Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, mphxths είπε

τα λινουξ

απλα δεν ασχολεισαι, δεν αξιζει

βασικα οπου ακους τα λινουξ, τα bios κλπ οχι απλα δειχνει οτι δεν εχει ιδεα απο linux, δεν εχει ιδεα γενικα απο υπολογιστη.

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εισαι η archlinux police ας πουμε ? Και μας λες να προσεχουμε τι πληροφοριες δινουμε στον κοσμο για το arch ? Σοβαρα τωρα ?

Λέω απλά ότι όποιος εκφέρει την προσωπική του εντύπωση ως πραγματικότητα ή δεν είναι επαρκώς ενημερωμένος για κάποιο θέμα συντελεί στην παραπληροφόρηση των χρηστών και κάνει κακό τόσο στους ίδιους όσο και στις διανομές. Τίποτα περισσότερο δεν είπα.

19 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ενδιαφερομαι εγω. Ανελυσε τες.

Όχι, δεν ενδιαφέρεσαι. Αν ενδιαφερόσουν, δε θα επέμενες σε αυτά που λες.

26 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ενδεικτικα θα αναφερω οτι κανενας δεν ενδιαφερεται για την ιστορια οποιασδηποτε διανομης. Ο τελικος χρηστης θελει να κανει την δουλεια του με την διανομη/μηχανημα του.

Αν εγώ θέλω να καρφώσω ένα καρφί στον τοίχο («η δουλειά μου»), είναι συνετή ενέργεια θεωρείς το να πάρω ένα πριόνι («το εργαλείο») και να αρχίσω να κοπανάω; Μήπως δε θα ήταν ωφέλιμο για εμένα να ενημερωθώ για το ποιο εργαλείο μπορεί να κάνει πιο αποδοτικά τη δουλειά μου και να μάθω να χρησιμοποιώ αυτό;

Αν κάποιος έχει παράλογες προσμονές από ένα εργαλείο και δεν ενδιαφέρεται, πού ακριβώς ευθύνεται το εργαλείο σε αυτό;

34 λεπτά πριν, mphxths είπε

Η υιοθετηση ενος installer script , εστω και αν το βαφτιζει ανεπισημο , ειναι τρελη κωλοτουμπα. Απο εκει που λεει "στηστε τα ολα με το χερι , KISS philosophy , να ξερετε τι εχετε σεταρει , ευκολη συντηρηση κλπ κλπ" , ερχεται και υιοθετει installer script που τα κανει ολα... αυτο. Και αφου θες να φιλοσοφησεις , κατσε και σκεψου γιατι το κανανε αυτο ? Μηπως επειδη θελουν περισσοτερους χρηστες ? Και σου λεει , κατσε να κανουμε την εγκατασταση λιγο πιο ευκολη μπας και ερθει πελατεια.

Παλιότερα υπήρχε το Arch Linux Installation Framework (και ήταν καλύτερο από το σημερινό). Επίσημα από τα αποθετήρια. Άρα εντελώς άκυρα τα περί «κωλοτούμπας». Έπαψε να αναπτύσσεται γιατί απλά κανένας δεν ήθελε να το αναπτύξει και εκείνοι που «καίγονταν» να το έχουν δεν έκαναν απολύτως τίποτα. Ουδέποτε το Arch ήταν αντίθετο με την ύπαρξη installers και τόσο το ALIF τότε όσο και το archinstall τώρα δεν παραβαίνουν πουθενά τη φιλοσοφία της διανομής.

Το archinstall δεν «τα κάνει όλα». Ακολουθεί απλά τα βασικά βήματα μιας τυπικής εγκατάστασης του Arch. Το τελικό εγκατεστημένο σύστημα πάλι χρειάζεται τουλάχιστον intermediate ικανότητες στον χειρισμό του. Και βεβαίως δεν είναι preconfigured στα πάντα.

Δεν ξέρω γιατί το έκαναν αυτό, ούτε κι εσύ ξέρεις. Εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Να κάνω κι εγώ μία: μπορεί να κουράστηκαν να τους ταλαιπωρεί και να τους βρίζει ο καθένας που βρίσκει «δύσκολο» το να ακολουθήσει μερικά γραπτά βήματα για την εγκατάσταση και προτιμά ένα παρωχημένο βίντεο στο YouTube ή το install script που έγραψε κάποιος άγνωστος και να αποφάσισαν να φτιάξουν οι ίδιοι ένα τέτοιο script ώστε να γνωρίζουν τι έχει στο σύστημά του αυτός που παραπονιέται για προβλήματα και ποια βήματα ακολούθησε.

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Αν διαβασεις το προηγουμενο ποστ μου , θα δεις οτι δεν κατακρινω τοσο τον ελιτισμο , οσο την εν γενει ασχημη και αγενη συμπεριφορα που εχουν στα φορουμς τους , που μεχρι εναν βαθμο την κατανοω οταν μπαινει καποιος και δεν ρωταει/ποσταρει εχοντας κανει μια προεργασια ή δεν παραθετει επαρκεις και σωστες πληροφοριες. Αλλα , αν δεν θες τους "μη γνωστες χρηστες" στην διανομη σου και κατ'επεκταση στο φορουμ σου , υπαρχουν πολλες λυσεις. Το να καθεσαι να τους την λες και να τους βριζεις , υποδηλωνει ψυχολογικα προβληματα τουλαχιστον.

Το λάθος είναι στο «εν γένει». Η άσχημη συμπεριφορά είναι μια vocal minority στο forum, όπως αντίστοιχα και εκείνοι που δεν αναγνωρίζουν τη δική τους αδυναμία αλλά επικρίνουν το Arch γιατί δεν είναι «user-friendly» ή κάτι άλλο είναι πάλι vocal minority.

Στην κοινότητα του Arch βρίσκονται οι χιλιάδες χρήστες που προσπαθούν να λύσουν το όποιο πρόβλημά τους χωρίς entitlement, oι προγραμματιστές του, όσοι συνεισφέρουν με το να γράψουν έστω μια γραμμή στο καλύτερο (επί του παρόντος) wiki -το οποίο έχει και μπόλικο υλικό με cross-distro εφαρμογή- αλλά και εκείνοι που αφιερώνουν χρόνο για να βοηθήσουν κάποιον παρότι ξέρουν εξαρχής ότι δεν έχει το απαιτούμενο επίπεδο για τη χρήση της διανομής ή ότι χρησιμοποιεί μια Arch-based διανομή και προσπαθεί να τους κοροϊδέψει.

Μιλάμε για μια ανεξάρτητη και αμιγώς κοινοτική διανομή και κανένας δε λέει ένα μπράβο για τα όσα έχουν κάνει μέχρι σήμερα. Όλους τους παραπάνω τους παίρνει η μπάλα εξαιτίας των λίγων με τα ψυχολογικά που λες αλλά και των μη ικανών χρηστών που νομίζουν ότι είναι «μαγκιά» η χρήση του Arch. Δεν είναι άδικο;

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Που το μονο που κανει με τις δεκαετιες γνωσης και ενασχολησης ειναι ... compiles. Το ποταπο manjaro εφτιαξε και ενα pamac , εφτιαξε και ενα kernel manager , εφτιαξε και ενα driver manager .

Compiles κάνει μόνο; Δηλαδή το Arch 0.1 του 2002 είναι το ίδιο με το σημερινό; Η δυνατότητα για parallel downloads στο pamac εμφανίστηκε χάρη στη δουλειά των προγραμματιστών του Manjaro ας πούμε;

Καλά έκανε το Manjaro και έφτιαξε αυτά που έφτιαξε, εφόσον θέλει να είναι «user-friendly». Μιλώντας για το παρόν όμως, όταν προσφέρεις έναν γραφικό package manager ο οποίος βασίζεται για την καλή λειτουργία του σε λογισμικό που δεν έγραψες, δεν αναπτύσσεις και δε συντηρείς ο ίδιος (άρα στη δουλειά άλλων) και μάλιστα υπολειτουργεί -πρόσκαιρα έστω- όταν το λογισμικό στο οποίο βασίζεσαι (λ.χ. η libalpm) έχει σημαντικές αλλαγές, τότε μάλλον δεν είσαι απόλυτα έτοιμος να στηριχτείς αποκλειστικά στις δικές σου δυνάμεις αν το λογισμικό στο οποίο βασίζεσαι εξαφανιστεί μια μέρα.

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Οφειλεται αλλα δεν εξαρταται. Σε καποια γωνια του λινουξ κοσμου το ubuntu γελαει με την παρτι σου.

Για το Arch μιλάμε, το Ubuntu τι σχέση έχει; Μιας και το ανέφερες όμως, να σε ενημερώσω ότι και το Ubuntu εξαρτάται σε σημεία από την ύπαρξη του Debian. Αν του αφαιρέσεις το αμιγώς Debian-developed λογισμικό, θα πάρεις κάτι πολύ διαφορετικό από αυτό που είναι το Ubuntu σήμερα.

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Ε και ? Δεν εχει σχεση με το archlinux , τι σε απασχολει τι επαθε ?

Δε με απασχολεί το τι έπαθε. Αναφορά στις ικανότητες των προγραμματιστών ήταν. Αν εγώ έφτιαχνα έναν «εύκολο» γραφικό package manager ο οποίος επηρέαζε τη λειτουργία κάποιας υποδομής που δεν είναι δική μου και έφτανε να προκαλέσει πρόβλημα σε χρήστες που δε χρησιμοποιούν καν τη δική μου διανομή, δε θα τολμούσα να κομπάσω για το δημιούργημά μου. Αντίθετα, θα ζητούσα συγγνώμη από τους χρήστες και θα έλεγα κι ένα ευχαριστώ στον προγραμματιστή της άλλης διανομής που μου παρείχε πληροφορίες για να διορθώσω το πρόβλημα που προκάλεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, HumanBot είπε

Λέω απλά ότι όποιος εκφέρει την προσωπική του εντύπωση ως πραγματικότητα ή δεν είναι επαρκώς ενημερωμένος για κάποιο θέμα συντελεί στην παραπληροφόρηση των χρηστών και κάνει κακό τόσο στους ίδιους όσο και στις διανομές. Τίποτα περισσότερο δεν είπα.

Με λιγα λογια , εσυ αποφασισες οτι αυτα που εκφερω ως πραγματικοτητα ειναι η προσωπικη μου εντυπωση. Ετσι λοιπον και εγω λεω και αποφασιζω οτι αυτα που εσυ λες ως πραγματικοτητα ειναι η προσωπικη σου εντυπωση. Αντε βγαλε ακρη τωρα τι ισχυει και τι οχι ...
 

49 λεπτά πριν, HumanBot είπε

Αν εγώ θέλω να καρφώσω ένα καρφί στον τοίχο («η δουλειά μου»)

Μεινε λοιπον στην δουλεια σου , και μην προσπαθεις να το παιξεις ευαγγελιστης του Arch.
 

49 λεπτά πριν, HumanBot είπε

Το archinstall δεν «τα κάνει όλα». Ακολουθεί απλά τα βασικά βήματα μιας τυπικής εγκατάστασης του Arch.

