Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, imitheos είπε

Δεν χάλασε και ο κόσμος να αργήσει κάτι σε rolling.

Οντως. Χαλασε ο κοσμος να αργησει κατι στο ... Arch :) Το Arch αυτο που προσφερει ειναι , περα απο το rolling του πραγματος , γρηγορες ενημερωσεις , σταθεροτητα και ... AUR. Αν χασει το "γρηγορες ενημερωσεις" , δεν ειναι ανταγωνιστικο :) 
 

2 ώρες πριν, imitheos είπε

Edit: Αλήθεια εκείνη τη διανομή την χρησιμοποιεί κόσμος ακόμη ;

Για ποια λες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 22/11/2022 στις 1:36 ΜΜ, linkdesink είπε

Έχουν θέμα με το maintenance  των πακέτων εδώ και κάποιο καιρό, νομίζω ίσως παίζει ρόλο το οτί δεν έχουν κάποια εταιρεία από πίσω να χρηματοδοτεί την διανομή.

Το χειρότερο ήταν πέρσι νομίζω είχαν αφήσει gcc και glibc για έξι μήνες χωρίς update, και υπήρχαν προβλήματα ασφαλείας με τις εκδόσεις στα ρέπο του arch, μάλιστα η fedora είχε πατσαριστεί ,υπάλληλος της red hat είχε φτιάξει το patch και στο arch δεν είχαν κάνει τίποτα.

 

8 ώρες πριν, imitheos είπε

Δεν χάλασε και ο κόσμος να αργήσει κάτι σε rolling.

Δεν έληξαν δα τα κρυπτογραφικά κλειδιά και η επίσημη συμβουλή να είναι να γυρίσετε πίσω τα ρολόγια σας. :)

Edit: Αλήθεια εκείνη τη διανομή την χρησιμοποιεί κόσμος ακόμη ;

Άμα λέω εγώ για το μονίμως beta-arch βγαίνουν να με φάνε... 

Πιο αντιπαθητική διανομή δεν έχω γνωρίσει...

6 ώρες πριν, mphxths είπε

σταθεροτητα

Να γελάσω ή να κλάψω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, imitheos είπε

Δεν έληξαν δα τα κρυπτογραφικά κλειδιά και η επίσημη συμβουλή να είναι να γυρίσετε πίσω τα ρολόγια σας. :)

Λοοολ!
https://manjarno.snorlax.sh/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mphxths είπε

Το Arch αυτο που προσφερει ειναι , περα απο το rolling του πραγματος , γρηγορες ενημερωσεις , σταθεροτητα και ... AUR. Αν χασει το "γρηγορες ενημερωσεις" , δεν ειναι ανταγωνιστικο

Να τα πιάσουμε ένα-ένα, επειδή με κάτι τέτοια διαιωνίζεται η παρανόηση;

  • Γρήγορες ενημερώσεις: αυτό είναι απλά το αποτέλεσμα -όχι ο σκοπός- της πρακτικής που περιγράφεται στο Simplicity. Πιο απλά, αν δεν είσαι αναγκασμένος να πατσάρεις κάθε πακέτο ώστε να δουλεύει με το συνονθύλευμα που έχεις φτιάξει ως βασικό σύστημα, κερδίζεις πολύτιμο χρόνο. Εδώ βοηθάει και το ότι επέλεξαν να συντηρούν μόνο μία έκδοση του εκάστοτε πακέτου.
  • Σταθερότητα: επίσης ένα αποτέλεσμα των παραπάνω. Αν αποφεύγεις τις παρεμβάσεις, ελαττώνεται η πολυπλοκότητα, συνεπώς υπάρχουν λιγότερες πιθανότητες να «χαλάσει» κάτι.
  • AUR: δεν το προσφέρει το Arch αλλά η κοινότητά του. Το Arch απλά τυγχάνει να είναι συμβατό, όσο ο εκάστοτε maintainer κάποιου πακέτου στο AUR ακολουθεί τις πρακτικές της διανομής και φτιάχνει σωστά PKGBUILDS. Έχουν υπάρξει και άθλια PKGBUILDS στο AUR, όπως επίσης και ασυμβατότητες με Arch-based διανομές. Δεν ευθύνεται το Arch για αυτό, όπως αντίστοιχα δεν είναι σωστό να αποδίδονται «εύσημα» στη διανομή για τις ικανότητες και τη δουλειά κάποιου σοβαρού AUR contributor.
  • Ανταγωνιστικό: Ποτέ δεν ήταν σκοπός του Arch το να γίνει ανταγωνιστικό. Το αντίθετο θέλουν. «The distribution is intended to fill the needs of those contributing to it, rather than trying to appeal to as many users as possible».

Ένας μεγάλος αριθμός χρηστών πάνε στο Arch για τη «μαγκιά» του πράγματος και άλλοι τόσοι είναι απογοητευμένοι πρόσφυγες από άλλες διανομές. Όλοι αυτοί δεν καταλαβαίνουν τη διανομή και τη χρησιμοποιούν με λανθασμένο τρόπο, με αποτέλεσμα να αντιμετωπίζουν συχνά προβλήματα. Και επειδή ο μέσος άνθρωπος δυσκολεύεται να παραδεχτεί την προσωπική του ανεπάρκεια σε κάποιο θέμα, καταλήγουν να απογοητεύονται ή/και να επικρίνουν το Arch.

