Προς το περιεχόμενο

Apple iPad 2


alexzzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+++1 . . .Καθε μηνα βγαινει κατι καινουργιο!!! δεν πρεπει να ξανααγορασεις ποτε τιποτα! αφου παντα σε εναν μηνα θα βγαινει κατι καλυτερο!!!

 

αμα ο χρονος κατεβει στο μηνα τοτε πραγματικα θα εχουμε major issue....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 806
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

αμα ο χρονος κατεβει στο μηνα τοτε πραγματικα θα εχουμε major issue....

 

Μην κρίνεις μόνο από το hardware, γιατί είδαμε πολλές φιλόδοξες προσπάθειες με super specs οι οποίες ...πάτωσαν!

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Το κουτί του ipad ειναι μεγάλο? μπορεί να "ξεπακεταρηθεί" και να μπει σε φάκελο μεγάλο, χωρίς το ipad εννοείτε? Ρωτάω διοτι θα μου το φέρουν απο αμερικα χωρίς το κουτί για να μην έχουμε προβλημα στο τελωνείο και έλεγα αν είναι να μου έστελνε το κουτί μονο του με απλό ταχυδρομείο χωρίς να πληρώσω τίποτα, ή ποιος το χ#ζει το κουτι?

 

Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μήκος και το πλάτος του κουτιού είναι ελάχιστα (περίπου 0,5-1cm) μεγαλύτερα από αυτά του iPad. Το πάχος του είναι γύρω στα 5cm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα αμα το πακετάρει οπως είναι αδειο χωρίς να το χαλάσει καθολου και μου το στείλει θα πληρώσω τιποτα ταχυδρομείο? είτε εδώ είτε εκεί (αμερική)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες αγόρασα και γω ένα ipad2 64 GB 3G και οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι πολύ θετικές. Βέβαια δεν εξεπλάγην από κάτι αφού ήξερα τι να περιμένω και είχα παίξει και αρκετή ώρα με συσκευές που είναι στημένες στα μαγαζιά. Επίσης δεν παρατήρησα κάποιο ενοχλητικό light bleeding (ίσως πολύ λίγο από τη μια πλευρά, αν και για μένα είναι φυσιολογικό), κάτι για το οποίο είχα αρκετό άγχος ενώ και το wifi φαίνεται να λειτουργεί άψογα. Παρόλα αυτά θέλω να επισημάνω 3 πραγματάκια:

 

1. Φοβερή οθόνη! Το είχα δει βέβαια, αλλά είναι άλλο να το αισθάνεσαι και από κοντά! Απορώ πόσο καλύτερο θα μπορούσε να γίνει με retina. Στις 9,7 inches η ανάλυση είναι μια χαρά και με μεγαλύτερη ανάλυση τα γράμματα θα ήταν πάρα πολύ μικρά. Εκτός αν το κάνουν όπως και με το iphone και η μεγαλύτερη ανάλυση σημαίνει απλώς περισσότερα pixels, χωρίς μικρότερη γραμματοσειρά και εικονίδια.

2. Ακόμα και κλειδωμένο συνεχίζει να κατεβάζει και να εγκαθιστά εφαρμογές κάτι πολύ σημαντικό για μένα.

3. Είναι άλλη η αίσθηση του να δουλεύεις και να διαβάζεις, ενώ ξεκουράζεις την πλάτη σου στην πολυθρόνα. Το πληκτρολόγιο είναι αρκετά μεγάλο για χρήση με δύο χέρια. Γενικά είναι η πρώτη φορά που αισθάνομαι ότι έχω κάτι πολύ ισχυρό, αλλά ταυτόχρονα και πολύ φορητό.

 

Για μένα ήταν μια σημαντική αγορά για αυτά που κάνω καθημερινά στη δουλειά μου, παρόλο που τα λεφτά είναι πάρα πολλά! Ειδικά η τιμή θηκών και καλυμάτων είναι απαράδεκτη. Το ipad πουλά και το εκμεταλλεύονται πλήρως με τις πανάκριβες θήκες και τσαντάκια, όταν θα μπορούσαν να σου δίνουν και κάτι δώρο όταν σκας τόσα ζεστά λεφτά σε τέτοια εποχή. Κάλλιστα αγοράζει κάποιος καινούργιο laptop με αυτά τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες αγόρασα και γω ένα ipad2 64 GB 3G και οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι πολύ θετικές. Βέβαια δεν εξεπλάγην από κάτι αφού ήξερα τι να περιμένω και είχα παίξει και αρκετή ώρα με συσκευές που είναι στημένες στα μαγαζιά. Επίσης δεν παρατήρησα κάποιο ενοχλητικό light bleeding (ίσως πολύ λίγο από τη μια πλευρά, αν και για μένα είναι φυσιολογικό), κάτι για το οποίο είχα αρκετό άγχος ενώ και το wifi φαίνεται να λειτουργεί άψογα. Παρόλα αυτά θέλω να επισημάνω 3 πραγματάκια:

 

1. Φοβερή οθόνη! Το είχα δει βέβαια, αλλά είναι άλλο να το αισθάνεσαι και από κοντά! Απορώ πόσο καλύτερο θα μπορούσε να γίνει με retina. Στις 9,7 inches η ανάλυση είναι μια χαρά και με μεγαλύτερη ανάλυση τα γράμματα θα ήταν πάρα πολύ μικρά. Εκτός αν το κάνουν όπως και με το iphone και η μεγαλύτερη ανάλυση σημαίνει απλώς περισσότερα pixels, χωρίς μικρότερη γραμματοσειρά και εικονίδια.

2. Ακόμα και κλειδωμένο συνεχίζει να κατεβάζει και να εγκαθιστά εφαρμογές κάτι πολύ σημαντικό για μένα.

3. Είναι άλλη η αίσθηση του να δουλεύεις και να διαβάζεις, ενώ ξεκουράζεις την πλάτη σου στην πολυθρόνα. Το πληκτρολόγιο είναι αρκετά μεγάλο για χρήση με δύο χέρια. Γενικά είναι η πρώτη φορά που αισθάνομαι ότι έχω κάτι πολύ ισχυρό, αλλά ταυτόχρονα και πολύ φορητό.

 

Για μένα ήταν μια σημαντική αγορά για αυτά που κάνω καθημερινά στη δουλειά μου, παρόλο που τα λεφτά είναι πάρα πολλά! Ειδικά η τιμή θηκών και καλυμάτων είναι απαράδεκτη. Το ipad πουλά και το εκμεταλλεύονται πλήρως με τις πανάκριβες θήκες και τσαντάκια, όταν θα μπορούσαν να σου δίνουν και κάτι δώρο όταν σκας τόσα ζεστά λεφτά σε τέτοια εποχή. Κάλλιστα αγοράζει κάποιος καινούργιο laptop με αυτά τα λεφτά.

 

Τι ακριβως εννοεις με το light bleeding?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ξεφεύγει λίγο φως στα άκρα, ορατό κυρίως σε μαύρο φόντο και στη μέγιστη φωτεινότητα. Συμβαίνει στις περισσότερες οθόνες, βασικά, ακόμα και στο λάπτοπ που γράφω αυτή τη στιγμή, αλλού περισσότερο, αλλού λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ, δεν ηξερα πως υπηρχε ορος για αυτο, ευχαριστω.

 

Επισης με ενδιαφερει και το σχολιο που ειπωθηκε για retina display. Eπειδη ακομα και σε iPhone εχω μεινει στο 3GS, εχοντας δει συντομως και 4, θεωρειται σημαντικα βελτιωση η τεχνολογια αυτη? Ειδικα στο iPad θα εκανε μεγαλη διαφορα?Λογο κοστους δεν την εφαρμοσανε και εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ, δεν ηξερα πως υπηρχε ορος για αυτο, ευχαριστω.

 

Επισης με ενδιαφερει και το σχολιο που ειπωθηκε για retina display. Eπειδη ακομα και σε iPhone εχω μεινει στο 3GS, εχοντας δει συντομως και 4, θεωρειται σημαντικα βελτιωση η τεχνολογια αυτη? Ειδικα στο iPad θα εκανε μεγαλη διαφορα?Λογο κοστους δεν την εφαρμοσανε και εδω?

Το iPad (1 & 2) έχει ανάλυση οθόνης 1024x768. Αν διπλασίαζαν τον αριθμό των pixel στις δύο διαστάσεις, τετραπλασιάζοντας την ανάλυση (όπως έκαναν στο iPhone4 που πήγε στα 960x640 από τα 480x320 του iPhone 3GS) θα έπρεπε να έχει ανάλυση 2048x1536.