Kανει αυτα που θα εκανε ο χρηστης με το χερι αν ακολουθουσε τα βηματα μιας τυπικης εγκαταστασης. Σε αυτο στηριζεται η φιλοσοφια του KISS. Στησε τα παντα με το χερι ωστε να ειναι ευκολη η συντηρηση της εγκαταστασης μετα μιας και θα ξερεις τι ακριβως ρυθμισες και εγκατεστησες. Τι ακριβως στηνει με το χερι ο χρηστης οταν χρησιμοποιει το script ? Τιποτα. Το οτι θελει μια αλφα γνωση μετα για την συντηρηση ειναι αυτονοητο. Αλλα οταν δεν ξερει τι και πως εκανε/ρυθμισε το σκριπτ , χανεται το νοημα της φιλοσοφιας. Κωλοτουμπα και λεγε ο,τι θες.
 

49 λεπτά πριν, HumanBot είπε

Δεν ξέρω γιατί το έκαναν αυτό, ούτε κι εσύ ξέρεις. Εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Να κάνω κι εγώ μία: μπορεί να κουράστηκαν να τους ταλαιπωρεί και να τους βρίζει ο καθένας που βρίσκει «δύσκολο» το να ακολουθήσει μερικά γραπτά βήματα για την εγκατάσταση

Λαθος εικασια. Αν ισχυε η εικασια που γραφεις , δεν θα τους ενδιεφερε να κανουν την εγκατασταση πιο ευκολη. Ειμαστε ελιτιστες , οποιος νοιωθει , νοιωθει , οι αλλοι παρτε δρομο. Προφανως εχουν αλλαξει μυαλα εκει περα , και το πιο πιθανο ειναι να ισχυει αυτο που εγραψα εγω. Προφανως κανεις μας δεν ξερει με σιγουρια γιατι το εκαναν αλλα με λιγη κοινη λογικη , καταλαβαινουμε που παει το πραμα.
 

49 λεπτά πριν, HumanBot είπε

Η άσχημη συμπεριφορά είναι μια vocal minority στο forum

Αν ηταν minority δεν θα ειχε βουηξει ο τοπος και δεν θα ειχε γινει τοσο θεμα.
 

49 λεπτά πριν, HumanBot είπε

Compiles κάνει μόνο; Δηλαδή το Arch 0.1 του 2002 είναι το ίδιο με το σημερινό; Η δυνατότητα για parallel downloads στο pamac εμφανίστηκε χάρη στη δουλειά των προγραμματιστών του Manjaro ας πούμε;

Πλεον ναι , μονο compiles κανει. Δεν παραγει καινοτομιες. Τα parallel downloads τα εφεραν στο pacman , επειδη οοοοολες οι αλλες διανομες το ειχαν ηδη στους package managers τους και νοιωθανε σαν τον φτωχο συγγενη. Απαξ και το εφερε το pacman , το υλοποιησε και το pamac. Ειπαμε , frontend ειναι αν και εχει επεκταθει και περα απο αυτο.
 

49 λεπτά πριν, HumanBot είπε

Για το Arch μιλάμε, το Ubuntu τι σχέση έχει; Μιας και το ανέφερες όμως, να σε ενημερώσω ότι και το Ubuntu εξαρτάται σε σημεία από την ύπαρξη του Debian. Αν του αφαιρέσεις το αμιγώς Debian-developed λογισμικό, θα πάρεις κάτι πολύ διαφορετικό από αυτό που είναι το Ubuntu σήμερα.

Πιστευεις πραγματικα οτι αν αυριο εξαφανιστει το Debian , θα πεθανει το ubuntu ? Το ubuntu που εφτιαχνε mir και unity ? Που φτιαχνει snaps ? Που εχει παρεκκλινει πλεον τοσο πολυ απο το Debian που υπαρχουν περιπτωσεις deb πακετων , που ειναι φτιαγμενα για ubuntu και ειναι εν μερει ασυμβατα με το debian ? Ισως αν εξαφανιστει αυριο το arch , να πεθανει και το Manjaro. Εχει δειξει ομως οτι κανει βηματα απο μονο του και ισως στο μελλον να μην εχει τοσο αναγκη το Arch. Θα δειξει το μελλον.
 

49 λεπτά πριν, HumanBot είπε

Αναφορά στις ικανότητες των προγραμματιστών ήταν.

Eνω στο συννεφακι του Archlinux ολα λειτουργουν αψογα ε ? #not Θες να μου πεις ποιο ηταν πιο σοβαρο θεμα ? Αυτο που αναφερεις για το manjaro ή αυτο που λινκαρα εγω για το arch ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mphxths είπε

Με λιγα λογια , εσυ αποφασισες οτι αυτα που εκφερω ως πραγματικοτητα ειναι η προσωπικη μου εντυπωση.

Εγώ δεν αποφάσισα τίποτα. Εσύ λες πράγματα που δεν ισχύουν για τη διανομή και συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

17 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μεινε λοιπον στην δουλεια σου , και μην προσπαθεις να το παιξεις ευαγγελιστης του Arch.

Άψογο επιχείρημα και άρτια δομημένο. Συγχαρητήρια.

23 λεπτά πριν, mphxths είπε

Σε αυτο στηριζεται η φιλοσοφια του KISS. Στησε τα παντα με το χερι ωστε να ειναι ευκολη η συντηρηση της εγκαταστασης μετα μιας και θα ξερεις τι ακριβως ρυθμισες και εγκατεστησες.

Όχι, αυτό νομίζεις εσύ ότι σημαίνει το KISS όσον αφορά συγκεκριμένα το Arch και για μια ακόμα φορά εκφέρεις την προσωπική σου ερμηνεία ως πραγματικότητα. Οι ίδιοι όχι απλά δε λένε πουθενά «στήσε τα πάντα με το χέρι» αλλά γράφουν ξεκάθαρα πώς ακριβώς ερμηνεύουν το πρώτο S. Μια απλή αναζήτηση θα σε πάει στο Arch terminology και εκει θα βρεις σύνδεσμο για το Simplicity. Οι ίδιοι οι developers μάλιστα έχουν διευκρινίσει ξανά και ξανά ότι η «απλότητα» αφορά κυρίως την ανάπτυξη της διανομής και όχι τόσο τη χρήση της. Οτιδήποτε διαφορετικό πούμε εσύ, εγώ ή κάποιος τρίτος δε θα είναι παρά παρερμηνεία της πραγματικότητας.

36 λεπτά πριν, mphxths είπε

Λαθος εικασια. Αν ισχυε η εικασια που γραφεις , δεν θα τους ενδιεφερε να κανουν την εγκατασταση πιο ευκολη. Ειμαστε ελιτιστες , οποιος νοιωθει , νοιωθει , οι αλλοι παρτε δρομο. Προφανως εχουν αλλαξει μυαλα εκει περα , και το πιο πιθανο ειναι να ισχυει αυτο που εγραψα εγω. Προφανως κανεις μας δεν ξερει με σιγουρια γιατι το εκαναν αλλα με λιγη κοινη λογικη , καταλαβαινουμε που παει το πραμα.

Ξεκινάς πάλι με «αν», λες ότι τους ενδιαφέρει κάτι που οι ίδιοι δεν έχουν πει μέχρι σήμερα ότι τους ενδιαφέρει, κάνεις ένα blanket statement για μια ολόκληρη κοινότητα, παραδέχεσαι ότι κανένας μας δε μπορεί να ξέρει με σιγουριά και τελειώνεις βαφτίζοντας «κοινή λογική» τον δικό σου τρόπο σκέψης. I rest my case.

50 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αν ηταν minority δεν θα ειχε βουηξει ο τοπος και δεν θα ειχε γινει τοσο θεμα.

Πού ακριβώς «έγινε θέμα»; Έκλεισε το forum; Έπαψαν οι χρήστες -ακόμα και των Arch-based διανομών- να αναζητούν βοήθεια σε αυτό; Σταμάτησαν οι «ψυχοπαθείς» και οι λοιποί να βοηθούν τέτοιους χρήστες, παρ' ό,τι δεν είναι υποχρεωμένοι; Επηρεάστηκε η λειτουργία της διανομής; Σημειώθηκε κάποια μαζική αποχώρηση χρηστών; Ή μήπως απλά κάποιοι τρίτοι κάνουν την τρίχα τριχιά αντί να ασχοληθούν με κάτι εποικοδομητικό;

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Πλεον ναι , μονο compiles κανει. Δεν παραγει καινοτομιες. Τα parallel downloads τα εφεραν στο pacman , επειδη οοοοολες οι αλλες διανομες το ειχαν ηδη στους package managers τους και νοιωθανε σαν τον φτωχο συγγενη. Απαξ και το εφερε το pacman , το υλοποιησε και το pamac. Ειπαμε , frontend ειναι αν και εχει επεκταθει και περα απο αυτο.

Δεν είπαμε ότι οι διανομές είναι εργαλεία; Ως τέτοια, δεν πρέπει να κάνουν σωστά αυτό που σχεδιάστηκαν να κάνουν; Γιατί είναι απαιτούμενες οι καινοτομίες;

Ποια ακριβώς ήταν η «καινοτομία» του Manjaro που δε μπορούσε να γίνει με κανέναν τρόπο σε καμία άλλη διανομή; Δεν είναι καινοτομία η ανάπτυξη γραφικής διεπαφής για κάτι που γινόταν για χρόνια με το τερματικό. Ούτε το pamac είναι καινοτομία. Υπήρξαν στο παρελθόν και άλλοι GUI package managers σε Arch-based διανομές. Το -νεκρό πλέον- Chakra είχε έναν τέτοιο, πριν καν εμφανιστεί το Manjaro.

59 λεπτά πριν, mphxths είπε

Πιστευεις πραγματικα οτι αν αυριο εξαφανιστει το Debian , θα πεθανει το ubuntu ?

Όχι. Πιστεύω όμως ότι σε μια τέτοια περίπτωση το Ubuntu θα έχει σοβαρό πρόβλημα. Μπορούμε να το συζητήσουμε σε κάποιο σχετικό νήμα, αν θέλεις.

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Eνω στο συννεφακι του Archlinux ολα λειτουργουν αψογα ε ? #not Θες να μου πεις ποιο ηταν πιο σοβαρο θεμα ? Αυτο που αναφερεις για το manjaro ή αυτο που λινκαρα εγω για το arch ?

Είπα κάπου ότι στο Arch είναι όλα άψογα; Ψάξε όμως λίγο περισσότερο το θέμα που παρέθεσες. Θα ανακαλύψεις ότι:

  • επηρεάστηκαν και μη Arch(-based) διανομές με την ίδια έκδοση του grub
  • το πρόβλημα εμφανιζόταν σε συγκεκριμένες περιπτώσεις και όχι για κάθε χρήστη του grub
  • το bug προέκυψε από λάθος στο upstream και δεν το εισήγαγε κάποιος προγραμματιστής του Arch. Τι έγραψα παραπάνω; Αν το upstream είναι σωστό, θα είναι και το Arch. Ορίστε λοιπόν γιατί η «σταθερότητα» στο Arch είναι παρελκόμενο και όχι στόχος.
  • το wiki του Arch δε γράφει απλά «αναβαθμίστε το grub και τέλος» αλλά η προσωρινή λύση που δόθηκε -αρχικά στο forum του EndeavourOS- ήταν επακριβώς τα βήματα που πρέπει να ακολουθούνται σε κάθε update του grub στο Arch και αναγράφονται στο wiki του
  • ο χρήστες εκείνοι του Arch ή των *based που διέθεταν τις -απαιτούμενες στο Arch αλλά, δυστυχώς, όχι στις *based- γνώσεις για μια τέτοια διανομή έλυσαν μόνοι τους το πρόβλημα και δεν έτρεξαν στα fora σαν να ήρθε το τέλος του κόσμου

Φυσικά, η οριστική λύση (το «καλό» πακέτο) δόθηκε από το Arch. Οι τρισμέγιστοι προγραμματιστές των Arch-based δεν έκαναν κάτι παρά περίμεναν το Arch.

