Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ξεκαθαρα. Αν σε παρακολουθει ή οχι ειναι ασχετο θεμα. Απο τον brave , ολοι ειναι πιο σοβαροι browsers. Πλεον ο edge κατουραει τους παντες.

χρονια χρηστης του chrome , για καπoιο διαστημα δοκιμασα κ τον edge στο linux

ξεκαθαρα ο brave οχι μονο δεν υστερει σε τπτ (ταχυτητα ,sync ,addons, συμβατοτητα με σελιδες κλπ) αλλα ειναι κ απειρως λιγοτερο ρουφιανικος κ με πολυ καλυτερο privacy 

o edge κατουραει οσους πιστευουν τους youtubers που τα πηραν για να τον εκθειαζουν ,δεν εχω δει ουτε ενα review που να τον βγαζει καλυτερο απο αλλους blink based , ουτε η δικη μου εμπειρια ηταν οπως τα λενε διαφορα site κ youtubers

φυσικα μπορεις να πιστευεις οτι θελεις αλλα θεσφατο δεν ειναι οτι ο chrome k o edge ειναι σοβαροι ενω ο brave η ο ff δεν ειναι 

Επεξ/σία από Neural_handshake
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, jemadux είπε

δειξε μας screenshot οτι εχεις ton edge 

Που , σε λινουξ ? Ειναι απο τις πρωτες εφαρμογες που εγκαθιστω. Δες εδω στα σκρινσοτς. Κατω αριστερα , διπλα στον firefox.
 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

μη, θα σου βαλει laugh emoji ο χαχας

Ο ιδρωτας που κατεβαινει απο το μετωπο μου καθε φορα που ποσταρω κατι περιμενοντας το "confused" και το "laugh" , δεν τον βαζει ο νους σου... 
 

15 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

χρονια χρηστης του chrome , για καπoιο διαστημα δοκιμασα κ τον edge στο linux

ξεκαθαρα ο brave οχι μονο δεν υστερει σε τπτ (ταχυτητα ,sync ,addons, συμβατοτητα με σελιδες κλπ) αλλα ειναι κ απειρως λιγοτερο ρουφιανικος κ με πολυ καλυτερο privacy 

o edge κατουραει οσους πιστευουν τους youtubers που τα πηραν για να τον εκθειαζουν ,δεν εχω δει ουτε ενα review που να τον βγαζει καλυτερο απο αλλους blink based , ουτε η δικη μου εμπειρια ηταν οπως τα λενε διαφορα site κ youtubers

φυσικα μπορεις να πιστευεις οτι θελεις αλλα θεσφατο δεν ειναι οτι ο chrome k o edge ειναι σοβαροι ενω ο brave η ο ff δεν ειναι 

Αρχικα μην πορωνεσαι. Γιατι οταν πορωνεσαι , διαστρεβλωνεις την πραγματικοτητα.
Edge και chrome κατουρανε τα παντα. Ειναι η πραγματικοτητα οσο και αν δεν σου αρεσει. Αν σε παρακολουθουν ή οχι , ειναι αλλη ιστορια. Εδω μιλαμε για αποδοση του καθε browser. Αν σε παρακολουθουν ή αν εχουν περισσοτερα ή λιγοτερα features κλπ , ειναι αλλη κουβεντα.

Εδω , ο chrome στα αυτια τον firefox. Tα πηρε το phoronix , το πιστευω...
Eδω ο edge στα αυτια brave και firefox. Benchmarks απο καποιον χρηστη , που οκ , ο καθενας του δινει ο,τι βαρυτητα γουσταρει. Τα ποσταρει εντωμεταξυ στο r/brave_browser.

Aν εχεις καποια benchmarks που ο brave κοπαναει edge ή/και chrome , δειξτο μας , για να μην πιστευουμε ο,τι θελουμε. Αν ειναι να πιασουμε την καραμελα του privacy , αστο τοτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας δεν πορωθηκα αλλα δεν μπορω τα ετσι ειναι επειδη το λεω εγω κ τελος

πιαστηκες βολικα απο 2 μεμονωμενες περιπτωσεις για να αποδειξεις καθολικα τα οσα λες

δεν ειπα πουθενα οτι ο brave η ο ενας η ο αλλος ειναι καλυτερος σε επιδοσεις ,ειπα οτι οι blink based ειναι πανω κατω στα ιδια 

