Προς το περιεχόμενο

Apple iPad 2


alexzzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 806
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση:

Γίνεται αν έχω iPad 2 3g, να χρησιμοποιήσω τον ίδιο αριθμό που έχω στο iPhone για τα δεδομένα; Να τρώει δηλαδή τα δεδομένα που έχω στο νούμερο το iPhone. Φαντάζομαι πως όχι.

 

Γίνεται να κάνω Hotspot το iPhone μου και να μπαίνει το iPad 2 3g μέσω του iPhone 4G;

Έχω Vodafone σύνδεση με 350MB/μήνα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

Γίνεται αν έχω iPad 2 3g, να χρησιμοποιήσω τον ίδιο αριθμό που έχω στο iPhone για τα δεδομένα; Να τρώει δηλαδή τα δεδομένα που έχω στο νούμερο το iPhone. Φαντάζομαι πως όχι.

Καλά φαντάζεσαι. Μπορείς βέβαια να ζητήσεις και 2η κάρτα SIM με το ίδιο νούμερο αλλά δε θα μπορείς να χρησιμοποιείς και τις 2 συσκευές ταυτόχρονα. Η μια από τις 2 θα πρέπει να είναι σβηστή ή σε airplane mode.

 

Γίνεται να κάνω Hotspot το iPhone μου και να μπαίνει το iPad 2 3g μέσω του iPhone 4G;

Έχω Vodafone σύνδεση με 350MB/μήνα.

Γίνεται, αλλά η vodafone ζητάει επιπλέον χρήματα για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας WiFi Hotspot. Εκτός αν δεν χρησιμοποιήσεις την ενσωματωμένη υπηρεσία του iOS αλλά κάνεις jailbreak στο iPhone και χρησιμοποιήσεις κάποια άλλη εφαρμογή δημιουργίας WiFi Hotspot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά φαντάζεσαι. Μπορείς βέβαια να ζητήσεις και 2η κάρτα SIM με το ίδιο νούμερο αλλά δε θα μπορείς να χρησιμοποιείς και τις 2 συσκευές ταυτόχρονα. Η μια από τις 2 θα πρέπει να είναι σβηστή ή σε airplane mode.

Απαπά. Ούτε καν!

 

Γίνεται, αλλά η vodafone ζητάει επιπλέον χρήματα για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας WiFi Hotspot. Εκτός αν δεν χρησιμοποιήσεις την ενσωματωμένη υπηρεσία του iOS αλλά κάνεις jailbreak στο iPhone και χρησιμοποιήσεις κάποια άλλη εφαρμογή δημιουργίας WiFi Hotspot.

Ναι.

Η επιλογή είναι ενεργοποιημένη. Με ένα δεύτερο iPhone 4G δοκίμασα να συνδεθώ στο Hotspot που έφτιαξα με τον κωδικό μου και πράγματι συνδέθηκε βάζοντας τον κωδικά που είχα ορίσει (είχε κάποιον και έβαλα δικό μου). Πολύ εύκολη η σύνδεση και πολύ όμορφα εξηγεί το τι συμβαίνει. Στο κινητό μου έγραφε μία συσκευή συνδεδεμένη.

Δυστυχώς όμως η ψυχρολουσία ήρθε, όταν από το δεύτερο iPhone το οποίο λάμβανε Internet μέσω Hotspot από το δικό μου iPhone, μπαίνοντας στον Safari, με έβγαζε στη σελίδα της Vodafone και έλεγε κάτι για κάρτες, κλπ.

Φαντάζομαι εδώ έρχεται αυτό που λες εσύ περί επιπλέον χρημάτων. Αυτά τα επιπλέον χρήματα είναι ανά MB ή είναι ένα μικρό ποσό στο πάγιο κάθε μήνα;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με Vodafone.

Παρόλο που έχω σύνδεση και 350MB Internet, δεν με αφήνουν να τα χρησιμοποιήσω για άλλες συσκευές μέσω Hotspot.

Πρέπει να αγοράσω εκ νέου πακέτο δεδομένων το οποίο θα χρεωθεί στο νούμερο της σύνδεσης μου.

Μάλιστα μου είπε πως αυτή είναι η πολιτική της εταιρίας.

 

Η πολιτική της εταιρίας είναι απαράδεχτη, ok.

Από την άλλη το iPhone σαν συσκευή, γιατί πρέπει να ζητήσει άδεια από το παροχέα για τα δεδομένα που θα μοιραστεί; Αν είναι jb το κινητό η δουλειά γίνεται, άρα και το κινητό από μόνο του με περιορίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πολιτική της εταιρίας είναι απαράδεχτη, ok.

