Προς το περιεχόμενο

Αποκλεισμός από το PlayStation Network σε όσους ξεκλειδώνουν το PlayStation 3


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα οι τυποι δεν υπαρχουν...Παντως γνωμη μου ειναι οτι σε ban δεν θα προχωρησουν...Απειλες ειναι και μονο.Ειναι ξεκαθαρο πως η sony αφησε να διαρευσουν τα κλειδια της για τους δικους της σκοπους.Απλα θελει να απομακρινει την ευρεια μαζα (η οποια ειναι ασχετη με αυτα) απο το να χρησιμοποιει τετοιες μεθοδους.Την συμφερει το φαινομενο αυτο,για πολλους λογους,αλλα σε περιορισμενο αριθμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλεισμός από το PlayStation Network σε όσους ξεκλειδώνουν το PlayStation 3

 

 

Γκουχ γκουχ,

κλάιν μάιν τώρα..!!

Δεν θα μπορούμε να μπούμε στο PN και κάτι έγινε..!

Ας κατεβάσουν τις τιμές των παιχνιδιών να δούνε τι ωραία που θα τα αγοράζουν όλοι..! Εγώ για να πάρω ένα παιχνίδι αυθεντικό για ps3 πρέπει να μείνω 3 βδομάδες μέσα...!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γκουχ γκουχ,

κλάιν μάιν τώρα..!!

Δεν θα μπορούμε να μπούμε στο PN και κάτι έγινε..!

Ας κατεβάσουν τις τιμές των παιχνιδιών να δούνε τι ωραία που θα τα αγοράζουν όλοι..! Εγώ για να πάρω ένα παιχνίδι αυθεντικό για ps3 πρέπει να μείνω 3 βδομάδες μέσα...!

 

Ε τότε μεινε 3 εβδομάδες μέσα. Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να προσαρμοστεί η Sony σε εσένα και όχι εσυ στην Sony. Κι εγώ για να πάρω πχ το iPad έκανα τις αντίστοιχες "θυσίες".

 

Αυτο το "δωστο τσάμπα γιατί αλλιώς θα στο κλεψω" δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Προτείνω να μαζευτουμε να κλεψουμε μια Ferrari γιατί επιμένει να είναι ακριβή παρά τις τόσες αποκλίσεις μου να χαμηλωσει τις τιμές της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε μεινε 3 εβδομάδες μέσα. Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να προσαρμοστεί η Sony σε εσένα και όχι εσυ στην Sony. Κι εγώ για να πάρω πχ το iPad έκανα τις αντίστοιχες "θυσίες".

 

Αυτο το "δωστο τσάμπα γιατί αλλιώς θα στο κλεψω" δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Προτείνω να μαζευτουμε να κλεψουμε μια Ferrari γιατί επιμένει να είναι ακριβή παρά τις τόσες αποκλίσεις μου να χαμηλωσει τις τιμές της.

 

Καταρχήν μην παρερμηνεύεις αυτά που λέω..!!!

 

Δεν ζήτησα τίποτα τζάμπα..!!!

 

Αλλά το να δώσω 50-70 ευρώ για ένα παιχνίδι που μέσα σε 5 ώρες θα το τερματίσω, Ε όχι ρε φίλε...!!

Καλύτερα να κοροϊδεύω εγώ την sony παρά η sony εμένα..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν μην παρερμηνεύεις αυτά που λέω..!!!

 

Δεν ζήτησα τίποτα τζάμπα..!!!

 

Αλλά το να δώσω 50-70 ευρώ για ένα παιχνίδι που μέσα σε 5 ώρες θα το τερματίσω, Ε όχι ρε φίλε...!!

Καλύτερα να κοροϊδεύω εγώ την sony παρά η sony εμένα..!!

 

Είσαι λάθος. Αυτή η κουβέντα βέβαια έχει ξαναγίνει με αφορμή τα πειρατικά downloads και δεν θέλω να φλυαρισω. Η ελληνική γλώσσα θα δώσει λύσεις. Επιγραμματικά :

 

Παιχνίδι που το τελειωνεις σε 5 ώρες και κοστίζει 70€ είναι απλά ... υπερτιμημενο. Υπάρχουν χιλιάδες υπερτιμημενα προϊόντα εκεί έξω. Απο τσάντες των 700€ μέχρι ντομάτες. Αυτά τα προϊόντα δεν τα κλεβεις, απλά δεν τα αγοράζεις.