Όπως κάθε λειτουργικό σύστημα/διανομή, έτσι και το Arch είναι ένα εργαλείο με κατάλληλες και ακατάλληλες χρήσεις, μεθόδους και πρακτικές. Και φυσικά έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Πριν όμως κάποιος αναζητήσει τα δεύτερα, καλό θα ήταν να αναλογιστεί αν όντως καταλαβαίνει τι μπορεί να κάνει αυτό το εργαλείο και αν το χρησιμοποιεί σωστά.

Disclaimer: I don't use Arch BTW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, HumanBot είπε

τι μπορεί να κάνει αυτό το εργαλείο και αν το χρησιμοποιεί σωστά

τί;

Επεξ/σία από kremidi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Να γελάσω ή να κλάψω;

Εχεις στοιχεια οτι το Arch ειναι ... ασταθες ? 
@HumanBot
Αυτα που γραφεις περι "γρηγορες ενημερωσεις" και "σταθεροτητα" , αν και σωστα ειναι ασχετα. Δεν εξεταζουμε το ΓΙΑΤΙ και ΠΩΣ φερνει τις γρηγορες ενημερωσεις και την σταθεροτητα αλλα το γεγονος οτι εχει αυτα τα δυο στοιχεια.
Οσο για το AUR , σαφως δεν ειναι δημιουργημα και κατορθωμα της ιδιας διανομης , αλλα των χρηστων αυτης αρα κατ'επεκταση και της διανομης αυτης που εχει αυτους τους χρηστες :) Εν ολιγοις , το AUR με τα χαρακτηριστικα που εχει τραβαει κοσμο σε arch-based διανομες.
Τωρα για το "ανταγωνιστικος". Αν δεν θες να εισαι ανταγωνιστικος δεν υπαρχεις. Τουλαχιστον στο desktop κομματι του πραγματος. Εισαι παρων , αρα θες δεν θες , το επιδικιωκεις ή οχι , συγκρινεσαι με τους υπολοιπους. Το "δεν θελω να ειμαι ανταγωνιστικος" , "ειμαι ελιτιστικη διανομη μονο για τους χρηστες που κανουν contribute" και αλλα τετοια τα ακουω βερεσε.
Αλλιως , ας ειναι με συνδρομη 1000 ευρω για να κανεις download και να εχεις ενημερωσεις και οσοι κανουν contribute να εχουν δωρεαν συνδρομη. Αφου ειναι διαθεσιμο για ολους , συγκρινεσαι με τους υπολοιπους.

Τελος , συνηθιζω να λεω οτι το Gentoo με τα compiles του , για μενα , δεν εχει λογο υπαρξης εν ετει 2022 με τα τουμπανα μηχανηματα μας. Για καποιον που 1. γνωριζει απο λινουξ και 2. δεν εχει το πισι του για παιχνιδι αλλα για εργαλειο , ουτε το Arch εχει λογο υπαρξης. Εχω κανει απειρες εγκαταστασεις (με το χερι) archlinux , εχω σεταρει τα παντα απειρες φορες. Απο ενα σημειο και περα οπως τα compiles δεν εχουν νοημα να υπαρχουν και να σου τρωνε τοσο χρονο στο Gentoo , το ιδιο αρχιζω να πιστευω και για τις απειρες ρυθμισεις που πρεπει να κανεις στο archlinux , που σε αλλες διανομες ειναι ετοιμες out-of-the-box. Θα πεταχτει καποιος και θα πει , μια φορα ρυθμιζεις , πως κανεις ετσι... οχι ρε φιλε...δεν γουσταρω ουτε αυτη την μια φορα να ρυθμιζω καποια πραγματα που στα συγχρονα λειτουργικα ειναι αυτονοητως ρυθμισμενα απο το ιδιο το λειτουργικο.

Το Archlinux ειναι καλο για να μαθεις καποια πραγματα under the hood και αφου τα μαθεις , να μην ξανα-ασχοληθεις μαζι του.
Στην καλυτερη , να ασχοληθεις με καποια arch-based διανομη , οπου θα χασεις γρηγορες ενημερωσεις αλλα θα εχεις ακομα προσβαση στο AUR ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, kremidi είπε

τί;

Μη ρωτάς εμένα. Υπάρχουν στο wiki του ολόκληρα κατεβατά για το τι είναι το Arch, για τους λόγους που κάνει αυτά που κάνει με τον τρόπο που τα κάνει, καθώς και για το σε ποια σημεία διαφέρει από άλλες διανομές. Κάποιοι άνθρωποι αφιέρωσαν χρόνο και κόπο για να γράψουν αυτά τα κατεβατά, ακριβώς για να μην αναπαράγεται η αποψάρα του καθενός για τη συγκεκριμένη διανομή. Αλλά οι άνθρωποι δε θέλουν να διαβάζουν, δυστυχώς.

17 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν εξεταζουμε το ΓΙΑΤΙ και ΠΩΣ φερνει τις γρηγορες ενημερωσεις και την σταθεροτητα αλλα το γεγονος οτι εχει αυτα τα δυο στοιχεια.

