Προς το περιεχόμενο

Έκλεισαν το thegreekz.com


Tigran

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχει λογικη αυτο που λες.Πηρες τη πιο πετυχημενη ταινια των τελευταιων χρονων για να πεις οτι δεν χανουν λεφτα απο την πειρατεια.

Δεν υπαρχει δηλαδη παραδειγμα ταινιων που χωρις την πειρατεια θα ηταν break even και με την πειρατεια εχουν μπει μεσα μερικα εκατομμυρια?

 

Ακομα και αν θεωρεις οτι οντως βγαζουν πολλα, ισως και περισσοτερα απο οτι αξιζουν, αυτο δε σε νομιμοποιει να πηγαινεις και να τους κλεβεις.Οπως δεν νομιμοποιει και εμενα να παω να κλεψω τον γειτονα μου που παιρνει ενα καρο λεφτα χωρις να κανει τπτ.Εγω θεωρω οτι δεν τα αξιζει αλλα αμα του τα παρω θα με πανε μεσα

 

Θα ξερεις τοτε οτι πολλες ταινιες τις κυκλοφορουν τα ιδια τα στουντιο online... για να διαφημιστουν πιο πολυ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 545
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μουσική, τουλάχιστον, είμαι της γνώμης να τα δίνουν τσάμπα στο internet και να βγαίνουν για tour. ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ θα τα βγάλουν τα λεφτά τους. Θα μου πείτε... και όλα τα έξοδα πριν; Ε, έτσι είναι η τέχνη και οι business και γενικώς και με το CD δεν ήξεραν ΑΝ θα πάει καλά. ΑΛΛΑ τα μεγάλα ονόματα και σκατά να βγάλουν, πάλι θα πουλήσουν. Αν όμως τα ανέβαζαν στο internet θα βλέπαμε λιγότερα μεν, ποιοτικότερα και πιο καλοδουλεμένα τραγούδια. Υπάρχουν βέβαια και κάποιες περιπτώσεις που δε γίνεται να παίξουν live. Προς σκέψη.

 

Για τον κινηματογράφο. Είναι ένα θέμα. Δεν υπάρχει το αντίστοιχο του live. Σε κάθε περίπτωση ΚΑΙ τα εισιτήρια των κινηματογράφων είναι πλέον πανάκριβα και προσωπικά "δε διασκεδάζω" προτιμώ το σπίτι μου σε DVD. Πιστεύω ότι σε λίγο καιρό δε θα βγαίνουν ταινίες αλλά μόνο σειρές που θα χρηματοδοτούνται από τις διαφημίσεις.

Οι ταινίες πάντως κατά βάση ήταν χαμηλού επιπέδου εδώ και καιρό και όχι μόνο τώρα. Αντιθέτως οι καλές ταινίες φαίνονται και ας μην έχουν τόσο ακριβές παραγωγές. Βλέπε Ευρ. Κινηματογράφο.

 

Για τα video games. Η blizzard/activision έδειξε το δρόμο και τον ακολουθούν πλέον σχεδόν όλοι. Επιπλέον καλό θα ήταν να δίνουν και τίποτα επιπλέον και όχι μόνο μια θήκη, έναν κακογραμμένο manual και τέλος. Τα video games ανέκαθεν είχαν μια μαγεία. Συνήθως είναι ένα παραμύθι που κάποιος θα μπει μέσα, παίζοντας το παιχνίδι. Μερικά πρόσθετα λοιπόν, καλοδουλεμένα accessories δε θα ήταν άσχημα (Ενδεικτικά να αναφέρω τα collector's edition από WoW / SC2 / Gothic 3 κοκ)

 

(Δεν είμαι απόλυτος, απλά κουβέντα κάνουμε, έτσι για να σκεφτόμαστε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spud τα down load προερχονται απο αυτες τις ταινιες οχι απο κουροσαβα η Λιντσ οκ??( ισα ισα αυτοι θα ειναι και υπερ τις πειρατειας φανταζομαι)

http://en.wikipedia.org/wiki/2010_in_film

αυτες οι ταινιες πηγαν γαμιο... στα down loads αλλα και στο grossarisma τους οκ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάθε ......

