Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. sudo nano /etc/slim.conf ψάξε και στο wiki.

 

3.openbox-themes.

 

4.obmenu,obconf και obkey.

 

thanks για τις απαντησεις

 

για το 1ο , κατι τετοιο υπεθεσα...εβαλα τελικα default user τον εναν και μοναδικο χρηστη + focus on password , οποτε πλεον απλα πληκτρολογω εναν κωδικο.

 

3. ναι τα χω περασει , απλα σκεφτομαι να περασω και απο το AUR τιποτα που εχει τα απειρα themes.επισης σκεφτομαι οτι θα χρειαστω και κανα cursor theme.

 

4.πολυ χρησιμα εργαλεια.

 

επισης παρατηρησα οτι μερικα προγραμμα κρασαρουν...δεν ξεκινανε.... π.χ. gparted/vlc ... λετε να ειναι θεμα dependencies...?

 

ΥΓ :στο obmenu παιζει καποιο bug μαλλον....αν πατησεις "about" το popup δεν κλεινει με την καμμια απο το κουμπι "close" αλλα μονο απο το Χ πανω δεξια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι το gparted το ξεκινάς από το μενού του ob με gksu.

 

Ο vlc τρέχει κανονικά εδώ. Αν τα ξεκινήσεις από κονσόλα τι σου λέει;

 

Εγώ το έχω στο autologin τον slim.

 

Για τα themes καλύτερα να σου πει ο tritonas που τα έχει μελετήσει. Εγώ είμαι της συνήθειας. Από μικρός σέταρα ένα θέμα και δεν το πείραζα για χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι το gparted το ξεκινάς από το μενού του ob με gksu.

 

Ο vlc τρέχει κανονικά εδώ. Αν τα ξεκινήσεις από κονσόλα τι σου λέει;

 

Εγώ το έχω στο autologin τον slim.

 

Για τα themes καλύτερα να σου πει ο tritonas που τα έχει μελετήσει. Εγώ είμαι της συνήθειας. Από μικρός σέταρα ένα θέμα και δεν το πείραζα για χρόνια.

 

ναι εχεις δικιο για το gparted. απο τερματικο τρεχει με το gksu .Απλα ψαχνω να βρω πως αλλαζω το "action" στο μενου ωστε να παιζει με το gksu

 

οσο για το vlc απο κονσολα πεταει ενα μηνυμα του στυλ

 

"Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface"

Segmentation fault.

 

με cvlc "κρεμαει" δεν κανει τιποτα..δεν ειναι κατι το σημαντικο επι του παροντος..αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα με το vlc..και απορω γιατι μαλακιστηκε ετσι.

 

κανω αισθητικες επεμβασεις αυτην την στιγμη , πιστευω αυριο να το χω φερει στα ισια του :)

 

 

ΕΔΙΤ : /usr/share/applications και κανεις οτι αλλαγη στα *.desktop τραβαει η ψυχη σου τελικα.

 

Το vlc με ενα reinstall επαιξε και αυτο.

 

Συνεχιζω με καλλιτεχνικες πινελιες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω LXDE + LXDM και δεν έχω κάποιο πρόβλημα, πέρα από το μενού στο δεξί κλικ που εμφανίζει εφαρμογές που δεν υπάρχουν, αξίζει τον κόπο να βάλω χωριστά WM + lxpanel;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι ικανοποιημένος από το pc σου όχι, εκτός και αν θες να πειραματιστείς. Το δεξί κλικ αν το κάνεις πάνω στο desktop τότε σου εμφανίζει λογικά το default menu του openbox. Πήγαινε από το start menu preferences/ desktop preferences / advanced και άλλαξε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι ικανοποιημένος από το pc σου όχι, εκτός και αν θες να πειραματιστείς. Το δεξί κλικ αν το κάνεις πάνω στο desktop τότε σου εμφανίζει λογικά το default menu του openbox. Πήγαινε από το start menu preferences/ desktop preferences / advanced και άλλαξε το.