 

Καλως όρισες στο κλαμπ. :devil:

 

Από την άλλη το iPhone σαν συσκευή, γιατί πρέπει να ζητήσει άδεια από το παροχέα για τα δεδομένα που θα μοιραστεί; Αν είναι jb το κινητό η δουλειά γίνεται, άρα και το κινητό από μόνο του με περιορίζει.

 

Τον παροχέα πληρώνεις για τα δεδομένα, όμως :-D

 

Εγώ σε jailbroken συσκευές έχω καταφέρει hotspot. Και από καρτοκινητή CU, και από συμβόλαιο. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε κυριοι και απο εμενα, ευτυχής (more or less) κατοχος ipad 2 κι εγω εδω και 2 μηνες ;)

Ειναι ενα προβληματακι ομως που μου χει χαλασει τη διαθεση τον τελευταιο καιρο.

Πηγα στην Cosmote πριν κανα μηνα και πηρα μια micro-sim στο προγραμμα των 10E/500MB.

Τον πρωτο καιρο λειτουργουσε κανονικα (κι ενω ηταν ηδη jailbroken), έβλεπα επανω αριστερα την ενδειξη Cosmote 3g και ειχα ικανοποιητικες ταχυτητες σερφαρισματος.

Απο ενα σημειο και μετα ομως τελειως ξαφνικα οταν ενεργοποιω τη λειτουργια cellular data, επανω αριστερα εμφανιζεται η ενδειξη Cosmote με ενα κυκλακι απο διπλα (που οπως εμαθα μετα απο λιγο ψαξιμο σημαινει συνδεση με GPRS) και το σερφαρισμα ειναι πιο αργο και απο το θανατο. Δοκιμασα κι εκανα reset network settings, τιποτα. Πηρα τηλ στο 13838, μιλησα με τεχνικους της Cosmote, μου παν πως το σημα τους ειναι καλο στην περιοχη μου και πως δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο. Δοκιμασα κι εβαλα τη micro-sim (μεσω ανταπτορα micro-sim/sim) σ ενα στικακι On the go που χω για το λαπτοπ κι εκει συνδεεται κανονικα με 3g/hspa (αρα μαλλον δεν εχει προβλημα η καρτα?). Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να δοκιμασω πριν παω να το ακυρωσω?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

P.S. Εχω iOs 4.3.3 JB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα πάρουμε με τη σειρά.

 

Όταν απενεργοποιείς τη λειτουργία "Cellular Data", κανονικά δεν πρέπει να βλέπεις τίποτα.

Όταν την ενεργοποιείς, πρέπει να βλέπεις την ένδειξη 3G, αν υπάρχει κάλυψη 3G ή κυκλάκι αν υπάρχει κάλυψη GPRS. Σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να μην βλέπεις τίποτα. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει Internet στο σημείο αυτό.

 

Έκανες ότι είναι να κάνεις νομίζω. Το Reset Network Settings ήταν το πρώτο που θα σου έλεγα.

Το δεύτερο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι δεν έχει 3G το σημείο που είσαι. Το δοκίμασες και αλλού;

 

Από εκεί και πέρα αν παίζει κάτι με το Jailbreak.

 

Υ.Γ.: Το έχεις μετανιώσει έστω και λίγο; Πιστεύεις 450Ευρώ αξίζουν για καινούριο 3G;

Που το χρησιμοποιείς; Μπορεί να αντικαταστήσει το Laptop;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εβαλα τη micro-sim της Cosmote το ipad ηταν ηδη jailbroken και to 3g λειτουργουσε κανονικα για τον πρωτο καιρο.

Απο ενα σημειο και μετα, με καποιο ανεξηγητο τροπο, οταν ενεργοποιω την επιλογη cellular data δειχνει να συνδεεται μονο με gprs (το κυκλακι που λεγαμε). Θεμα σηματος στην περιοχη δεν τιθεται, υπαρχει δυνατο 3g σημα, τσεκαρισμενο σε αλλη συσκευη.

 

Υ.Γ. Φυσικα δεν το χω μετανιωσει, ηταν δωρο το Ipad, χεχε.

Πιο πολυ για browsing ,βασικες εφαρμογες γραφειου και διαβασμα βιβλιων/κομικς το χρησιμοποιω, αρκετα βολικο σε σχεση με το λαπτοπ μου, δε θεωρω πως μπορει να το αντικαταστησει τελειως ομως.

