Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eδω και καιρο εχω αντικαταστησει τον grub με syslinux σε ολα τα μηχανηματα. Απλος, ενα μονο syslinux.cfg πολυ απλο σε συνταξη που το διαβαζει απευθειας χωρις update και βλακειες, γρηγορος, κανει οτι του πεις.

 

+ extended support στο s.t.a.r με kernel options, αυτοματο generate του syslinux.cfg κλπ :P

Βασικά εμένα αυτό που μου άρεσει στον syslinux είναι ότι είναι απλός , εύκολος σε config(κυριολεκτικά άλλαξα μια γραμμή στο configuration του) και δεν θα σου κάνει ματσακουλιές όπως ο grub.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα προχωρήσω στην αλλαγή και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

EDIT

 

Όλα καλά με τον syslinux. Ρύθμισα και το graphical menu και δουλεύει τέλεια.

 

Αλλά. Για κάποιο λόγο σταμάτησε να μου δουλεύει το fbsplash. Παραπονιέται ότι δεν βρίσκει το theme. Το έβγαλα το ξαναέβαλα αλλά δεν λέει να παίξει. 

 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το graphical menu του syslinux που είναι ρυθμισμένο στο 1280x800; Και το theme σε αυτή την ανάλυση το έχω ρυθμίσει στο /etc/conf.d/splash. Την υποστηρίζει το theme που έχω.

Επεξ/σία από mask2011
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το sda3 σε sda1 ? :P

Ναι ναι. Άσε τι είχα πάθει. Ήθελα σαν κάθε περίεργο παιδί που ασχολείται με τους υπολογιστές να ασχοληθώ με linux και με τρόμαζε η ιδέα του arch. Έβαλα  Manjaro openbox(παρά πολύ ωραίο στημένο arch) και έστησα VM για να βάλω arch. Βάζω grub τίποτα... δεν ήθελε να κάνει boot το VM. Με το syslinux όλα δουλεύουν τόσο τέλεια... και είναι κάτι απλό. Φαντάζομαι τον grub σαν την πρωτοκλασάτη γκόμενα του σχολείου που δεν σου κάθεται και θέλει χίλια δύο φρου φρου αρώματα να σου κάτσει. Το syslinux από την άλλη είναι μία που σου έρχεται πακέτο στο σπίτι και με λίγο μπλα μπλα κάθεται μαζί σου για χρόνια μέχρι να αλλάξουνε οι δρόμοι σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το έβγαλα το fbsplash γιατί δεν δούλεψε ούτε με άλλο θέμα που δοκίμασα ούτε και με vga parameter στον kernel. Το μόνο που κατάφερα ήταν απλά να έχω μία μαύρη οθόνη αντι για το splash.

 

Αν έχει κανείς καμία ιδέα για το πως φτιάχνεται ας πει. Εν τω μεταξύ έχει πρόβλημα και η καινούρια έκδοση του fbsplash από το AUR. Ευτυχώς έχω το πακέτο από μία παλιότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγη βοήθεια γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα.

 

Ο αδερφός μου έχει Windows 7 και έκανε share ένα φάκελο στο δίκτυο. Προσπαθώ να τον δω αλλά δεν τα καταφέρνω. Γίνεται μόνο με Samba ή υπάρχει και άλλος τρόπος; Το ότι έχει windows 7 παίζει κάποιο ρολο; Κάτι διάβασα στο νετ για HOMEGROUP και WORKGROUP και ότι στα 7 έχουν γίνει αλλαγές κτλ.

 

Ο κωδικός που μου ζητάει ποιος είναι; Αυτός του user του αδερφού μου;

$ sudo mount -t cifs //maschine/flix /mnt/john -o user=rekkit,workgroup=WORKGROUP,ip=192.168.2.4
Password for rekkit@//maschine/flix: 
mount error(13): Permission denied
Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)

ps. Δεν έχω ξανασχοληθεί με δίκτυα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα πραγμα που λυνει πολλες φορες τετοια προβληματα απο την μερια των windows ειναι

 

network and sharing center --> change advanced sharing settings -->(στο all networks ) turn off password protected sharing

 

θα μου πεις δεν ειναι σωστη λυση κατι τετοιο...σαφως..αλλα δουλευει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απενεργοποίησα τον κωδικό. Αλλά ακόμα δεν μπορώ να μπω, αν και σημειώθηκε μια μικρή πρόοδος.

 

Στο smb4k (GUI του KDE) πριν έβλεπα μόνο το hostname του υπολογιστή του αδερφού μου ενώ τώρα βλέπω και τα ονόματα των shared folders όχι όμως και τα περιεχόμενά τους. Από command line με mount τα ίδια, πάλι μου ζητάει password.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να θέλει το κωδικό του workgroup (το δημιουργούν τα win)

δεν έχω ασχοληθεί με shared από win :(

 

http://www.addictivetips.com/windows-tips/simple-windows-7-file-sharing-step-by-step-procedure

 

http://blog.qdigi.com/2012/02/windows-7-folder-sharing-with-no.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις στα windows χρηστη φτιαγμένο με password με δικαιώματα στο φάκελο;

Αν γραψεις στο address bar ενος file manager

smb://192.168.2.4/shared_file

τι σου βγάζει;

Τέλος ποια έκδοση της samba έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα είσαι σωστός αλλα νομίζω οτι αν εγκαταστήσει samba και φτιάξει τον ίδιο χρήστη των windows στο λινουξομηχανάκι με samba password (ή samba-tool) θα παιξει, θεωρώ έχει να κάνει με το ntlm authentication  linux<->windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στο σημερινό update έβγαλε αυτό:

==> The agent is no longer autostarted by default except in GNOME Flashback.
    For Xfce, LXDE etc., "lxpolkit" is the suggested lightweight alternative.
    See https://wiki.archlinux.org/index.php/Polkit#Authentication_agents for
    more details.

Διάβασα το wiki. Απλά βγάζω το polkit-gnome που έχω τώρα και βάζω το lxpolkit, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...