Προς το περιεχόμενο

Apple iPad 2


alexzzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας... Σόρι εξαρχής εάν δεν έπρεπε να ποστάρω εδώ, αν είναι λάθος ας μεταφερθεί...

 

Πήγα έστησα έναν νέο iMac σε μια φίλη μαζί με έναν WiFi HP Photosmart B110, τον οποίο από εκεί που τον αγόρασε της τον πρότειναν ως κατάλληλο για να τυπώνει (είναι σημαντικό για εκείνη) και από το iPad 2 της... Ενώ όμως στον iMac δουλεύουν όλα μια χαρά (ο εκτυπωτής τυπώνει ασύρματα), τα δύο iPhone 4 που είχαμε (το δικό μου με τελευταία έκδοση) και το iPad 2 της και το iPad 1 το δικό μου δεν έβλεπαν καν τον εκτυπωτή...

 

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά το router που κάνει και την ασύρματη δικτύωση είναι το 585 της ΟΤΕΝΕΤ...

 

Στο κατάστημα που επικοινώνησα μου είπαν ότι σε εκείνους που το έχουν και στημένο εκεί παίζει μια χαρά... Να πάω να το δω από κοντά; Ο εκτυπωτής πάντως δεν έχει καθόλου ρυθμίσεις εκτός από κάτι γενικά...

 

Να φταίει το router; Εσείς με τα iPad 2 σας πού τυπώνετε;

 

Απο τη στιγμή που σου ειπαν πως στο κατάστημά τους λειτουργεί τότε σίγουρα θα είναι θέμα ρυθμίσεων.

Ο δικός μου εκτυπωτής πάντως δεν έχει wireless σύστημα αλλά με το πρόγραμμα printopia που εγκατέστησα στο imac μου, τον έκανα airprint enabled κι έτσι οποιαδήποτε συσκευή συνδέεται στο wifi μου μπορεί να στείλει προς εκτύπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 806
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επειδή θα πάει ο κολλητός new york δεν υπάρχει θέμα να μου το φέρει απο εκεί ε??

και για να μην του δίνω μετρητά σκέφτηκα να του δώσω την prepaid για να το αγοράσει, που δεν γράφει όνομα και πάνω.

λέτε να υπάρξει κανένα πρόβλημα?

 

Εννοείτε πως δν υπάρχει πρόβλημα. Απλά να αφήσει κουτιά κ τέτοια και να το φέρει ως "δικό του".

 

Εφόσον όμως έχεις τα λεφτά, γτ να μην του τα δώσεις μπάμ; Επειδή ποτέ δν ξέρεις τι πρόβλημα μπορεί να του δημιουργήσει η κάρτα σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας... Σόρι εξαρχής εάν δεν έπρεπε να ποστάρω εδώ, αν είναι λάθος ας μεταφερθεί...

 

Πήγα έστησα έναν νέο iMac σε μια φίλη μαζί με έναν WiFi HP Photosmart B110, τον οποίο από εκεί που τον αγόρασε της τον πρότειναν ως κατάλληλο για να τυπώνει (είναι σημαντικό για εκείνη) και από το iPad 2 της... Ενώ όμως στον iMac δουλεύουν όλα μια χαρά (ο εκτυπωτής τυπώνει ασύρματα), τα δύο iPhone 4 που είχαμε (το δικό μου με τελευταία έκδοση) και το iPad 2 της και το iPad 1 το δικό μου δεν έβλεπαν καν τον εκτυπωτή...

 

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά το router που κάνει και την ασύρματη δικτύωση είναι το 585 της ΟΤΕΝΕΤ...

 

Στο κατάστημα που επικοινώνησα μου είπαν ότι σε εκείνους που το έχουν και στημένο εκεί παίζει μια χαρά... Να πάω να το δω από κοντά; Ο εκτυπωτής πάντως δεν έχει καθόλου ρυθμίσεις εκτός από κάτι γενικά...

 

Να φταίει το router; Εσείς με τα iPad 2 σας πού τυπώνετε;

Αν δεν βγάλεις άκρη με το native airprint και δε θέλεις να δώσεις χρήματα για το Printopia, μπορείς να δοκιμάσεις το δωρεάν AirPrint Activator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε πως δν υπάρχει πρόβλημα. Απλά να αφήσει κουτιά κ τέτοια και να το φέρει ως "δικό του".

 

Εφόσον όμως έχεις τα λεφτά, γτ να μην του τα δώσεις μπάμ; Επειδή ποτέ δν ξέρεις τι πρόβλημα μπορεί να του δημιουργήσει η κάρτα σου..

 

έλεγα να του δώσω την κάρτα για να μην κουβαλάει πολλά χρήματα (μην τα χάσει,μην τον κλέψουν) γιατί θα έχει και αυτός $ για τον εαυτό του.

μάλλον θα του δώσω κατοσταδόλαρα για να ναι και λίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ρωτάω σε αυτό το Topic και όχι για το Ipad 1, διότι είστε πιο ενεργοί πλέον εδώ.

 

Θέλω το Dock για το Ipad. Νόμιζα ότι το πίσω Jack ήταν για σύνδεση με το ρεύμα ορ σαμθινκ, αλλά τώρα είδα ότι είναι για ηχεία.

 

Μιας που μου έχουν πει ότι αν το φορτίζω μέσω USB παίζει και να χάσει η μπαταρία την αντοχή της, λέτε να έχω πρόβλημα αν το φορτίζω μέσω του Dock, το οποίο θα είναι συνδεδεμένο μέσω USB στον υπολογιστή;

 

Να'στε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα τρελλαθώ... ενώ ο εκτυπωτής στο κατάστημα δουλεύει στο ίδιο iPad2 που δοκιμάζουμε και σπίτι, στο σπίτι αρνείται... Θυμίζω ότι από iMac τυπώνει κανονικά.