 

Το να κλέψεις ένα προϊόν επειδή δεν σου αρέσει η τιμή του είναι απλά παράνομο. Όσο παράνομο είναι να κλέψεις μια τσάντα, ένα laptop ή μια ντομάτα. Και όσο παράνομο είναι να σε αναγκαζω να δουλεύεις για 300€ επειδή ΕΓΩ θεωρώ ότι δεν αξιζεις παραπάνω (=υπερτιμημενος). Έχεις δικαίωμα να ορισεις ΕΣΥ (ως ιδιοκτήτης) την τιμη σου και αφήνεις την αγορά να κρίνει αν πρέπει να σου τα δώσει.

 

Ο μοναδικός νόμιμος και θεμιτος τρόπος για να ριξεις μια τιμη, είναι να μην αγοράζεις ένα προϊόν. Αν δεν πουλάει το προϊόν, ο ιδιοκτήτης ρίχνει την τιμη για να το κάνει πιο ελκυστικό και να αρχίσει να πουλάει. Αν το προϊόν συνεχίζει και πουλάει με υψηλή τιμη, τότε νομοτελειακά δεν είναι υπερτιμημενο, αλλα απλά ακριβό. Εσυ έχεις λάθος κρίση, και απλά συμβιβάζεται με το γεγονός ότι το προϊόν αυτο δεν είναι για το βαλαντιο σου.

 

Όλα τα αλλα είναι για να απαλυνουμε τις τύψεις μας, και δικαιλογουμε στον εαυτό μας μια κραυγαλέα κλοπή.

 

 

Είμαι το ίδιο πειρατης με εσένα (σε πολυ μικρότερο ποσοστό απο παλιότερα) αλλα δεν βρίσκω φτηνές δικαιολογίες για να κρυφτω. Απλά το Internet σου επιτρέπει να κλεβεις ατιμωρητος και χωρίς να σε βλέπουν και οι διπλανοι σου.

 

Τελικά νομίζω ότι φλυαρισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ξεκολλάτε.

 

τα παιχνίδια τα καλά τα πέρνεις με 45ευρώ με το που βγούνε(πχ killzone 3), και με κανα 20ευρώ μετά απο χρόνο.

τα παιχνίδια που είναι 5 ωρών τα πέρνεις με 12ευρώ (πχ kayne lynch 2) μέσα σε 3-4 μήνες.

 

Λύσεις υπάρχουνε, μην τα τραγικοποιήτε.

Και μιλάω πάντα για siteς του εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε μεινε 3 εβδομάδες μέσα. Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να προσαρμοστεί η Sony σε εσένα και όχι εσυ στην Sony. Κι εγώ για να πάρω πχ το iPad έκανα τις αντίστοιχες "θυσίες".

 

Αυτο το "δωστο τσάμπα γιατί αλλιώς θα στο κλεψω" δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Προτείνω να μαζευτουμε να κλεψουμε μια Ferrari γιατί επιμένει να είναι ακριβή παρά τις τόσες αποκλίσεις μου να χαμηλωσει τις τιμές της.

 

Με τη διαφορά ότι αν αγοράσω ferrari δε θα μου επιβάλει τον τρόπο οδήγησης και τι πράγματα θα βάλω στο αυτοκινητό ΜΟΥ!

Κάπου έχασες το νόημα νομίζω.

 

Πάντως άμα ψήνεσαι για τη ferrari στείλε μου πμ, έχω κάποια μοντέλα κατα νου.Άλλωστε τα έκανα test drive στο GT5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πάντα αν υπάρχει υπομονή βρίσκεις ότι θέλεις σε γελοίες τιμές πχ Γερμανός με προσφορές των 10-15€ για παιχνίδια εξαμήνου video clubs με platinum η μεταχειρισμένα,Internet κλπ

Γενικά δεν συμφωνώ με τη Sony στο θέμα του jailbreak γιατί σαν κάτοχος του ps3 θέλω να το κάνω ότι γουστάρω.

