Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για Web Browsers


parsifal

Δημοσκόπηση web browsers 27/1/11-27/3/11  

416 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον web browser προτιμάτε;

    • Chrome
    • Chromium ή rebranded παραλλαγές (SRWare Iron, Comodo Dragon κλπ., διευκρινίστε)
    • Firefox ή rebranded παραλλαγές (Iceweasel, Namoroka κλπ., διευκρινίστε ΚΑΙ έκδοση)
    • Internet Explorer (διευκρινίστε έκδοση)
    • Maxthon
    • Opera
    • Safari
    • Άλλον (Διευκρινίστε)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από 8-10 χρόνια χρήσης Firefox (συνήθως Minefield)δοκίμασα Chrome πριν από 6 μήνες περίπου και έμεινα σε αυτόν. Δοκίμασα 2-3 φορές να επιστρέψω στον Firefox για συναισθηματικούς λόγους κυρίως, αλλά και να δω τι αλλαγές έχουν γίνει, αλλά δεν μπόρεσε να με κρατήσει.

 

Το καθαρό και όμορφο interface του Chrome, το omnibar, όπου μπορώ να γράψω τα 1-2 πρώτα γράμματα του site (που έχω επισκεφτεί) και με Enter με μεταφέρει στη σελίδα χωρίς να πρέπει με το κάτω βελάκι να επιλέξω το url από το drop down list, το speed dial που βρίσκω ότι είναι πιο όμορφο από τα αντίστοιχα extensions του Firefox, είναι μερικοί από τους λόγους που δεν αλλάζω τον Chrome. Επίσης το extension για το gmail συνεργάζεται πολύ καλύτερα με τον Chrome από ότι το αντίστοιχο με τον Firefox (λογικό είναι).

 

Μειονεκτήματα είναι ότι δεν μπορώ να βρω συγκεκριμένα extensions που χρησιμοποιούσα στο Firefox, ότι τα bookmarks δε φαίνονται παρά μόνο σε κενό tab, εκτός αν βάλει κανείς extension.

Τέλος δε μου αρέσει που η Google έχει εισβάλει από πολλές πλευρές στη ζωή μου με το google.com, gmail, Chrome, android κινητό, google analytics, My tracks (εφαρμογή για το κινητό) κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

WINDOWS

Εδώ και λίγο καιρό βασικός έγινε η Opera,ταχύτατος browser (όχι όσο ο ΙΕ9 αλλά απο FF4 και Chrome στο μάτι μου φαίνεται ταχύτερος στο άνοιγμα σελίδων),ωραία εμφάνιση,τέλειο rendering,δεν μου λείπει κάτι σε addon αλλά χωρίς HA.

 

Ύστερα απο την διαδρομή Firefox 3.6.x -> IE9 -> Opera.

 

Τον Chrome ποτέ δεν τον πολυσυμπάθησα,minimal αλλά η απόκριση του τουλάχιστον στο δικό μου pc δεν είναι και η καλύτερη ενώ δεν μ' αρέσει και rendering που κάνει εμφανίζοντας τη σελίδα σπαστά σε κομμάτια.

Ο ΙΕ9 είναι ο καλύτερος που δοκίμασα αλλά δυστυχώς έχει μερικά προβλήματα με κάποια site όπου δεν μου εμφανίζει το νέο περιεχόμενο ακόμα και αν πατήσω το link παρα μόνο ύστερα απο refresh.

Ο FF4 προσωπικά θεωρώ ότι είναι μια σκέτη απογοήτευση,κλεμμένο GUI,βαρύς,κακή διαχείριση μνήμης,μέτριο HA αλλά καλό rendering.

 

 

Mac OS X

Aνέκαθεν Safari,είναι ο μόνος που μου κολλάει σε αυτό το λειτουργικό.

 

Ψήφο έριξα στην Opera μιας και περισσότερο χρόνο περνάω στα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γνώμη μου είναι,και στο pc και στο macbook ήταν τραγικός.

Για το GUI δεν νομίζω να το θεωρείς υπερβολή,κόπια είναι ενώ το ha σε σχέση με του ΙΕ9 είναι υποδεέστερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι ειναι η γνωμη δεν σημαινει οτι δεν εκφραζει και την υπερβολη.εφοσων εμενα δεν παρουσιαζει προβλημα ο Firefox σημαινει οτι αντικειμενικα δεν ειναι τοσο μεγαλο χαλι.αρα θα φταιει και κατι αλλο στην δικια σου περιπτωση οχι μονο ο browser.

 

οσο αφορα το gui το να ειναι κοπια δεν μου λεει κατι.και τα windows κοπια ειναι.το θεμα ειναι πως προσαρμοζεις και βελτιωνεις την ιδεα του αλλου στο δικο σου προιον και ποσο ικανοποιει τον τελικο χρηστη.

