδους για τους υπολογιστές δεν είναι μεγάλο, απλά επαναλαμβάνω ότι αν αγοράζει από ένα συγκεκριμένο προμηθευτεί και κάνει μεγάλο τζίρο ως κατάστημα την επιβραβεύουν.

Αυτά τα λέω από ότι έχω ακούσει όταν δούλευα σε ένα μαγαζί και από όσα έχουμε συζητήσει με ένα φίλο που έχει μαγαζί με PC.

 

Το πρόβλημα είναι το ΦΠΑ(23%) :cry:

 

αυτό με τα Bonus ισχύει επίσης επιπλέον των άλλων που ειχα πει (π.χ. 50 οθονές με 15% κατω της τιμής πώλησης + 15 netbook δωρεάν - 100% κέρδος). Ακόμα και οι παγωτατζηδες το κανουν στα περιπτερα... δινουν 30% στον εμπορα αμεσα κατα την αγορά (καθώς αγοράζει 0,70 πουλαει 1) και στο τέλος της σεζόν αναλογως του τζίρου πάει επιπλέον "δωρο" 5-15% σε μετρητά ή σε εμπορευμα τον επόμενο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται εχει χαθει λιγη το νοημα...

Η ομαδικη παραγγελια ξεκινησε για να πετυχουμε μια καλυτερη τιμη απο τα 210, μιας και υπηρχε γενικο ενδιαφερον.

Φυσικα οσο πιο χαμηλα τοσο το καλυτερο, αλλα ρεαλιστικα να το δουμε και μια τιμη στα 180 θα ειναι σημαντικο οφελος.

Οπως αναφερθηκε ξανα σε αυτο το νημα, για δειτε ποσο πουλιεται στο εξωτερικο η συγκεκριμενη οθονη.

Σπανια καποιο προιον τετοιο να ειναι πιο φθηνο ΗΔΗ εδω, οποτε μην εχουμε και παραλογες απαιτησεις.

Κατα τη γνωμη μου, οποιος βαζει καποιο "ταβανι" στην τιμη που θελει να δωσει, καλυτερα να μην δηλωσει συμμετοχη ακομη (οπως εκανε ο paylidis).

Δικαιωμα του καθενος να ελπιζει σε οποιαδηποτε τιμη, αλλα να μην επηρεασει την ομαδικη αγορα.

Υποτιθεται οσοι δηλωνουν συμμετοχη δεσμευονται για αγορα (με δεδομενη μια εκπτωση τουλαχιστον 15%, αυτο πιστευω ειναι προυποθεση για ολους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνωμη μου, οποιος βαζει καποιο "ταβανι" στην τιμη που θελει να δωσει, καλυτερα να μην δηλωσει συμμετοχη ακομη (οπως εκανε ο paylidis).

Όταν λες για ταβάνι εννοείς για αυτά που συζητάμε εδώ (τα ποσοστά κλπ) ή για την φόρμα που έχει δυνατότητα να βάλεις μέγιστη τιμή που δέχεσαι;

Η αλήθεια είναι περιπλέκει τα πράγματα λίγο να βάλει κάποιος μέγιστη τιμή, διότι ξαφνικά αφαιρείς την δυνατότητα από αυτούς που θα κάνουν τις συννενοήσεις με τα ηλεκτρονικά καταστήματα να είναι σαφείς και σωστοί απέναντί τους.

και γω δηλαδή έβαλα ταβάνι να πω την αλήθεια, αλλά το μετάνιωσα μόλις το σκέφτηκα λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται εχει χαθει λιγη το νοημα...

Η ομαδικη παραγγελια ξεκινησε για να πετυχουμε μια καλυτερη τιμη απο τα 210, μιας και υπηρχε γενικο ενδιαφερον.

Φυσικα οσο πιο χαμηλα τοσο το καλυτερο, αλλα ρεαλιστικα να το δουμε και μια τιμη στα 180 θα ειναι σημαντικο οφελος.