 

Οπότε η μόνη διαφορά είναι το router και το iMac...

 

Για πείτε καμμια ιδέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ipad2 δεν εχει ρυθμισεις, αρα σιγουρα παιζει κατι με τον εκτυπωτη - router.

Απο τον imac πως τυπωνεις ?

Με usb ή wifi ?

 

Δοκιμασε να τυπωσεις μεσω wifi πρωτα (απο imac)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν:

Από το iMac πρωτίστως τύπωνε...

 

Σήμερα που ξαναπήγα κάτι έκανα και το χάλασα... αλλά όντας πεπεισμένος ότι κάτι φταίει στο router, έψαξα και απενεργοποίησα το firewall (του router).

 

Και ω του θαύματος, όλες οι (iOS) συσκευές έβλεπαν τον εκτυπωτή και τύπωναν κανονικά! Το iMac όμως αρνούταν... ώσπου τον έχασαν κι αυτά...

 

Θα πάω για άλλο router αλλά είναι πολύ damn περίεργο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω ένα δύο ερωτήσεις όποιος μπορεί να με βοηθήσει. Θα πάω στην Αμερική (Σικάγο) το μεθεπόμενο ΣΚ μόνο για το ΣΚ όμως. Θέλει ένας φίλος να του πάρω το iPad 2 από το Apple Store. Θέλει το 3G μοντέλο (16 GB) με τα 630 $.

 

1. Λογικά πρέπει υποχρεωτικά να τους ζητήσω το AT&T μοντέλο γιατί διάβασα ότι της Verizon δεν είναι συμβατό, σωστά;

 

2. Θα μου το δώσουν χωρίς φόβο και πάθος ή θα θέλουν στοιχεία για κάποιο πακέτο δεδομένων ή κάτι τέτοιο;

 

3. Θα υπάρχει διαθεσιμότητα άραγε; Λογικά πρέπει να έχουν αρκετά κομμάτια εκεί. Γνωρίζει κανείς;

 

4. Πρέπει να πάρω τηλέφωνο στην Αμερική να κλείσω ένα κομμάτι για σιγουριά; Απ'ότι είδα στο site της Apple δεν έχει πουθενά reserve online. Ξέρει κανείς κάποιον άλλο τρόπο; Εκτός Apple Store θα το βρώ κάπου αλλού εκεί οπότε να μην αγχώνομαι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν κάποια από τα παραπάνω έχουν ήδη απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω ένα δύο ερωτήσεις όποιος μπορεί να με βοηθήσει. Θα πάω στην Αμερική (Σικάγο) το μεθεπόμενο ΣΚ μόνο για το ΣΚ όμως. Θέλει ένας φίλος να του πάρω το iPad 2 από το Apple Store. Θέλει το 3G μοντέλο (16 GB) με τα 630 $.

 

1. Λογικά πρέπει υποχρεωτικά να τους ζητήσω το AT&T μοντέλο γιατί διάβασα ότι της Verizon δεν είναι συμβατό, σωστά;

 

2. Θα μου το δώσουν χωρίς φόβο και πάθος ή θα θέλουν στοιχεία για κάποιο πακέτο δεδομένων ή κάτι τέτοιο;

 

3. Θα υπάρχει διαθεσιμότητα άραγε; Λογικά πρέπει να έχουν αρκετά κομμάτια εκεί. Γνωρίζει κανείς;

 

4. Πρέπει να πάρω τηλέφωνο στην Αμερική να κλείσω ένα κομμάτι για σιγουριά; Απ'ότι είδα στο site της Apple δεν έχει πουθενά reserve online. Ξέρει κανείς κάποιον άλλο τρόπο; Εκτός Apple Store θα το βρώ κάπου αλλού εκεί οπότε να μην αγχώνομαι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν κάποια από τα παραπάνω έχουν ήδη απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες.

 

1.για ελλαδα μονο το at&t...

2.κανενα στοιχειο-κανενα πακετο δεδομενων! αγορα μονο συσκευης στα 630$...

3.διαθεσιμοτητα λιγο δυσκολο... πρεπει να εισια τυχερος! οι ουρες στο apple store συνεχιζοντε... οκ οχι οπως τις πρωτες μερες αλλα εχουν ακομα και εκει προβλημα με την διαθεσιμοτητα!

4.δεν μπορεις να κανεις τιποτα απο εδω και δεν μπορεις να κανεισ reserve... μονο αγορα μεσω του apple store που εχει χρονο αναμονης 3 weeks!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω έχει και ένα φόρο πάνω στην τιμή (τουλάχιστον είχε στο τέξας) 12 % περίπου. 'Ισως μπορεί κάποιος να πάρει πίσω τα λεφτά του κάνοντας κάποια χαρτιά στο αεροδρόμιο φεύγοντας, δεν είμαι όμως σίγουρος. Το ίδιο μοντέλο 16GB 3G πήγε για μένα γύρω στα 700 δολάρια (δεν το πλήρωσα ακόμα στον ξάδερφο), αλλά το βρήκε αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μετράω τα δεδομένα που κατεβάζω στο ipad2?

Έκανα σύνδεση με vodafon (500mb/μήνα) για όταν είμαι μακριά από wifi.

Υπάρχει τρόπος να βλέπω τι όγκος data απομένει? Κάποιο προγραμματάκι?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...