Πώς τώρα η περίπτωση αυτή μπορεί να συγκριθεί με το «καινοτόμο» in-house λογισμικό μιας διανομής που από λάθος κάποιου προγραμματιστή της κατέληξε να προκαλέσει -δύο χρονικά διαφορετικές φορές- παντελή αδυναμία πρόσβασης σε μια υποδομή που σχετίζεται και αφορά μια διαφορετική διανομή, για όλους ανεξαρτήτως τους χρήστες αυτής της υποδομής, μόνο εσύ το ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, HumanBot είπε

Εσύ λες πράγματα που δεν ισχύουν για τη διανομή

Προσωπικη σου αποψη.
 

1 ώρα πριν, HumanBot είπε

Όχι, αυτό νομίζεις εσύ ότι σημαίνει το KISS όσον αφορά συγκεκριμένα το Arch και για μια ακόμα φορά εκφέρεις την προσωπική σου ερμηνεία ως πραγματικότητα. Οι ίδιοι όχι απλά δε λένε πουθενά «στήσε τα πάντα με το χέρι» αλλά γράφουν ξεκάθαρα πώς ακριβώς ερμηνεύουν το πρώτο S. Μια απλή αναζήτηση θα σε πάει στο Arch terminology και εκει θα βρεις σύνδεσμο για το Simplicity. Οι ίδιοι οι developers μάλιστα έχουν διευκρινίσει ξανά και ξανά ότι η «απλότητα» αφορά κυρίως την ανάπτυξη της διανομής και όχι τόσο τη χρήση της. Οτιδήποτε διαφορετικό πούμε εσύ, εγώ ή κάποιος τρίτος δε θα είναι παρά παρερμηνεία της πραγματικότητας.

1. Δεν το λενε ? Αληθεια ? Οταν πρεπει να κανεις την εγκατασταση με το χερι τι ειναι ? Και ενα αλλο καρο ρυθμισεις για να λειτουργησουν και τα πιο απλα και αυτονοητα. Το Simplicity στην αναπτυξη ειναι ενα πραγμα. Και ειναι ασχετο με την φιλοσοφια που εχουν για την εγκατασταση , ρυθμιση και διαχειριση της διανομης. Και για αυτα ισχυει αυτο που ανεφερα , οσο και να χτυπιεσαι κατω. Αλλιως αν ισχυει αυτο που εγραψες παραπανω και υπογραμμισα , γιατι δεν κανουν την ζωη των χρηστων τους πιο ευκολη ? Α ξεχασα , γιατι ειναι σουπερ ντουπερ γκουρου του λινουξ και δεν καταδεχονται να κανουν την ζωη τους ευκολη ... #not.
 

1 ώρα πριν, HumanBot είπε

λες ότι τους ενδιαφέρει κάτι που οι ίδιοι δεν έχουν πει μέχρι σήμερα ότι τους ενδιαφέρει

Σιγα μην βγουν να παραδεχτουν την κωλοτουμπα τους. Ξαφνικα τους ηρθε να (ξανα)φτιαξουν install script ... yeah right !! που λενε και στο χωριο μου. Βαλε το ερμο να δουλεψει... καιρος ειναι δεν νομιζεις ?
 

1 ώρα πριν, HumanBot είπε

Πού ακριβώς «έγινε θέμα»; Έκλεισε το forum; Έπαψαν οι χρήστες -ακόμα και των Arch-based διανομών- να αναζητούν βοήθεια σε αυτό; Σταμάτησαν οι «ψυχοπαθείς» και οι λοιποί να βοηθούν τέτοιους χρήστες, παρ' ό,τι δεν είναι υποχρεωμένοι; Επηρεάστηκε η λειτουργία της διανομής; Σημειώθηκε κάποια μαζική αποχώρηση χρηστών; Ή μήπως απλά κάποιοι τρίτοι κάνουν την τρίχα τριχιά αντί να ασχοληθούν με κάτι εποικοδομητικό;

Το οτι εγινε θεμα ειναι γνωστο εδω και καιρο σε οσους δεν ζουν κατω απο καποια πετρα. Επειδη εγινε θεμα δεν παει να πει οτι πρεπει να επηρεαστει η διανομη με τους τροπους που αναφερεις. Ουτε οι ψυχολογικα ασταθεις του arch forum να σταματησουν να πραττουν με τον τροπο που τους προτασσει η ψυχασθενεια τους.  Οσο για το αν σημειωθηκε καποια μαζικη αποχωρηση χρηστων , αυτο δεν μπορουμε να το ξερουμε. Στην τελικη δεν ειναι και εκατομμυρια οι χρηστες του Arch , χαλαρωσε ...
 

1 ώρα πριν, HumanBot είπε

Ως τέτοια, δεν πρέπει να κάνουν σωστά αυτό που σχεδιάστηκαν να κάνουν; Γιατί είναι απαιτούμενες οι καινοτομίες;

Και ποιος ειναι ο λογος υπαρξης του Arch ? Tα compiles ? Αυτα τα κανω και εγω να πας να τους πεις. Οι καινοτομιες ειναι απαιτουμενες απο τις λινουξ διανομες γενικοτερα , οχι μονο απο το Arch , γιατι το λινουξ ειναι πολυ πισω στις εξελιξεις. Υπαρχουν διανομες που βγαζουν νεα εκδοση και ολο χαρα ανακοινωνουν οτι πλεον υποστηριζουν και ... uefi . Αλλες οτι υποστηριζουν ... encryption , και αλλες χωρις να ντρεπονται οτι απλα ενημερωσαν τις εκδοσεις των προγραμματων. Για τετοια προοδο μιλαμε , οταν στα windows δεν ξερουν τι να κανουν πλεον και απλα μαλακιζονται με τα emojis στα insider versions. Kαι εσυ χαιρεσαι με το Arch που εκανε κωλοτουμπα και εβαλε cli install script με ερωτοαποκρισεις (ουτε καν ncurses) , που δεν δουλευει παντα σωστα (το εχω χρησιμοποιησει απειρες φορες) και απλα κανει compiles και ρωτας γιατι ειναι απαιτουμενες οι καινοτομιες. Το fedora γελαει με την παρτι σου απο καποια γωνια.


Για οσα γραφεις για το grub και το arch , τα ακουω βερεσε. Δεν με ενδιαφερει (ως τελικο χρηστη) ποιος φταιει. Η διανομη (μου) επρεπε να ειχε κανει τους απαραιτητους ελεγχους σε ολα τα σεναρια (mbr/gpt/dos mode/uefi mode) και να το τσιμπησει πριν φτασει σε μενα. 
 

1 ώρα πριν, HumanBot είπε

το wiki του Arch δε γράφει απλά «αναβαθμίστε το grub και τέλος» αλλά η προσωρινή λύση που δόθηκε -αρχικά στο forum του EndeavourOS- ήταν επακριβώς τα βήματα που πρέπει να ακολουθούνται σε κάθε update του grub στο Arch και αναγράφονται στο wiki του

Ουτε καν. Δεν με ενδιαφερει τι λεει το wiki για το grub. Οταν τραβας "pacman -Syu" και το συστημα (=pacman) αναβαθμιζει το grub (στην περιπτωση που συζηταμε) , οφειλει να κανει ολες τις ενεργειες ωστε μετα το περας της αναβαθμισης αυτο να λειτουργει σωστα. Ή στην χειροτερη να βγαλει ενα κειμενακι με καποια προειδοποιηση ωστε ο χρηστης εχοντας τις απαραιτητες γνωσεις να ακολουθησει τις οδηγιες. Ετσι γινοταν μια ζωη στο Arch. Ειχα εγκαταστασεις Arch κατα καιρους και οταν αναβαθμιζε το grub ποτε κανεις δεν εκανε κατι εξτρα. Εγινε μαλακια απο upstream , δεν κανανε κανενα ελεγχο στο arch (οπως και σε αλλες διανομες) και περασε στον τελικο χρηστη , που επηρεαστηκαν καποιοι σε καποια σεναρια χρησης. Ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε. Σε κατι τετοια φαινεται η σοβαροτητα μιας διανομης. Οχι στα ευκολα.
 

1 ώρα πριν, HumanBot είπε

Πώς τώρα η περίπτωση αυτή μπορεί να συγκριθεί με το «καινοτόμο» in-house λογισμικό μιας διανομής

Στην μια περιπτωση δεν μπουταρει το μηχανημα σου , στην αλλη περιπτωση δεν με ενδιαφερει τι γινεται περα απο το πισι μου. Ζυγισε τα στο κεφαλι σου και ξανα-ελα να μου πεις.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/11/2022 στις 10:17 ΜΜ, mphxths είπε

Προσωπικη σου αποψη.

Όχι, δεν είναι άποψη. Σε αυτά που λες σου αντιπαρέθεσα τι λέει η ίδια η διανομή για τον εαυτό της. Όχι τι πιστεύω εγώ για τη διανομή.

Στις 24/11/2022 στις 10:17 ΜΜ, mphxths είπε

1. Δεν το λενε ? Αληθεια ? Οταν πρεπει να κανεις την εγκατασταση με το χερι τι ειναι ? Και ενα αλλο καρο ρυθμισεις για να λειτουργησουν και τα πιο απλα και αυτονοητα. Το Simplicity στην αναπτυξη ειναι ενα πραγμα. Και ειναι ασχετο με την φιλοσοφια που εχουν για την εγκατασταση , ρυθμιση και διαχειριση της διανομης. Και για αυτα ισχυει αυτο που ανεφερα , οσο και να χτυπιεσαι κατω. Αλλιως αν ισχυει αυτο που εγραψες παραπανω και υπογραμμισα , γιατι δεν κανουν την ζωη των χρηστων τους πιο ευκολη ? Α ξεχασα , γιατι ειναι σουπερ ντουπερ γκουρου του λινουξ και δεν καταδεχονται να κανουν την ζωη τους ευκολη ... #not.

Την εγκατάσταση πρέπει να την κάνεις με το χέρι γιατί κανένας δεν ενδιαφέρεται να αναπτύξει και να συντηρήσει έναν επίσημο installer, με οποιαδήποτε μορφή μπορεί να έχει αυτός. Τόσο απλό είναι. Δεν το κάνουν για να «δυσκολέψουν» τον κόσμο, απλά δε θέλουν περισσότερη δουλειά όταν αυτό δεν είναι αναγκαίο. Έχουν μια διαδικασία εγκατάστασης που λειτουργεί σωστά και δε χρειάζεται να συντηρούν κάτι παραπάνω. Άλλωστε, η διανομή είναι «install once, update forever». Αν παρατηρήσεις τη λογική με την οποία προχωράει η ανάπτυξη του Arch, θα δεις ότι δεν τους ενδιαφέρει απαραίτητα το «καλύτερο» (που εμπεριέχει σχεδόν πάντα υποκειμενικότητα) αλλά προσπαθούν να μην εισάγουν πολυπλοκότητα στο σύστημα που επιφέρει μεγαλύτερο φόρτο εργασίας στους προγραμματιστές.

