Προς το περιεχόμενο

Η Sony στρέφεται δικαστικά εναντίον του Jailbreak για το PlayStation 3


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης, η Sony υποστηρίζει ότι ο Hotz ζητούσε εκβιαστικά από την εταιρεία να τον προσλάβει ως υπάλληλο, καθώς δήλωσε ότι μπορούσε να ασφαλίσει τις κονσόλες της με καλύτερο τρόπο.

 

Καταρχας δεν βλεπω κανενα εκβιασμο στο εαν θελετε να προστατευτουν οι κονσολες σας καλυτερα βρειτε μου μια δουλεια στην Sony.

Εξάλλου η εταιρεία δεν θα πρέπει να ξεχνά πoιον εχει head του pc department να κανει development τον protector της :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Επίσης, η Sony υποστηρίζει ότι ο Hotz ζητούσε εκβιαστικά από την εταιρεία να τον προσλάβει ως υπάλληλο, καθώς δήλωσε ότι μπορούσε να ασφαλίσει τις κονσόλες της με καλύτερο τρόπο.

 

 

οπος γινετε και με τις τραπεζες και τους hacker

"βρικα κενο ασφαλιας ,δωστε ενα εκατομιριο να σας το φτιαξω.."

 

ωραιος ο τυπας ;-)

 

(ασχετο το οτι δεν προτιμώ τις κονσολες για gaming..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και nzeppos η Sony βγάζει πολλά περισσότερα χρήματα από τους τίτλους παρά από τις κονσόλες. Ένα τέτοιο hack δεν τη συμφέρει σε καμία περίπτωση, όπως και καμία εταιρεία. Αυτή η μέθοδος είναι καλή μόνο όταν θέλεις να καθιερωθείς σε έναν χώρο και είσαι στην αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί είναι ο ορισμός της παραπληροφόρησης... Ο geohot κάποια φάση είχε βγάλει πέρυσι ένα screenshot του paypal με τα φράγκα που είχε μαζέψει... Το ποσό ήταν τραγικό για αυτό που πρόσφερε σε εκαττομύρια χρήστες iphone... Αν θυμάμαι καλά χωρίς να είμαι σίγουρος ήταν 5000-6000$..

 

Για όποιον διάβασε κατευθείαν τις πηγές και όχι γελοία δημοσιογραφικά site θα είδατε ότι η sony δεν έκανε μήνυση αλλά κάτι σαν ασφαλιστικά μέτρα... Ο geohot όταν του έστειλαν το χαρτί κατέβασε την σελίδα του και μετά από ΜΟΛΙΣ καμιά ωρίτσα την ξανανέβασε γιατί προφανώς κατάλαβε ότι η όλη φάση απλά είναι για να διαφημιστεί η sony και ότι αυτά που ζήταγε η sony είναι ουτοπικά και παράλογα...

 

Απλά τα πράματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κινηση της Sony ηταν η χαρά ολων το developers Παγκοσμίως. 'Εβγαλε η ομάδα ολα τα tools στη φόρα http://www.ps3hax.ne.../#axzz1Arpkcz3U και τωρα ολοι θα βγαλουν τις δικες τους εφαρμογες. Μονο καφέ δεν θα φτιαχνει το ps3 σε ενα εξάμηνο. Οσο για την πειρατεια θα γίνει η δουλειά με το custom firmaware κατι σαν το xbox 360. Αν θες να παιζεις offline, θα εχεις ολα τα παιχνιδια στον σκληρο σου και θα διαλεγεις πιο να κεταβασεις σαν το pc. Αν σε ενδιαφερει το online θα πρεπει να αγορασεις 2η κονσολα γιατι με την ιδια θα φας ban και φυσικα τα παιχνιδια θα πρεπει να τα αγοραζεις. Το μονο κακο για τη sony ειναι οτι η πλειοψηφια των gamers ειναι μικροί σε ηλικία και τους νοιαζει μονο η πειρατεία και οχι ο πραγματικος λογος που οι developers σπανε τα κενα ασφαλειας που ειναι φυσικα το homebrew κομματι. Και στην τελικη παλι η Sony θα κερδισει κλπ. κλπ. Ενας ασταματητος φαύλος κύκλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν χαλασει η κονσολα σου σου ζηταει και 150 για να σου δοσει ανακατασκευασμενη και μονο ενα χρονο εγγυση αυτο δεν ειναι εκβιασμος ενο η ευρωπαικη ενωση εχει πει τουλαχιστον 2 χρονια η ανακατασκευασμενη δεν ειναι καινουργια αλα επισκευασμενη απλα! ενω στην αμερικη εχει 3 χρονακια εγγυση ποιος κλεβει ποιον λιπον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεωρώ μέγιστη καθυστεριμενιά να κατεβάζεις πειρατικά σε κονσόλες. Και να το παίζεις και αντάρτης που η κακιά Σόνυ ζητάει τα ρέστα. Σε σκίζουν Ελληνάρα στην χώρα σου την ίδια γιατί τα μυαλά σου είναι μια από τα ίδια με αυτούς που βρίζεις που σε κυβερνάνε και άμα ήσουν στη θέση τους θα έκανες τα ίδια ρουσφέτια και χειρότερα. Σου αξίζουν τα κόπρανα που τρως γιατί ως εκεί φτάνεις. Δεν είσαι για παραπάνω.