το privacy καραμελα μπορει να ειναι για σενα ,οπως κ η απολυτη ταχυτητα σε βαρος αλλων χαρακτηριστικων, δεν ισχυει καθολικα ουτε κανει καποιον λιγοτερο σοβαρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ αποκλειστικά Chrome, γιατί - κακά τα ψέμματα - όλο το web είναι πλέον γραμμένο και ραμμένο στα μέτρα του, ενώ είναι ο μόνος browser που συγχρονίζει άψογα τα πάντα που έχουν σχέση με google: plugins, passwords, settings, history... Καλώς ή κακώς χρησιμοποιώ της υπηρεσίες της, οπότε είναι μονόδρομος. Σε Linux μέχρι πριν 6 μήνες χρησιμοποιούσα Chromium, από τότε που σταμάτησε να υποστηρίζεται ο συγχρονισμός (για μένα πολύ συμαντικός), το γύρισα και κει σε Chrome

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

δεν μπορω τα ετσι ειναι επειδη το λεω εγω

Απο ο,τι ειδες δεν τα λεω εγω.
 

6 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

πιαστηκες βολικα απο 2 μεμονωμενες περιπτωσεις για να αποδειξεις καθολικα τα οσα λες

Ακομα περιμενω να μου δειξεις δικες σου βολικες μεμονωμενες περιπτωσεις που θα αποδειξουν κατι διαφορετικο.
Αν γοογλαρεις benchmarks tests μεταξυ firefox και chrome , ποτε και πουθενα δεν νικησε ο firefox. Μετα ηρθε ο edge (chromium based) , που οχι μονο ειναι πιο γρηγορος απο τον chrome ( αρα και απο την υπολοιπη πλεμπα) αλλα εχει και φερει και καναδυο καινουργια features.
Με τον brave/vivaldi/opera κλπ πλεμπες κανεις δεν ασχολειται να τους βαλει σε benchmark tests.. οι λογοι προφανεις.
 

6 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

το privacy καραμελα μπορει να ειναι για σενα

Οταν σου λεω "ο Χ browser ειναι γρηγοροτερος απο τον Y browser" και η απαντηση ειναι "ο X browser σε παρακολουθει" , καπου εχει χαθει η συνεννοηση. Μιλαμε για ταχυτητα. Αν μιλουσαμε για privacy , θα μιλουσαμε για ... privacy. Αν μιλουσαμε για features θα μιλουσαμε για ... features.

Απλα βαθια μεσα σου ξερεις οτι ο brave ειναι πλεμπα , ο firefox καρπαζοεισπρακτορας , και η μονη αμυνα/απαντηση ειναι "ναι αλλα το privacy...".
 

3 ώρες πριν, Oxygene είπε

Χρησιμοποιώ αποκλειστικά Chrome

Kαι εγω καποτε. Μετα βγηκε ο chromium based edge και αλλαξα. Γιατι ειναι λιγο καλυτερος. Εχασα την ευκολια του συγχρονισμου bookmarks/passwords μιας και ο edge δεν τα σωζει στο account. Απλα τα κανεις export ανα τακτα χρονικα διαστηματα κυριως για λογους backup και οποτε τα χρειαστεις σε καποια νεα εγκατασταση , τα κανεις import απο τα αρχεια.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα browser benchmarks είναι να χαμε να λέγαμε. Με πολλές δεκάδες tabs ανοικτά και πολλές φορές πάνω από εβδομάδα από restart σε restart, δεν έχω αισθανθει καμία ρεαλιστική διάφορα μεταξύ Firefox και chromium.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, pmav99 είπε

Τα browser benchmarks είναι να χαμε να λέγαμε. Με πολλές δεκάδες tabs ανοικτά και πολλές φορές πάνω από εβδομάδα από restart σε restart, δεν έχω αισθανθει καμία ρεαλιστική διάφορα μεταξύ Firefox και chromium.