Πάμε τώρα στα «αυτονόητα». Με δεδομένο ότι οι χρήστες δεν είναι ίδιοι και δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες (και hardware), όσο κι αν ξεσκιστεί οποιαδήποτε διανομή να προρυθμίσει τα πάντα, πάλι θα έχει απογοητευμένους χρήστες. Σίγουρα θα έχεις δει περιπτώσεις όπου κάποιος εγκαθιστά μια «φιλική» ή «just works» διανομή και καταλήγει να ξηλώνει το μισό σύστημα και να αλλάζει configs γιατί δεν τον καλύπτουν. Επίσης σίγουρα γνωρίζεις ότι το implementation ενός DE ας πούμε δεν είναι ίδιο σε όλες τις διανομές. Αν υπήρχε κάτι «αυτονόητο», θα το έκαναν όλοι.

Τι κάνει λοιπόν το Arch; Επειδή είναι αδύνατο να ικανοποιήσουν τους πάντες αλλά και δε θέλουν να κάνουν την έξτρα δουλειά που οδηγεί σε -λιγότερο ή περισσότερο- distro-specific πράγματα, δίνουν στον χρήστη ένα βασικό σύστημα και τα upstream configs. Εκείνος με τη σειρά του έχει τη δυνατότητα να προσαρμόσει αυτό το σύστημα όπως θέλει. Εδώ παίζει ρόλο και το ότι η διανομή είναι γενικής χρήσης και όχι συγκεκριμένα desktop, laptop, mobile ή οτιδήποτε άλλο.

Σε αντίθεση, το Mint λ.χ., που θέλει να είναι «φιλική» διανομή και προσανατολίζεται στη desktop χρήση, προσπαθεί να παρέχει ένα «έτοιμο» σύστημα για αυτό. Διαφορετικοί σκοποί, διαφορετικές προσεγγίσεις. Δεν είναι θέμα «γκουρού» ή «μαγκιάς».

Στις 24/11/2022 στις 10:17 ΜΜ, mphxths είπε

Σιγα μην βγουν να παραδεχτουν την κωλοτουμπα τους. Ξαφνικα τους ηρθε να (ξανα)φτιαξουν install script ... yeah right !! που λενε και στο χωριο μου. Βαλε το ερμο να δουλεψει... καιρος ειναι δεν νομιζεις ?

«Κωλοτούμπα» θα υπήρχε αν δήλωναν κάποτε επίσημα ότι δεν πρόκειται ποτέ να έχουν installer γιατί αυτό κι εκείνο, και ξαφνικά εμφανιζόταν ένας επίσημος installer. Ή εναλλακτικά, αν υπήρχε κάποιος επίσημος installer που να παρέχει ένα τελικό σύστημα με distro-specific configs. Εφόσον λοιπόν α) επί του παρόντος δεν υπάρχει καν επίσημος installer ώστε να μπορεί να γίνει οποιαδήποτε ανάλυση, β) το Arch δεν ήταν ποτέ αντίθετο με την ύπαρξη installers* και γ) το μοναδικό αποδεκτό από τη διανομή install script δεν παρέχει ένα πλήρως προρυθμισμένο σύστημα με τα «αυτονόητα», δε μπορεί να υφίσταται «κωλοτούμπα».

Spoiler

*Η συσχέτιση δε συνεπάγεται αιτιότητα. Ναι, το Arch δεν έχει επίσημο installer αλλά όχι, αυτό δε συμβαίνει γιατί «γκουρού αφού» ή για να κάνουν την εγκατάσταση «δύσκολη», όπως πολλοί νομίζουν. Είναι ένα πράγμα το τάδε γεγονός, άλλο η υποκειμενική ερμηνεία του καθενός για αυτό το γεγονός και διαφορετικό οι πραγματικοί λόγοι που οδήγησαν στο γεγονός.

Αν κάποιος «θέλει απλά να κάνει τη δουλειά του» (δεν το κρίνω), πιθανότατα θα έχει ελλιπή ενημέρωση για το πώς και γιατί η οποιαδήποτε διανομή είναι αυτό που είναι. Συνεπώς, η άποψη που θα σχηματίσει θα απέχει από την πραγματικότητα. Αν όμως ενδιαφέρεται να μάθει ποιος στο καλό είναι ο Bob Developer, ποια είναι η διαδρομή του και πώς παίρνει αποφάσεις, θα καταλάβει καλύτερα γιατί η τάδε διανομή είναι όπως είναι. Πρόσεξε, δε λέω ότι θα του αρέσει ή θα την αποδέχεται, απλά ότι θα καταλάβει.

Εξυπακούεται ότι κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να ψάξει μια διανομή εις βάθος. Ταυτόχρονα όμως, θα υστερεί σε οποιαδήποτε συζήτηση αφορά αυτό το «εις βάθος». Όσο καλύτερη πληροφόρηση έχουμε για ένα θέμα, τόσο πιο ολοκληρωμένη θα είναι η άποψή μας, άρα και πιο κατάλληλη για να την αναφέρουμε.

 

Στις 24/11/2022 στις 10:17 ΜΜ, mphxths είπε

Το οτι εγινε θεμα ειναι γνωστο εδω και καιρο σε οσους δεν ζουν κατω απο καποια πετρα. Επειδη εγινε θεμα δεν παει να πει οτι πρεπει να επηρεαστει η διανομη με τους τροπους που αναφερεις. Ουτε οι ψυχολογικα ασταθεις του arch forum να σταματησουν να πραττουν με τον τροπο που τους προτασσει η ψυχασθενεια τους.  Οσο για το αν σημειωθηκε καποια μαζικη αποχωρηση χρηστων , αυτο δεν μπορουμε να το ξερουμε. Στην τελικη δεν ειναι και εκατομμυρια οι χρηστες του Arch , χαλαρωσε ...

Υπάρχουν κάποιοι χρήστες της διανομής -εντός κι εκτός του forum- που είναι «ψυχολογικά ασταθείς». Αδιαμφισβήτητο γεγονός. Το «θέμα» όμως ποιο είναι; Αυτό ρωτάω. Το ότι κάποιος γράφει «Arch community bad» στο... Reddit ξέρω 'γω; Τοξικότητα θα βρεις παντού, ιδιαίτερα στο Διαδίκτυο. Σε κάθε διανομή, σε κάθε forum, παντού. Ακόμα κι εσύ έχεις αναρτήσεις που θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν τέτοιες. Δεν είναι λογικό να κρίνεται μια ολόκληρη κοινότητα για τους λίγους.

Το «θέμα» ποιο είναι; Η διανομή συνεχίζει να αναπτύσσεται, νέες εγγραφές υπάρχουν στο forum, βοήθεια εξακολουθεί να δίνεται.

Να σου πω την προσωπική μου εκτίμηση; Το Arch εδώ και κάποια χρόνια περιβάλλεται από ένα ηλίθιο hype. Θες γιατί κάποιοι -όχι οι προγραμματιστές του ή η πλειονότητα της κοινότητας- έκαναν κάποιους να πιστεύουν ότι είναι «κατόρθωμα» η χρήση του; Θες γιατί έχει μια διαφορετική προσέγγιση που ίσως ιντριγκάρει κάποιους; Θες γιατί λειτουργεί ως «ψήφος διαμαρτυρίας» που εκφράζει απογοητευμένους χρήστες άλλων διανομών; Και για διάφορους άλλους λόγους.

Όσο υπάρχει το hype, μοιραία θα έλκονται και θαμπωμένοι χρήστες στους οποίους δεν απευθύνεται η διανομή ή που οι ίδιοι νομίζουν ότι θα βρουν κάτι άλλο από αυτό που στην πραγματικότητα είναι το Arch. Όλοι αυτοί θα απογοητευτούν αργά ή γρήγορα και -όπως συμβαίνει στη ζωή γενικότερα- μερικοί θα κατηγορήσουν άδικα τη διανομή.

Παράλληλα, ένα hype τραβάει και πολέμιους που θέλουν να το ρίξουν για τους δικούς τους «ψυχολογικά ασταθείς» λόγους. Αυτοί είναι, μαζί με τους παραπάνω απογοητευμένους χρήστες, που «κάνουν θέμα». Όταν σβήσει το hype, κανένας δε θα ασχολείται.

Τα παλιά χρόνια ήταν το Gentoo στην ίδια θέση. Πάλι hype, πάλι έλξη ανέτοιμων χρηστών, πάλι αβάσιμη κριτική, πάλι «θέμα». Μετά «όλοι» έβριζαν το Ubuntu. Αύριο θα είναι κάτι άλλο. Κατά ένα μέρος, είναι και ζήτημα ενημέρωσης. Άλλη εικόνα έχεις αν παρακολουθείς μια επίσημη πηγή ή μια σοβαρή ιστοσελίδα και πολύ διαφορετική (συνήθως στρεβλή και χειρότερη) αν σχηματίζεις άποψη από το Reddit, το Insomnia ή το ηλίθιο blog κάποιου ανεγκέφαλου.

Στο ίδιο forum με τους «ψυχολογικά ασταθείς» είναι και οι (εκατοντάδες; χιλιάδες;) περισσότεροι που σκίζονται να βοηθήσουν. Η ίδια «Arch bad» κοινότητα διατηρεί (ενδεικτικά) το πασίγνωστο wiki αλλά και ένα κανάλι IRC για το οποίο ακόμα και κάποιοι που μέμφονται το forum λένε τα καλύτερα (δεν έχω προσωπική άποψη, δε μπορώ να κρίνω). Γιατί μερικοί επιμένουν να στέκονται στα όποια αρνητικά και κανένας δε λέει κουβέντα για τα θετικά; Ίσως υπάρχει κι εκεί κάποια «ψυχολογική αστάθεια».

Στις 24/11/2022 στις 10:17 ΜΜ, mphxths είπε

Ουτε καν. Δεν με ενδιαφερει τι λεει το wiki για το grub. Οταν τραβας "pacman -Syu" και το συστημα (=pacman) αναβαθμιζει το grub (στην περιπτωση που συζηταμε) , οφειλει να κανει ολες τις ενεργειες ωστε μετα το περας της αναβαθμισης αυτο να λειτουργει σωστα. Ή στην χειροτερη να βγαλει ενα κειμενακι με καποια προειδοποιηση ωστε ο χρηστης εχοντας τις απαραιτητες γνωσεις να ακολουθησει τις οδηγιες. Ετσι γινοταν μια ζωη στο Arch. Ειχα εγκαταστασεις Arch κατα καιρους και οταν αναβαθμιζε το grub ποτε κανεις δεν εκανε κατι εξτρα. Εγινε μαλακια απο upstream , δεν κανανε κανενα ελεγχο στο arch (οπως και σε αλλες διανομες) και περασε στον τελικο χρηστη , που επηρεαστηκαν καποιοι σε καποια σεναρια χρησης. Ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε. Σε κατι τετοια φαινεται η σοβαροτητα μιας διανομης. Οχι στα ευκολα.

Αν δε σε ενδιαφέρει τι λέει το wiki, έχεις επιλέξει να παρεκκλίνεις από τον τρόπο χρήσης που υποστηρίζει η διανομή. Δικαίωμά σου αλλά ταυτόχρονα είσαι και αποκλειστικά υπεύθυνος για το σύστημά σου.

Πάμε στα δεδομένα: υπήρξε ένα bug σε ένα upstream πακέτο, το οποίο εμφανιζόταν μόνο σε συγκεκριμένο συνδυασμό λογισμικών και hardware. Αυτό σημαίνει ότι α) δεν ευθύνεται για την ύπαρξή του κάποια συγκεκριμένη διανομή και β) ήταν δύσκολο ακόμα και για τους ίδιους τους προγραμματιστές του grub να το εντοπίσουν.

