Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ανοιχτό το έχω γιατί χωρίς κάποια πακέτα από αυτό δεν μου δούλευαν κάποια πράγματα πχ κάποια παιχνίδια στο wine. Δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα ως τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δαγκώνει σαν κροκόδειλος το gcc-lib32

αυτό έγινε σε μένα πριν χρόνια όμως, από τότε δεν ξαναέβαλα multilib, αυτό μου έλεγαν και στο forum/irc τότε

 

pacman -Qs lib32 | wc -l
0 
skype σε vbox αν καταφέρεις να κάνεις την κάμερα να δουλέψει, γιατί εμένα με είχε ταλαιπωρήσει και δεν θυμάμαι τι ματσακονίες έκανα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ετοιμος για μεταβαση, το vbox κομπλε και local repo.

 

Θα κανω restore σε παλιο δισκο που καθεται και θα το δουλεψω να δω τι και πως.

 

Ελπιζω να μην γ@ηθει ο διας. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι σκατα... της @@τανας απο 32 αρες libs ...(αναγκαστικα θελω wine για ενα vsti) + segmentation fault σε ενα παιχιδι στο multiplayer (αυτο μπορω να το παραβλεψω πες..)

 

ρε, αν ειναι να εχω 64αρι συστημα και το μισο να ειναι 32αρες libs χ@στηκα :-D

 

επισης καποια πακετα απο το τοπικο μου repo εφτυσα λιγο αιμα για να τα χτισω ... :(

 

Anyway, την κραταω στην εγκατασταση και οταν παρω την ram θα κλαψουνε μανουλες...Θα σας γκρινιαζω καθε μερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό με τις 32αρες. Είναι πολλές αλλά να έχεις το μηχάνημα που έχεις εσύ και να είσαι σε 32bit architecture είναι λίγο κάπως. Του έχεις βάλει που του έχεις βάλει openbox του i7, ε να μην δουλεύει και με 64bit πάει πολύ.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια σε ταχυτητα θα κερδισω καπου ? rendering κλπ ?

 

*openbox εχω παντου, μια φορα το εστησα οπως το θελω και με εχει βολεψει εδω και χρονια, δεν ειναι θεμα i7. (οταν γινοταν χαμος απο gnome 2 σε 3 / kde3 σε 4, αλλοι καναμε ζωαρα :P)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που πρέπει να σκεφτείς όσον αφορά το Arch είναι ότι χρειάζεται και αυτό την φροντίδα του λόγω του bleeding edge και ίσως να σε πάει πίσω στην δουλειά. Κατά τα άλλα αν και δεν ξέρω πολλά από το πως φτιάχνονται οι εφαρμογές, είναι ωραία διανομή το Arch.

 

Σκέψου και την λύση του Debian.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη εγκαταστήσει Arch με xfce4 σε vm αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν σαν πληροφορικαριος θα με βολέψει..  Μπορεί καμιά φορά να πρέπει να εγκαταστήσω κανέναν server -  xampp, δεν θα ήταν εύχρηστο να χρειάζεται συνέχεια ρύθμισα,  μέχρι να φτάσω στο σημείο που θέλω.. 

 

Τι εννοείς bleeding edge?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι το Arch χρησιμοποιεί τα τελευταία πακέτα και είναι πιο πιθανό το σπάσιμο του συστήματος. Εγώ το χρησιμοποιώ για εντελώς καθημερινή χρήση και δεν με νοιάζει να σπάσει, αν όμως το χρησιμοποιείς για δουλειά και γίνει κάτι τότε μπορεί να σε πάει πίσω. 

 

Συνήθως αν ακολουθήσεις προσεκτικά της οδηγίες που δίνονται στην αρχική του Arch δεν έχεις πρόβλημα. Απλά σου λέω να κοιτάξεις και προς Debian μεριά γιατί σίγουρα είναι πιο σταθερό σαν σύστημα. 

 

Περίμενε όμως και τις γνώμες των άλλων που είναι πιο ειδικοί από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες έπαιζα με μία εγκατάσταση στο vbox και έχω βάλει syslinux. Μου φάνηκε πιο γρήγορος από τον grub και λέω να τον αντικαταστήσω στο desktop και στο laptop.

 

Καμία γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες έπαιζα με μία εγκατάσταση στο vbox και έχω βάλει syslinux. Μου φάνηκε πιο γρήγορος από τον grub και λέω να τον αντικαταστήσω στο desktop και στο laptop.

 

Καμία γνώμη;

Άφοβα.

 

Έχει καιρό που τον χρησιμοποιώ για triple boot και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.

Αν κοιτάξεις στο wiki δεν θα χρειαστείς πάνω από 5 λεπτά για να φτιάξεις το syslinux.cfg σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες έπαιζα με μία εγκατάσταση στο vbox και έχω βάλει syslinux. Μου φάνηκε πιο γρήγορος από τον grub και λέω να τον αντικαταστήσω στο desktop και στο laptop.

 

Καμία γνώμη;

 

Eδω και καιρο εχω αντικαταστησει τον grub με syslinux σε ολα τα μηχανηματα. Απλος, ενα μονο syslinux.cfg πολυ απλο σε συνταξη που το διαβαζει απευθειας χωρις update και βλακειες, γρηγορος, κανει οτι του πεις.

 

+ extended support στο s.t.a.r με kernel options, αυτοματο generate του syslinux.cfg κλπ :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...