 

Εκτός του ότι μέχρι πρόσφατα δεν υπήρχε οθόνη 10" με τόσο μεγάλη ανάλυση (η Toshiba ανακοίνωσε μόλις πριν 1-2 εβδομάδες πως κατάφερε να φτιάξει τέτοιες), ο επεξεργαστής του iPad2 δεν μπορεί να υποστηρίξει τόσο μεγάλη ανάλυση με ικανοποιητικό framerate.

 

Έχω ακούσει (ή μάλλον διαβάσει) κόσμο να λέει πως μετά το iPhone 4 η οθόνη του iPad τους φαίνεται "λίγη", αλλά κατά την προσωπική μου εμπειρία αυτό δεν ισχύει. Από τότε που πήρα το iPad 2, η χρήση του iPhone 4 έχει πέσει κατακόρυφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ, δεν ηξερα πως υπηρχε ορος για αυτο, ευχαριστω.

 

Επισης με ενδιαφερει και το σχολιο που ειπωθηκε για retina display. Eπειδη ακομα και σε iPhone εχω μεινει στο 3GS, εχοντας δει συντομως και 4, θεωρειται σημαντικα βελτιωση η τεχνολογια αυτη? Ειδικα στο iPad θα εκανε μεγαλη διαφορα?Λογο κοστους δεν την εφαρμοσανε και εδω?

 

Σίγουρα αυτή η τεχνολογία κάνει τις εν λόγω οθόνες να φαίνονται πιο ζωντανές! Λειτουργικά όμως ό,τι κάνεις στην οθόνη του iphone 4 κάνεις και σε αυτή του 3GS. Οπότε πρακτική διαφορά δε θα δεις. Από κει και μετά ας ελπίσουμε ότι δε θα ισχύσει το rumor ότι η Apple θα αποκλείσει το 3GS από το iOS5. Πάντως ακόμα και έτσι να είναι δεν νομίζω να προβώ στην αγορά νέου iphone μόνο και μόνο για τη μεγαλύτερη κάμερα. Θα περιμένω το iphone που θα έχει να δώσει πραγματικά κάτι καλύτερο, όπως κυρίως το LTE και ίσως μεγαλύτερη οθόνη. Για μένα επίσης το ipad 2 δεν αποτελεί μεγάλη αναβάθμιση (λειτουργικά πάντα) σε σχέση με το ipad 1... Μάλλον θα έλεγα ότι είναι ένα ipad 1 όπως θα έπρεπε να είχε κυκλοφορήσει από την αρχή. Για αυτό το αγόρασα τώρα, διότι έχει στο minimum τουλάχιστον αυτά που ήθελα και γιατί ήδη περίμενα 1 χρόνο και δεν άντεχα να περιμένω άλλον ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας... Σόρι εξαρχής εάν δεν έπρεπε να ποστάρω εδώ, αν είναι λάθος ας μεταφερθεί...

 

Πήγα έστησα έναν νέο iMac σε μια φίλη μαζί με έναν WiFi HP Photosmart B110, τον οποίο από εκεί που τον αγόρασε της τον πρότειναν ως κατάλληλο για να τυπώνει (είναι σημαντικό για εκείνη) και από το iPad 2 της... Ενώ όμως στον iMac δουλεύουν όλα μια χαρά (ο εκτυπωτής τυπώνει ασύρματα), τα δύο iPhone 4 που είχαμε (το δικό μου με τελευταία έκδοση) και το iPad 2 της και το iPad 1 το δικό μου δεν έβλεπαν καν τον εκτυπωτή...

 

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά το router που κάνει και την ασύρματη δικτύωση είναι το 585 της ΟΤΕΝΕΤ...

 

Στο κατάστημα που επικοινώνησα μου είπαν ότι σε εκείνους που το έχουν και στημένο εκεί παίζει μια χαρά... Να πάω να το δω από κοντά; Ο εκτυπωτής πάντως δεν έχει καθόλου ρυθμίσεις εκτός από κάτι γενικά...

 

Να φταίει το router; Εσείς με τα iPad 2 σας πού τυπώνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή θα πάει ο κολλητός new york δεν υπάρχει θέμα να μου το φέρει απο εκεί ε??

και για να μην του δίνω μετρητά σκέφτηκα να του δώσω την prepaid για να το αγοράσει, που δεν γράφει όνομα και πάνω.

λέτε να υπάρξει κανένα πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...