Προς το περιεχόμενο

Η Sony στρέφεται δικαστικά εναντίον του Jailbreak για το PlayStation 3


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα ρε παιδια... Εγω αγοραζω την κονσολα 300 euro και στο κατω κατω δικια μου ειναι και οτι θελω την κανω. Την σπαω και με ενα σφιρι με το που την αγορασω αν θελω. Το αναφερω σαν παραδειγμα γτ στο κατω κατω εγω ειμαι ο μαγκας που καταφερα "και ξεκλειδωσα" την κονσολα κ παιζω τζαμπα τα παιχνιδια. Αφου την αγορασα οτι θελω την κανω. Η sony εφθινεται που δεν εχει δωσει την καταληλη ασφαλεια στην κονσολα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλα ρε παιδια... Εγω αγοραζω την κονσολα 300 euro και στο κατω κατω δικια μου ειναι και οτι θελω την κανω. Την σπαω και με ενα σφιρι με το που την αγορασω αν θελω. Το αναφερω σαν παραδειγμα γτ στο κατω κατω εγω ειμαι ο μαγκας που καταφερα "και ξεκλειδωσα" την κονσολα κ παιζω τζαμπα τα παιχνιδια. Αφου την αγορασα οτι θελω την κανω. Η sony εφθινεται που δεν εχει δωσει την καταληλη ασφαλεια στην κονσολα της.

 

Δεν ειναι ακριβως ετσι. Οταν αγοραζεις μια συσκευη, πολλες φορες εχεις καποιες υποχρεωσεις απεναντι της (μπορει να μην ειναι σωστες αλλα υπαρχουν). Παρε σαν παραδειγμα, ενα dvd μιας ταινιας. Μπορεις να αγορασεις την ταινια, μπορεις να τη δεις και μετα μπορεις να την καψεις χορευοντας γυρω της το χωρο της βροχης. Δεν μπορεις ομως να την αντιγραψεις με σκοπο την πωληση, δεν μπορεις να την βαλεις να παιξει σε δημοσιο χωρο κλπ. ακομη κι αν νομιζεις οτι ειναι κατα δικη σου και την κανεις οτι θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε παιδια... Εγω αγοραζω την κονσολα 300 euro και στο κατω κατω δικια μου ειναι και οτι θελω την κανω. Την σπαω και με ενα σφιρι με το που την αγορασω αν θελω. Το αναφερω σαν παραδειγμα γτ στο κατω κατω εγω ειμαι ο μαγκας που καταφερα "και ξεκλειδωσα" την κονσολα κ παιζω τζαμπα τα παιχνιδια. Αφου την αγορασα οτι θελω την κανω. Η sony εφθινεται που δεν εχει δωσει την καταληλη ασφαλεια στην κονσολα της.

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος για το τι λέει το hardware license agreement του PS3 (αν όντως υπάρχει τέτοιο), σίγουρα είναι άλλο πράγμα να ξεκλειδώσεις την κονσόλα για δική σου χρήση και άλλο να δημοσιοποιήσεις το εύρημά σου παντού, παρέχοντας παράλληλα και τα κατάλληλα εργαλεία για να την ξεκλειδώσουν οι πάντες. Αν το πρώτο είναι αμφιλεγόμενο αδίκημα, το δεύτερο είναι σίγουρα ποινικά κολάσιμο.

 

Εμάς βέβαια δεν μας χαλάει, γιατί μπορεί επιτέλους να δεήσω να πάρω ένα PS3 για τα exclusives του.

 

Προφανώς ούτε και τη Sony χαλάει, αφού θα πουλήσει περισσότερες κονσόλες και άρα θα έχει μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά. Το ότι οικονομικά θα μπουν μέσα δεν τους πειράζει καθόλου, δεν είναι κερδοσκοπική εταιρεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά περί εκβιασμών δεν νομίζω να ισχύουν. Ο τύπος είπε ακριβώς αυτό:

 

"if you want your next console to be secure, get in touch with me. any of you 3.

it'd be fun to be on the other side."

 

Δεν μου φαίνετε για απειλή εμένα, πιο πολύ να ζητάει για δουλειά μου φαίνετε.

 

Θα τον έπιασε και αυτόν η κρίση μάλλον! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σημείο που συμφωνώ με την "επίθεση" στην Sony είναι πως υποσχέσεις που έδωσε πριν βγει η κονσόλα στην αγορά, για Linux & ps2 compatibility τις αθέτησε.

 

εγω ειμαι ο μαγκας που καταφερα "και ξεκλειδωσα" την κονσολα κ παιζω τζαμπα τα παιχνιδια.

 

Με αυτή το λογική τα παιχνίδια τα κλέβεις, άλλο τι κάνεις με την κονσόλα σου άλλα με το λογισμικό από άλλους κατασκευαστές.

 

κοιτα να δεις ομος που πριν καμποσο καιρο υπηρχαν φημες οτι μετα την κυκλοφορια του gran turismo to ps3 θα σπασει και τελικα επαλιθευτικαν.τυχαιο;

 

Δηλαδή, υπάρχει μια σκοτεινή οργάνωση που θέλει να σαμποτάρει τις πωλήσεις του gran turismo ?

 

ωραιο τροπο βρηκε η Sony για τσαμπα διαφιμηση ;)

 

οι δικηγόροι είναι δωρεάν ?

 

Εμαι 15 χρονια gamer και φετος αγορασα τα πρωτα μου παιχνιδια!