Το «προσφέρει» που έγραψες παραπάνω δηλώνει μια ενεργή προσπάθεια την οποία δεν κάνουν οι προγραμματιστές του Arch. Τα χαρακτηριστικά αυτά είναι αποτέλεσμα μιας φιλοσοφίας ανάπτυξης, δεν εγγυάται κανένας ότι θα υπάρχουν εσαεί και θεωρώ ότι είναι καλό να καταλαβαίνει κάποιος τη σημαντική διαφορά μεταξύ του «η διανομή έχει το τάδε χαρακτηριστικό» και του «η διανομή αναπτύσσεται ώστε να έχει το τάδε χαρακτηριστικό». Η δεύτερη περίπτωση μπορεί να δημιουργήσει αβάσιμες «απαιτήσεις» από τους υποψήφιους χρήστες. Συμβαίνει ήδη και είναι κακό.

26 λεπτά πριν, mphxths είπε

Οσο για το AUR , σαφως δεν ειναι δημιουργημα και κατορθωμα της ιδιας διανομης , αλλα των χρηστων αυτης αρα κατ'επεκταση και της διανομης αυτης που εχει αυτους τους χρηστες :) Εν ολιγοις , το AUR με τα χαρακτηριστικα που εχει τραβαει κοσμο σε arch-based διανομες.

Το AUR είναι δημιούργημα κάποιων χρηστών οι οποίοι ενστερνίζονται την DIY φιλοσοφία της διανομής. Ο μέσος χρήστης μιας Arch-based διανομής δεν είναι τέτοιος και χρησιμοποιεί το AUR για όλους τους λανθασμένους λόγους (βλέπε «ευκολία»). Αυτό οδηγεί στο να καταναλώνεται ψηφιακός χώρος και ανθρώπινος κόπος στην επίλυση χαζών (το λέω κομψά) διενέξεων και προβλημάτων που δε θα προέκυπταν αν ο χρήστης καταλάβαινε τι είναι το AUR. Έτσι επηρεάζεται άμεσα το Arch, οι προγραμματιστές και οι συνεισφέροντες σε αυτό, ενώ στην πραγματικότητα ο μόνος που ευθύνεται είναι ο ανενημέρωτος χρήστης. Ναι, το AUR τραβάει κόσμο αλλά δε δημιουργήθηκε για αυτό και βασικά δεν απευθύνεται στην πλειονότητα αυτών που τραβάει.

40 λεπτά πριν, mphxths είπε

Τωρα για το "ανταγωνιστικος". Αν δεν θες να εισαι ανταγωνιστικος δεν υπαρχεις. Τουλαχιστον στο desktop κομματι του πραγματος. Εισαι παρων , αρα θες δεν θες , το επιδικιωκεις ή οχι , συγκρινεσαι με τους υπολοιπους. Το "δεν θελω να ειμαι ανταγωνιστικος" , "ειμαι ελιτιστικη διανομη μονο για τους χρηστες που κανουν contribute" και αλλα τετοια τα ακουω βερεσε.
Αλλιως , ας ειναι με συνδρομη 1000 ευρω για να κανεις download και να εχεις ενημερωσεις και οσοι κανουν contribute να εχουν δωρεαν συνδρομη. Αφου ειναι διαθεσιμο για ολους , συγκρινεσαι με τους υπολοιπους.

Καταρχάς, το Arch δεν είναι και δεν υποστηρίζει ότι είναι desktop διανομή. Από εκεί και πέρα, αν μια διανομή δεν προσπαθεί ενεργά να παρουσιάσει μια συγκεκριμένη εικόνα, δεν ευθύνεται όταν κάποιοι χρήστες σχηματίζουν λανθασμένες εντυπώσεις για αυτή. Είναι διαθέσιμη για όλους γιατί ΕΛ/ΛΑΚ, αυτό όμως δε συνεπάγεται ότι είναι ίδια ή παρόμοια με όλους ή ότι επιθυμεί να ανταγωνιστεί κάποιον. Σε ευρύτερο πλαίσιο, το ότι κάτι είναι διαθέσιμο για όλους δε σημαίνει και πως μπορεί ή πρέπει να το χρησιμοποιεί ο κάθε τυχόντας, έτσι δεν είναι;

51 λεπτά πριν, mphxths είπε

Τελος , συνηθιζω να λεω οτι το Gentoo με τα compiles του , για μενα , δεν εχει λογο υπαρξης εν ετει 2022 με τα τουμπανα μηχανηματα μας. Για καποιον που 1. γνωριζει απο λινουξ και 2. δεν εχει το πισι του για παιχνιδι αλλα για εργαλειο , ουτε το Arch εχει λογο υπαρξης. Εχω κανει απειρες εγκαταστασεις (με το χερι) archlinux , εχω σεταρει τα παντα απειρες φορες. Απο ενα σημειο και περα οπως τα compiles δεν εχουν νοημα να υπαρχουν και να σου τρωνε τοσο χρονο στο Gentoo , το ιδιο αρχιζω να πιστευω και για τις απειρες ρυθμισεις που πρεπει να κανεις στο archlinux , που σε αλλες διανομες ειναι ετοιμες out-of-the-box. Θα πεταχτει καποιος και θα πει , μια φορα ρυθμιζεις , πως κανεις ετσι... οχι ρε φιλε...δεν γουσταρω ουτε αυτη την μια φορα να ρυθμιζω καποια πραγματα που στα συγχρονα λειτουργικα ειναι αυτονοητως ρυθμισμενα απο το ιδιο το λειτουργικο.