Π.χ με ποιό δικαίωμα με έκανε να στερηθώ τα Linux? με ανάγκασε να αναβαθμίσω και έχασα όλα μου τα πράγματα από αυτά

Εμένα προσωπικά με κοροϊδεψε γιατί μου αφαίρεσε μία λειτουργία που την πλήρωσα.

Οπότε καλά της κάνουν απλά το θέμα με την πειρατεία παιχνιδιών έχει να κάνει με τις επιλογές του καθενός εμένα πχ με απασχολεί πολύ το online κομμάτι ειδικά στο gt5 οπότε γνήσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι λάθος. Αυτή η κουβέντα βέβαια έχει ξαναγίνει με αφορμή τα πειρατικά downloads και δεν θέλω να φλυαρισω. Η ελληνική γλώσσα θα δώσει λύσεις. Επιγραμματικά :

 

Παιχνίδι που το τελειωνεις σε 5 ώρες και κοστίζει 70€ είναι απλά ... υπερτιμημενο. Υπάρχουν χιλιάδες υπερτιμημενα προϊόντα εκεί έξω. Απο τσάντες των 700€ μέχρι ντομάτες. Αυτά τα προϊόντα δεν τα κλεβεις, απλά δεν τα αγοράζεις.

 

Το να κλέψεις ένα προϊόν επειδή δεν σου αρέσει η τιμή του είναι απλά παράνομο. Όσο παράνομο είναι να κλέψεις μια τσάντα, ένα laptop ή μια ντομάτα. Και όσο παράνομο είναι να σε αναγκαζω να δουλεύεις για 300€ επειδή ΕΓΩ θεωρώ ότι δεν αξιζεις παραπάνω (=υπερτιμημενος). Έχεις δικαίωμα να ορισεις ΕΣΥ (ως ιδιοκτήτης) την τιμη σου και αφήνεις την αγορά να κρίνει αν πρέπει να σου τα δώσει.

 

Ο μοναδικός νόμιμος και θεμιτος τρόπος για να ριξεις μια τιμη, είναι να μην αγοράζεις ένα προϊόν. Αν δεν πουλάει το προϊόν, ο ιδιοκτήτης ρίχνει την τιμη για να το κάνει πιο ελκυστικό και να αρχίσει να πουλάει. Αν το προϊόν συνεχίζει και πουλάει με υψηλή τιμη, τότε νομοτελειακά δεν είναι υπερτιμημενο, αλλα απλά ακριβό. Εσυ έχεις λάθος κρίση, και απλά συμβιβάζεται με το γεγονός ότι το προϊόν αυτο δεν είναι για το βαλαντιο σου.

 

Όλα τα αλλα είναι για να απαλυνουμε τις τύψεις μας, και δικαιλογουμε στον εαυτό μας μια κραυγαλέα κλοπή.

 

 

Είμαι το ίδιο πειρατης με εσένα (σε πολυ μικρότερο ποσοστό απο παλιότερα) αλλα δεν βρίσκω φτηνές δικαιολογίες για να κρυφτω. Απλά το Internet σου επιτρέπει να κλεβεις ατιμωρητος και χωρίς να σε βλέπουν και οι διπλανοι σου.

 

Τελικά νομίζω ότι φλυαρισα.

 

To αντίστοιχο ισοδύναμο παράδειγμα φίλε Νίκο θα ήταν να είχαμε στην κατοχή μας μία συσκευή που θα μπορούσε να αντιγράφει υλικά αγαθά, την οποία θα τροφοδοτούσαμε με πρώτες ύλες (που θα έφεραν το τέλος άγραφης κασέτας) και ενέργεια και θα μας έφτιαχνε ακριβές αντίγραφο.