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, το τι επενδύεις στην ψυχαγωγία σου δείχνει πόσο αξίζει για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κλοπή είναι κλοπή τελεία και παύλα. Και για να προλάβω τυχόν αστείες απαντήσεις του στύλ "μα είναι πολύ ακριβά"

 

Α) Κανείς δεν σε αναγκάζει να έχεις χόμπυ τα βιντεοπαιχνίδια

 

Β) Κι εγώ γουστάρω ιστιοπλοοία αλλά είναι πανάκριβα οπότε θα κλέψω ένα σκαφάκι.

 

+1000000

 

Τώρα τα Χριστούγεννα πολα παιχνιδια ήταν πολλή φτηνά.

Δεν χριαζετε να αγοράσεις το παιχνίδι μόλις βγει που κοστίζει 60€

μετα απο κάποιους μήνες η τιμές πέφτουν και άμα γίνει και platinum

η τιμή πέφτει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι δικηγόροι είναι δωρεάν ?

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, το τι επενδύεις στην ψυχαγωγία σου δείχνει πόσο αξίζει για σένα.

 

Ποσο κοστος εχει ενας δικηγορος οταν εισαι ΟΛΟΚΛΗΡΗ SONY? 1000, 2000...10000 ευρω?... Τρομερο ποσο για την εταιρια αυτη...

Δηλ, αν δεν εχεις λευτα σημαινει πως δεν αξιζει?..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οτι εχει να κανει με τη δίκη ο Geohot βρηκε απιστευτο δικηγορο και μεγαλη εταιρια ειναι απο πισω του απο οτι διαβασα. Επισης απαντησαν πολυ καλα στη sony http://psgroove.com/content.php?643-Geohot-Responds-to-Sony-s-Legal-Motion . Σε οτι εχει να κανει με το jailbreak η Sony απο το επομενο firmware καταργει την αναβαθμιση την κονσολας μεσω usb και θα γινεται μονο απο το internet που φυσικα αν θες να μπεις Online και εχεις κανει παγαποντια εχεις φαει ban για πλακα. Το παρον custom firmware θα γινει τελειως αξιοποιήσιμο απο τους developers και θα εκμεταλλευται πληρως τις δυνατοτητες της κονσολας αλλα ο καθενας απο το σπιτακι του offline να κλαιει τη μοιρα του. Για αυτους που θελουν gaming σωστο μόνο τα αυθεντικα ειναι η λυση και φυσικα απο έξω και οχι απο τους κλεφτες εδω. Για οσους θελουν μια βιβλιοθηκη με ό,τι game εχει κυκλοφορησει θα τους βολεψει το custom firmware. Χωρις φυσικα updates και online. Ενας πανευκολος τροπος παντως για να σκοτωσουν την πειρατεία για μένα είναι να βγάζουν το παιχνίδι ημιτελές στην έκδοση 1.0 . Θέλεις να μην εχει bugs και να το τερματίσεις? Κάνε unique register του serial του παιχνιδιού και κατοχυρωσέ το στο e-mail σου ωστε να πάρεις την 1.1 που δεν θα εχει κανενα πρόβλημα. Βεβαια εμπορικά αν θα πιάσει δεν το γνωρίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα πλακα κανεις αν νομιζεις οτι ο κοσμος θα πληρωσει για ημιτελες game..Υπαρχουν αλλοι καλυτεροι τροποι να κερδισεις τους πελατες σου

 

Ξερεις τι σκέφτομαι? Οχι ημιτελές παιχνιδι ακριβως αλλα κάτι να σε ψήνει ρε παιδί μου να το κάνεις update ή register. Κάτι που να το θεωρείς απαραίτητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οτι εχει να κανει με τη δίκη ο Geohot βρηκε απιστευτο δικηγορο και μεγαλη εταιρια ειναι απο πισω του απο οτι διαβασα. Επισης απαντησαν πολυ καλα στη sony http://psgroove.com/content.php?643-Geohot-Responds-to-Sony-s-Legal-Motion . Σε οτι εχει να κανει με το jailbreak η Sony απο το επομενο firmware καταργει την αναβαθμιση την κονσολας μεσω usb και θα γινεται μονο απο το internet που φυσικα αν θες να μπεις Online και εχεις κανει παγαποντια εχεις φαει ban για πλακα. Το παρον custom firmware θα γινει τελειως αξιοποιήσιμο απο τους developers και θα εκμεταλλευται πληρως τις δυνατοτητες της κονσολας αλλα ο καθενας απο το σπιτακι του offline να κλαιει τη μοιρα του. Για αυτους που θελουν gaming σωστο μόνο τα αυθεντικα ειναι η λυση και φυσικα απο έξω και οχι απο τους κλεφτες εδω.

 

DeareN είχα γράψει παλιότερα ότι η Sony σε τέτοια θέματα είναι πολύ bitch...αν το πάει το θέμα μέχρι τέρμα-σοβαρά με τον Geohot θα την μισήσει πολύς λαός,ακόμα και sony(ps3) fanboys...ήδη απ'ότι διάβασα στο link που έδωσες άρχισε άγριο χώσιμο(στα σχόλια των αναγνωστών)...δεν θα της βγει σε καλό όπως και αν έχει αυτή η ιστορία,εντάξει στη τελική ο πιτσιρικάς τι φταίει που είναι τσακάλι και έχει 100 κιλά μυαλό....αντί να τον πάρουν οι μαλ...ες να εκμεταλλευτούν(με την καλή έννοια) τις γνώσεις του,το τι μπορεί να τους προσφέρει σε θέματα ασφάλειας ξεκινάνε μια δικαστική διαμάχη η οποία πλέον αποκτά άλλο ενδιαφέρον αν όντως όπως γράφεις εμπλέκεται άλλη μεγάλη εταιρεία πίσω απο τον δικηγόρο του Geohot....!!! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...