Από αυτό το bug επηρεάστηκε το Arch, οι *based (ακόμα κι εκείνη η «καινοτόμα» που κοροϊδεύει τον κόσμο ότι καθυστερεί τα updates για περισσότερο testing) αλλά και διάφορες άλλες διανομές. Εσύ το θεωρείς μέγα ζήτημα συγκεκριμένα για το Arch. Biased much?

Αφήνουμε στην άκρη τις τρίτες διανομές και εστιάζουμε στο Arch και τις *based. Ποιες ήταν οι ενέργειες; Οι *based δεν έκαναν απολύτως τίποτα. Testing, σίγουρα όχι. Ανάλυση, όχι. Ένα εναλλακτικό build του grub για να το διαθέσουν στους χρήστες τους, όχι. Δουλειά, όχι. Απλά πρότειναν... αυτά που γράφει εδώ και χρόνια το wiki του Arch. Το «κακό» Arch είχε ένα bug report στον σωστό τόπο (τον bugtracker του δηλαδή και όχι το Reddit, το Insomnia ή κάποιο άλλο άσχετο μέρος) στις 26/8/2022 και 4 μέρες μετά υπήρχε επίσημη ανακοίνωση και καλό πακέτο, το οποίο αξιοποίησαν άκοπα και οι *based. Πολύ «ασόβαρη» διανομή, έχεις δίκιο.

Όσο για το «έτσι γινόταν μια ζωή στο Arch», αυτό ακριβώς έγινε και εδώ. Αν το πρόβλημα είναι ότι καθυστέρησαν 4 ολόκληρες μέρες από το bug report μέχρι να αναλύσουν το θέμα και να βρουν το πρόβλημα, να τους σκοτώσουμε. Κι εγώ μαζί σου. Δευτερόλεπτα έπρεπε να κάνουν. Μη σου πω να έχουν τεστάρει εκ των προτέρων κάθε πιθανό συνδυασμό λογισμικού και hardware στον πλανήτη.

Στις 24/11/2022 στις 10:17 ΜΜ, mphxths είπε

Στην μια περιπτωση δεν μπουταρει το μηχανημα σου , στην αλλη περιπτωση δεν με ενδιαφερει τι γινεται περα απο το πισι μου. Ζυγισε τα στο κεφαλι σου και ξανα-ελα να μου πεις.

Στη μια περίπτωση το bug ήταν στο upstream και επηρέασε πολλαπλές ανεξάρτητες διανομές και χρήστες με συγκεκριμένο συνδυασμό λογισμικού και hardware, στην άλλη περίπτωση το bug το προκάλεσε δύο φορές συγκεκριμένη διανομή, μέσω ενός λογισμικού που αντιβαίνει στις συστάσεις της μητρικής διανομής (ως προς την ορθή χρήση του AUR) και επηρέασε καθολικά τη λειτουργία μιας τρίτης υποδομής και όλους ανεξαιρέτως τους χρήστες αυτής της υποδομής.

Απλοποιημένα, στη μια περίπτωση δε φταίει καμία διανομή (ή είναι «ασόβαρες» όλες όσες επηρεάστηκαν) αλλά εσύ κατηγόρησες μια συγκεκριμένη μόνο, ενώ στη δεύτερη περίπτωση φταίει μια συγκεκριμένη αποκλειστικά αλλά εσύ υποβάθμισες το πρόβλημα για να μην την κατηγορήσεις. Η ζυγαριά σου χάνει, να την φτιάξεις.

Αυτή η χαζομάρα το «δεν με ενδιαφερει τι γινεται περα απο το πισι μου» είναι ένα ακόμα μη-επιχείρημα. Τυχαίος χρήστης Arch: «δε με ενδιαφέρει τι γίνεται πέρα από το πισί μου, εγώ δεν είχα πρόβλημα με το grub». Άλλος τυχαίος χρήστης Arch: «δε με ενδιαφέρει τι γίνεται πέρα από το πισί μου, εγώ έχω systemd-boot». See what I did there?

Στις 24/11/2022 στις 10:17 ΜΜ, mphxths είπε

Και ποιος ειναι ο λογος υπαρξης του Arch ? Tα compiles ? Αυτα τα κανω και εγω να πας να τους πεις. Οι καινοτομιες ειναι απαιτουμενες απο τις λινουξ διανομες γενικοτερα , οχι μονο απο το Arch , γιατι το λινουξ ειναι πολυ πισω στις εξελιξεις. Υπαρχουν διανομες που βγαζουν νεα εκδοση και ολο χαρα ανακοινωνουν οτι πλεον υποστηριζουν και ... uefi . Αλλες οτι υποστηριζουν ... encryption , και αλλες χωρις να ντρεπονται οτι απλα ενημερωσαν τις εκδοσεις των προγραμματων. Για τετοια προοδο μιλαμε , οταν στα windows δεν ξερουν τι να κανουν πλεον και απλα μαλακιζονται με τα emojis στα insider versions. Kαι εσυ χαιρεσαι με το Arch που εκανε κωλοτουμπα και εβαλε cli install script με ερωτοαποκρισεις (ουτε καν ncurses) , που δεν δουλευει παντα σωστα (το εχω χρησιμοποιησει απειρες φορες) και απλα κανει compiles και ρωτας γιατι ειναι απαιτουμενες οι καινοτομιες. Το fedora γελαει με την παρτι σου απο καποια γωνια.

Είναι ένα εργαλείο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Το έφτιαξε κάποιος κάποτε, αποφάσισε να το κάνει διαθέσιμο σε όλους, κάποιοι είδαν στοιχεία που τους έκαναν να θέλουν να συνεισφέρουν στην ανάπτυξή του, κάποιοι άλλοι είδαν στοιχεία που τους έκαναν να θέλουν να το χρησιμοποιήσουν και όλοι μαζί έφτιαξαν μια κοινότητα. Ούτε οι «καινοτομίες» είναι αυτοσκοπός ούτε το «one OS to rule them all» ούτε τίποτα τέτοιο. Μην πέσεις από τα σύννεφα αλλά δε σκέφτονται όλοι οι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο.

Δεν ξέρω πού είναι το Linux αλλά και πάλι, δε σκέφτονται όλοι με τον ίδιο τρόπο. Άλλοι κυνηγούν καινοτομίες, εξελίξεις κ.λπ. Μπράβο τους. Άλλοι προσφέρουν ένα εργαλείο για να κάνει μια δουλειά. Ξανά μπράβο τους. Θα μπορούσα να σου αναφέρω δεκάδες παραδείγματα όπου ένα καινοτόμο δημιούργημα είναι ακατάλληλο για μια συγκεκριμένη δουλειά και το αντίστροφο. Θα μπορούσα επίσης να απαντήσω όπως εσύ παραπάνω: «εγώ θέλω απλά να κάνω τη δουλειά μου, με καλύπτει απόλυτα το Linux και δε με ενδιαφέρει παραπέρα». Το ξαναλέω, δε σκέφτονται όλοι οι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο.

Δε μπαίνω καν στη συζήτηση για τα Windows. Δεν είμαι χρήστης τους, δε με αφορούν, δεν υπάρχει κανένα μέτρο σύγκρισης ενός κατεξοχήν ιδιοταγούς, κατεξοχήν εμπορικού λειτουργικού που προσανατολίζεται στη desktop χρήση με μια κατεξοχήν κοινοτική, μη εμπορική και niche διανομή Linux γενικής χρήσης. Apples and oranges.

Παρεμπιπτόντως, ίσως δε σε ενδιαφέρει ούτε αυτό, αλλά αν το ψάξεις θα ανακαλύψεις ότι οι προγραμματιστικές ομάδες κάποιων διανομών συνεργάζονται και συνδιαλέγονται σε πολλαπλά επίπεδα. Όπως αυτή της Fedora με του Arch ας πούμε.

Επεξ/σία από HumanBot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, HumanBot είπε

Την εγκατάσταση πρέπει να την κάνεις με το χέρι γιατί κανένας δεν ενδιαφέρεται να αναπτύξει και να συντηρήσει έναν επίσημο installer, με οποιαδήποτε μορφή μπορεί να έχει αυτός. Τόσο απλό είναι. Δεν το κάνουν για να «δυσκολέψουν» τον κόσμο, απλά δε θέλουν περισσότερη δουλειά όταν αυτό δεν είναι αναγκαίο. Έχουν μια διαδικασία εγκατάστασης που λειτουργεί σωστά και δε χρειάζεται να συντηρούν κάτι παραπάνω. Άλλωστε, η διανομή είναι «install once, update forever».

Ε , αυτα που εγραψα δηλ. Θεωρουν οτι η μοναδικη τους δουλεια ειναι (ή πρεπει να ειναι αναλογως πως το βλεπουν οι ιδιοι) ... τα compiles. Οπως ξαναειπα , αυτα τα κανω και εγω.
 

1 ώρα πριν, HumanBot είπε

Με δεδομένο ότι οι χρήστες δεν είναι ίδιοι και δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες (και hardware), όσο κι αν ξεσκιστεί οποιαδήποτε διανομή να προρυθμίσει τα πάντα, πάλι θα έχει απογοητευμένους χρήστες. Σίγουρα θα έχεις δει περιπτώσεις όπου κάποιος εγκαθιστά μια «φιλική» ή «just works» διανομή και καταλήγει να ξηλώνει το μισό σύστημα και να αλλάζει configs γιατί δεν τον καλύπτουν.

Τα εχεις μπλεξει στο κεφαλι σου. Αλλο "σοβαρη διανομη που προρυθμιζω τα αυτονοητα" και αλλο bloated διανομη που ρυθμιζει ο,τι μαλακια σκεφτει και προεγκαθιστα 200 προγραμματα.
Το οτι πρεπει να ενεργοποιησω εγω το fstrim αν εχω ssd ή οτι πρεπει να ρυθμισω εγω το cups (ενω σε αλλες διανομες ειναι προρυθμισμενο και βρισκει αυτοματα και τον εκτυπωτη μου) , δεν ειναι πραγματα που θα ξενισουν καποιον χρηστη. Μην προσπαθεις να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα.
 

1 ώρα πριν, HumanBot είπε

Διαφορετικοί σκοποί, διαφορετικές προσεγγίσεις. Δεν είναι θέμα «γκουρού» ή «μαγκιάς».

Διαφορετικος σκοπος και προσεγγιση σαφως. Σκεφτηκαν και ειπαν : "Τι φιλοσοφια να φτιαξουμε ωστε να συναδει με οσο το δυνατον λιγοτερη δουλεια απο εμας?". Τοσο απλα. Σαν να φτιαξω μια ubuntu-based διανομη και να αλλαζω μονο τα fonts και να γραψω οτι η φιλοσοφια της διανομης μου ειναι "η ομορφια". Γιατι αυτο με συμφερει.
 

1 ώρα πριν, HumanBot είπε

«Κωλοτούμπα» θα υπήρχε αν δήλωναν κάποτε επίσημα ότι δεν πρόκειται ποτέ να έχουν installer γιατί αυτό κι εκείνο, και ξαφνικά εμφανιζόταν ένας επίσημος installer. Ή εναλλακτικά, αν υπήρχε κάποιος επίσημος installer που να παρέχει ένα τελικό σύστημα με distro-specific configs. Εφόσον λοιπόν α) επί του παρόντος δεν υπάρχει καν επίσημος installer ώστε να μπορεί να γίνει οποιαδήποτε ανάλυση, β) το Arch δεν ήταν ποτέ αντίθετο με την ύπαρξη installers* και γ) το μοναδικό αποδεκτό από τη διανομή install script δεν παρέχει ένα πλήρως προρυθμισμένο σύστημα με τα «αυτονόητα», δε μπορεί να υφίσταται «κωλοτούμπα».

