Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ΄ότι θυμάμαι και το λέει κι εδώ δεν χρειάζεται το chroot. Μήπως δεν γράφεις σωστά το password?  Γιατί αφού μπουτάρει στον window manager λογικά δεν έχει θέμα.

Δεν είμαι πολύ γνώστης κι εγώ με archinstall εγκατέστησα αλλά δεν είχα τέτοιο θέμα.

Περίμενε να  σου πουν πάντως και συνφορουμίτες με εμπειρία στο linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λαθος δε μπαινει τερμιναλ αρα εβαλα το usb iso και απο κει πατησα lbsk και μου βγαλε ολους τους δισκους.sda 3 98,7g πρεπει να κανω mount αρα εδωσα mount /dev/sda3 /mnt.μετα εδωσα arch-chroot /mnt και πηρα το εξης mount point does not exist ενα error failed to setup chroot /mnt. Μετα πατησα ενα σκετο mount και κατω κατω βλεπω /dev/sda3 on /mnt type ext4 (rw,relatime). Τωρα τι πρεπει να κανω;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρεπει να ξερουμε τι partitions εχεις φτιαξει για την εγκατασταση. Αν για παραδειγμα εφτιαξες δυο π.χ. root και boot , τοτε κανεις mount αυτα τα δυο. Π.χ.

mount /dev/sdX /mnt (για το root , οπου Χ το νουμερο που πρεπει)
mount /dev/SdY /mnt/boot (για το boot , οπου Υ το νουμερο που πρεπει).

Και μετα κανεις arch-chroot /mnt/

Βεβαια για το συγκεκριμενο προβλημα ισως να μην χρειαζεται να κανεις mount το /boot. Γιατι δεν παιζει το lightdm ? Εγκαθιστα εξ'ορισμου "greeter" ? Δες εδω. Πρεπει να τσεκαρεις αν εχει εγκατασταθει greeter. Καλου κακου εγκατεστησε τον default greeter (sudo pacman -S lightdm-gtk-greeter) και δηλωσε τον στο /etc/lightdm/lightdm.conf , οπως λεει το αρθρο στο λινκ.

ΥΓ : Δες επισης το τελευταιο αρθρο στο "troubleshooting" στο λινκ.  Περιγραφει το προβλημα σου.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού γράφει ότι ξεκινάει ο desktop manager, δεν έχει πρόβλημα με τα διαμερίσματα. Αν είχε πρόβλημα το boot ή το διαμέρισμα εγκατάστασης δε θα έφτανε εκεί.

Επίσης και ο dekstop manager φαίνεται να ξεκινάει. Δε συνδέεται στο γραφικό περιβάλλον μάλλον και τον πετάει πίσω στον desktop manager.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανω νεα εγκατασταση αυτοματα partitions εφτοιαξα.Το archroot δουλεψε αλλαξε χρωμα αλλα δεν εγινε login.Οσο αφορα το lightdm εβαλα slick greeter την ιδια επιλογη με τη πρωτη εγκατασταση.Δε εβαλα gtk greeter.kde desktop.Στη 2 εγκατασταση θα επιλεξω κανονικα archroot και πρεπει να κανω systemctl enable lightdm και μετα systemctl enable NetworkManager.μετα reboot.Σωστα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα εκανα 2 εγκατασταση με archroot και επελεξα και το ιδιο lightdm slick greeter και δουλεψε κανονικα μπηκα.Την εσβησα την εγκατασταση.Επειδη εχω κολλησει στη πρωτη εγκατασταση μπορουμε να βγαλουμε το συμπερασμα οτι το archroot που ηταν και default και δ εκανα δημιουργησε το προβλημα;;Αν ηταν αυτο το προβλημα μετα στις δοκιμες που εκανα που εκανα και mount και το archroot επιτυχως γιατι δε λυθηκε το προβλημα με το login?Σκεφτομαι να κανω μια 3 εγκατασταση χωρις να κανω archroot ιδια με τη πρωτη δηλαδη που λογικα δ μ αφησει να κανω login για να δουμε αν μπορουμε να λυσουμε το προβλημα του no login διοτι θεωρω οτι καπως πρεπει να υπαρχει λυση για να μη χρειαζεται νεα εγκατασταση.Τι λετε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, johnmayson said:

Καλημερα εκανα 2 εγκατασταση με archroot και επελεξα και το ιδιο lightdm slick greeter και δουλεψε κανονικα μπηκα.Την εσβησα την εγκατασταση.Επειδη εχω κολλησει στη πρωτη εγκατασταση μπορουμε να βγαλουμε το συμπερασμα οτι το archroot που ηταν και default και δ εκανα δημιουργησε το προβλημα;;Αν ηταν αυτο το προβλημα μετα στις δοκιμες που εκανα που εκανα και mount και το archroot επιτυχως γιατι δε λυθηκε το προβλημα με το login?Σκεφτομαι να κανω μια 3 εγκατασταση χωρις να κανω archroot ιδια με τη πρωτη δηλαδη που λογικα δ μ αφησει να κανω login για να δουμε αν μπορουμε να λυσουμε το προβλημα του no login διοτι θεωρω οτι καπως πρεπει να υπαρχει λυση για να μη χρειαζεται νεα εγκατασταση.Τι λετε;;

Oταν προτεινει το archinstall να κανεις chroot ή οχι , ειναι για να περασεις καμμια εφαρμογη ή να κανεις καμμια ρυθμιση. Πριν λιγες μερες εκανα εγκατασταση με το archinstall και δεν εκανα chroot. Μπουταρα κανονικα , μπηκα στο νεο συστημα και εκανα τοτε ο,τι ηθελα. Δεν ειναι υποχρεωτικο με αλλα λογια. Απλα φροντισε να εγκαταστησεις "διαχειριστη" δικτυου κατα την εγκατασταση ωστε μετα να εχεις ιντερνετ και να μπορεις να κατεβασεις πραματα.

