Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@markelos

Κανε ενα rebuild την cache των γραμματοσειρων. Και στον ff ορισε τις γραμματοσειες

 

proportional = serif

serif = times new roman

sans-serif = arial

monospace = courier new

 

Ετσι ειναι στον ff των windows.

 

 

Θα δοκιμάσω να κάνω rebuild την cache. Το θέμα είναι ότι μου το έκανε και σε κάποια άλλη εφαρμογή, νομίζω gtk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω να κάνω rebuild την cache. Το θέμα είναι ότι μου το έκανε και σε κάποια άλλη εφαρμογή, νομίζω gtk.

 

μήπως σου έχει ξεμείνει κάνα conf στο /etc/fonts/conf.d και σου κάνει την ζημιά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim_p : Θέλω απλά να φτιάξω ένα ένα shortcut πάνω στο desktop για μια εφαρμογή καινούρια που εγκατέστησα στην κονσόλα.

Έχω Gnome3.Με δεξί κλικ δε σου βγαίνει τέτοιο option οπότε πρέπει να βρω έναν άλλο τρόπο.

Μέσα στο ~/.local/share/ έφτιαξα ένα directory applications.

Μέσα στο directory αυτό έφτιαξα ένα αρχείο sublime2.desktop που περιέχει τα εξής :

[Desktop Entry]

Encoding=UTF-8

Version=1.0

Type=Application

Terminal=false

Exec="$HOME/Downloads/Sublime Text 2/sublime_text"

Name=Sublime Text 2

Icon="$HOME/Downloads/Sublime Text 2/Icon/48x48/sublime_text.png"

 

Παρόλα αυτά δεν κατάφερα να εμφανίσω το εικονίδιο στο desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι βλεπω το προγραμμα που κανει shortcuts στο gnome ειναι το gnome-desktop-item-edit.

 

Αν δηλαδη χτυπησεις "gnome-desktop-item-edit --create-new <path>"

 

οπου path = εκει που θα δημιουργηθει το shortcut (αν δημιουργηθει στο ~/Desktop βουαλα εμφανιζεται στην επιφανεια εργασιας)

και φυσικα δεν βαζεις τα εισαγωγικα

 

τοτε φτιαχνεις launcher κανονικα και με τον νομο.

 

Ξερω οχι οτι πιο βολικο και γρηγορο..αλλα τι να κανουμε :)

 

Το δοκιμασα σε VM σε Sabayon και εφτιαξε launcher κανονικοτατα.

 

 

@τριτων ασεεεε αλλαξα wm :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim_p : Θέλω απλά να φτιάξω ένα ένα shortcut πάνω στο desktop για μια εφαρμογή καινούρια που εγκατέστησα στην κονσόλα.

Έχω Gnome3.Με δεξί κλικ δε σου βγαίνει τέτοιο option οπότε πρέπει να βρω έναν άλλο τρόπο.

Μέσα στο ~/.local/share/ έφτιαξα ένα directory applications.

Μέσα στο directory αυτό έφτιαξα ένα αρχείο sublime2.desktop που περιέχει τα εξής :

[Desktop Entry]

Encoding=UTF-8

Version=1.0

Type=Application

Terminal=false

Exec="$HOME/Downloads/Sublime Text 2/sublime_text"

Name=Sublime Text 2

Icon="$HOME/Downloads/Sublime Text 2/Icon/48x48/sublime_text.png"

 

Παρόλα αυτά δεν κατάφερα να εμφανίσω το εικονίδιο στο desktop.

 

έχεις βάλει gnome-tweak-tool ?

μέσα από αυτό μπορείς να κάνεις διάφορα

-------------------------------------------------------

όσοι έχουν pacman-color σας δουλεύει μετά την αναβάθμιση του pacman αλλά και του pacman-color σήμερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

όσοι έχουν pacman-color σας δουλεύει μετά την αναβάθμιση του pacman αλλά και του pacman-color σήμερα ?

 

μολις το περασα + τσεκ για ενημερωσεις...λειτουργει κανονικα απο οσο βλεπω. εκδοση 4.0.3 και τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o pacman είναι 4.0.3-5 ενώ pacman-color είναι 4.0.3-4

 

εβλεπα τις εκδοσεις απο τα ιδια τα προγραμματα με -V και δεν μου εδειχναν υποεκδοσεις...

 

σε μενα λοιπον ο pacman ειναι 4.0.3-5 και ο χρωματιστος 4.0.3-3 και δεν μου βγαζει αλλες ενημερωσεις να κανω.

 

Αλλα ο χρωματιστος ειναι απο το archlinuxfr , τωρα περναω τον αντιστοιχο απο το aur που η εκδοση εκει ειναι 4.0.3-4 να δουμε τι θα κανει.

 

Αποτελεσμα : δουλευει.

 

 

@skiabox φαντασου αυτο το προγραμματακι που φτιαχνει launchers να το βαζαμε στο δεξι κλικ . Mission accomplished :). Το ψαχνω

 

EDIT : για δοκιμασε το πακετο "desktop-entry-editor" ..υπαρχει στο AUR.

 

ΧΑ ευρηκα.

 

Λοιπον δωστε βαση.

 

gnome-tweak-tool -> Desktop -> Have file manager handle Desktop. (ΛΟΓΙΚΑ με αυτο δημιουργειται το φακελακι .gnome2 στο home dir)

 

επειτα φτιαχνουμε ενα σκριπτακι με την λειτουργια που θελουμε.

Στην περιπτωση μας

 

>
#!/bin/bash
gnome-desktop-item-edit --create-new ~/Desktop

 

το ονομαζουμε οπως γουσταρουμε π.χ. Create Launcher (εισαγωγικα κατα την μετανομασια αμα θελουμε κενα και τετοια).

το κανουμε εκτελεσιμο

 

>
chmod a+x "Create Launcher"

 

και παμε και το ριχνουμε στον φακελο ~/.gnome2/nautilus-scripts (γιατι προφανως ο nautilus χειριζεται την επιφανεια εργασιας , εξου και η υπαρξη του φακελου αυτου).

 

και τελος.

 

Κανουμε δεξι κλικ και θα δουμε μενου Scripts και μεσα σε αυτο το δικο μας "Create Launcher".

 

Αντε γειααααααααααα gnome3 :)

 

ΥΓ: ολο το παραπανω δοκιμαστηκε επιτυχως σε sabayon gnome 3 fallback mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:P Ποιο ?

 

e17 :)

 

Μια χαρα παει αν εξαιρεσουμε καποια "wm restarts" οταν κανεις δουλειες με τα shelves (=panels).Περα απο αυτο ελαφρυ , γρηγορο , με δικο του composite (το χει σαν plugin + κυκλοφορει και ακομα ενα καλυτερο γιατι το default..ειναι πολυ απλο).

Απειρες ρυθμισεις , αρκετα plugins.

 

Το σεταρα ολα ωραια και καλα , απλα οι εκκρεμοτητα που χει μεινει ειναι με το network applet.

 

To default θελει το econnman , το οποιο σαν πακετο δεν υπαρχει πουθενα.Εβαλα το connman και το ονομασα ΕconnMan για να το βρει το applet...@@.

Εβαλα ενα αλλο applet που συνεργαζεται με τον NetworkManager ...πολυ φτωχο.

Εντελει εβαλα το wicd το οποιο δεν εχει applet απλα πεταει ενα icon στο taskbar αλλα τουλαχιστον ειναι πληρες.

 

Περα απο αυτην την εκκρεμοτητα ψαχνω και ενα καλο theme και θα ειναι ευπαρουσιαστο για σκρινσοτ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...