Προς το περιεχόμενο
jemadux

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/9/2020 στις 1:39 ΠΜ, Luciddream είπε

Μόλις εγκατέστησα Arch Linux στον καινούριο μου NVME με f2fs filesystem... Λέτε να το μετανιώσω? :D Σκέφτομαι να το τεστάρω για καμια βδομάδα και αν δω τίποτα περίεργο να γυρίσω σε ext4.

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει το f2fs γιατί χρησιμοποιώ ή xfs ή σπανιότερα btrfs. Αλλά γιατί να το μετανιώσεις ?

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
4 minutes ago, rhtoras said:

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει το f2fs γιατί χρησιμοποιώ ή xfs ή σπανιότερα btrfs. Αλλά γιατί να το μετανιώσεις ?

Ημουν ανάμεσα σε xfs και f2fs... το xfs το είχα παλιά στον HDD μου με τις ταινίες μέχρι που αποφάσισα να τον γυρίσω σε NTFS για compatibility λόγους.. Είπα να μην το βάλω γιατί απο ότι λένε δεν παίζει καλά με Steam και ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον το πάρω απόφαση και το γυρίσω το Gaming σε Linux. Υποθέτω το f2fs δεν είναι ακόμα πολύ stable και την έχουν πατήσει πολλοί με αλλαγές που γίνονται σε κάθε kernel. Επίσης έχει και known issues όπως το xfstest generic 342 όπου πρέπει να κάνεις λίγο τον σταυρό σου να μην σου τύχει. Και απο ότι λένε και στο site του f2fs, ούτε fuzzing δεν έχει περάσει ακόμα απο τους ίδιους τους developers.

Προς το παρον πάντως μια χαρά είναι αν και δεν παρατηρώ καμια διαφορά ούτε απο ext4 σε f2fs ούτε από SSD (500MB/s read) σε NVME (3000ΜΒ/s read). Περίμενα έστω σε indexing του IDE να δω διαφορές, ή έστω σε τίποτα git clones (δεν έχω κάνει ακόμα κάποιο μεγάλο). Αρχίζω να πιστεύω ότι οι καθυστερήσεις είναι απο CPU / RAM / κ.α παρά απο I/O και αρχίζω να κάνω πιο δυνατό monitoring για να καταλαβαίνω τι παίζει. Μια διαφορά που έχω παρατηρήσει με το ext4 είναι ότι το f2fs έχει discard mount option απο default καθώς λειτουργεί με garbage collection, ενώ στο ext4 είναι καλύτερο ένα περιοδικό TRIM - το οποίο πάντα το ξέχναγα και το έκανα μετά απο μήνες -

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

@tritonas00 Εσκασε νεο pango update σημερα . Μηπως διορθωνει ενα προβλημα που θυμαμαι οτι ειχες ? Ή εχει διορθωθει ηδη αυτο?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

rebuild φαινεται να ειναι (-3) και δεν νομιζω, ο dev μας εγραψε ολους στα @@ του

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

rebuild φαινεται να ειναι (-3) και δεν νομιζω, ο dev μας εγραψε ολους στα @@ του

Εχε ελπιδες , υπαρχει και 1.47 εκδοση :) 

Επεξ/σία από mphxths

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.