Δεκτά και σεβαστά μέχρι την τελευταία τελεία. Εφόσον πρόκειται για εσένα. Όμως δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Αν τέτοιες διανομές δεν είχαν λόγο ύπαρξης γενικά, δε θα εξακολουθούσαν να αναπτύσσονται σήμερα (20 ολόκληρα χρόνια το Arch).

56 λεπτά πριν, mphxths είπε

Το Archlinux ειναι καλο για να μαθεις καποια πραγματα under the hood και αφου τα μαθεις , να μην ξανα-ασχοληθεις μαζι του.
Στην καλυτερη , να ασχοληθεις με καποια arch-based διανομη , οπου θα χασεις γρηγορες ενημερωσεις αλλα θα εχεις ακομα προσβαση στο AUR

Εδώ θα διαφωνήσουν οι μακροχρόνιοι χρήστες του, οι συνεισφέροντες αλλά και η Valve. Θα είχε επίσης ενδιαφέρον το τι θα συνέβαινε στις Arch-based διανομές αν αύριο εξαφανιζόταν το Arch. Είναι εύκολο να πουλάς μούρη όταν πατάς στους ώμους άλλων, δε συμφωνείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, HumanBot είπε

α χαρακτηριστικά αυτά είναι αποτέλεσμα μιας φιλοσοφίας ανάπτυξης, δεν εγγυάται κανένας ότι θα υπάρχουν εσαεί και θεωρώ ότι είναι καλό να καταλαβαίνει κάποιος τη σημαντική διαφορά μεταξύ του «η διανομή έχει το τάδε χαρακτηριστικό» και του «η διανομή αναπτύσσεται ώστε να έχει το τάδε χαρακτηριστικό».

Παιζεις με τις λεξεις και χανεις την ουσια. Η ουσια ειναι οτι οπως ειναι δομημενη η διανομη αυτη (προφανως αυτο παει και σε ολες τις διανομες) , προκυπτουν καποια χαρακτηριστικα. Αυτα τα χαρακτηριστικα τραβανε κοσμο. Αυτο εγραψα και εγω. Οτι "εχει" αυτα τα χαρακτηριστικα. Δεν με ενδιαφερει πως προεκυψαν. Τα εχει , μου αρεσουν , την χρησιμοποιω. Αν παψει να τα εχει , για λογους που σαν τελικο χρηστη δεν με ενδιαφερουν , θα παω σε αλλη διανομη. 
Απο την μια βεβαια λες οτι αυτα τα χαρακτηριστικα ειναι αποτελεσμα μιας "φιλοσοφιας αναπτυξης" και απο την αλλη οτι κανεις δεν εγγυαται οτι θα υπαρχουν εσαει. Γιατι ? Θα αλλαξει η "φιλοσοφια αναπτυξης" ? Θα κανει κωλοτουμπα ? :) Αν οχι , τοτε , αυτα τα χαρακτηριστικα θα υπαρχουν εσαει. Αν οχι , εχει κανει κωλοτουμπα , εχει αλλαξει φιλοσοφια και δεν ειναι πλεον arch in the core , που λενε και στο χωριο μου.
 

56 λεπτά πριν, HumanBot είπε

Το AUR είναι δημιούργημα κάποιων χρηστών οι οποίοι ενστερνίζονται την DIY φιλοσοφία της διανομής.

Το ΑUR ειναι ενα ενοποιημενο ρεπο. Ουτε φιλοσοφιες , ουτε τιποτα. Ξερεις γιατι υπαρχει ? Γιατι οτιδηποτε κυκλοφορει για λινουξ ειναι σε rpm , deb ή σε source μορφη. Οποτε η μονη λυση που εχουν οι arch users για να δουν λογισμικο στο φορματ που χρησιμοποιει η διανομη τους ειναι να το πακεταρουν μονοι τους. Ισως καποιοι "περιεργοι" να χρησιμοποιησαν καποιο "περιεργο" ή οχι πολυ δημοφιλες/mainstream λογισμικο καποια στιγμη , οποτε σου λεει βαλτο και στο AUR να υπαρχει...
Μην προσπαθεις να τυλιξεις τα παντα σε ενα πεπλο φιλοσοφιας...
 

56 λεπτά πριν, HumanBot είπε

Καταρχάς, το Arch δεν είναι και δεν υποστηρίζει ότι είναι desktop διανομή.

Και τι ειναι ? Μην λες ο,τι ναναι. Γενικης χρησης λινουξ διανομη ειναι. Μπορεις να την βαλεις οπουδηποτε μπορει να τρεξει. Ακομα και σε desktop μηχανημα. Aν παω στο φορουμ και πω "γεια σας , εχω βαλει λινουξ στο desktop μηχανημα μου και εχω το ταδε προβλημα" , θα μου πουν "αααα σορρυ ρε φιλε , το archlinux δεν απευθυνεται στα desktop μηχανηματα , δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε" ?? Παρτο αλλιως γιατι βρηκες.
 

56 λεπτά πριν, HumanBot είπε

Σε ευρύτερο πλαίσιο, το ότι κάτι είναι διαθέσιμο για όλους δε σημαίνει και πως μπορεί ή πρέπει να το χρησιμοποιεί ο κάθε τυχόντας, έτσι δεν είναι;

Βγαζεις εντονα ελιτιστικη συμπεριφορα. Σιγουρα η διανομη εχει χαρακτηριστικα που περιοριζουν το target group της αλλα μην ριχνουμε συνεχεια το φταιξιμο στους "καθε τυχοντες" χρηστες. Λαθος αποψη για την διανομη , λαθος χρηση του AUR , λαθος μηχανημα που την βαλανε , λαθος το ενα , λαθος το αλλο. Καπου ωπα δηλ.
 