 

Στο δεξί κλικ πάνω σε *.txt εμφανίζει notepad (και μάλιστα 2 notepad στο μενού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...εεεεχοουμε και λεμε ...

 

http://img708.imageshack.us/img708/4844/201211141507081680x1050.png

 

Το προτζεκτ "παιζω με το openbox" ειναι ακομα σε εξελιξη...

 

Τι πρεπει να γινει ακομα

 

1.να βρω ενα καλυτερο conky γιατι αυτο δεν με ικανοποιει ιδιαιτερα οπτικα (εκεινη η πορτοκαλι μπαρα ειναι τελειως ακυρη..και δυστυχως ειναι image ολο το background και δεν ψηνομαι να αρχιζω τωρα τα μονταζ).

2.να αλλαχτει λιγο το "decoration" των παραθυρων... η τριαδα των κουμπιων (min/max/close) οπτικα δεν με ικανοποιει.

 

Τι αποριες εχω

 

1.πως γινεται να βαζουμε με γρηγορο και συνοπτικο τροπο στην επιφανεια εργασιας νεα αρχεια/folders/launchers?

2.πως γινεται να ενσωματωσω το obshutdown σε καποιο μενου να γινονται οι εργασιες (restart/logout/shutdown) αμεσα?

3.πως γινεται το obshutdown να γινει πιο διακριτικο?Να μην μαυριζει δηλ ολη την οθονη για να βγαζει τις επιλογες του αλλα να πεταει ενα μικρο διακριτικο popup.

Μηπως καποιο αλλο προγραμμα κανει καλυτερα την δουλεια ?και αν ναι ποιο?

4.Ειχα φτιαξει ενα shell script και ενα keybinding για να τραβαει σκρινσοτς.Χτες δουλευε τελεια.Σημερα δεν σαλευει , για αυτο και επαιξα με το scrot.Καμμια ιδεα περι τουτου?

 

Οποιαδηποτε απορια/παρεμβαση/παρατηρηση/προσθηκη μου την λετε αφοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οριζοντας να ελεγχει την επιφανεια εργασιας καποια εφαρμογη... για την επιφανεια εργασιας, πχ ο pcmanfm την ελεγχει με την παραμετρο --desktop, αλλα θα πρεπει να τον ξεκινας στην εκκινηση του ob με αυτη την παραμετρο.

2. Τι εντολες εκτελει το obshutdown για restart/shutdown/logout?

3. Μια λεξη, pygtk-shutdown. Απο default βασιζεται σε passwordless sudo, αλλα μπορεις να το πατσαρεις για να τα κανει με dbus.

https://aur.archlinux.org/packages/pygtk-shutdown-git/

4. Ποσταρε τον κωδικα του σκριπτ :P

 

Παρατηρηση.

Το μουφα glossy εφε στο lxpanel φαινεται χαλια, ορισε του να χρησιμοποιει αυτο του gtk θεματος που εχεις. Στο conky τι πληροφοριες θες να βλεπεις? Ειμαι γενικα κατα των καγκουροconky με εικονες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το lxpanel δοκίμασε και το opacity. Μπορεί να σου αρέσει. Panel Settings -> Appearance -> Solid Color(with opacity)

 

Εγώ δεν έχω βάλει το obshutdown. Έχω φτιάξει ένα script με το gxmessage.

 

Υπάρχουν προγραμματάκια που βάζουν εικονίδια στο desktop. Αυτή την στιγμή δεν μπορώ να τα εντοπίσω. Πάντως δεν μου δούλεψε κάποιο τότε που είχα κάνει εγκατάσταση αλλά καλύτερα γιατί συνήθισα τώρα τα εικονίδιά μου να είναι το μενού του ob.