Παιξε με τις λεξουλες λιγο ακομα. Δεν ειπαν κατι ... δεν ειναι κωλοτουμπα. Τα αφηνουμε ολα στο φλου , ωστε να μην μας χρεωσουν κωλοτουμπα ? Σοβαρα τωρα ? Τοσα χρονια η εγκατασταση ηταν με το χερι. Και τωρα βγαινει install script , που το λες και επισημο μιας και ειναι και στα ρεπος και προεγκατεστημενο στο iso. Που οτι εκανες με το χερι , το κανει αυτο αφου απαντησεις στις σχετικες ερωτησεις. Τι δεν καταλαβαινεις ? Πολλα να μου πεις..
 

1 ώρα πριν, HumanBot είπε

Το ότι κάποιος γράφει «Arch community bad» στο... Reddit ξέρω 'γω; Τοξικότητα θα βρεις παντού, ιδιαίτερα στο Διαδίκτυο. Σε κάθε διανομή, σε κάθε forum, παντού. Ακόμα κι εσύ έχεις αναρτήσεις που θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν τέτοιες. Δεν είναι λογικό να κρίνεται μια ολόκληρη κοινότητα για τους λίγους.

Toξικοτητα θα βρεις παντου. Και απο εμενα. Εγω ειμαι ενας στους χιλιαδες χρηστες του ινσομνια. Προφανως ολο το ινσομνια δεν θα χαρακτηριστει απο εμενα. Με το Arch ομως τα πραγματα ηταν (δεν ξερω ακομα αν εχουν την ιδια συμπεριφορα ή αν εχουν "μαλακωσει") οτι δεν ηταν καποιοι λιγοι εκει στο φορουμς. Ηταν η πλειοψηφια. Στις αλλες διανομες δεν ξερω , δεν ειμαι θαμωνας στα φορουμς τους , αλλα δεν εχει ακουστει κατι αναλογο για καποιο αλλο distro community. Iσως εχουν 1-2-3-10 περιεργους αλλα οχι σιγουρα την πλειοψηφια των χρηστων τους. Και δεν περιμεναμε απο το reddit ή καποιο αναλογο σαιτ να μας το πει και να το πιστεψουμε. Τα ποστς στο φορουμ ηταν εκει για ολους να τα δουν.
Μην συνεχιζεις να δικαιολογεις την τοξικοτητα.
 

1 ώρα πριν, HumanBot είπε

Να σου πω την προσωπική μου εκτίμηση; Το Arch εδώ και κάποια χρόνια περιβάλλεται από ένα ηλίθιο hype. Θες γιατί κάποιοι -όχι οι προγραμματιστές του ή η πλειονότητα της κοινότητας- έκαναν κάποιους να πιστεύουν ότι είναι «κατόρθωμα» η χρήση του; Θες γιατί έχει μια διαφορετική προσέγγιση που ίσως ιντριγκάρει κάποιους; Θες γιατί λειτουργεί ως «ψήφος διαμαρτυρίας» που εκφράζει απογοητευμένους χρήστες άλλων διανομών; Και για διάφορους άλλους λόγους.

Όσο υπάρχει το hype, μοιραία θα έλκονται και θαμπωμένοι χρήστες στους οποίους δεν απευθύνεται η διανομή ή που οι ίδιοι νομίζουν ότι θα βρουν κάτι άλλο από αυτό που στην πραγματικότητα είναι το Arch. Όλοι αυτοί θα απογοητευτούν αργά ή γρήγορα και -όπως συμβαίνει στη ζωή γενικότερα- μερικοί θα κατηγορήσουν άδικα τη διανομή.

Μπλα μπλα... το συμπερασμα των λεγομενων σου ειναι οτι ... φταινε οι χρηστες. Σοβαρεψου λιγο. Ειναι σαν να λες οτι δεν φταιει ο βιαστης , φταιει η κοπελα που φορουσε το μινι. Ναι θα μπουν αυτοι οι χρηστες που αναφερεις στο φορουμ , αυτος δεν ειναι λογος να ειναι τοξικοι.
 

1 ώρα πριν, HumanBot είπε

Γιατί μερικοί επιμένουν να στέκονται στα όποια αρνητικά και κανένας δε λέει κουβέντα για τα θετικά;

Ολος ο κοσμος εχει δωσει τα ευσημα , και τα δινει σε καθε ευκαιρια για το arch wiki.
 

1 ώρα πριν, HumanBot είπε

Αν δε σε ενδιαφέρει τι λέει το wiki, έχεις επιλέξει να παρεκκλίνεις από τον τρόπο χρήσης που υποστηρίζει η διανομή. Δικαίωμά σου αλλά ταυτόχρονα είσαι και αποκλειστικά υπεύθυνος για το σύστημά σου.

Aποκλειστικος υπευθυνος για το συστημα μου ΜΕΤΑ απο update ειναι το ιδιο το συστημα. Αυτο οφειλει να κανει ολες τις ενεργειες ωστε ΜΕΤΑ το update ολα να δουλευουν σωστα. Κανεις δεν ανοιγει το wiki , για να τσεκαρει αν μετα απο καθε update καποιο πακετο θελει εξτρα ενεργειες. Αυτο δεν γινοταν ποτε και δεν θα πρεπει να γινεται ποτε σε σοβαρη διανομη. Το τι λες εσυ και το wiki τα ακουω βερεσε σε αυτο το θεμα.
 

1 ώρα πριν, HumanBot είπε

Αφήνουμε στην άκρη τις τρίτες διανομές και εστιάζουμε στο Arch και τις *based. Ποιες ήταν οι ενέργειες; Οι *based δεν έκαναν απολύτως τίποτα. Testing, σίγουρα όχι. Ανάλυση, όχι. Ένα εναλλακτικό build του grub για να το διαθέσουν στους χρήστες τους, όχι. Δουλειά, όχι. Απλά πρότειναν... αυτά που γράφει εδώ και χρόνια το wiki του Arch. Το «κακό» Arch είχε ένα bug report στον σωστό τόπο (τον bugtracker του δηλαδή και όχι το Reddit, το Insomnia ή κάποιο άλλο άσχετο μέρος) στις 26/8/2022 και 4 μέρες μετά υπήρχε επίσημη ανακοίνωση και καλό πακέτο, το οποίο αξιοποίησαν άκοπα και οι *based. Πολύ «ασόβαρη» διανομή, έχεις δίκιο.

Όσο για το «έτσι γινόταν μια ζωή στο Arch», αυτό ακριβώς έγινε και εδώ. Αν το πρόβλημα είναι ότι καθυστέρησαν 4 ολόκληρες μέρες από το bug report μέχρι να αναλύσουν το θέμα και να βρουν το πρόβλημα, να τους σκοτώσουμε. Κι εγώ μαζί σου. Δευτερόλεπτα έπρεπε να κάνουν. Μη σου πω να έχουν τεστάρει εκ των προτέρων κάθε πιθανό συνδυασμό λογισμικού και hardware στον πλανήτη.

Κανεις δεν εκανε τιποτα. Ουτε το Archlinux εκανε κατι. Εγινε ντορος για αυτο και μετα απο 4 μερες εβγαλε μηνυμα στην κεντρικη σελιδα. Ο,τι εγραψα για το arch παει σε ολες τις διανομες. Θα το πω για ακομα μια φορα. Compiles κανω και μονος μου. Απο την διανομη θελω σοβαροτητα. Να ελεγχει τα "χοντρα" πακετα. Αν περασει ενα bug στο "ls" ή στο "lolcat" , στα @@ μου κιολας. Αν περασει ομως bug σε gnome / openssl (ολοκληρο fedora καθυστερησε το release για αυτον τον λογο) / grub / systemd / κλπ κλπ , τοτε ειναι χοντρο λαθος.
Και ναι , να τσεκαρει το grub σε ολα τα πιθανα σεναρια χρησης. Να το καθυστερησει και λιγο παραπανω , δεν ειναι δα οτι εφερνε το σουπερ ντουπερ feature που χωρις αυτο δεν θα ζουσαμε.
 

1 ώρα πριν, HumanBot είπε

Απλοποιημένα, στη μια περίπτωση δε φταίει καμία διανομή

Μην συνεχιζεις να εκτιθεσαι , θεωροντας οτι δουλεια της διανομης ειναι μονο τα compiles. 
 

1 ώρα πριν, HumanBot είπε

Αυτή η χαζομάρα το «δεν με ενδιαφερει τι γινεται περα απο το πισι μου» είναι ένα ακόμα μη-επιχείρημα. Τυχαίος χρήστης Arch: «δε με ενδιαφέρει τι γίνεται πέρα από το πισί μου, εγώ δεν είχα πρόβλημα με το grub». Άλλος τυχαίος χρήστης Arch: «δε με ενδιαφέρει τι γίνεται πέρα από το πισί μου, εγώ έχω systemd-boot». See what I did there?

What did you do there ? Μια τρυπα στο νερο. Το bug επηρεασε λειτουργια του πισι (για καποιους) και το αλλο με το manjaro επηρεασε το AUR. Αν ρωτησεις ακομα και αυτους των περιπτωσεων που αναφερεις παραπανω , να βαθμολογησουν την βαρυτητα των δυο καταστασεων τι θα σου πουν ? Ανεξαρτητα αν επηρεαζονται ή οχι απο την μια ή και απο τις δυο περιπτωσεις. Καπου να ειμαστε αντικειμενικοι σε αυτα που λεμε και να μην εχουμε παρωπιδες και φανμποισμπους με διανομες.
 

1 ώρα πριν, HumanBot είπε

Δεν ξέρω πού είναι το Linux

Να πας να μαθεις λοιπον και να ερθεις ξανα με τον κηδεμονα σου. Τοση ωρα με λιγα λογια μιλαγα στον βροντο. Αν δεν ξερεις που ειναι το λινουξ , προφανως και δεν θεωρεις την αναγκη για καινοτομιες... αναγκη.
Ειναι σαν να λεω , παιδια δεν ξερω που βρισκεται η ιατρικη και τι αναγκες υπαρχουν , εγω εφτιαξα ενα φαρμακο που κανει το δερμα σου μπλε ! Και διπλα να πεθανουν απο καρκινους και aids.
Eτσι και συ , το λινουξ πασχει σε πολλους τομεις. Εχει τραγικες ελλειψεις σε features , bugs που διαιωνιζονται για χρονια , πληθωρα προτζεκς , διανομων που τα μισα παρατιουνται εν μια νυκτι και τα αλλα μισα χωρις προσανατολισμο και λογο υπαρξης και συ λες "νταξ μωρε..το arch εχει συγκεκριμενη φιλοσοφια , απλα να κανει compiles , σιγα μωρε τωρα ... εξελιξεις και μαλακιες".  Δεν θα βαριεμαι να το λινκαρω ... καλο διαβασμα. Μπας και μαθεις που ειναι το λινουξ.
(Ομολογουμενως τα πραγματα εχουν βελτιωθει παρα πολυ σε καποιους τομεις αλλα και παλι...)
 

1 ώρα πριν, HumanBot είπε

με μια κατεξοχήν κοινοτική, μη εμπορική και niche διανομή Linux γενικής χρήσης. Apples and oranges.