56 λεπτά πριν, HumanBot είπε

Αν τέτοιες διανομές δεν είχαν λόγο ύπαρξης γενικά, δε θα εξακολουθούσαν να αναπτύσσονται σήμερα (20 ολόκληρα χρόνια το Arch).

Καλα , το καθομαι και compile-αρω πακετα δεν το λες και αναπτυξη. Δωσε μου και μενα εναν σερβερ (+mirrors) , απειρο χρονο και 2-3 ντουκια μηχανηματα και σου συντηρω το archlinux μονος μου. Δεν προσφερει δα και κατι πρωτοπορο στον κοσμο του λινουξ. Με το ζορι εφτιαξε ενα install script , ριχνοντας στην ουσια τα μουτρα του και κανοντας κωλοτουμπιτσα στο KISS που πρεσβευει. Επισης , αντικειμενικα εχει διαπιστωθει οτι αργει στο να φερει updates σε "μεγαλα" πακετα , τον τελευταιο καιρο. Αρχιζει και φθινει ... θα δειξει το μελλον , ποσο μελλον εχει.
 

56 λεπτά πριν, HumanBot είπε

Θα είχε επίσης ενδιαφέρον το τι θα συνέβαινε στις Arch-based διανομές αν αύριο εξαφανιζόταν το Arch. Είναι εύκολο να πουλάς μούρη όταν πατάς στους ώμους άλλων, δε συμφωνείς;

Τιποτα δεν θα γινοταν αν εξαφανιζοταν το Arch. Πιστευεις οτι το Manjaro , με εταιρια απο πισω , δεν μπορει να συνεχισει μονο του ? Καποιες μικρες διανομες στυλ endeavouros ισως πεθανουν μαζι με το arch , αλλα διανομες επιπεδου manjaro θα συνεχισουν. Και οσο δεν μου αρεσουν οι -based διανομες , δυστυχως το manjaro εχει να επιδειξει περισσοτερη μουρη απο το ιδιο το arch , με τα in-house εργαλεια που εχει φτιαξει.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, HumanBot είπε

Να τα πιάσουμε ένα-ένα, επειδή με κάτι τέτοια διαιωνίζεται η παρανόηση;

  • Γρήγορες ενημερώσεις: αυτό είναι απλά το αποτέλεσμα -όχι ο σκοπός- της πρακτικής που περιγράφεται στο Simplicity. Πιο απλά, αν δεν είσαι αναγκασμένος να πατσάρεις κάθε πακέτο ώστε να δουλεύει με το συνονθύλευμα που έχεις φτιάξει ως βασικό σύστημα, κερδίζεις πολύτιμο χρόνο. Εδώ βοηθάει και το ότι επέλεξαν να συντηρούν μόνο μία έκδοση του εκάστοτε πακέτου.
  • Σταθερότητα: επίσης ένα αποτέλεσμα των παραπάνω. Αν αποφεύγεις τις παρεμβάσεις, ελαττώνεται η πολυπλοκότητα, συνεπώς υπάρχουν λιγότερες πιθανότητες να «χαλάσει» κάτι.
  • AUR: δεν το προσφέρει το Arch αλλά η κοινότητά του. Το Arch απλά τυγχάνει να είναι συμβατό, όσο ο εκάστοτε maintainer κάποιου πακέτου στο AUR ακολουθεί τις πρακτικές της διανομής και φτιάχνει σωστά PKGBUILDS. Έχουν υπάρξει και άθλια PKGBUILDS στο AUR, όπως επίσης και ασυμβατότητες με Arch-based διανομές. Δεν ευθύνεται το Arch για αυτό, όπως αντίστοιχα δεν είναι σωστό να αποδίδονται «εύσημα» στη διανομή για τις ικανότητες και τη δουλειά κάποιου σοβαρού AUR contributor.
  • Ανταγωνιστικό: Ποτέ δεν ήταν σκοπός του Arch το να γίνει ανταγωνιστικό. Το αντίθετο θέλουν. «The distribution is intended to fill the needs of those contributing to it, rather than trying to appeal to as many users as possible».

Ένας μεγάλος αριθμός χρηστών πάνε στο Arch για τη «μαγκιά» του πράγματος και άλλοι τόσοι είναι απογοητευμένοι πρόσφυγες από άλλες διανομές. Όλοι αυτοί δεν καταλαβαίνουν τη διανομή και τη χρησιμοποιούν με λανθασμένο τρόπο, με αποτέλεσμα να αντιμετωπίζουν συχνά προβλήματα. Και επειδή ο μέσος άνθρωπος δυσκολεύεται να παραδεχτεί την προσωπική του ανεπάρκεια σε κάποιο θέμα, καταλήγουν να απογοητεύονται ή/και να επικρίνουν το Arch.

Όπως κάθε λειτουργικό σύστημα/διανομή, έτσι και το Arch είναι ένα εργαλείο με κατάλληλες και ακατάλληλες χρήσεις, μεθόδους και πρακτικές. Και φυσικά έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Πριν όμως κάποιος αναζητήσει τα δεύτερα, καλό θα ήταν να αναλογιστεί αν όντως καταλαβαίνει τι μπορεί να κάνει αυτό το εργαλείο και αν το χρησιμοποιεί σωστά.

