Προς το περιεχόμενο

Γινεται αλλαγη ip;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ρουτερ εχει Lan ip που δεν λεει κατι βεβαια αφου πχ 192.168.1.254 υπαρχουν απειρες σε ολο τον κοσμο.περα απο την ip μοναδικη θεωρητικα ειναι και η mac address.λεω θεωρητικα γιατι εχουν γινει λαθος απο κατασκευαστες και εχουν δωσει την ιδια mac address σε 2 συσκευες.ποια αλλη εταιρεια?η crypto:D:D:D

το να αλλαξεις την 192.168.1.254 πχ σε κατι αλλοο δεν νομιζω οτι αλλαζει τιποτα.

Kαι πως αναγνωριζομαι τοτε? απο τη mac? Aυτη πως αλλαζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαι πως αναγνωριζομαι τοτε? απο τη mac? Aυτη πως αλλαζει?

δεν ξερω αν διαβαζει την mac αλλα η mac αλλαζει με Mac spoofing.

http://en.wikipedia.org/wiki/MAC_spoofing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο διαδικτυο υπαρχουν 100δες proxy, τον proxy του provider μου πρεπει να χρησιμοποιησω?

 

Παντως αν μετα απο win format και router reset και παλι το site με βλεπει, αυτο σημαινει οτι διαβαζουν την mac μου, η οποια ειναι μοναδικη για καθε router, αυτο μου λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο διαδικτυο υπαρχουν 100δες proxy, τον proxy του provider μου πρεπει να χρησιμοποιησω?

 

Παντως αν μετα απο win format και router reset και παλι το site με βλεπει, αυτο σημαινει οτι διαβαζουν την mac μου, η οποια ειναι μοναδικη για καθε router, αυτο μου λες?

εγω απλα σου εξηγησα.οτι αν χρησιμοποιησεις τον proxy του provider φαινεται ο Provider σου.αν βαλεις καποιον απο τους αλλους τοσους χιλιαδες ναι δεν θα φαινεται.τωρα τι θα χρησιμοποιησεις εσυ ξερεις.και αναλογως για τη χρηση τον θες.δεν ειναι ολοι οι καλοι Proxy δωρεαν .καποιοι ειναι αργοι.

τωρα το καθε site δεν ξερω πως διαβαζει.δεν το εχω ψαξει παραπανω και δεν ξερω αν μπορουν να δουν Mac address.αλλα ναι η Mac address ειναι μοναδικη για καθε συσκευη τουλαχιστον θεωρητικα οπως ειπα.η ip αν ειναι dynamic θα αλλαξει μετα απo reset του ρουτερ εκτος αν δεν ειναι dynamic ή ετυχε να παρεις την ιδια που ειχες τελευταια φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απλα σου εξηγησα.οτι αν χρησιμοποιησεις τον proxy του provider φαινεται ο Provider σου.αν βαλεις καποιον απο τους αλλους τοσους χιλιαδες ναι δεν θα φαινεται.τωρα τι θα χρησιμοποιησεις εσυ ξερεις.και αναλογως για τη χρηση τον θες.δεν ειναι ολοι οι καλοι Proxy δωρεαν .καποιοι ειναι αργοι.

 

 

E, αν θελει καποιος ταχυτητα ας πληρωσει για τον καλο proxy.

 

 

 

τωρα το καθε site δεν ξερω πως διαβαζει.δεν το εχω ψαξει παραπανω και δεν ξερω αν μπορουν να δουν Mac address.αλλα ναι η Mac address ειναι μοναδικη για καθε συσκευη τουλαχιστον θεωρητικα οπως ειπα.η ip αν ειναι dynamic θα αλλαξει μετα απo reset του ρουτερ εκτος αν δεν ειναι dynamic ή ετυχε να παρεις την ιδια που ειχες τελευταια φορα.

 

Aφου με αναγνωριζουν παρολ αυτα το συμπερασμα ειναι ειτε οτι βλεπουν τη mac ειτε οτι αποκλειουν τον provider.

Aρα η μονη λυση ειναι να παρεις αλλο router και να χρησιμοποιησεις ενα καλο proxy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, αν θελει καποιος ταχυτητα ας πληρωσει για τον καλο proxy.

 

 

 

 

Aφου με αναγνωριζουν παρολ αυτα το συμπερασμα ειναι ειτε οτι βλεπουν τη mac ειτε οτι αποκλειουν τον provider.

