Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να σταματήσω τον wicd και να βάλω το netcfg; Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ για αυτό ρωτάω. Πάντα με wicd ήμουν.

 

Εντάξει ήταν μ@λακία αυτό που ρώτησα. Όλα δουλεύουν μια χαρά. ΤΥ markelos.

 

Υ.Γ. Πάω για διάβασμα στο wiki για τον netcfg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Netcfg είναι ελαφρύς και απλός για static ips. Αλλά και με το εργαλειάκι wifi-menu για τα ασύρματα είναι πλέον πολύ εύκολο να σεταριστεί. Διάβασε και αν έχεις καμια απορία ρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αφουυυ γυρισα ενα καρο διανομες αυτες τις μερες..κατεληξα παλι στο arch.Αντικειμενικα πλεον μπορω να πω οτι με καλυπτει περισσοτερο απο τις υπολοιπες διανομες....αν και το sabayon επαιξε και αυτο καλα...

 

Στο προκειμενο τωρα.

 

kde - δεν γουσταρω

gnome - δεν με βολευει

mate / cinnamon - υπο συζητηση

e17 - το δοκιμασα πριν απο λιγο σε μια αλλη διανομη σε vm , δεν μπορω να πω οτι με ικανοποιησε..οπτικα κυριως..γιατι απο οτι ειδα απο ρυθμισεις εχει ενα καρο

unity - δεν το συζηταμε καν.

 

Επειδη δεν εχω εντριφυσει ιδιαιτερα σε windows managers , display manager , login managers και δεν ξερω γω τι αλλο υπαρχει..

 

ακου προτασεις (συνδυασμους δηλ που εχετε δοκιμασει ή χρησιμοποιησει) με γνωμονα :

 

1.να ειναι ελαφρυ (οκ το μηχανημα δεν εχει θεμα αλλα γιατι να μην εξοικονομουμε πορους...)

2.ευπαρουσιαστο με οχι πολλα φρουφρου

3.λειτουργικο

4.παραμετροποιησιμο (ειτε σε επιπεδο ρυθμισεων ειτε και σε επιπεδο themes/plugins/applets κλπ)

 

Αυτα και ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/382703-info-project-linux-%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/

 

Στο desktop εχω compiz standalone + lxpanel + conky

 

Στα laptop / netbook openbox + lxpanel + conky.

 

Ελαφρια + παραμετροποιησιμα + λειτουργικοτατα (τουλαχιστον για μενα) και τα 2

 

Ευπαρουσιαστα ειναι οσο εσυ θες να γινουν.

 

Εχουν ακριβως οτι ζηταω χωρις τιποτε παραπανω ή λιγοτερο + κανουν αυτα ακριβως που τους εχω πει να κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το lxde ειναι DE κοινως "ετοιμο" πακετο κοινως περιλαμβανει και πακετα / προγραμματα που μπορει να μην τα θες / χρειαζεσαι.

 

Αντιθετα, με εναν WM σκετο, εχεις την δυνατοτητα να βαλεις μονο αυτα που θες, αφου ενας WM (πχ openbox, fluxbox κλπ) δεν περιλαμβανει τιποτε παραπανω απο αυτο που ειναι - τον window manager.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.compiz standalone + lxpanel + conky

 

2.openbox + lxpanel + conky.

 

3. lxde + conky

 

αυτα με τι login managers παιζουν ?οποιον γουσταρουμε ?και τι βασικα προγραμματα χρησιμοποιουμε..

Δηλ π.χ. για file manager ...εννοω αν τσιμπησεις τον nautilus ισως σου φερει και τιποτα εξαρτησεις απο gnome...δελφινι...τιποτα απο kde.

 

 

με λιγα λογια , μετα η επιλογη των βασικων προγραμματων με τιν γνωμονα γινεται ?

 

δεν ρωταω καν πως σεταρονται ολα αυτα για να λειτουργησουν..... :(

 

εγω μια ζωη πεταγα πανω το gnome , gdm , ενεργοποιηση του service..reboot..ετοιμο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλοι οι login manager μπορούν να μπουν σε όλα τα Desktop (εντάξει δεν το έχω τεστάρει αλλά δε βλέπω για πιο λόγο να μη γίνεται. Στην τελική όλοι κάποιου τύπου wrappers είναι γύρω από startx και .xinitrc). Μπορείς να μη χρησιμοποιείς και καθόλου login manager και είτε να κάνεις login από κονσόλα είτε να μπαίνεις απευθείας σε γραφικό χωρίς login.

https://wiki.archlin...tart_X_at_Login

https://wiki.archlin...virtual_console

 

lightweight file manager μπορείς να βάλεις είτε τον pcmanfm του LXDE είτε τον thunar του XFCE. Υπάρχει και ο spaceFM (fork του pacmanfm) που είναι αρκετά παραμετροποιήσιμος και αν συνεχίσει την ανάπτυξη νομίζω θα γίνει εξαιρετικός.

 

με λιγα λογια , μετα η επιλογη των βασικων προγραμματων με τιν γνωμονα γινεται ?
Γούστα και προτιμήσεις? Εντάξει συχνά είναι και θέμα dependencies. Πχ μπορεί να επιλέγεις κυρίως εφαρμογές GTK ή να αποφεύγεις εφαρμογές που τραβάν εξαρτήσεις από το KDE. Οι βιβλιοθήκες των εφαρμογών παίζουν ρόλο και στο uniform appearance στο Desktop.

 

Και εγώ τώρα είμαι με openbox + lxpanel και δηλώνω πολύ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως η επιλογή των προγραμμάτων γίνεται είτε με γνώμονα τις εξαρτήσεις είτε με γνώμονα το πόσο light είναι(δεν μας ενδιαφέρει προφανώς εδώ).

 

Εγώ έχω openbox+lxpanel+thunar. Και με την σειρά μου δηλώνω πολύ ευχαριστημένος. Τώρα θα πετάξω από το laptop το kde που είχα βάλει για να βάλω και εκεί ob.

 

Γενικώς είναι πολύ παραμετροποιήσιμο το όλο σκηνικό. Στην αρχή ίσως είναι λίγο πιο ζόρικο λόγω του ότι δεν είναι όλες οι ρυθμίσεις μαζεμένες.

 

Ελπίζω να σε πείσαμε. Είμαι βέβαιος ότι όποια επιλογή και να κάνεις δεν θα δυσκολευτείς.

 

Μακάρι να μείνεις ευχαριστημένος. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει...παμε για openbox + lxpanel

 

να ριξω μια ματια wiki για τα διαδικαστικα τωρα...

 

παντως τωρα χωρις γραφικο περιβαλλον , σαιτα παει το μηχανημα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον

 

slim + openbox + lxpanel μεχρι στιγμης...μπαινει κανονικα κλπ

 

οι αποριες τωρα ειναι οι εξης

 

1.στον σλιμ γινεται να βγαζει λιστα με τους χρηστες (ενας χρηστης ειναι ολος και ολος δηλ) και να πληκτρολογω μονο κωδικο...δεν ειναι δυνατον εν ετει 2012 να πληκτρολογουμε και τον χρηστη :)

 

2.το lxpanel που μπαινει ?.xinitrc που ειδα σε ενα λινκ του τριτωνα? -- αυτο το βρηκα . μπαινει στο autostart του openbox

 

3.πως θα το κανουμε το openbox πιο ομορφουλι γιατι ειναι τωρα σαν αναποδο @ . και πως ρυθμιζουμε τι θα φαινεται στα μενους?

Γιατι τωρα εχει κατι default που δεν ισχυουν.

 

4.Καποια must-have προγραμματα για openbox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...