ΥΓ : Η εγκατασταση μου ηταν gnome/gdm , δεν ξερω αν το lightdm εχει κανα θεμα κατα την εγκατασταση και δεν περναει οσα πρεπει για να λειτουργει μετα. Βεβαια το οτι εκανες arch-chroot ή οχι δεν θα επρεπε να παιζει ρολο στο αν λειτουργει σωστα το lightdm ή γενικοτερα η διαδικασια login. 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θες να κλειδωθεις εξω και το linux login να ξεκινα κανονικα φτου.Εκανα 3 εγκατασταση χωρις archroot με lightdm slick greeter με μια μικρη διαφορα εβαλα αντι για kde budgie desktop και συνδεθηκε κανονικα.Θα κανω 4 με kde και χωρις archroot ακριβως ιδια με τη 1 μπας και κλειδωσει να δουμε αν μπορει να φτοιαχτει.Το lightdm slick greeter και στη 2 και στη 4 λειτουργησε κανονικα και με kde και με budgie.Το archroot δε φαινεται να παιζει ρολο τελοσπαντων θα δειξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 εγκατασταση ιδια με τη 1 με kde και light slick greeter χωρις archroot.Τωρα συνδεθηκε κανονικα.Συμπερασμα τυχαιο το no login της πρωτης εγκαταστασης δε βρισκω κατι αλλο.Το budgie desktop ωραιο το εχει καποιο αλλος;;Ποια ειναι γνωμη σας σε σχεση με το kde?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σκεφτομαι να δοκιμασω το wayfire wm.Υπαρχουν 2 τροποι το δοκιμαζω στο arch αλλα δε ειμαι σιγουρος οτι μπορω να το εγκαταστησω.Δοκιμαζω arcolinux που εχει ετοιμο iso.Η απορια μου ειναι η εξης ανεξαρτητα με το wayfire εχω το stick με το arch 2,5 μηνων αν κανω εγκατασταση arch με αυτο ποσα mb updates σε μια απλη υλοποιηση θα κατεβασει;; 800mb υπολογιζω η ειναι πολλα;;Γενικως ξερω οτι δε προτεινεται να κανουμε εγκατασταση με τοσο παλιο iso αλλα αν ειχα τη εγκατασταση σρο υπολογιστη και δε τη ανοιγα    Και εκανα update σημερα το ιδιο πραγμα δε ειναι;;Θα ηθελα τη γνωμη σας ευχαριστω,

Επεξ/σία από johnmayson
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο είναι αλλά μπορεί να θέλει να κατεβάσεις τα updated archlinux keys κτλπ. Αν θες μόνο για τέτοιες δοκιμές φτιάξε ένα μικρό text αρχείο με μια λίστα εντολών με το default archlinux iso, ουσιαστικά είναι 7-8 εντολές όλες και όλες και έχεις έτοιμο λειτουργικό. Παράδειγμα είχα φτιάξει πριν 7+ χρόνια εδώ ένα tutorial που περιέχει κάτι τέτοιες εντολές:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα παω με καινουριο iso στο arch. H εγκατατασταση θα γινει με το archinstall. Στη επιλογη desktop environments θα βαλω minimal ( απορια εδω στο μινιμαλ ειναι arch χωρις κανεναν desktop θα εχω μονο γραμμη εντολων arch;;;)Μετα θα κανω εγκατασταση aur και yay μετα wayfire.θεωρητικα πιθανοτητα να το καταφερω 15% το σκεφτομαι.

Επεξ/σία από johnmayson
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι σε βολεύει. Δεν ξέρω τι είναι το archinstall και δεν σκοπεύω να το δοκιμάσω. Τόσα installations που έχεις κάνει αν είχες κρατήσει τις εντολές απο command line θα μπορούσες να τις έχεις ακόμα και εκτυπωμένες και να τις τρέχεις με την σειρά. Κάπου είχα δει ένα script με 5-10 εντολές για έτοιμο install. Και από εκεί και πέρα προσθέτεις ότι WM θες. Keep It Stupid Simple.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Luciddream said:

Δεν ξέρω τι είναι το archinstall και δεν σκοπεύω να το δοκιμάσω. Τόσα installations που έχεις κάνει αν είχες κρατήσει τις εντολές απο command line θα μπορούσες να τις έχεις ακόμα και εκτυπωμένες και να τις τρέχεις με την σειρά. Κάπου είχα δει ένα script με 5-10 εντολές για έτοιμο install.

Ε καλα , αυτο κανει και το archinstall. Στην ουσια ειναι ενα gui (text-based / ncurses) αυτοματοποιημενων ερωτοαποκρισεων των βηματων του arch installation guide. Και κατα καιρους εμπλουτιζεται με νεες λειτουργιες ωστε να καλυπτει οσα περισσοτερα σεναρια χρησης. Εν ετει 2024 , και μετα απο χιλιαδες χειροκινητες εγκαταστασεις , δεν εχει νοημα για καποιον να συνεχιζει να τις κανει με το χερι ή με σημειωματαριο με τις εντολες :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα εφτιιαξα καινουριο iso στο usb.Η βασικη μου απορια ειναι οταν κανω την εγκατασταση με archinstall στη επιλογη profile στο desctop δε εχει wayfire αρα θα επιλεξω minimal.Τι ειναι το minimal arch linux γραμμη εντολων;; Αν ειναι αυτο τοτε μετα τη εγκατασταση σαν minimal θα εγκαταστησω το wayfire σωστα;;;Αν γνωριζει καποιος ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...