Disclaimer: I don't use Arch BTW.

 

4 ώρες πριν, mphxths είπε

Εχεις στοιχεια οτι το Arch ειναι ... ασταθες ? 
@HumanBot
Αυτα που γραφεις περι "γρηγορες ενημερωσεις" και "σταθεροτητα" , αν και σωστα ειναι ασχετα. Δεν εξεταζουμε το ΓΙΑΤΙ και ΠΩΣ φερνει τις γρηγορες ενημερωσεις και την σταθεροτητα αλλα το γεγονος οτι εχει αυτα τα δυο στοιχεια.
Οσο για το AUR , σαφως δεν ειναι δημιουργημα και κατορθωμα της ιδιας διανομης , αλλα των χρηστων αυτης αρα κατ'επεκταση και της διανομης αυτης που εχει αυτους τους χρηστες :) Εν ολιγοις , το AUR με τα χαρακτηριστικα που εχει τραβαει κοσμο σε arch-based διανομες.
Τωρα για το "ανταγωνιστικος". Αν δεν θες να εισαι ανταγωνιστικος δεν υπαρχεις. Τουλαχιστον στο desktop κομματι του πραγματος. Εισαι παρων , αρα θες δεν θες , το επιδικιωκεις ή οχι , συγκρινεσαι με τους υπολοιπους. Το "δεν θελω να ειμαι ανταγωνιστικος" , "ειμαι ελιτιστικη διανομη μονο για τους χρηστες που κανουν contribute" και αλλα τετοια τα ακουω βερεσε.
Αλλιως , ας ειναι με συνδρομη 1000 ευρω για να κανεις download και να εχεις ενημερωσεις και οσοι κανουν contribute να εχουν δωρεαν συνδρομη. Αφου ειναι διαθεσιμο για ολους , συγκρινεσαι με τους υπολοιπους.

Τελος , συνηθιζω να λεω οτι το Gentoo με τα compiles του , για μενα , δεν εχει λογο υπαρξης εν ετει 2022 με τα τουμπανα μηχανηματα μας. Για καποιον που 1. γνωριζει απο λινουξ και 2. δεν εχει το πισι του για παιχνιδι αλλα για εργαλειο , ουτε το Arch εχει λογο υπαρξης. Εχω κανει απειρες εγκαταστασεις (με το χερι) archlinux , εχω σεταρει τα παντα απειρες φορες. Απο ενα σημειο και περα οπως τα compiles δεν εχουν νοημα να υπαρχουν και να σου τρωνε τοσο χρονο στο Gentoo , το ιδιο αρχιζω να πιστευω και για τις απειρες ρυθμισεις που πρεπει να κανεις στο archlinux , που σε αλλες διανομες ειναι ετοιμες out-of-the-box. Θα πεταχτει καποιος και θα πει , μια φορα ρυθμιζεις , πως κανεις ετσι... οχι ρε φιλε...δεν γουσταρω ουτε αυτη την μια φορα να ρυθμιζω καποια πραγματα που στα συγχρονα λειτουργικα ειναι αυτονοητως ρυθμισμενα απο το ιδιο το λειτουργικο.

Το Archlinux ειναι καλο για να μαθεις καποια πραγματα under the hood και αφου τα μαθεις , να μην ξανα-ασχοληθεις μαζι του.
Στην καλυτερη , να ασχοληθεις με καποια arch-based διανομη , οπου θα χασεις γρηγορες ενημερωσεις αλλα θα εχεις ακομα προσβαση στο AUR ;) 

Και οι δύο με αυτά που γράψατε επιβεβαιώνετε πλήρως την άποψή μου για την πιο αντιπαθητική διανομή. Δεν χρειάζεται να τα ξαναγράψω και εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Και οι δύο με αυτά που γράψατε επιβεβαιώνετε πλήρως την άποψή μου για την πιο αντιπαθητική διανομή. Δεν χρειάζεται να τα ξαναγράψω και εγώ. 

Δεν ειναι η διανομη αντιπαθητικη. Το community ειναι. Το να μπαινει καποιος στο φορουμ τους , και να ρωταει με τον λαθος τροπο ειναι ενα θεμα. Συμβαινει και εδω. Και με εκνευριζει. Ειτε λοιπον , επιμορφωνεις (με ευγενικο τροπο) τους χρηστες για τον σωστο τροπο που ρωτας και ζητας βοηθεια σε ενα φορουμ (ασχετως περιεχομενου) , ειτε υιοθετεις μια ελιτιστικη συμπεριφορα που φτανει πολλες φορες στα ορια της αγενειας , για να χρησιμοποιησω εναν ελαφρυ χαρακτηρισμο. Μαντεψε ποια οδο διαλεξαν οι χρηστες του arch :) 

Απο κει και περα , η διανομη ως διανομη ειναι μια χαρα για αυτα που προσφερει και για την φιλοσοφια που πρεσβευει. Αν βολευει καποιον εχει καλως , αν οχι , υπαρχουν μυριαδες αλλες.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσα δεν πιανει η αλεπου...