 

Τότε θα μας κυνηγούσε η Ferrari και o κατασκευαστής της τσάντας επειδή δικαίωμα να φτιάχνει αντίγραφα έχει μόνο αυτός και πάνω κάτω κάτι τέτοιο γίνεται με τα λεγόμενα "μαϊμού" προϊόντα και το όλο παιχνίδι παίζεται γύρω από την υπεραξία των προϊόντων που διατηρεί το υφιστάμενο πολιτικό και οικονομικό σύστημα.

 

Για να μην λέω πάλι λοιπόν τα ίδια που υποστηρίζω εδώ και χρόνια, θα κλείσω μόνο με αυτό: Είναι αδιανόητο να μπορεί ένας ερασιτέχνης να δημιουργεί μόνος του (έστω παράνομα) αντίγραφα με μικρότερο κόστος από αυτό του επαγγελματία που παράγει μαζικά μεγάλο αριθμό αντιγράφων. Το ότι γίνεται έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει πραγματικός ανταγωνισμός που ρίχνει τις τιμές και αν το σύστημα (κακώς) δεν είναι σε θέση να προστατέψει τους πολίτες τότε η όποια αντίδραση των πολιτών είναι δικαιολογημένη είτε έχει να κάνει με αντιγραφή προϊόντων πάντα για ιδιωτική χρήση και πάντα ανιδιοτελώς, είτε έχει να κάνει με σήκωμα μπάρας σε διόδια και ακύρωση των μισών εισιτηρίων σε σχέση με τις διαδρομές που κάνουν οι πολίτες και πάει λέγοντας. Δεν μπορεί το σύστημα να ρίχνει τα βάρη στους μικρομεσαίους και να αφήνει off-shore και μεγαλοκαρχαρίες στο απυρόβλητο και να είναι παράλογη η αντίδραση του κόσμου.

 

Ο κοινωνικός ιστός έχει διαρρηχθεί και το ότι πάντα θα βρίσκονται κάποιοι να αγοράζουν ανεξάρτητα του ύψους της τιμής, δεν δικαιολογεί την αισχροκέρδεια πόσο μάλλον όταν ξέρουμε ότι δεν επιτυγχάνουν μεγιστοποίηση των κερδών τους από την κάλυψη της ζήτησης πουλώντας σε χαμηλότερες τιμές όπως κάνει όλος ο κόσμος που παρέχει υπηρεσίες και προϊόντα τα οποία δεν προστατεύονται από το μονοπώλιο του copyright και του trademark.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αντίστοιχο ισοδύναμο παράδειγμα φίλε Νίκο θα ήταν να είχαμε στην κατοχή μας μία συσκευή που θα μπορούσε να αντιγράφει υλικά αγαθά, την οποία θα τροφοδοτούσαμε με πρώτες ύλες (που θα έφεραν το τέλος άγραφης κασέτας) και ενέργεια και θα μας έφτιαχνε ακριβές αντίγραφο.

 

Τότε θα μας κυνηγούσε η Ferrari και o κατασκευαστής της τσάντας επειδή δικαίωμα να φτιάχνει αντίγραφα έχει μόνο αυτός και πάνω κάτω κάτι τέτοιο γίνεται με τα λεγόμενα "μαϊμού" προϊόντα και το όλο παιχνίδι παίζεται γύρω από την υπεραξία των προϊόντων που διατηρεί το υφιστάμενο πολιτικό και οικονομικό σύστημα.

 

Για να μην λέω πάλι λοιπόν τα ίδια που υποστηρίζω εδώ και χρόνια, θα κλείσω μόνο με αυτό: Είναι αδιανόητο να μπορεί ένας ερασιτέχνης να δημιουργεί μόνος του (έστω παράνομα) αντίγραφα με μικρότερο κόστος από αυτό του επαγγελματία που παράγει μαζικά μεγάλο αριθμό αντιγράφων. Το ότι γίνεται έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει πραγματικός ανταγωνισμός που ρίχνει τις τιμές και αν το σύστημα (κακώς) δεν είναι σε θέση να προστατέψει τους πολίτες τότε η όποια αντίδραση των πολιτών είναι δικαιολογημένη είτε έχει να κάνει με αντιγραφή προϊόντων πάντα για ιδιωτική χρήση και πάντα ανιδιοτελώς, είτε έχει να κάνει με σήκωμα μπάρας σε διόδια και ακύρωση των μισών εισιτηρίων σε σχέση με τις διαδρομές που κάνουν οι πολίτες και πάει λέγοντας. Δεν μπορεί το σύστημα να ρίχνει τα βάρη στους μικρομεσαίους και να αφήνει off-shore και μεγαλοκαρχαρίες στο απυρόβλητο και να είναι παράλογη η αντίδραση του κόσμου.