 

Με λίγες βελτιώσεις πάντως θα δείχνει ακόμα πιο ωραίο. Χρησιμοποίησε κάποιο άλλο θέμα στα εικονίδια. Με το default είσαι;

 

Εγώ για gtk theme έχω το orta και για εικονίδια τα Faenza(κλασσικά) και τα Awoken.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οριζοντας να ελεγχει την επιφανεια εργασιας καποια εφαρμογη... για την επιφανεια εργασιας, πχ ο pcmanfm την ελεγχει με την παραμετρο --desktop, αλλα θα πρεπει να τον ξεκινας στην εκκινηση του ob με αυτη την παραμετρο.

2. Τι εντολες εκτελει το obshutdown για restart/shutdown/logout?

3. Μια λεξη, pygtk-shutdown. Απο default βασιζεται σε passwordless sudo, αλλα μπορεις να το πατσαρεις για να τα κανει με dbus.

https://aur.archlinu...k-shutdown-git/

4. Ποσταρε τον κωδικα του σκριπτ :P

 

Παρατηρηση.

Το μουφα glossy εφε στο lxpanel φαινεται χαλια, ορισε του να χρησιμοποιει αυτο του gtk θεματος που εχεις. Στο conky τι πληροφοριες θες να βλεπεις? Ειμαι γενικα κατα των καγκουροconky με εικονες κλπ.

 

thanks για τις απαντησεις τζιμη...

 

Παμε λοιπον στην ταμπακιερα...

 

1) αυτο ειχε περασει και μενα απο το μυαλο μου , απλα δεν μου κοψε να το βαλω στο autostart του ob.

Τι γινεται τωρα ομως.

 

Αν βαλω τον nautilus να κανει την βρωμοδουλεια..δεν γινεται κατι...

Αν βαλω τον pcmanfm επικαλυπτει background + conky.Ειτε βαλω τον pcmanfm στο autostart ΠΡΙΝ απο ολα τα υπολοιπα (lxpanel , nitrogen , conky) ,ειτε ΜΕΤΑ , το ιδιο και το αυτο...μονο το lxpanel φαινεται....παει να δειξει background και καπακι μαυριζει και αναλαμβανει ο pcmanfm (βαζω στοιχημα οτι καπου εκει απο κατω τρεχει και το conky αλλα επειδη ανοιγει με καθυστερηση 10 δευτερων δεν προλαβαινω να το δω ...).

 

2+3) δεν εχει σημασια πλεον τι κανει το obshutdown :). Το pygtk-shutdown ειναι ακριβως ο,τι ζητουσα.ενα μικρο παραθυρακι με logout/restart/shutdown.

 

4)την ολη φαση την εμπνευστηκα απο δω http://wiki.lxde.org...ake_screenshots

Οπως ειπα χτες δουλευε τελεια.Χτυπαγες το prntsrn ακουγοταν ενα διπλο μπιπ απο τα σπικερς και ειχες ετοιμο το σκρινσοτ στην επιφανεια εργασιας.Το υπερ εναντι του σκροτ ειναι οτι δεν εχεις ανοιχτο τερμιναλ να σου χαλαει το σκρινσοτ οπως γινεται με το σκροτ (στο σκρινσοτ το χω κρυψει καπως κατω απο το λχπανελ)

Αλλα σημερα δεν σαλευει..και δεν αλλαξε κατι..το σκριπτ ειναι στην θεση του , το keybinding στην θεση του....μυστηριο....

 

Προβληματα που ανεκυψαν (περαν των παραπανω)

 

1.Στον pcmanfm αν παω go -> network places πεταει ενα "operation not permitted".Λειπει κανα πακετο ή κατι μου διαφευγει?

2.με το obshutdown ή το pygtk-shutdown οταν κανω restart / shutdown δουλευει αψογα η φαση.Οταν κανω logout (και με τα 2) με πεταει πισω στον slim login screen οπως ηταν φυσικο αλλα δεν μπορω να κλικαρω (γενικοτερα δεν υπαρχει ποντικι στον σλιμ) αλλα ουτε καν να γραψω...ειναι focused στο user πεδιο και δεν παιζει να αλλαξει να παει στον κωδικο (me tab δηλ)....