 

δηλαδή να γίνεται κλοπή, αλλά να την κάνουμε με το γάντι και με τακτ. :-D

 

Μεγάλες παραγωγές πάντα έβγαιναν και εξακολουθούν να βγαίνουν. Υπάρχει μια τεράστια βιομηχανία στο θέαμα που μπορεί να επιβιώσει και χωρίς τα υπερβολικά ποσά που χρεώνουν στα δισκάκια. Μια ταινία που θα βγει στο σινεμα δεν μπορεί να συγκριθεί με την εμπειρια που αποκομίζεις σε μια τηλεόραση στο σπίτι και σε αυτό θα πρέπει να ποντάρουν οι εταιρείες. Οι εποχες έχουν αλλάξει και οι πληροφορία πλέον μοιράζεται πανεύκολα, γι'αυτό να ξεκολλήσουν οι εταιρείες από τους συνηθισμένους και παρωχημένους τρόπους προώθησης. Θέλεις να πουλήσεις; Πρόσφερέ μου κάτι που δεν μπορώ να αποκτήσω και ίσως τότε να το πληρώσω ευχάριστα. Φτιάξε ωραίες αίθουσες στα σινεμά, χρέωσε με μια νορμάλ τιμή, δώσε μου εικόνα και ήχο που δεν μπορώ να έχω στο σπίτι, άλλαξε το μαγαζί σου κοινώς και προσαρμόσου στα νέα δεδομένα. Θέλεις να πουλήσεις; Δώσε μου μια δουλειά που θα είναι ποιοτική και θα σε τιμά, και μη με κοροϊδεύεις όταν κάθε μήνα μου βγάζεις και απο ένα best of προσθέτοντας ένα τραγούδι ή βάζοντας 2 λεπτά uncut σε μια ταινία. Δεν θέλεις να ρισκάρεις την επένδυσή σου; Φρόντισε να είναι σωστή και θα πιάσει τόπο το χρήμα σου. Και ας μη βγει κάποιος να πεί οτι δεν φτάνουν τα λεφτά που βγάζουν από τα σινεμά όταν εκατομμύρια συρρέουν στις αίθουσες να δουν μια ταινία. Μήπως από τις χορηγίες και τις διαφημίσεις βγάζουν λίγα; Τα ίδια για τους αοιδούς. Τόσα live κάνουν, τόσες καθημερινές εμφανίσεις σε μαγαζιά και εκπομπές...Δεν τους φτάνουν; Γιατί μεχρι πρότινος μου πουλούσες το δισκάκι 20 ευρώ και τώρα μπορείς και μου το δίνεις στο περίπτερο με 5; Τι θελουν δηλαδή, να βγάζουν μια ταινία, να κερδίσουν τα άντερά τους και ύστερα να κάθονται και να εισπράτουν μέχρι τη δευτέρα παρουσία (Monday Presence για να μη ξεχνιόμαστε) επειδή έγραψαν μια φορά ένα σενάριο, ή γύριζαν για 3 μήνες μια ταινία; Απλά είναι αδηφάγοι και δεν τους φτάνουν τα εκατομμυριάκια που μαζέυουν, αλλά θελουν και άλλα για να πίνουν νερό της καμπάλα, να ταϊζουν τα σκυλιά τους χαβιάρι και να την βολεύουν με 5370 ευρώ πρόστιμο όταν έχουν φοροδιαφύγει για 5 εκατομμύρια. Το διανοείστε; Εδώ έκλεψε ο μικρός Τόλης, ένας τραγουδιστής που τραγουδάει με τη μύτη, 5 εκατομμύρια από τα δισκάκια που πουλούσε και τις ζωντανές του εμφανίσεις και τη γλυτωσε με το ένα χιλιοστό των χρωστούμενων, και ύστερα βγαίνει και ο κύριος με το βιντεο κλαμπ να τους υπερασπίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spud τα down load προερχονται απο αυτες τις ταινιες οχι απο κουροσαβα η Λιντσ οκ??( ισα ισα αυτοι θα ειναι και υπερ τις πειρατειας φανταζομαι)

http://en.wikipedia.org/wiki/2010_in_film

αυτες οι ταινιες πηγαν γαμιο... στα down loads αλλα και στο grossarisma τους οκ???