...γενικης χρησης που προσανατολιζεται και στην desktop χρηση. Μην μου πεις οτι μια rolling / bleeding edge διανομη , προσανατολιζεται στους σερβερς ή σε τιποτα κιοσκια ας πουμε... 
 

1 ώρα πριν, HumanBot είπε

Παρεμπιπτόντως, ίσως δε σε ενδιαφέρει ούτε αυτό, αλλά αν το ψάξεις θα ανακαλύψεις ότι οι προγραμματιστικές ομάδες κάποιων διανομών συνεργάζονται και συνδιαλέγονται σε πολλαπλά επίπεδα. Όπως αυτή της Fedora με του Arch ας πούμε.

Σε ποιον τομεα ας πουμε ? Για δωσε λινκς που επιβεβαιωνουν αυτο που λες .. ας πουμε. Εδω μιλαμε για εναν κοσμο που το καθε προτζεκτ ειναι open source. Δηλαδη , ας πουμε , η προγραμματιστικη ομαδα του KDE μπορει να δει τον κωδικα του Gnome. Και να δει πως υλοποιει την υποστηριξη του wayland σε καποιους τομεις. Παρολα αυτα , το KDE πασχει στο κομματι του wayland. Αλλες προγραμματιστικες ομαδες δεν σκεφτονται καν το wayland (π.χ. xfce). Αντι να ριχνουν κλεφτες ματιες δεξια και αριστερα να αρπαξουν καμμια ιδεα ... εχουν ενα οραμα και μια φιλοσοφια για το προιον τους , και δεν παρεκκλινουν ουτε το πιστολι στον κροταφο να τους βαλεις. Σου λεει , σιγα μην μπλεξουμε με νεα features και wayland και μαλακιες. Και αν εξαιρεσεις kde/gnome , τα υπολοιπα DEs ειναι κατω του μετριου σε ολους τους τομεις και η πλακα ειναι οτι οι χρηστες ειναι ευχαριστημενοι με αυτα... τετοια καταντια.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mphxths Επειδή επιμένεις να μιλάς για μια διανομή που είναι εμφανές ότι δεν καταλαβαίνεις, γράφεις αβάσιμα πράγματα και δε δείχνεις πρόθυμος να κάνεις σοβαρή συζήτηση αλλά φτάνεις ακόμα και να μέμφεσαι τον συνομιλητή σου για κάτι που δεν έκανε, δε θα κάνω τον κόπο να το συνεχίσω. Ούτε να πείσω εσένα προσωπικά θέλω ούτε να το παίξω μάγκας σε ένα forum.

Έγραψα παραπάνω πέντε πράγματα για το Arch. Αν κάποιος ενδιαφέρεται, ας το ψάξει μόνος του για να μάθει τι πραγματικά είναι αυτή η διανομή. Αν απλά «δεν τον νοιάζει και θέλει να κάνει τη δουλειά του», ας κάνει αυτό. Εγώ θα επισημάνω απλά ότι το «χρησιμοποιώ κάτι» δεν είναι το ίδιο με το «καταλαβαίνω κάτι».

Καληνύχτα και καλή καρδιά.

---

Για όποιον θέλει να κατανοήσει το χαμηλό επίπεδο των επιχειρημάτων του mphxth, καλό διάβασμα μπας και καταλάβει πόσο υπεργαμάτο λειτουργικό είναι τα Windows... not.  Από την ίδια, αδιευκρίνιστης εγκυρότητας, πηγή είναι όλα τα κείμενα και τα υπογράφει ο ίδιος, αδιευκρίνιστων ιδιοτήτων, συντάκτης. Καταλήγει μάλιστα στο συμπερασμα ότι «So, sorry, Windows 11 sucks no less than Linux sucks, it just sucks differently».

Αναλογιστείτε ποιος εισήγαγε την άσχετη παράμετρο «Linux vs Windows» σε μια συζήτηση που αφορά συγκεκριμένη διανομή και πώς επιχείρησε να την υποστηρίξει. Κάντε το ίδιο για εμένα και για οποιονδήποτε άλλο γράφει κάτι στο Διαδίκτυο. Έτσι θα μάθετε σιγά-σιγά να κρίνετε την εγκυρότητα και τις προθέσεις του οποιουδήποτε.

Επεξ/σία από HumanBot
Μια συμβουλή από έναν άγνωστο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, HumanBot είπε

Επειδή επιμένεις να μιλάς για μια διανομή που είναι εμφανές ότι δεν καταλαβαίνεις, γράφεις αβάσιμα πράγματα και δε δείχνεις πρόθυμος να κάνεις σοβαρή συζήτηση αλλά φτάνεις ακόμα και να μέμφεσαι τον συνομιλητή σου για κάτι που δεν έκανε, δε θα κάνω τον κόπο να το συνεχίσω

Καλυτερα να μην το συνεχισεις γιατι δικα σου λογια ηταν το "Δεν ξερω που ειναι το λινουξ...". Αλλα παρολα αυτα ηρθες να μας διδαξεις περι Arch.
 

2 ώρες πριν, HumanBot είπε

Για όποιον θέλει να κατανοήσει το χαμηλό επίπεδο των επιχειρημάτων του mphxth, καλό διάβασμα μπας και καταλάβει πόσο υπεργαμάτο λειτουργικό είναι τα Windows... not.  Από την ίδια, αδιευκρίνιστης εγκυρότητας, πηγή είναι όλα τα κείμενα και τα υπογράφει ο ίδιος, αδιευκρίνιστων ιδιοτήτων, συντάκτης. Καταλήγει μάλιστα στο συμπερασμα ότι «So, sorry, Windows 11 sucks no less than Linux sucks, it just sucks differently».

Δεν τον ξερω τον τυπο , ουτε το βιογραφικο του. Επισης δεν ξερω αν οσα γραφει ειτε για το λινουξ ειτε για τα 10αρια , ειτε για τα 11αρια , στεκουν. Η πλακα ειναι οτι για τα περισσοτερα απο αυτα που γραφει , βαζει λινκς που αποδεικνυουν τα λεγομενα του. Eσυ τωρα εβαλες ως επιχειρημα , οτι και τα "windows suck" για να μας αποδειξεις τι ? Οτι το λινουξ "doesnt suck" ? Kαπου εχασες την μπαλα και την βρηκε ο τυπος στο λινκ λεγοντας αυτο που υπογραμμισες , που ειναι το πιο λογικο.
 

2 ώρες πριν, HumanBot είπε

Αναλογιστείτε ποιος εισήγαγε την άσχετη παράμετρο «Linux vs Windows» σε μια συζήτηση που αφορά συγκεκριμένη διανομή

Εγω την εβαλα. Οχι για να δειξω οτι το ενα λειτουργικο ειναι καλυτερο απο το αλλο. Αλλα για να δειξω οτι το ενα λειτουργικο εχει φτασει σε ενα σημειο που δεν ξερει τι αλλο να κανει και μαλακιζεται με τα emojis και το αλλο λειτουργικο (λινουξ διανομες) , ακομα παλευουν με αυτονοητα πραγματα , αλλα κατ'εσε οι καινοτομιες δεν ειναι και τοσο αναγκαιες. Ποτε δεν εγραψα οτι τα windows ειναι καλυτερο λειτουργικο. Σιγουρα ομως λειτουργουν καλυτερα σε desktop χρηση απο την πλειονοτητα των λινουξ διανομων.

Για να το κλεισουμε , επειδη αρχιζεις και κουραζεις με την φιλολογια , το παιξιμο με τις λεξεις και τις παρωπιδες , τα windows λειτουργουν καλυτερα σε desktop χρηση απο την πιο καλογυαλισμενη λινουξ διανομη. Δεν υπαρχει κανενας απολυτως πρακτικος λογος να παει καποιος σε λινουξ για desktop χρηση. Η εμπειρια χρησης , η υποστηριξη σε drivers , διαθεσιμες εφαρμογες , διαθεσιμα παιχνιδια , ειναι ασυγκριτα περισσοτερα/καλυτερα με τα αντιστοιχα στο λινουξ. Μην πεταχτει κανας ευαγγελιστης και πει οτι λεω οτι τα windows ειναι καλυτερο λειτουργικο. Λεω οτι λειτουργει καλυτερα στον συγκεκριμενο τομεα και φυσικα εχουν και αυτα ελλειψεις και προβληματα. Μονο τιποτα wannabe hackers , φιλοσοφοι της φακης και επαναστατες διχως αιτια επιμενουν στην χρηση λινουξ , για desktop χρηση. Ελαχιστοι ειναι αυτοι που οντως το χρησιμοποιουν επειδη το χρειαζονται πραγματικα ή στην τελικη το εχουν συνηθισει.

Εσυ κατσε και παιξε με τις λεξεις , δεν ειπε αυτο , αρα δεν ειναι κωλοτουμπα , δεν ειπε το αλλο..δεν ειναι αυτη η φιλοσοφια του , ο χρηστης φταιει , το upstream φταιει , ο αναδρομος Ερμης φταιει. Ολοι φταινε , μονο οι διανομες δεν φταινε. Φιλοσοφιες και μαλακιες. Ζω για την μερα που θα πεθανουν ολες οι "φιλοσοφικες" διανομες και θα μεινουν τιποτα σοβαρες μονο , που πηγαν το "λινουξ" μπροστα με καινοτομιες , ειτε αυτο ηταν ενας gui installer ειτε ηταν κατι στυλ systemd ειτε κατι αναλογο και οχι απλα κανοντας compiles...Αλλα να μου πεις , πεθαινουν οι κατσαριδες ? 2-3 θα καινοτομουν και οι αλλες απλα θα υιοθετουν , και θα τραβανε compiles και θα συνεχιζουν να παρασιτουν.
 

2 ώρες πριν, HumanBot είπε

Έτσι θα μάθετε σιγά-σιγά να κρίνετε την εγκυρότητα και τις προθέσεις του οποιουδήποτε.

Ναι , μετα απο 20 χρονια στο ινσομνια και 8,5k posts , τωρα θα μαθουν την εγκυροτητα μου και τις προθεσεις μου. Καλα που τους το επεσημανες.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2022 στις 8:14 ΜΜ, mphxths είπε

Καλυτερα να μην το συνεχισεις γιατι δικα σου λογια ηταν το "Δεν ξερω που ειναι το λινουξ...". Αλλα παρολα αυτα ηρθες να μας διδαξεις περι Arch.
 

Δεν τον ξερω τον τυπο , ουτε το βιογραφικο του. Επισης δεν ξερω αν οσα γραφει ειτε για το λινουξ ειτε για τα 10αρια , ειτε για τα 11αρια , στεκουν. Η πλακα ειναι οτι για τα περισσοτερα απο αυτα που γραφει , βαζει λινκς που αποδεικνυουν τα λεγομενα του. Eσυ τωρα εβαλες ως επιχειρημα , οτι και τα "windows suck" για να μας αποδειξεις τι ? Οτι το λινουξ "doesnt suck" ? Kαπου εχασες την μπαλα και την βρηκε ο τυπος στο λινκ λεγοντας αυτο που υπογραμμισες , που ειναι το πιο λογικο.
 