9 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Να γελάσω ή να κλάψω;

Πες μας την εμπειρια σου, ποτε σου εσπασε, πως κλπ

17 ώρες πριν, imitheos είπε

Δεν έληξαν δα τα κρυπτογραφικά κλειδιά και η επίσημη συμβουλή να είναι να γυρίσετε πίσω τα ρολόγια σας.

Κλαιω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths Για να μη μακρηγορούμε, αυτό που λέω είναι ότι όταν προσπαθούμε να ενημερώσουμε κόσμο θα πρέπει να προσέχουμε αυτά που λέμε, όπως και να είμαστε σίγουροι ότι καταλαβαίνουμε σωστά εμείς οι ίδιοι αυτό για το οποίο ενημερώνουμε τους άλλους.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται περαιτέρω, μπορούμε να αναλύσουμε τις ανακρίβειες που γράφεις. Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι αν γνώριζες την ιστορία της διανομής, θα ήξερες ότι είχε και παλιότερα installer, όπως και το γιατί έπαψε να τον έχει.

Και φυσικά δεν είναι "ελιτισμός" το να λες σε κάποιον ότι δεν έχει τις απαιτούμενες γνώσεις και ικανότητες για τη χρήση ενός εργαλείου. Κι εγώ δε μπορώ να πιλοτάρω αεροπλάνο. Αυτό δεν κάνει έναν πιλότο "ελιτιστή" αν μου το πει ούτε και υποτιμά εμένα. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ικανοί και "συμβατοί" με τα πάντα.

Όσο για τις *based διανομές, η ίδια η ύπαρξή τους οφείλεται στις μητρικές και αυτό λέει πολλά. Στην περίπτωση του Manjaro, έχει αποδειχτεί πολλές φορές η ελλιπής ικανότητα των προγραμματιστών του. Θα έπρεπε επίσης να γνωρίζεις ότι μια τρίτη εταιρεία (που δημιούργησαν οι ίδιοι) δεν αναπληρώνει δεκαετίες γνώσης και ενασχόλησης με βασικά στοιχεία μιας διανομής. Δώσ' τους την αποκλειστική ανάπτυξη του pacman και θα δεις πόσο εύκολα θα ρεζιλευτούν.

 In-house εργαλεία σαν το pamac ας πούμε, που δε λειτουργεί καν χωρίς τη libalpm (ποιος τη δημιούργησε και την αναπτύσσει άραγε) και που δύο φορές έριξε ολόκληρο το AUR με τρελά requests; Εδώ γελάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HumanBot είπε

όταν προσπαθούμε να ενημερώσουμε κόσμο θα πρέπει να προσέχουμε αυτά που λέμε, όπως και να είμαστε σίγουροι ότι καταλαβαίνουμε σωστά εμείς οι ίδιοι αυτό για το οποίο ενημερώνουμε τους άλλους.

Εισαι η archlinux police ας πουμε ? Και μας λες να προσεχουμε τι πληροφοριες δινουμε στον κοσμο για το arch ? Σοβαρα τωρα ?
 

2 ώρες πριν, HumanBot είπε

Αν κάποιος ενδιαφέρεται περαιτέρω, μπορούμε να αναλύσουμε τις ανακρίβειες που γράφεις.

Ενδιαφερομαι εγω. Ανελυσε τες.
 

2 ώρες πριν, HumanBot είπε

Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι αν γνώριζες την ιστορία της διανομής, θα ήξερες ότι είχε και παλιότερα installer, όπως και το γιατί έπαψε να τον έχει.

Ενδεικτικα θα αναφερω οτι κανενας δεν ενδιαφερεται για την ιστορια οποιασδηποτε διανομης. Ο τελικος χρηστης θελει να κανει την δουλεια του με την διανομη/μηχανημα του. Οχι να φιλοσοφησει οπως κανεις εσυ τοση ωρα.
Η υιοθετηση ενος installer script , εστω και αν το βαφτιζει ανεπισημο , ειναι τρελη κωλοτουμπα. Απο εκει που λεει "στηστε τα ολα με το χερι , KISS philosophy , να ξερετε τι εχετε σεταρει , ευκολη συντηρηση κλπ κλπ" , ερχεται και υιοθετει installer script που τα κανει ολα... αυτο. Και αφου θες να φιλοσοφησεις , κατσε και σκεψου γιατι το κανανε αυτο ? Μηπως επειδη θελουν περισσοτερους χρηστες ? Και σου λεει , κατσε να κανουμε την εγκατασταση λιγο πιο ευκολη μπας και ερθει πελατεια. Κατα τα αλλα , η διανομη εχει συγκεκριμενο target group , δεν θελει να ειναι ανταγωνιστικη , δεν προοριζεται για desktop μηχανηματα. Εδω γελανε οντως ...
 

2 ώρες πριν, HumanBot είπε

Και φυσικά δεν είναι "ελιτισμός" το να λες σε κάποιον ότι δεν έχει τις απαιτούμενες γνώσεις και ικανότητες για τη χρήση ενός εργαλείου. Κι εγώ δε μπορώ να πιλοτάρω αεροπλάνο.

Αν διαβασεις το προηγουμενο ποστ μου , θα δεις οτι δεν κατακρινω τοσο τον ελιτισμο , οσο την εν γενει ασχημη και αγενη συμπεριφορα που εχουν στα φορουμς τους , που μεχρι εναν βαθμο την κατανοω οταν μπαινει καποιος και δεν ρωταει/ποσταρει εχοντας κανει μια προεργασια ή δεν παραθετει επαρκεις και σωστες πληροφοριες. Αλλα , αν δεν θες τους "μη γνωστες χρηστες" στην διανομη σου και κατ'επεκταση στο φορουμ σου , υπαρχουν πολλες λυσεις. Το να καθεσαι να τους την λες και να τους βριζεις , υποδηλωνει ψυχολογικα προβληματα τουλαχιστον.
 