 

Και ξαναλεω επειδη εσυ κι εγω πιστευεις οτι δεν αξιζουν το χ ποσο που θα βγαλουν δεν μας νομιμοποιει να το παιρνουμε τσαμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναλεω επειδη εσυ κι εγω πιστευεις οτι δεν αξιζουν το χ ποσο που θα βγαλουν δεν μας νομιμοποιει να το παιρνουμε τσαμπα.

 

γιατί είπε κανείς κάτι τέτοιο?

 

Σιγά μη σταματήσει το Home entertainment επειδή γουστάρετε να κατεβάζετε παράνομα.

 

καλά εσύ στόν κόσμο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μιλάτε για πνευματικά δικαιώματα.. για σκηνοθέτες, τραγουδιστές, ηθοποιούς..

Για την τσέπη μου/μας ποιος θα μιλήσει?

Μπορώ να δίνω εν μέσω κρίσης όταν δεν έχω δουλειά 15ε για ένα cd?

Μπορώ να δίνω 9€ για να δω μία ταινία στο cinema? (5€ τα ποπ κόρν 3€ η coca cola)(και αν είσαι και λάτρης του

 

...............................................................................

 

Για της ταινίες τώρα.. οκ οι κύριοι στα video club έπαθαν μεγάλη ζημιά.. σίγουρα..

ΑΛΛΑ..

Την χ ταινία που παίχτηκε πριν 10 χρόνια και στην τηλεόραση δεν ξέρω καν αν παιχτεί πότε πώς θα την δω? Υπάρχουν χιλιάδες ταινίες που αξίζουν άλλα δεν υπήρχαν χρήματα για να της προωθήσουν.. γιατί μου στερούν το δικαίωμα να δω κάτι καλό???

 

Και στο κάτω κάτω όλοι αυτοί λίγα περνούν από της διαφημίσεις?

 

To ότι δεν έχεις λεφτά να αγοράσεις κάτι δεν νομιμοποιεί την κλοπή του, και έγω δεν έχω λεφτά να αγοράσω

π.χ. το ipad αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχω δικαίωμα να πάω στα multirama να κάνω διάρρηξη και να το κλέψω.

 

Απλά όσον αφορα π.χ. τις ταινίες κλέβουμε επειδή μπορούμε, αρκεί μόνο ένα "κλικ" του ποντικιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάθε ένας έχει δικαίωμα να σου χαρίσει κάτι το οποίο έχει πληρώσει, π.χ. εαν αγοράσω ένα cd

μπορώ να στο χαρίσω ,δεν έχω δικαίωμα όμως να το κάνω 1000 κόπιες και να αρχίζω να το μοιράζω.

 

Μια ταινία για να βγει χρειάζονται μερικά δεκάδες ή εκατοντάδες εκατομμύρια ευρω. Αυτά τα λεφτά

τα "επενδύουν" διάφοροι χρηματοδώτες-επιχειρηματίες-επενδυτές. Αυτοί λοιπόν οι άνθρωποι περιμένουν

όχι μόνο να πάρουν τα λεφτά τους πίσω ,αλλά και να έχουν και αρκετά κέρδη ώστε η επένδυση να

αξίζει το ρίσκο, γιατί μια ταινία ανεξάρτητα από την πειρατεία μπορεί να επενδυθούν πολλά λεφτά

και στο τέλος να πατώσει.