και το Firefox στο θεμα gui ειναι ετη φωτος μπροστα απο καθε αλλο browser.και δεν ειναι γνωμη ειναι γεγονος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι ειναι η γνωμη δεν σημαινει οτι δεν εκφραζει και την υπερβολη.εφοσων εμενα δεν παρουσιαζει προβλημα ο Firefox σημαινει οτι αντικειμενικα δεν ειναι τοσο μεγαλο χαλι.αρα θα φταιει και κατι αλλο στην δικια σου περιπτωση οχι μονο ο browser.

 

οσο αφορα το gui το να ειναι κοπια δεν μου λεει κατι.και τα windows κοπια ειναι.το θεμα ειναι πως προσαρμοζεις και βελτιωνεις την ιδεα του αλλου στο δικο σου προιον και ποσο ικανοποιει τον τελικο χρηστη.

και το Firefox στο θεμα gui ειναι ετη φωτος μπροστα απο καθε αλλο browser.και δεν ειναι γνωμη ειναι γεγονος.

 

Δε χρειάζεται φαντάζομαι να σχολιάσω περί υπερβολής...?

 

Υπάρχει πρόβλημα με τον Firefox 4!

Θεωρώ υπερβολή να λέμε σε έναν χρήστη πως η "δική του περίπτωση" έχει πρόβλημα, κι όχι ο browser, όταν στο topic κυκλοφορίας του Firefox 4 υπάρχουνε κατεβατά από άτομα που κάνουνε παράπονα για πολλά θέματα γύρω από τη νέα έκδοση!

Εκτός κι αν εθελοτυφλούμε επειδή αγαπάμε την αλεπού...

Πρώτη φορά ο Firefox εισπράττει τόσα αρνητικά σχόλια ως browser στο insomnia! Σε κανένα άλλο topic κυκλοφορίας παλιότερης του έκδοσης δε διάβασα, όσα διάβασα για τον 4!

Το τραγικότερο απ'όλα είναι πως πολλοί παραπονέθηκαν για τη ταχύτητα του, που μέχρι χτες ήταν το Α & το Ω που ανέβασε την αλεπού στη κορυφή!

Το τι κάνει στο καθένα μας προσωπικά είναι άλλο θέμα... Το "γεγονός" που αναφέρεις είναι πως ακόμη κι ο Internet Explorer με τη νέα του έκδοση σχολιάστηκε εδώ μέσα 3 φορές πιο θετικά απ'ό,τι ο Firefox 4!

Αυτό κι αν δεν είναι γεγονός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπερβολη ειναι αυτο: :rolleyes:

 

89808.png

 

FUW8D.png

 

αμα καποιος ηθελε να εχει μεγιστη επιφανεια εργασις στο netbook του ενω χρησιμοποιουσε ενα browser,ποιο layout στις παραπανω εικονες θα προτιμουσε; ρητορικη ειναι η ερωτηση.

 

οσο αφορα τα υπολοιπα ναι εγω προσωπικα θεωρω οτι υπερβαλουν ενω τα προβληματα που αντιμετωπιζουν δεν προερχεται μονο απο την αλεπου αλλα και απο τη δικια τους πλευρα.αυτη ειναι η θεση μου πανω σε αυτο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι ειναι η γνωμη δεν σημαινει οτι δεν εκφραζει και την υπερβολη.εφοσων εμενα δεν παρουσιαζει προβλημα ο Firefox σημαινει οτι αντικειμενικα δεν ειναι τοσο μεγαλο χαλι.αρα θα φταιει και κατι αλλο στην δικια σου περιπτωση οχι μονο ο browser.

 

οσο αφορα το gui το να ειναι κοπια δεν μου λεει κατι.και τα windows κοπια ειναι.το θεμα ειναι πως προσαρμοζεις και βελτιωνεις την ιδεα του αλλου στο δικο σου προιον και ποσο ικανοποιει τον τελικο χρηστη.

και το Firefox στο θεμα gui ειναι ετη φωτος μπροστα απο καθε αλλο browser.και δεν ειναι γνωμη ειναι γεγονος.

Το δικό σου δεν παρουσίαζει πρόβλημα άρα αντικειμενικά,ΟΚ.

Να ψάξουμε posts απο το θέμα στις Ειδήσεις να δούμε αντικειμενικά πόσοι είναι απογοητευμένοι;

Άντε το pc μου έχει σπάνιο configuration,το macbook;

 

Όσο για την εικόνα και την ρητορική ερώτηση η απάντηση είναι οπιονδήποτε με full screen.

 

Στα default

 

Επιφάνεια

 

2eajrs6.jpg

 

Μεγαλύτερη επιφάνεια δίνει ο ΙΕ9,μικρότερη ο FF4.(έκλεψα στα pixels?)