(Για τα 450Ε δεν καταλαβα τι ηθελες να πεις :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ερώτηση:

Γίνεται αν έχω iPad 2 3g, να χρησιμοποιήσω τον ίδιο αριθμό που έχω στο iPhone για τα δεδομένα; Να τρώει δηλαδή τα δεδομένα που έχω στο νούμερο το iPhone. Φαντάζομαι πως όχι.

 

Γίνεται να κάνω Hotspot το iPhone μου και να μπαίνει το iPad 2 3g μέσω του iPhone 4G;

Έχω Vodafone σύνδεση με 350MB/μήνα.

 

Ευχαριστώ.

Επειδή ψάχνομαι για το ίδιο περίπου κόλπο,

 

Επειδή ψάχνομαι να "την κάνω" όσο πιο γρήγορα γίνεται από την Wind,

 

Επειδή καιρός είναι να αλλάξω το iPhone 3GS και να ενεργοποιήσω τη 3G σύνδεση του iPad μου,

 

είδα ότι αυτό που θέλεις το κάνει η Cosmote. Το ονομάζει Internet Any Way αλλά προϋποθέτει (όπως είναι λογικό) να έχεις σύνδεση Cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ψάχνομαι για το ίδιο περίπου κόλπο,

 

Επειδή ψάχνομαι να "την κάνω" όσο πιο γρήγορα γίνεται από την Wind,

 

Επειδή καιρός είναι να αλλάξω το iPhone 3GS και να ενεργοποιήσω τη 3G σύνδεση του iPad μου,

 

είδα ότι αυτό που θέλεις το κάνει η Cosmote. Το ονομάζει Internet Any Way αλλά προϋποθέτει (όπως είναι λογικό) να έχεις σύνδεση Cosmote.

 

Α, ωραια μαγκια!

Αν και ειναι για heavy users,γιατι τα 2GB για tablet/κινητο ειναι λιγο πολλα αν αναλογιστουμε οτι λογικα θα εχει ο χρηστης ηδη πανω-κατω 500ΜΒ( μπορει και παραπανω ) στο παγιο του κινητου του. Θα μετραγε να ειχε και επιλογη Internet Any Way με 500 ή 1GB με χαμηλοτερο παγιο.

 

Οπως και να εχει, ειναι πολυ ωραια λυση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Α, ωραια μαγκια!

Αν και ειναι για heavy users,γιατι τα 2GB για tablet/κινητο ειναι λιγο πολλα αν αναλογιστουμε οτι λογικα θα εχει ο χρηστης ηδη πανω-κατω 500ΜΒ( μπορει και παραπανω ) στο παγιο του κινητου του. Θα μετραγε να ειχε και επιλογη Internet Any Way με 500 ή 1GB με χαμηλοτερο παγιο.

 

Οπως και να εχει, ειναι πολυ ωραια λυση!

 

Ναι, κι εγώ έμεινα όταν το είδα. Περιμένω πώς και πώς την Παρασκευή για να κάνω προπαραγγελία το iPhone 4S και να "χτυπήσω" συνολικό πακέτο.

 

Από την άλλη, θεωρώ ότι το 2GB υπερκαλύπτει τις ανάγκες ενός μέσου χρήστη. Το 500ΜΒ δεν θα το έπαιρνε κανείς, όλοι στο 1 και 2 GB θα πήγαιναν.

Το υπερβολικό είναι τα 5GB, τα οποία έχουν και εξωπραγματική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο iPhone έχω Vodafone με το Unlimited 45. Αυτό περιλαμβάνει 350MB.

Μου φτάνουν και μου περισσεύουν.

 

Θα ήταν ωραίο να μπορώ να μοιράζομαι όπου δεν έχω WiFi το 3G του iPhone μου.

 

 

Αυτό που θα κάνω τελικά είναι, να βγάλω ένα νέο νούμερο στη Vodafone το οποίο είναι μόνο για 3G και αν κατάλαβα καλά για να στέλνω SMS όπως μου είπε ο υπάλληλος στην εξυπηρέτηση πελατών.

Θα μου δίνει 1GB το μήνα και αυτό θα κοστίζει 10Ευρώ επιπλέον στο πάγιο μου.

Κανονικά έχει 20Ευρώ, αλλά επειδή είμαι ήδη συνδρομητής, έχω 50% έκπτωση.

 

Πιστεύω να είναι καλά, αν και είναι πααααάρα πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...