Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2: οχι, για να τα δεις στο df μονο με mount -t cifs //hostname/ blabla η αν το βαλεις fstab

3: wiki, εύκολα

4: xdg ξανά wiki

 

 

4.xdg ηταν η λεξη κλειδι , xdg-user-dirs η λυση :)

3.διαβαζω οτι ο compiz εμπεριεχει window manager οποτε δεν ενδεικνειται για openbox αλλα προτεινεται η χρηση του xcompmgr

ειδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o compiz ειναι window manager οπως και ο openbox, οποτε δεν μπορεις να τα τρεχεις ταυτοχρονα.

 

ή το ενα ή το αλλο.

 

για compositing στο openbox βαζεις compton (δες και το thread που ειχα κανει με το θεμα του tearing http://www.insomnia....ge__hl__compton - αν θες να σου δωσω το PKGBUILD που εχω τροποποιησει, που τραβαει απο το dev branch).

 

ειναι ο μονος xrender compositor για *box που εχει active development, οι υπολοιποι ειναι ψοφιοι.(fork του xcompmgr ειναι με πολλα bug fixes και features)

 

αλλιως, αν θες compiz, τοτε βγαζεις τον openbox και τρεχεις compiz-standalone (aur)

 

δηλαδη τον τρεχεις αλα *box (στο xinitrc τον ξεκινας και σε autostart αρχειο οριζεις τι θες να ξεκιναει.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

compositor είπαμε, όχι κάτι σαν compositor (δεν ξέρω εάν έχουν κάνει καλύτερο το xcompmgr βέβαια, αλλά εγώ compiz είχα με openbox)

πολύ πιο native/smooth η κίνηση

 

edit: γιατί δεν τρέχει triton ? μια χαρά έτρεχε ompiz-fusion στο xinitrc θυμάμαι .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γινεται αυτο που λες.

 

τον window manager του compiz ετρεχες οχι του openbox.

 

ανοιξε openbox, ανοιξε κονσολα και τρεξε fusion-icon να δεις οτι θα κλεισει ο openbox.

 

αν ειχες βαλει στο xinitrc σου και openbox και μετα fusion-icon, τοτε ο δευτερος σου εκλεινε τον πρωτο και ετρεχε τον δικο του window manager (compiz / emerald)

 

αλλιως θελω sceenshot με τον compiz ενεργο και το δεξι κλικ του openbox να φαινεται. :P

 

οσον αφορα τον compton ειναι σε πολυ καλο επιπεδο σε σχεση με τον αρχικο xcompmgr (αποτι βλεπω στο netbook τουλαχιστον).Πολυ πιο stable.

 

Compiz is a compositing window manager. It provides its own window manager, so it cannot be used simultaneously with other window managers such as Openbox, Fluxbox, Enlightenment - users who want to keep their current window managers and add some effects to it may wish to try Xcompmgr instead.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπα να δοκιμασω μια και το compiz στην θεση του openbox.

 

περασα μερικα πακετακια...διαβασα και μερικα πραγματακια στο wiki.Ετρεξα και το compiz-check και τα εβγαλε ολα κομπλε

 

Το θεμα ειναι

 

1.πως εκκινειται ?με fusion-icon ? με compiz ?

 

2.ο,τι απο τα παραπανω και αν τρεξω με πεταει σε login screen.Ειτε μεσα απο το openbox ειτε απο το .xinitrc.

 

Καμμια ιδεα τι παιζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα panels μενουν, δεν εχουν σχεση με το αν θα τρεχει καποιος WM ή οχι.

 

αυτό εννοώ, να το είχα σκέτο σαν (vm) με gnome-panel και emerald

 

@mphxths exec dbus-launch fusion-icon στο xinitrc αλλά πρώτα θα τρέξεις ccsm για να ενεργοποιήσεις τα απαραίτητα, window-resize,windows-move,window-manager κτλ

δεν τρέχει αλλιώς

 

εντωμεταξυ μου έπεσαν τα αυτιά

είναι δυνατόν, το είχα για ελαφρύ

 

 

compiz.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να εγκαταστήσω σε φλασάκι το arch.

Κατέβασα το UNetbootin και μου δίνει 4 επιλογές για το arch (core, core_x64, netinstall, netinstall_x64).

Ποιες είναι οι διαφορές τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το unetbootin δημιουργείς ένα live-usb δεν εγκαθιστάς το arch. Αν θέλεις να εγκαταστήσεις το arch σε εξωτερικό δίσκο γίνεται αλλά όχι με το unetbootin. Πληροφορίες εδώ αλλά για την ώρα είναι μάλλον outdated https://wiki.archlin...ux_on_a_USB_key

 

Αν αυτό που θες να κάνεις είναι να δημιουργήσεις ένα live-usb τότε τα x64 μπορείς να τα βάλεις μόνο αν έχεις 64μπιτο επεξεργαστή (εδώ και αρκετά χρόνια πρακτικά όλοι οι επεξεργαστές 64μπιτοί είναι). Ανεξαρτήτως επεξεργαστή, αν θες 32bit σύστημα τότε διαλέγεις τα σκέτα. Το core σημαίνει ότι θα χρησιμοποιήσει τα πακέτα που είναι μέσα στο iso που κατέβασες, ενώ το netinstall ότι θα κατεβάσει τις τελευταίες εκδόσεις των πακέτων από το νετ. Πλέον που βγαίνει installation cd κάθε μήνα το netinstall δεν έχει και πολύ νόημα. Υπόψιν το netinstall προϋποθέτει ότι θα έχεις ίντερνετ.

 

Σε κάθε περίπτωση δες και εδώ https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners%27_Guide

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε, αν φτιάξεις live-usb τι σου λείπει δεν καταλαβαίνω.

Btw έβγαλε error και το live-usb.

 

οταν φτιαχνω usb για να εγκαταστησω το arch το μονο που μου δουλευει ειναι το w32diskimager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πράγμα να φτιάξεις ένα live σύστημα, ένα σύστημα δηλαδή που θα φορτώνει στη ram και άλλο να εγκαταστήσεις ένα σύστημα σε εξωτερικό σκληρό δίσκο. Το πρώτο δε θα κρατάει ρυθμίσεις από επανεκκίνηση σε επανεκκίνηση ενώ το δεύτερο είναι ένα κανονικό σύστημα (απλά πιο αργό). Και άλλα τα use cases του πρώτου και άλλα του δεύτερου.

 

Εσύ τι θες να κάνεις? Να εγκαταστήσεις το arch?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To compiz δεν γουσταρε να δουλεψει..ενω ηταν ολα σωστα στο συστημα...αυτο απλα δεν γουσταρε...

 

οποτε κατεληξα στον compton που δουλεψε με την μια.

 

@τριτωνα ριξε μια το conf του compton γιατι μαλλον δουλευω με τα defaults...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θέλω να εγκαταστήσω το arch αλλά λόγω μικρού σκληρού θέλω να εκμεταλλευτώ ένα usb στικάκι που έχω το οποίο έχει 16gb χώρο.

Αυτό που λες για τα live usb που φτιάχνει το Unetbootin δεν το ήξερα.

Δηλαδή αν φτιάξω ένα τέτοιο και μετά φτιάξω ένα directory με ένα αρχείο μέσα αυτό σε κάποιο επόμενο session δεν υπάρχει?

Μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσω αυτό : http://www.startupdiskcreator.com/2012/06/how-to-create-fedora-bootable-usb-disk.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...