2 ώρες πριν, HumanBot είπε

δεν αναπληρώνει δεκαετίες γνώσης και ενασχόλησης με βασικά στοιχεία μιας διανομής.

Που το μονο που κανει με τις δεκαετιες γνωσης και ενασχολησης ειναι ... compiles. Το ποταπο manjaro εφτιαξε και ενα pamac , εφτιαξε και ενα kernel manager , εφτιαξε και ενα driver manager . 
 

2 ώρες πριν, HumanBot είπε

Όσο για τις *based διανομές, η ίδια η ύπαρξή τους οφείλεται στις μητρικές και αυτό λέει πολλά.

Οφειλεται αλλα δεν εξαρταται. Σε καποια γωνια του λινουξ κοσμου το ubuntu γελαει με την παρτι σου.
 

2 ώρες πριν, HumanBot είπε

In-house εργαλεία σαν το pamac ας πούμε, που δε λειτουργεί καν χωρίς τη libalpm

Frontend του pamac ειναι ουσιαστικα , λογικο δεν ειναι ? Ας φτιαξει και το arch κατι αντιστοιχο.
 

2 ώρες πριν, HumanBot είπε

δύο φορές έριξε ολόκληρο το AUR

Ε και ? Δεν εχει σχεση με το archlinux , τι σε απασχολει τι επαθε ? ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, mphxths είπε

ειτε υιοθετεις μια ελιτιστικη συμπεριφορα που φτανει πολλες φορες στα ορια της αγενειας , για να χρησιμοποιησω εναν ελαφρυ χαρακτηρισμο

Οταν ειναι μα και μου και θα επρεπε να εχει και δεν εχει και οι αλλες διανομες το εχουν κλπ τον στελνεις στο διαολο απλα. Αν ενδιαφερεται οντως να μαθει τοτε βοηθας.

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

Οταν ειναι μα και μου και θα επρεπε να εχει και δεν εχει και οι αλλες διανομες το εχουν κλπ τον στελνεις στο διαολο απλα. Αν ενδιαφερεται οντως να μαθει τοτε βοηθας.

Ειμαι ο πρωτος που βγηκε και ειπε εδω περα , οτι την εν λογω συμπεριφορα τους στο arch φορουμ την δικαιολογω μεχρι ενος σημειου. Και αυτο γιατι εδω στο ινσομνια καθημερινα μπαινουν διαφοροι και γραφουν τηλεγραφικα ποστς του στυλ "Γεια σας , τρεχω τα λινουξ και δεν μπουταρουν , τι να κανω ?". Μηδεν πληροφοριες για το μηχανημα τους , μηδεν πληροφοριες για την διανομη τους , μηδεν πληροφοριες για το τι εκαναν ή τι εγινε και προκληθηκε το προβλημα , αν εψαξαν για πληροφοριες και λυσεις , τι βρηκαν , τι εφαρμοσαν , τι δουλεψε , τι δεν δουλεψε κλπ κλπ. Οταν γινεται μια δυο τρεις φορες , οκ λες δεν ξερει , θα μαθει , ρωτας πληροφοριες και προσπαθεις να βγαλεις μια ακρη. Δεν αναφερω καν οτι δεν ψαχνουν καν αν εχει υπαρξει αναλογο θεμα στο ιδιο το φορουμ και απλα περιμενουν ετοιμη τροφη σερβιρισμενη.

Φανταζομαι οτι κατι αναλογο γινοταν και στο arch forum , οπου εμπαινε ο καθενας , χωρις να δινει στοιχεια , χωρις να εχει ψαξει , χωρις να εχει διαβασει το wiki και επρηζε @@ και ρωτουσε χιλιοειπωμενα πραγματα. Οκ θα τον κραξεις μια δυο τρεις φορες. Μετα ειτε εισαι σαδιστης και γουσταρεις να βριζεις κοσμο , ειτε παιρνεις καποια μετρα... ποια ειναι αυτα δεν ξερω , σιγουρα κατι θα μπορουσαν να κανουν απο το να καθονται και να βριζουν δεξια και αριστερα.

Εδω στο ινσομνια , ενα φεγγαρι ειχα φτιαξει ενα template για να πατενταρω λιγο τα ποστς στο λινουξ υποφορουμ και να ξερει ο καθενας που ανοιγει ενα θεμα τι πληροφοριες να δωσει... Μια που το εφτιαξα μια που το γραψατε στα @@ σας.
Αν ηταν δικο μου το ινσομνια , θα εβαζα κανονες ή θα εβριζα κοσμο και κοσμακη χωρις να μου κανει κανεις τιποτα. Εκει προφανως ειναι δικο τους το φορουμ και κανουν αυτο που υπογραμμισα παραπανω. Ειναι και αυτο μια λυση που οπως ειπα δικαιολογειται μεχρι ενος σημειου αλλα απο το σημειο αυτο και περα ενεχει ψυχολογικα προβληματα αυτων που εφαρμοζουν τετοιες τακτικες.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...