 

 

Χωρίς επενδυτές δηλαδή απλά δεν υπάρχουν ταινίες. Όταν οι επενδυτές δουν ότι τα κέρδη τους μειώνονται

πολύ απλά θα σταματήσουν να τα επενδύουν στον κινηματογράφο ή θα επενδύουν όλο και λιγότερα με αποτέλεσμα

να πέφτει και η ποιότητα των ταινιών. Αυτό ακριβώς γίνεται τώρα. Όποιοι ασχολούνται από πιο παλιά με τον

κινηματογράφο θα έχουν παρατηρήσει ότι ειδικά τα τέλευταία ΄δυο χρόνια δεν βγαίνουν πλεόν ακριβές παραγωγές

και η ποιότητα των νέων ταινιών είναι α΄πό μέτρια εως κακή. Ακόμα και πρώτα ονόματα ηθοποιών του κινηματογράφου

συμετέχουν σε φτηνιάρικες ταινίες, γιατί πλέον δεν υπάρχουν σοβαρές παραγωγές, έχουμε γεμίσει σαβούρα.

 

Η κινηματογραφική βιομηχανία αργοπεθένει, άκριβως όπως συνέβει και με την μουσική βιομηχανία. Θυμάστε τι

μουσικές παραγωγές είχαμε τις δεκαετίες του 1960,1970,1980 ακόμα και την δεκαετία του 1990 και τι μουσικές

παραγωγές έχουμε τώρα? Καμία κινηματογραφική εταιρεία δεν θα δώσει έναν σκασμό λεφτά για να γυρίσει μια

ταινία την οποία εμείς θα την δούμε δωρεάν. Απλά δεν γίνεται. Σε λίγα χρόνια δεν θα έχουμε κάτι που να αξίζει

για να κατεβάσουμε. Το ίδιο συμβαίνει και με τον τομέα του λογισμικού. Πολοί νομίζουν ότι κάποιος πατάει ένα

κουμπί και βγαίνει ένα πρόγραμμα ,και αγνοούν τις χιλιάδες ώρες δουλειάς που απαιτεί η δημιουργεία ενός

προγράμματος. Αυτός λοιπόν που έχει φάει κάποιες χιλιάδες ώρες από την ζωή του στο να γράψει ένα πρόγραμμα

έχει το δικαίωμα να θέλει να πληρωθεί για την δουλειά του.

 

Εγώ βασικά παρ όλα αυτά είμαι υπερ της πειρατείας άλλα να υπάρχει και ένα fair play Π.Χ. δεν μπορεί να βγαίνουν

σε τόρεντ ταινίες πριν καν κυκλοφορήσουν στο σινέμα ή κατά την διάρκεια που παίζονται στους κινηματογράφους

, δεν μπορείς να τους γ@μ@ς έτσι. Αυτό είναι κατά την γνώμη μου χτύπημα κάτω από την μέση.

 

Εγώ κατεβάζω τόρεντ ,αλλά βλέπω και τουλάχιστόν 25 ταινίες το χρόνο στο σινέμα ,αγοράζω τα cd που πραγματικά

γουστάρω όπως επίσης και τα pc games που γουστάρω. Μην είμαστε μόνο του τζάμπα. Δεν γίνεται δουλειά έτσι.

μόνο που οτιδήποτε και να κάνουν

πχ ταινία μουσικό κομμάτι κοκ

καμιά εταιρία δεν πρόκειται να σου χαρίσει έστω και το cd

αντίθετα θα το αγοράσεις στην 3πλασια τιμή από ότι κανονικά κοστίζει. αισχροκέρδεια που κανείς δεν νοιάζεται.

και το σημαντικότερο

ορισμένες ταινίες καλός ή κακός δεν κυκλοφορούν επίσημα στην Ελλάδα.

γιατί δηλαδή εμείς να μην μπορούμε να τις δούμε, συνεπώς η πειρατεία είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spud ασε τα copy paste και απαντησε μου οτι πχ βλαπτεσαι εσυ και οχι για τα οικονομικα των studio και τα κλεψας του κλεψαντος, θα ηταν πιο τιμιο εαν το ελεγες ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...