Η κλοπή είναι κλοπή τελεία και παύλα. Και για να προλάβω τυχόν αστείες απαντήσεις του στύλ "μα είναι πολύ ακριβά"

 

Α) Κανείς δεν σε αναγκάζει να έχεις χόμπυ τα βιντεοπαιχνίδια

 

Β) Κι εγώ γουστάρω ιστιοπλοοία αλλά είναι πανάκριβα οπότε θα κλέψω ένα σκαφάκι.

 

Απ την στιγμη που πληρωνω 300+ ευρω για ενα μηχανημα (οτι κ να ναι) δικο μου δεν λεγεται οτι ειναι? Γιατι λοιπον να μην το σπασω, κυριολεκτικα κ μεταφορικα? Το πληρωσα κ αμα γουσταρω το καιω κιολας. Δεν μπορει να μου πει τιποτα ουτε η sony ουτε κανεις.

Ωραια η λογικη σου οτι αν δεν εχεισ λευτα "τουμπεκιασου" αλλα δεν ειναι ετσι. Ας τα ειχανε πιο φτηνα οι κλεφτες να αγοραζαν τα γνησια κ να μην ψαχναν καν για κωδικους κτλ. 60 κ 70 ευρω το παιχνιδι ειναι κοροιδια. Κ δεν νομιζω πως τους χαλασε κιολας, οπως ειπαν κ πιο πανω θα πουλαει αβερτα κονσολες τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τρέξει ένα πρόγραμμα/παιχνίδι το PSP, αυτό πρέπει να έχει 'υπογραφεί' από την Sony. Για να δημιουργηθεί αυτή η 'υπογραφή', χρειάζεται ένας μυστικός και επτασφράγιστος κωδικός, το master key, ή αλλιώς private key. (πλέον δεν είναι και τόσο 'private' xD )

 

Τώρα που βρέθηκε αυτός ο κωδικός, ο καθένας μπορεί να φτιάξει ό,τι πρόγραμμα θέλει και να βάλει την υπογραφή της Sony χρησιμοποιώντας το master key. Το PSP θα νομίζει ότι αυτό το πρόγραμμα προέρχεται από την Sony, και θα το τρέχει χωρίς να χρειάζεται κανένα χακάρισμα η ίδια η συσκευή.

 

Η Sony δεν μπορεί να κάνει τίποτα πλέον, αφού αν άλλαζε το master key με κάποιο firmware update, ό,τι παιχνίδι έχει αγοραστεί μέχρι σήμερα για το PSP θα σταματήσει να δουλεύει (και άρα φαντάζεσαι τί θα γινόταν με αυτό)

 

(ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για το PS3, όπου PSP βάλε PS3)

ευχαριστω πολη φιλε. τα ps3keys που πουλανε μερικοι κανουν δουλεια η ειναι μουφα?

 

Το θεωρώ μέγιστη καθυστεριμενιά να κατεβάζεις πειρατικά σε κονσόλες. Και να το παίζεις και αντάρτης που η κακιά Σόνυ ζητάει τα ρέστα. Σε σκίζουν Ελληνάρα στην χώρα σου την ίδια γιατί τα μυαλά σου είναι μια από τα ίδια με αυτούς που βρίζεις που σε κυβερνάνε και άμα ήσουν στη θέση τους θα έκανες τα ίδια ρουσφέτια και χειρότερα. Σου αξίζουν τα κόπρανα που τρως γιατί ως εκεί φτάνεις. Δεν είσαι για παραπάνω.

Η κλοπή είναι κλοπή τελεία και παύλα. Και για να προλάβω τυχόν αστείες απαντήσεις του στύλ "μα είναι πολύ ακριβά"

 

Α) Κανείς δεν σε αναγκάζει να έχεις χόμπυ τα βιντεοπαιχνίδια

 

Β) Κι εγώ γουστάρω ιστιοπλοοία αλλά είναι πανάκριβα οπότε θα κλέψω ένα σκαφάκι.