Δεν ξερω τι γινεται μεταξυ firefox και chromium , αλλα μεταξυ edge και chrome , ενοιωσα διαφορα. Χρησιμοποιουσα για χρονια chrome και καποια στιγμη οταν βγηκε ο edge , ειπα να τον δοκιμασω. Ενοιωσα διαφορα. Ενοιωσα τον edge πιο... snappy. Δεν ξερω αν ηταν η ιδεα μου , αλλα ετσι μου φανηκε. Και προφανως μιλαμε για την ιδια χρηση , τα ιδια sites που ανοιγα πριν , ανοιγα και μετα.. και ο αριθμος των tabs σε γενικες γραμμες πανω κατω ο ιδιος.
Εφυγα την ιδια στιγμη για edge..ετσι και αλλιως τα addons που ειχα στον chrome παιζανε απευθειας και σε αυτον.

Θελω να καταληξω , αν ο chrome ειναι σταθερα πιο γρηγορος απο τον firefox (στα περισσοτερα ειδη benchmarks κατα πολυ) , φαντασου ποσο πιο γρηγορος ειναι ο edge σε σχεση με τον firefox.
Με vivaldi/brave/opera δεν ασχολουμαι.

Βεβαια , θα πει καποιος οτι δεν ειναι μονο η ταχυτητα. Ειναι το tracking/spying και τα features (vpn , adblock , cryptocurrency management , κλπ).
Για το tracking/spying , συμφωνω. Προφανως συμβαινει σε μικρο ή μεγαλο βαθμο. Αλλα μην αρχισουμε τα περι privacy γιατι τα εχω πει χιλιαδες φορες. Δεν μπορουμε να το παιζουμε κρυψινους στο ενα μερος και να αμολαμε τα δεδομενα καπου αλλου. Θα πεταχτει καποιος και θα πει "και τι σημαινει αυτο ? να ανοιξουμε τα ποδια μας και να τα δινουμε τα δεδομενα οικειοθελως ? να μην παιρνουμε μετρα?".
Προφανως , αλλα οχι σε κοστος της ευχρηστιας και ευκολιας μας. Γιατι καποιοι για να δικαιολογησουν το κοστος αυτο και την εμμονη τους στο "privacy" , παραποιουν την πραγματικοτητα ... 
Αν πεις καποιος , ναι ρε φιλε διαλεγω τον πιο ΑΡΓΟ browser γιατι θελω privacy , θα του πω μαγκια σου. Οχι ομως να μου βγαζετε τον firefox εφαμιλλο σε επιδοσεις με τον chrome... γιατι ετσι..

Το θεμα των features καλυπτεται με addons.. οποτε αν ενας browser εχει κατι ενσωματωμενο και ο αλλος ο πιο γρηγορος το εχει σε addon , το διλλημα δεν υφισταται καν...

Τεσπα , περι ορεξεως ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mphxths είπε

Απο ο,τι ειδες δεν τα λεω εγω.
 

Ακομα περιμενω να μου δειξεις δικες σου βολικες μεμονωμενες περιπτωσεις που θα αποδειξουν κατι διαφορετικο.
Αν γοογλαρεις benchmarks tests μεταξυ firefox και chrome , ποτε και πουθενα δεν νικησε ο firefox. Μετα ηρθε ο edge (chromium based) , που οχι μονο ειναι πιο γρηγορος απο τον chrome ( αρα και απο την υπολοιπη πλεμπα) αλλα εχει και φερει και καναδυο καινουργια features.
Με τον brave/vivaldi/opera κλπ πλεμπες κανεις δεν ασχολειται να τους βαλει σε benchmark tests.. οι λογοι προφανεις.
 

Οταν σου λεω "ο Χ browser ειναι γρηγοροτερος απο τον Y browser" και η απαντηση ειναι "ο X browser σε παρακολουθει" , καπου εχει χαθει η συνεννοηση. Μιλαμε για ταχυτητα. Αν μιλουσαμε για privacy , θα μιλουσαμε για ... privacy. Αν μιλουσαμε για features θα μιλουσαμε για ... features.

Απλα βαθια μεσα σου ξερεις οτι ο brave ειναι πλεμπα , ο firefox καρπαζοεισπρακτορας , και η μονη αμυνα/απαντηση ειναι "ναι αλλα το privacy...".
 

Kαι εγω καποτε. Μετα βγηκε ο chromium based edge και αλλαξα. Γιατι ειναι λιγο καλυτερος. Εχασα την ευκολια του συγχρονισμου bookmarks/passwords μιας και ο edge δεν τα σωζει στο account. Απλα τα κανεις export ανα τακτα χρονικα διαστηματα κυριως για λογους backup και οποτε τα χρειαστεις σε καποια νεα εγκατασταση , τα κανεις import απο τα αρχεια.

