Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι ρε παιδί μου αλλά να όποιος καταπιάνεται με το Arch μετά δεν ξεκολάει.... Είναι αγαπησιάρικο... :P

 

πες τα και έχω φάει τον κόσμο να βρω καλό VPS με arch γιατί δεν θέλω να ασχοληθώ με centos/debian!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε πιανω εδω.Σταθερο μεγεθος..με κενα δηλ?γιατι αν ειναι πληρως κατελλειμενη , θα χει παρει ηδη την σωστη διασταση...

 

τσεκαρε αν παιζει κανα extension σχετικα με αυτο.

 

@mask2011 αυτο το "ubuntu..." ειναι σκετο βδελυγμα ε ? :)

 

πχ στο ubuntu στο unity μπορώ να αλλάξω το μεγεθος των εικονιδίων της μπάρας αριστερά όσα εικονίδια και να έχω. Χωρίς κενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ στο ubuntu στο unity μπορώ να αλλάξω το μεγεθος των εικονιδίων της μπάρας αριστερά όσα εικονίδια και να έχω. Χωρίς κενά.

 

στο προηγουμενο ποστ σου γραφεις για "μεγεθος μπαρας" , τωρα μου λες για μεγεθος εικονιδιων.Τελικα τι απο ολα θες ? :-)

Η μπαρα του unity οπως καταλαβαινεις ειναι κατι διαφορετικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, ανάλογα με το μέγεθος των εικονιδιων διαμορφώνεται και το μέγεθος της μπάρας. επίσης έχω και ένα άλλο πρόβλημα με τα themes. Όπως βλέπετε στην εικόνα παρακάτω πχ το μενού του system monitor εκεί που λέει system - processes-resources-file systems "γυαλίζουν". αυτό πως διορθώνεται. γίνομαι λίγο κουραστικός αλλά όπως είπα είμαι καινούριος στο arch και gnome3

post-148905-0-03404000-1353764715_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παρατήσεις το gnome3 όσο είναι καιρός

και να βρεις κάποιο workaround τώρα στο επόμενο update δεν θα παίζει, για τον απλούστατο λόγο ότι οι devs του gnome έχουν αποφασίσει ότι δεν έχεις δικαίωμα επιλογής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέω να δοκιμάσω kde. Πρέπει να αφαιρέσω όλα τα πακέτα που σχετίζονται με το gnome3 και να εγκαταστήσω το kde ; ή μου προτείνετε εγκατάσταση ξανά από την αρχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να δοκιμάσεις πρώτα xfce που είναι gtk, θα χρειαστεί μερικές πινελιές από σένα εμφανισιακά και διάφορα βοηθητικά

το xfce4-goodies είναι μια καλή αρχή

 

το kde είναι αρκετά διαφορετικό DE, εγώ θα ξήλωνα το gnome

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, ανάλογα με το μέγεθος των εικονιδιων διαμορφώνεται και το μέγεθος της μπάρας. επίσης έχω και ένα άλλο πρόβλημα με τα themes. Όπως βλέπετε στην εικόνα παρακάτω πχ το μενού του system monitor εκεί που λέει system - processes-resources-file systems "γυαλίζουν". αυτό πως διορθώνεται. γίνομαι λίγο κουραστικός αλλά όπως είπα είμαι καινούριος στο arch και gnome3

 

απο οτι καταλαβαινω εχεις βαλει καποιο theme.Αυτο σε τι στηριζεται ? σε gtk2 ή 3?Τα components του gnome3 θελουν themes με gtk3 για να το χρησιμοποιησουν αυτοματα και να δειχνουν ωραια χωρις παρατραγουδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

adwaita είχα βάλει αλλά τώρα είμαι σε KDE και έχω άλλα προβλήματα.

Το chromium κατι το libreoffice δειχνουν άσχημα (σαν τα windows 98). πως αλλάζει αυτό;

 

Το Chromium κάπου στις ρυθμίσεις σου ίνει δυνατότητα να διαλέξεις να έχει θέμα GTK ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο chromium εχει επιλογη να χρησιμοποιει τα χρωματα του gtk θεματος ή οχι, μιας και ο ιδιος ο chromium σε gtk (gtk2) ειναι. Πχ εχω αυτο το θεμα. Αν του πω να χρησιμοποιει τα χρωματα του θεματος, η πανω μπαρα του απο μπλε θα γινει γκρι/σοκολατι.

http://fallenunia.deviantart.com/art/212-Dyne-333238329

 

Το libreoffice, χωρις παρεμβαση, χρησιμοποιει το x11 toolkit, οποτε για να το κανεις να δεσει (integration) με gnome ή kde θες το libreoffice-gnome ή το libreoffice-kde4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να δοκιμάσεις πρώτα xfce που είναι gtk, θα χρειαστεί μερικές πινελιές από σένα εμφανισιακά και διάφορα βοηθητικά

το xfce4-goodies είναι μια καλή αρχή

 

το kde είναι αρκετά διαφορετικό DE, εγώ θα ξήλωνα το gnome

 

Ωραίο φαίνεται το xfce φίλε martinoff.Είναι πιο ελαφρύ από το gnome3?Σκέφτομαι να το βγάλω και εγώ το gnome3 γιατί με ενοχλεί το ανεμιστηράκι του vaio.

 

Επίσης το xfce4-goodies group ψάχνει να εγκαταστήσει ένα package που έχει γίνει update εδώ και μερικές μέρες και δε το βρίσκει, γιατί ψάχνει το παλιό filename.Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...