ρε φιλε 1)γιατι να σεβαστω την sony οταν μου δινει 1 αντι για 2 χρονια εγγυηση 2)οταν εγω δεν του εχω κανει downgrade ακομα κ για διαφορους λογους δεν το παω στο 3.55 που δεν με αφηνει να κανω update ta games?3)οταν εδω μου πουλανε ακριβοτερα τα games απο οτι εξωτερικο 4)οταν δεν ξερω για τα slim(που εχω)αλλα στα πρωτα ps3 που ηταν πανακριβα μετα απο ορησμενη χριση συνηθως μετα τον 1 χρονο της εγγυησης χαλουσαν(ενω θα μπορουσε η sony με την τεχνοδοσια της να τα ειχε κανει ποιο ανθεκτικα)?5)απο που ως που θεωριτε κλοπη κατη που κανω σε ενα αντικειμενο που μου ανοικι? 6)πως εισαι 100% k παρα τις μυνησεις κλπ οτι τα στοιχεια για να αρχισει το σιγα σιγα σπασιμο του ps3 δεν τα εδωσε η ιδια η σονη?

 

Όπως είπε και nzeppos η Sony βγάζει πολλά περισσότερα χρήματα από τους τίτλους παρά από τις κονσόλες. Ένα τέτοιο hack δεν τη συμφέρει σε καμία περίπτωση, όπως και καμία εταιρεία. Αυτή η μέθοδος είναι καλή μόνο όταν θέλεις να καθιερωθείς σε έναν χώρο και είσαι στην αρχή.

μην ξεχνάς ότι μεγάλες εταιρίες όπως η sega h amiga h amstad η αταρη κλπ κ η nitedo παρότι αντέχει ακόμα παρά την καθιερώσει όταν η κονσόλα τους δεν πούλησε τα αναμενόμενα είτε το γύρισαν μόνο στα game είτε εξαφανηστικαν.οποτε δεν αρκεί η καθειορωσει. κ ίσος παρότι δεν έχει ακουστεί η σονυ να ετοιμάζει Ίδη το ps4 κ επειδή το ps3 παρότι υπέρ κονσόλα +λόγο τιμής κ επειδή ιδικά το ps1 αποτέλεσε επανάσταση σε αντίθεση με το ps2(παρότι πουληθεικε+πουλιετε πόλη)δεν είχε τις πωλήσεις που θα περίμενε για να είναι βέβαιοι ότι άμα βγει το ps4(σαν playstation η με άλλο όνομα)θα έχει το προβάδισμα ενάντιων του χβοχ 3 η άλλης αντιστοιχείς κονσόλας λόγο ονόματος όπως είχε το ps2(λόγο ps1)αν κ χειρότερο κ ακριβότερο του χβοχ1 κ όπως στην σκέψη του καθενός πόλη λιγότερη (βέβαια λόγο το ότι το ps2 αν κ πόλη καλό δεν έφερε την επανάσταση του ps1 )ήταν κ το ps3 παρότι το χβοχ ανέστρεψε κάπως την κατάσταση(αν κ χειρότερη λόγο blueray k λόγο γραφικών μικρή βέβαια διάφορα γιατί το ps3 σε ελάχιστα παιχνίδια εκμεταλευτε αυτήν την δυνατότητα κ παρότι τα πρώτα της μοντέλα χαλούσαν υπερευκολα κ δεν είχαν hdmi)λόγο πόλη χαμηλότερου κόστους κ λόγο ότι έσπαγε κ λόγο ότι με ελάχιστες αποκλειστικότητες έβγαζαν περίπου τα ίδια παιχνίδια με ps3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωστε φθηνα παιχνιδια στον λαο, αλλιως θα τα βρει τσαμπα!

 

Βλεπε για pc το Steam, τωρα τα χριστουγεννα που ειχε προσφορες με 5 και 10 ευρω το παιχνιδι!

 

Εμαι 15 χρονια gamer και φετος αγορασα τα πρωτα μου παιχνιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεωρώ μέγιστη καθυστεριμενιά να κατεβάζεις πειρατικά σε κονσόλες. Και να το παίζεις και αντάρτης που η κακιά Σόνυ ζητάει τα ρέστα...Η κλοπή είναι κλοπή τελεία και παύλα... Κανείς δεν σε αναγκάζει να έχεις χόμπυ τα βιντεοπαιχνίδια

 

Πολύ σωστός.

Επιπρόσθετα, μέχρι σήμερα, η Sony έχει την καλύτερα κλειδωμένη κονσόλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα να δεις ομος που πριν καμποσο καιρο υπηρχαν φημες οτι μετα την κυκλοφορια του gran turismo to ps3 θα σπασει και τελικα επαλιθευτικαν.τυχαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...