Οκ παρε ενα οπου σε ολα τα loading test o brave κατουραει τον chrome ,απο εκει κ περα οταν βλεπω καποιον να απομονωνει προτασεις του αλλου για να βγαλει αυτο που θελει γιατι πρεπει να εχει παντα δικιο ,η κουβεντα τελειωνει

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

Οκ παρε ενα οπου σε ολα τα loading test o brave κατουραει τον chrome

Εδω εσυ απομονωσες τα loading tests απο τα υπολοιπα στο βιντεο. Στο πρωτο τεστ ο brave πατωσε. Στο ram usage , πατωσε. Φαντασου... απεναντι στον chrome , που ειναι ο browser με την μεγαλυτερη καταναλωση μνημης!
Και τα loading times , μερικα ηταν στα ορια του στατιστικου λαθους ή αλλων παραγοντων π.χ. λειτουργικου.

Αλλα μην σου χαλασω το ονειρο , ο brave ειναι ο καλυτεροτερος browser.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, jemadux είπε

What's Happening With Glibc

Αυτό ήταν ένα ξόδεμα άλλων 3 λεπτών που πήγαν χαμένα από την ζωή μου.

Μισό θα πεις το βίντεο είναι 11 λεπτά μπορεί να λέει τίποτα σοβαρό παρακάτω. Ε αν θες να πεις κάτι σοβαρό τότε γράψε το ρε φιλαράκι.  Μην μας αναγκάζεις να βλέπουμε ένα βίντεο 10 λεπτών για κάτι που μπορούμε να διαβάσουμε σε 1. Και αν κάτι δεν είναι σε κείμενο προσωπικά αδυνατώ να το πάρω στα σοβαρά έτσι και αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετά από την σημερινή αναβάθμιση και 5 απανωτές διακοπές ρεύματος απέκτησα ένα μυστήριο πρόβλημα....

πλέον δεν μπαίνει στο plasma-x11 βγάζοντας τα γνωστά ότι δεν υπάρχει η οθόνη κτλ...το περίεργο είναι οτι τρέχει το plasma-wayland αλλά σέρνεται το σύμπαν...

το τελευταίο log από το startx

   154.702] (EE) NVIDIA: Failed to initialize the NVIDIA kernel module. Please see the
[   154.702] (EE) NVIDIA:     system's kernel log for additional error messages and
[   154.702] (EE) NVIDIA:     consult the NVIDIA README for details.
[   154.702] (EE) NVIDIA: Failed to initialize the NVIDIA kernel module. Please see the
[   154.702] (EE) NVIDIA:     system's kernel log for additional error messages and
[   154.702] (EE) NVIDIA:     consult the NVIDIA README for details.
[   154.702] (EE) NVIDIA: Failed to initialize the NVIDIA kernel module. Please see the
[   154.702] (EE) NVIDIA:     system's kernel log for additional error messages and
[   154.702] (EE) NVIDIA:     consult the NVIDIA README for details.
[   154.703] (EE) NVIDIA: Failed to initialize the NVIDIA kernel module. Please see the
[   154.703] (EE) NVIDIA:     system's kernel log for additional error messages and
[   154.703] (EE) NVIDIA:     consult the NVIDIA README for details.
[   154.703] (EE) No devices detected.
[   154.703] (EE) 
Fatal server error:
[   154.703] (EE) no screens found(EE) 
[   154.703] (EE) 
Please consult the The X.Org Foundation support 
	 at http://wiki.x.org

καμία ιδέα? εννοείται πως έχω βάλει βγάλει οδηγούς ... έσβησα τα .xinitrc ,, υποβάθμισα nvidia στο 470 κτλ...

παρεμπιπτόντως έβαλα sddm και δεν τρέχει ...μένει στην γνωστή μπάρα που αναβοσβήνει

πρόβλημα είχα να δω μπορεί και 7 χρόνια... τώρα με το ρεύμα ..άλλαξαν δικαιώματα αρχείων...τι να πω...

έγινε κανένα πιο σοβαρό κρασάρισμα...

και ένα άλλο παράξενο είναι πως προσπαθώντας να κάνω 2ο λογαριασμό χρήστη μέσα από το wayland δεν δούλευε...(systemsettings του kde όχι από τερματικό)

Επεξ/σία από rearshooter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...