 

 

Ευκρίνεια για όσους εξέφρασαν παράπονα (χωρίς HA o FF,Chrome με HA ο IE9)

 

2dmcjfk.png

 

Διαχείριση μνήμης

 

10wpawz.jpg

 

Υποκειμενικά τα ss φυσικά,πρόκειται για το δικό μου μηχανάκι και μόνο

 

Το αντικειμενικό βγαίνει απο τον μ.ο για αυτό:

Θέματα για τον FF4 να δούμε πόσοι έχουν παράπονα και πόσοι όχι

 

http://www.insomnia.gr/topic/402556-ντεμπούτο-για-τον-firefox-4/

http://www.insomnia.gr/topic/402598-firefox-4-ερωτήσεις-προβλήματα-και-λύσεις/

 

Τώρα εσύ λές ότι είμαι υπερβολικός κι εξαίρεση και τα δυο μου μηχανάκια,διαβάζοντας τα δυο θέματα εγώ λέω τ' αντίθετο.

 

Για ενσωματωμένες λειτουργίες του browser να σχολιάσουμε ή θα είναι και αυτό υποκειμενικό;

Είμαι υπέρ των addons και το θεωρώ μεγάλο πλεονέκτημα,αλλά η Mozilla έχει βασιστεί πολύ σε αυτό αφήνοντας τον browser ελλειπέστατο και σε αναγκάζει να εγκαθιστάς addons για απλά πράγματα που δεν θα πρεπε.

Χρησιμοποιώ Opera αλλά την κράζω για την έλλειψη HA,είναι αρνητικό της,εσείς τα βλέπετε όλα τέλεια και αυτούς που έχουν προβλήματα υπερβολικούς..ΟΚ απο εμένα,τα θέματα για τον FF με επιβεβαιώνουν τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου gnsX και το δικό σου το PC έχει πρόβλημα και το δικό μου και της αδερφής μου και το netbook μου...

Όλα ξαφνικά έχουν πρόβλημα!

Βάζουμε τον Firefox 3.6 λύνεται το πρόβλημα...

Βάζουμε τον Firefox 4 επανέρχεται το πρόβλημα!

Το γεγονός πως ό,τι πρόβλημα κι αν είναι αυτό, είτε υπερβολικής κατανάλωσης πόρων, είτε ανάλυσης της εικόνας, είτε ταχύτητας δημιουργείται αποκλειστικά και μόνο με τον Firefox 4 και με κανέναν άλλον browser (που να'χει και τα 3 αυτά προβλήματα μαζί), αυτό δε καθιστά προβληματικό τον έναν και μοναδικό browser (καθότι λέγεται αλεπού), αλλά τους υπολογιστές μας!

Το γεγονός πως υπάρχουνε κι άλλοι χρήστες πέρα από μας τους 2 εδώ μέσα που είπανε πως έχουνε τα συγκεκριμένα προβλήματα, ακόμη κι αυτό έχει να κάνει με τους υπολογιστές τους, όχι με την αλεπού!

 

Αναρωτιέμαι άραγε αν έβγαζαν μια τέτοια έκδοση όπως τον Firefox 4 οι IE, Chrome & Opera πόσες καμπάνες θα χτυπούσαν εδώ μέσα...

Αλλά όχι, είναι η αλεπού! Αξίζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O IE 9 δεν ανοίγει τις καρτέλες που είχε ανοικτές πριν το κλείσιμο.. Άρα δεν με απασχολεί το ότι δεν εγκαθίσταται στα ΧΡ μου.

 

Ο Firefox δεν έχει στα ΧΡ αυτή τη νέα εμφάνιση που καταλαμβάνει λιγότερο χώρο στην οθόνη και δεν με ενθουσίασε από ταχύτητα, ίσως επειδή χρησιμοποιεί έναν πυρήνα μόνο. Μου άρεσε όμως ότι χρησιμοποιεί λίγη μνήμη με απενεργοποιημένο το plugin-container.

 

Ο Chromium δεν με ενοχλεί όπως οι παραπάνω, είναι γρήγορος, χλαπακιάζει βέβαια την ραμ (ευτυχώς έχω μπόλικη) και που-και-που με ενοχλεί με κάποια μικροπροβλήματα σε αυτόν ή σε site και πρέπει να ανοίξω τον Opera, το virtual keyboard δεν δουλεύει πάντα και τα gestures έχουν κι εκείνα πρόβλημα. Άσε που έχει κακάσχημο νέο εικονίδιο και μου χαλάει την μόστρα στην επιφάνεια εργασίας.. :P

 

O Opera είναι γρήγορος, δεν τρώει ραμ, τα κάνει όλα και συμφέρει... Αλλά δεν έχει αυτό το κάτι στην αίσθηση που μου δίνει ο Chromium.

 

Δυσκολεύομαι να αποφασίσω ανάμεσα στους δύο τελευταίους και τους χρησιμοποιώ εξ ίσου πολύ.

Ψηφίζω Opera επειδή πρέπει να είναι ένας ο «νικητής» μου και αυτός έχει λιγότερα προβλήματα στην χρήση που κάνω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Firefox δεν έχει στα ΧΡ αυτή τη νέα εμφάνιση που καταλαμβάνει λιγότερο χώρο στην οθόνη

Την έχει και στα xp. Πήγαινε Προβολή->Εργαλειοθήκες και αποεπέλεξε το Εργαλειοθήκη Μενού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...