Aρα η μονη λυση ειναι να παρεις αλλο router και να χρησιμοποιησεις ενα καλο proxy.

καλα ναι οι Proxy οι καλοι ειναι με πληρωμη.αν βαλεις proxy λογικα δεν θα φαινεται η mac address σου μετα.υπαρχει και το tor που περναει απο Proxy.tor browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ο proxy κρυβει και την mac? Oποτε δε χρειαζεται αγορα νεου router.

Οπως σου ειπα δεν ειμαι σιγουρος αλλα δεν χανεις κατι να δοκιμασεις.δεν το εχω ψαξει παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 χρόνια αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα με το εξής ερώτημα:

Rus, τελικά πως αντιμετώπισες το πρόβλημα;   

Αγόρασες νέο ρούτερ;  Χρησιμοποίησες κάποιον proxy;

Τι έφταιγε τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Kountouris είπε

Επαναφέρω το θέμα με το εξής ερώτημα:

Rus, τελικά πως αντιμετώπισες το πρόβλημα;   

Αγόρασες νέο ρούτερ;  Χρησιμοποίησες κάποιον proxy;

Τι έφταιγε τελικά;

φιλε μου δεν ημουν εγω ο ts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/07/2023 at 23:25, Kountouris said:

Επαναφέρω το θέμα με το εξής ερώτημα:

Rus, τελικά πως αντιμετώπισες το πρόβλημα;   

Αγόρασες νέο ρούτερ;  Χρησιμοποίησες κάποιον proxy;

Τι έφταιγε τελικά;

η ip σου αλλαζει αν κλεισεις καιανοιξεις το router. εκτος αν εχεις static ή δεν ξερω αν εισαι πισω απο κανα cgnat και στο κανει αυτο. σιγουρα καποιος μπορει να βαλει και proxy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Η σύνδεση είναι μια κλασική σταθερή- ιντερνετ της Cosmote (πρώην) ΟΤΕ για οικιακούς χρήστες, σε μια πυκνοκατοικημένη περιοχή, σε πολυκατοικία. Το ρούτερ είναι επίσης αυτό που έδινε (εξακολουθεί και δίνει;;;) ο ΟΤΕ.  Συνεπώς δεν μπορεί να είναι static. Λογικά είναι dynamic. Παρατηρώ ότι ακόμα και αν κάνω πλήρη αποσύνδεση όλων των καλωδίων από το ρούτερ, η IP πολλές φορές δεν αλλάζει. Έχει συμβεί ακόμα και όταν έμεινε σβηστό όλη τη νύχτα για 9 ώρες.


Από την άλλη, όταν καταφέρνει και αλλάζει, η αλλαγή πραγματοποιείται μόνο στο τελευταίο αριθμητικό ψηφίο της IP και το πολύ από 1 γίνεται 2.  Και στην επόμενη αλλαγή (λόγω αποσύνδεσης-reset πάλι) επανέρχεται στο 1.  Άλλο ψηφίο δεν έχω δει ποτέ. Αυτές είναι οι μόνες αλλαγές και δεν επιτυγχάνονται πάντα στις αποσυνδέσεις.


Πάντα μιλάμε φυσικά για την ««Αυτόματη απόδοση διεύθυνσης IP» από το σύστημα, η οποία και είναι προεπιλεγμένη για το Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4).  Γιατί μπορεί κανείς να προεπιλέξει την χειροκίνητη αλλαγή («Χρήση της παρακάτω διεύθυνσης IP»), αντί της αυτόματης απόδοσης και να αλλάξει την IP μόνος του. Αλλά αυτό δεν γνωρίζω αν μετράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στατικη η δυναμικη IP δεν εχει να κανει με το ρουτερ, και το απλο ρουτερ για οικιακη χρηση μπορει να συνεργαστει μια χαρα με στατικη IP, απλα θα περνει παντα το ιδιο νουμερο, δεν ειναι κατι φοβερο.
Αναλογα το συμβολαιο σου αλλαζουν μια επιλογη απο το κεντρο.

Αυτο που λες μετα εχει να κανει με την τοπικη IP στο τοπικο σου δικτυο (στο σπιτι σου). Το ρουτερ μεσα εχει μια υπηρεσια που λεγεται DCHP που δινει νουμερα σε καθε συσκευη. Δεν συζηταμε εδω αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...