Οι ρυθμισεις που εκανα στον σλιμ ηταν ενα theme , default user και focused on password ωστε να πληκτρολογω απλα το pass.

 

Oσο για τις παρατηρησεις σου τζιμη

 

1.ναι το glossy ηταν μια μαλακια και μιση...εβαλα το system theme και δειχνει καπως καλυτερο.Θα ποσταρω σκρινσοτ αργοτερα οταν γινουν και αλλες αλλαγες...

2.conky ουτε εγω γουσταρω πολυ εφε....το θεμα ειναι οτι δεν γουσταρω conky που ειναι στην μεση της επιφανεις εργασιας ή στο πλαι.Γιατι στην ουσια δεν θα το βλεπω ποτε.Οποτε τελευταια αρχισα να γουσταρω conky σε στυλ "μπαρας".

Ενα που μου αρεσε πολυ και ψηνομαι να το παλεψω να δουλεψει (γιατι μου πεταξε errors σε κατι python scripts που εχει) ειναι το

http://www.deviantar...835452#/d28sh7c

 

Φαντασου το στο πανω ή κατω μερος της οθονης και οι επιπλεον πληροφοριες σε bubbles...απλα μαμησε :)

 

 

 

@mask2011

 

τα icons ειναι καποια απο gnome (gnome-tribute).

Κατσε να δοκιμασω και αυτα που λες..να δουμε τι θα δουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου λείπει η αλήθεια είναι η απλότητα του gnome/gtk αλλά δεν με βλέπω σύντομα να του δώσω ξανά ευκαιρία

 

το συνήθισα πια το :rolleyes: KDE :) πάει και σφαίρα, δεν κάνει κιχ,

τελικά είχαν δεν είχαν οι του γνομε έκαναν το ΚΔΕ το ποιο σταθερό

 

@mphxths για το bindkey πρέπει να ξεκινήσεις το xbidkeys στο xinitrc, και βάλε και το numlockx

για το shoutdown to script που έχει το wiki για το rc.xml δεν παίζει ? με αυτό το είχα παλιά

και το windows transparency να βάλεις με το rc.xml

για το pacman/network θες gvfs,gvfs-smb,gamin,smbnetfs

 

Αν βαλω τον nautilus να κανει την βρωμοδουλεια..δεν γινεται κατι...

Αν βαλω τον pcmanfm επικαλυπτει background + conky.Ειτε βαλω τον pcmanfm στο autostart ΠΡΙΝ απο ολα τα υπολοιπα (lxpanel , nitrogen , conky) ,ειτε ΜΕΤΑ , το ιδιο και το αυτο...μονο το lxpanel φαινεται....παει να δειξει background και καπακι μαυριζει και αναλαμβανει ο pcmanfm (βαζω στοιχημα οτι καπου εκει απο κατω τρεχει και το conky αλλα επειδη ανοιγει με καθυστερηση 10 δευτερων δεν προλαβαινω να το δω ...).

γιατί άλλαξε το xinitrc και πρέπει να τα ξεκινήσεις με άλλο αρχείο (xstart πχ)

λίγο πιο πίσω το έχει βάλει ο tritonas

 

 

 

edit: ένα ένα τα διαβάζω, τώρα βλέπω το τελευταίο post :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συνήθισα πια το :rolleyes: KDE :) πάει και σφαίρα, δεν κάνει κιχ.

 

Έκανες κάτι και πάει σφαίρα το KDE; Σε εμένα πάει πολύ πιο αργά από τα windows 7 οπότε έβαλα LXDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έκανες κάτι και πάει σφαίρα το KDE; Σε εμένα πάει πολύ πιο αργά από τα windows 7 οπότε έβαλα LXDE.

Εκλεισα nepomuk,strigi,akonadi τπτ άλλο

Εννοείτε ότι έχω τα βασικά base,workspace,μερικά plasma για τα εφέ και μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...