 

 

Διαφωνώ κάθετα με την λογική ότι η τιμή ενός προϊόντος εξαρτάται από το κόστος των υλικών που απαιτούνται για να κατασκευαστεί ένα προϊόν. Είναι απολύτως παράλογο αυτό. Δηλαδή, επειδή εμείς μπορούμε να κάνουμε μια κόπια ενός CD, ο μουσικός πρέπει να το πουλήσει για 0,30€ ? Ένα αντικαρκινικό φάρμακο (όταν αυτό βρεθεί) θα πρέπει πωληθεί επίσης 0,30€, όσο η σκόνη του χαπιού ?

 

Και πόσο κοστίζει μία μήνυση που γράφεται σε ένα κομμάτι χαρτί Α4 ? Και πόσο κοστίζει μια ιδέα που μπορεί να αλλάξει τον κόσμο ?

 

Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε, είναι να τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι, και να μην τα κρίνουμε αυτόνομα. Βάζουμε και τους δικούς μας όρους και είμαστε καλυμμένοι.

Πχ, "αφού δεν πληρώνει φόρους ο Βοσκόπουλος, δεν πληρώνω κι εγώ". Ή, "δεν θα κάνω εγώ την Lady Gaga πλούσια, θα το αγοράσω τόσο, ώστε να βγάλει έναν αξιοπρεπή μισθό (με τα δικά μου κριτήρια, όσο θέλω εγώ να βγάζει)".

Δικαιολογίες που να μας απαλλάσσουν από τις ευθύνες μας, πάντα θα βρίσκονται. Πάντα κάτι δεν θα λειτουργεί τέλεια (ή όπως θα θέλαμε εμείς να λειτουργεί) και θα μας δίνει πάτημα, για να μην κάνουμε κι εμείς αυτό που πρέπει.

 

Αλλά εδώ δεν μιλάμε για όμοια πράγματα.

Άλλο πράγμα η μπάρα σε έναν δρόμο που με υποχρεώνουν να χρησιμοποιώ (αφού δεν υπάρχουν εναλλακτικές) και άλλο πράγμα η αμοιβή ενός παιχνιδιού ή οποιουδήποτε άλλου προϊόντις προέρχεται από πνευματική δουλειά.

 

Τι σχέση έχει ο μεγαλοκαρχαρίας με το παράνομο download ?

Για τον μεγαλοκαρχαρία, συμφωνούμε, και για τις μπάρες επίσης. Αλλά το ότι πχ ο Τσοχατζόπουλος δεν είναι στην φυλακή, δεν νομιμοποιεί το παράνομο download.

Τουλάχιστον, αν με ρωτήσει το παιδί μου, εγώ θα του πω ότι και το ένα και το άλλο είναι κακό. Το ότι κάποιοι την γλιτώνουν, δεν δημαίνει ότι πρέπει να προσπαθήσω να γίνω κι εγώ ένας από αυτούς. Εσύ τι θα του διδάξεις δηλαδή ?

 

Τα έχουμε μπερδέψει όλα μου φαίνεται. Και νομίζουμε, ότι επειδή δεν τηρούνται οι κανόνες 3,5,8 και 27 από κάποιους άλλους, είναι ευκαιρία να καταργήσουμε κι εμείς τους 1,4 και 11, και έπειτα κάποιοι διπλανοί μας τους 2 και 18. Και όλοι θα δείχνουμε τον διπλανό μας, που κατάργησε πρώτος τους κανόνες, και νομιμοποίησε κι εμάς να κάνουμε το ίδιο.

 

Και γρήγορα θα επιστρέψουμε στην ζούγκλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...