Οπως αναφερθηκε ξανα σε αυτο το νημα, για δειτε ποσο πουλιεται στο εξωτερικο η συγκεκριμενη οθονη.

Σπανια καποιο προιον τετοιο να ειναι πιο φθηνο ΗΔΗ εδω, οποτε μην εχουμε και παραλογες απαιτησεις.

Κατα τη γνωμη μου, οποιος βαζει καποιο "ταβανι" στην τιμη που θελει να δωσει, καλυτερα να μην δηλωσει συμμετοχη ακομη (οπως εκανε ο paylidis).

Δικαιωμα του καθενος να ελπιζει σε οποιαδηποτε τιμη, αλλα να μην επηρεασει την ομαδικη αγορα.

Υποτιθεται οσοι δηλωνουν συμμετοχη δεσμευονται για αγορα (με δεδομενη μια εκπτωση τουλαχιστον 15%, αυτο πιστευω ειναι προυποθεση για ολους).

 

και εγω συμφωνω σε αυτο. νομίζω φιλε παυλιδης οτι τα λεγομενα σου ειναι πολυ μακριά απο την πραγματικότητα. οταν εχεις πλεον εργαλεια σαν το σκρουτζ και πελάτες που κοιτανε την τιμή στο τελευταίο δεκαδικό τα περιθώρεια κέρδους που υπάρχουν ειναι πολύ μικρά. επίσης πρεπει να δουμε λίγο την τροφική αλυσίδα, η ντελ δεν πουλαει κατευθειαν ελλαδα (ως φυσικη οντότητα), μονο μεσω ιντερνετ σε τιμες που ξεκινάνε απο 270 ευρώ η μεσω του δικτύου πωλήσεων τους. οποτε έχεις τον διανομέα που φερνει τα πραγματα της ντελ στην ελλαδα - σαν δικό του πληρωμένο στοκ πλέον- και μετα απο κάτω τα διαφορα μαγαζιά που κάνουν την διανομή στον τελικό πελάτη. αυτό που αναφέρει ποιο πανω ο kanesaxo θα ηταν μια λύση γιατι μια εταιρία θα μπορούσε να αγοράσει απο τους επίσημους διανομείς και να μεταπωλήσει αυτό θα προυπόθετε βεβαια να θελει να δουλέψει με πολύ μικρό κέρδος το μαγαζί καθως και επισης οτι ο επίσημος διανομέας θα έχει αυτη την ποσότητα διαθέσiμη - αυτη την στιγμη ειμαστε κοντα στα 60 κομμάτια. δεν θελω να προδικάσω την τιμη αλλα τα 160 με μεταφορικά ειναι απλως μη ρεαλιστική τιμή. αν υπολογισεις το κοστος τον μεταφορικων γυρω στα 10 ευρώ καθως η οθόνη εχει ογκο μιλάμε για τιμή πώλησης γυρω στα 110 ευρω προ φπα μαζι με τα κερδη ολων των μεσαζόντων που απλά δεν ειναι εφικτό. ενοείτε οτι οσο χαμηλότερη η τιμη τόσο μεγαλύτερος θα ειναι ο αριθμός των κομματιών.

 

επισης τα προιόντα ηλεκτρονικών δεν ειναι σουπερμαρκετ. οταν φέρνεις ενα προιόν με υψηλο value, τεχνολογία,brand name κτλπ κτλπ δεν το ξεπουλάς στο 1+1 ουτε πας να το πουλήσεις ανταγωνιζόμενος τον πιο φθηνό της αγοράς. τελος μην παραγνωρίζεται την χαμαλοδουλεια που χρειαζετε για την διεκπαιρέωση 40 παραγγελιών, γιατι αν αγόραζε ενας 50 κομμάτια θα ηταν τελειως διαφορετικο απο το 50 ατομα χ 1 κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...