Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, rus είπε

Το ιδιο ισχυει και για το ερκοντισιον? Το καλοκαιρι ειτε στους 16οC το βαλεις, ειτε στους 28 το ιδιο ρευμα χαλαει?

Οχι βέβαια, στους 16 θα λειτουργει ο συμπιεστης στο τέρμα δίχως να φτάσει ποτέ τέτοια θερμοκρασια. Στους 28 θα καταναλώσει απείρως λιγότερη ενεργεια μην πω και καθόλου μόνο ο ανεμιστήρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, rus είπε

Nαι, δεν ειπα οτι ειναι θεμα θερμοστατη.

Ωστε  ενας θερμοπομπος ειτε στους 18οC δουλευει ειτε στους  24 χαλαει το ιδιο ρευμα?

Εχω κλιματιστικο αλλα δε το αναβω ποτε το χειμωνα. Δε μου αρεσει η αισθηση του ζεστου αερα, αγαπητε Κορακιε 🙂

Παίζει να είναι πιο οικονομικό πάντως να καις και τα 2 ταυτόχρονα. Ειδικά αν το air condition είναι inverter. Θα βοηθάει το θερμοπομπό για να πιάσει το δωμάτιο θερμοκρασία και να μην καίει ο δεύτερος όλη την ώρα, αλλά παράλληλα θα έχεις τη "σαν καλοριφέρ" ζέστη και όχι την "ψεύτικη" του air condition.

Πάντως το βασικότερο μάλλον είναι να πάρεις έναν άλλο θερμοπομπό που να μην έχει βλάβη και να μπορεί να πιάσει τη θερμοκρασία που θες και μόνος του, εφόσον θες να αποφεύγεις τη χρήση air condition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rus είπε

Εχω κλιματιστικο αλλα δε το αναβω ποτε το χειμωνα. Δε μου αρεσει η αισθηση του ζεστου αερα

Τα ακριβά γούστα πληρώνονται ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα θερμοπομπο των 70 ευρω με μικα. Εχει δυο περιστρεφομενους διακοπτες.ο ενας ειναι για τις δυο σκαλες 1000w και 2000w. ο αλλος διακοπτης ο περιστρεφομενος εχει αριθμηση ενα ως 10. στο νουμερο 5 κανει ενα κλικ .λογικα εκει ειναι ο θερμοστατης.Εγω οταν τον βαζω στο 4 και ενω η θερμοκρασια δωματιου ειναι παρα πολυ χαμηλη δεν επρεπε να παιρνει μπρος ο θερμοπομπος? γιατι ο θερμοπομπος δουλευει μονο οταν ειναι πανω απο το πεντε. οταν ειναι στο 4 δεν δουλευει καθολου ειναι παντα κρυος και ενω το δωματιο ειναι μπουζι κανονικα δεν θα επρεπε να παιρνει μπρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...