Εγω την εβαλα. Οχι για να δειξω οτι το ενα λειτουργικο ειναι καλυτερο απο το αλλο. Αλλα για να δειξω οτι το ενα λειτουργικο εχει φτασει σε ενα σημειο που δεν ξερει τι αλλο να κανει και μαλακιζεται με τα emojis και το αλλο λειτουργικο (λινουξ διανομες) , ακομα παλευουν με αυτονοητα πραγματα , αλλα κατ'εσε οι καινοτομιες δεν ειναι και τοσο αναγκαιες. Ποτε δεν εγραψα οτι τα windows ειναι καλυτερο λειτουργικο. Σιγουρα ομως λειτουργουν καλυτερα σε desktop χρηση απο την πλειονοτητα των λινουξ διανομων.

Για να το κλεισουμε , επειδη αρχιζεις και κουραζεις με την φιλολογια , το παιξιμο με τις λεξεις και τις παρωπιδες , τα windows λειτουργουν καλυτερα σε desktop χρηση απο την πιο καλογυαλισμενη λινουξ διανομη. Δεν υπαρχει κανενας απολυτως πρακτικος λογος να παει καποιος σε λινουξ για desktop χρηση. Η εμπειρια χρησης , η υποστηριξη σε drivers , διαθεσιμες εφαρμογες , διαθεσιμα παιχνιδια , ειναι ασυγκριτα περισσοτερα/καλυτερα με τα αντιστοιχα στο λινουξ. Μην πεταχτει κανας ευαγγελιστης και πει οτι λεω οτι τα windows ειναι καλυτερο λειτουργικο. Λεω οτι λειτουργει καλυτερα στον συγκεκριμενο τομεα και φυσικα εχουν και αυτα ελλειψεις και προβληματα. Μονο τιποτα wannabe hackers , φιλοσοφοι της φακης και επαναστατες διχως αιτια επιμενουν στην χρηση λινουξ , για desktop χρηση. Ελαχιστοι ειναι αυτοι που οντως το χρησιμοποιουν επειδη το χρειαζονται πραγματικα ή στην τελικη το εχουν συνηθισει.

Εσυ κατσε και παιξε με τις λεξεις , δεν ειπε αυτο , αρα δεν ειναι κωλοτουμπα , δεν ειπε το αλλο..δεν ειναι αυτη η φιλοσοφια του , ο χρηστης φταιει , το upstream φταιει , ο αναδρομος Ερμης φταιει. Ολοι φταινε , μονο οι διανομες δεν φταινε. Φιλοσοφιες και μαλακιες. Ζω για την μερα που θα πεθανουν ολες οι "φιλοσοφικες" διανομες και θα μεινουν τιποτα σοβαρες μονο , που πηγαν το "λινουξ" μπροστα με καινοτομιες , ειτε αυτο ηταν ενας gui installer ειτε ηταν κατι στυλ systemd ειτε κατι αναλογο και οχι απλα κανοντας compiles...Αλλα να μου πεις , πεθαινουν οι κατσαριδες ? 2-3 θα καινοτομουν και οι αλλες απλα θα υιοθετουν , και θα τραβανε compiles και θα συνεχιζουν να παρασιτουν.
 

Ναι , μετα απο 20 χρονια στο ινσομνια και 8,5k posts , τωρα θα μαθουν την εγκυροτητα μου και τις προθεσεις μου. Καλα που τους το επεσημανες.

Βρε μπήχτη σωστά τα λες τα περισσότερα, αλλά εδώ το παράκανες πηγαίνοντας στο Linux vs Windows, ενώ το θέμα είναι το Arch σκέτο και κατ' επέκταση vs άλλες διανομές, καθώς αν δεν συγκρίνεις, δεν μπορείς να έχεις εικόνα. 

Προσωπικά εγώ δεν βρίσκω να προσφέρει το Arch τίποτα στο desktop. Μόνο ταλαιπωρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Βρε μπήχτη σωστά τα λες τα περισσότερα, αλλά εδώ το παράκανες πηγαίνοντας στο Linux vs Windows, ενώ το θέμα είναι το Arch σκέτο και κατ' επέκταση vs άλλες διανομές, καθώς αν δεν συγκρίνεις, δεν μπορείς να έχεις εικόνα. 

Προσωπικά εγώ δεν βρίσκω να προσφέρει το Arch τίποτα στο desktop. Μόνο ταλαιπωρία. 

Οπως εγραψα επανειλημμένα , δεν συγκρινω τα δυο λειτουργικα. Συγκρινω στο σημειο που εχουν φτασει , τουλαχιστον στο desktop κομματι. Οταν βλεπεις την insider version των 11αριων , να εχει changelog κατι σαν αυτο , δηλ θεματα καλαισθησιας και microtuning εδω και εκει , και στις λινουξ διανομες ακομα να παλευουν με τα στοιχειωδη , καπου αναρωτιεσαι που πηγαινει το πραμα με το λινουξ και ποσο γρηγορα. Και οταν λεμε λινουξ , προφανως εννοουμε τις διανομες ... για να μην πεταχτει κανας φιλολογος να μας διδαξει οτι το λινουξ ειναι ο κερνελ κλπ κλπ.

Το Arch ειναι καλο για αυτο που προσφερει. Και για μενα αυτο που προσφερει ειναι μια αλφα γνωση του πως δουλευουν τα πραγματα στο λινουξ. Απαξ και κανεις 700 χιλιαδες εγκαταστασεις με το χερι , παυει να σου προσφερει κατι η διανομη αυτη.
Τουλαχιστον σε πρακτικο καθημερινο επιπεδο , οπου η μονη σου εννοια ειναι να κανεις γρηγορα και απροβληματιστα την δουλεια σου. Στο σημειο αυτο , καλυτερα να παει καποιος σε καποια arch-based διανομη αν θελει να παραμεινει στον θαυμαστο κοσμο του arch , για να αποφυγει την αρχικη μανουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, RTW4ever said:

Προσωπικά εγώ δεν βρίσκω να προσφέρει το Arch τίποτα στο desktop. Μόνο ταλαιπωρία. 

Αφάνταστη ταλαιπωρία να αναβαθμίζω το σύστημα μου με μία εντολή, τι να σου πω... Να έχω την ίδια εγκατάσταση απαράλλαχτη εδώ και 8 χρόνια και να συνεχίζω χωρίς format, να βρίσκω πακέτα για οτιδήποτε υπάρχει στον λινουξοκόσμο και να συμβουλεύομαι το καλύτερο wiki που υπάρχει...

#Not

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για σταθείτε ρε παιδιά για ποιο σπάσιμο μιλάμε; ποια διανομή "σπάει" και δεν μπορείς να την επαναφέρεις ; τι είναι το έσπασε δηλαδή;

Εντάξει σας αρέσει το arch με γεια σας kai χαρά σας, αλλά δεν έχει κανένα προτέρημα που την κάνει ασυναγώνιστη, ότι κάνει το arch με τον έναν ή άλλο τρόπο τα κάνουν όλες, απλά σας πάει ο τρόπος που το κάνει το arch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι να πω...το ότι όλες οι εταιρειες στήνονται στα παράθυρα κάνει τα παράθυρα πιο λειτουργικά για desktop???? Εγώ κατέχω πως στο ΛΙΝΟΥΞ δεν έχω δει ΠΟΤΕ επανεκκινήσεις λόγω κάρτας ήχου, εκτυπωτή, κα΄ρτας γραφικών, επειδή άλλαξες ρυθμίσεις σε μία παράμετρο , για ΄άγνωστους λόγους κτλ...μα σοβαρά τι παρωπίδες είναι αυτές??? Επίσης δεν έχω δει ΠΟΤΕ λαχάνιασμα από το φόρτωμα και γέμισμα εφαρμογών...τα έχω πει και παλαιότερα...ίδια μηχανήματα...ίδια εφαρμογή (firefox) στις 300-400 σελίδες πεθαίνει σε παράθυρα...σε ΛΙΝΟΥΞ έχω 2600 και τρέχει...έχω ανεβάσει αποδείξεις...Δυστυχώς για μένα υπάρχουν μηχανήματα που πρέπει να υποστώ την μικρομαλακή...απαίσια εμπειρία... ΕΛΕΟΣ δηλαδή...25 χρόνια οι ίδιες μπλε και μαύρες οθόνες...οι άπειρες τρύπες σουρωτήρι που λόγω της διασημότητας του λειτουργικού είναι επικίνδυνες...

Τέλος είναι κακάσχημα (υποκειμενικό) 25 χρόνια 8μπιτ χρώματα...και όταν θέλεις να ομορφαίνουν περνάς βλακείες και διαλύεται το σύμπαν...τι στο καλό σύνδρομο Στοκχόλμης έχει ο κόσμος παντού...παραπήγε το κακό...

από κει και πέρα ότι θέλει κανείς χρησιμοποιεί αλλά όχι να μας κάνει προπαγάνδα περί λειτουργικότερου και καλύτερου...γελάν οι πέτρες...

υγ 1) σε όσους έχω βάλει λίνουξ και το "μίσησαν" για τους Χ,Ψ λόγους (χάσιμο χρόνου για εγκατάσταση και λειτουργία photoshop, games κτλ) ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΑΝ ότι είναι ασύγκριτα πιο σταθερό για media, internet, κτλ...για καθημερινή χρήση δηλαδή...που αφορά το 90-99% των χρηστών

υγ 2) 2 πρόσφατα παραδείγματα

α) άπειρα φορματ 10αρια 11αρια γιατί ξαφνικά δεν αναγνωρίζει τον XP5100 και κάνει hard resets στην προσπάθεια επανεγκατάστασης με τις γνωστές οθόνες...δεν λύθηκε και δεν θα λυθεί το πρόβλημα...Το ίδιο μηχάνημα τρέχει clear linux και artiX...κανένα ΑΠΟΛΥΤΩΣ πρόβλημα!!!εκτυπώνει και ας μην έχει υποστήριξη!!!

β) άπειρα φορμάτ σε 10άρια 11άρια γιατί ξαφνικά δεν αναγνωρίζει την onyx 2.2 studio βγάζοντας τα ίδια που αναφέρω παραπάνω στο άλλο Pc (hard resets, οθόνες, freezes με ελεεινό μπιπ που έτσι και έχεις ηχεία ανοιχτά πάνω από την μέση παίζει να τα κάψεις και να χάσεις 200Ε σε ζημιά) Αυτό το pc τρέχει AVLinux...ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΤΕ!!! άψογα λειτουργούν όλα...Επίσης τρέχει δοκιμαστικά ryzentosh επίσης κανένα πρόβλημα πέρα από άσχετα που έχουν να κάνουν με την φύση του ryzentosh στο συγκεκριμένο hardware

και δεν τελειώνουν οι εμπειρίες και οι ιστορίες...από το απλό...ότι το ίδιο λαπτοπ με τον ίδιο σκληρό χωρισμένο σε 2 παρτς 1 w10 και 1 artix...Η υπεροχή είναι ξεκάθαρη ακόμη και σε 5χρονο,,,ανοίγει τον χρομ στα w10 και γυρνάει η ροδέλα του ποντικιου...και περιμένει...κάποια "σερβις"τον καθυστερούν φαίνεται :) ενώ στο artix σφαίρα...πραγματική εκκίνηση λειτουργικού 10" τουλάχιστον πιο γρήγορο το Αrtix....

Στην τελική είναι νήμα ΛΙΝΟΥΞ...συζητάμε και γουστάρουμε γι αυτό...βοηθάμε αρχάριους...βοηθάει ο ένας τον άλλο...φτιάχνουμε οδηγούς, λίστες...αναφέρουμε νέα...κτλ

Αυτά... 

Σαν το Arch και τις Arch-based διανομές ΤΙΠΟΤΑ ;) 

Επεξ/σία από rearshooter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...