Προς το περιεχόμενο

Παρουσίαση Radeon 6970 και Radeon 6950


Aragorn Elessar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραιο review αλλα εχεις κανει πολλα μικρολαθοι σε μερικες λεξεις

επισεις απο οτι θυμαμαι το crysis ειναι της EA και επισεις metro 2033 και οχι metro 2055

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ ωραίο! Συγχαρητήρια για τον κόπο σας.

 

Εγώ σταθηκα στο περί 5870.

 

Επειδή είμαι κάτοχος μιας τέτοιας, σκεφτόμουν την αλλαγή.Αλλα απ'οτι βλέπω,δεν αξίζει ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι υπαρχουν bios που ξεκλειδωνουν απλα τους shaders (και μετα κλοκαρεις ) και δεν πειραζουν τις μνημες που απο οτι λεγεται δημιουργουν το προβλημα

 

διαφορετικα βρισκεις και περνας τα bios αυτης που ειναι εργοστασιακα ξεκλειδωτη και κλοκαρισμενη (οι μνημες ομως στοκ)

http://www.powercolor.com/Global/products_features.asp?id=325

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

qsis: επειδή μπήκα στο link που παραθέτεις, που ακριβώς είναι το BIOS αυτής της κάρτας, γιατί εγώ δεν το είδα (μάλλον δε φοράω άδικα τα γυαλιά μυωπίας :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου , δεν εχω ασχοληθει με το θεμα γιατι εχω τη "μικρη" 6950 που δεν ξεκλειδωνει

 

απλα εβαλα το λινκ του κατασκευαστη για να δειξω για ποια καρτα μιλαω (για αυτο "βρισκεις και περνας" υποθετω οτι καπου ενδεχομενως θα υπαρχουν)

 

αν δεις review της καρτας http://www.hardwareheaven.com/reviews/1107/pg2/powercolor-radeon-hd-6950-pcs-graphics-card-review-the-card.html στη πρωτη σελιδα εχει 2 gpu-z που δειχνουν τι κανουν τα 2 εργοστασιακα προεγκατεστημενα bios της καρτας

 

το 2ο (που ειναι και το προεπιλεγμενο στο διακποπτη) ειναι αυτο που ξεκλειδωνει, κλοκαρει, αλλα τις μνημες τις αφηνει οπως ειναι.

 

δε γνωριζω αν υπαρχουν καπου αυτα τα bios, αλλα υποθετω οτι καπου πρεπει να υπαρχουν μιας και φαινονται ασφαλης λυση απο τη στιγμη που η powercolor αποφασισε να πουλησει τη καρτα της με αυτα προεγκατεστημενα και να δωσει εγγυηση για αυτα

 

χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια και με βαση τα οσα εχω διαβασει , αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι αν περασεις αυτουσια bios απο 6970 και ανεβει η ταση στις μνημες (προκειμενου να επιτευχθει η συχνοτητα της μεγαλης) , τοτε ενδεχομενως να υπαρχει προβλημα.

 

η επιλογη της powercolor να μην πειραξει τις μνημες , μαλλον ενισχυει αυτο το φοβο

 

αλλα δυστυχως πιο πολλα δε ξερω και ο,τι ξερω (αν θεωρησουμε οτι ειναι σωστο) το ξερω απο την ερευνα αγορας που εκανα μεχρι να καταληξω σε καρτα

 

απο τη στιγμη ομως που κατεληξα στην εκδοση με το 1GB δεν εχω ασχοληθει περαιτερω με το ζητημα και φυσικα δεν εχω προσωπικη εμπειρια (το τονιζω αυτο) , απλα ανεφερα (γιατι καποιοι ισως δεν το ξερουν) οτι υπαρχει εργοστασιακα ξεκλειδωτη 6950 , οποτε λογικο ειναι να υποθεσω οτι τα bios της ειναι η πιο ασφαλης λυση

 

δε μπορω να βοηθησω περισσοτερο δυστυχως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο παιδιά για το επιμελημένο και όμορφο review.

Για φέτος οι επιλογές στο high-end κομμάτι θα είναι περιορισμένες. Περιμένουμε μόνο άλλες 2, την GTX 590 και την Antilles HD 6990.

 

Αλλά θα’θελα να αναφερθώ και στο Metro 2033.

Είναι στα σίγουρα ένα από τα πιο απαιτητικά παιγνίδια που κυκλοφορούν σήμερα και δικαιώνει όσους πιστεύουν στο PC gaming.

 

Επίσης είναι από τα λίγα παιχνίδια που κάνει εκτεταμένη και όχι απλή χρήση στοιχείων του tessellation στο DX 11.

 

Μια μέτρηση λοιπόν σε DX 11 mode (έστω και σε χαμηλότερη ανάλυση ) θα μας έδειχνε κατά πόσο πιο πετυχημένη είναι η νέα σχεδίαση των Cayman στη χρήση tessellation από αυτή των Barts, επίσης σε σχέση με τον ανταγωνισμό, αλλά και σαν μια πρώτη ιδέα για την απόδοση τους σε μελλοντικά παιγνίδια για PC.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από το πρωί κάνω benching σε Crossfire 2x6970. Σε ολα τα games εχει 50% πανω, σε μερικα 70%, σε άλλα 40%. Ειμαι σε φαση που προσπαθω να βρω το πρόβλημα που είπαν μερικοί. Στο FarCry2 για καποιον λογο δεν εχει καθόλου boost ούτε 1% :P

 

Είδωμανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σελίδα 11 "Θερμοκρασίες" γράφεις:

 

Αν σας προβληματίζει το γεγονός ότι οι nVIDIA GeForce είναι αισθητά πιο κρύες από τις αντίστοιχες AMD Radeon, αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι το Fan Speed σε idle είναι 40% για τις nVIDIA και στο 24-25% για τις AMD. Δεν θέλαμε να ισοσταθμίσουμε τα δύο fan speeds, αφού είναι πολιτική κάθε εταιρίας να επιλέγει τις δικές τις προτεραιότητες στους drivers. Είναι φανερό ότι η NVIDIA προτιμάει ένα κρύο αλλά με φασαρία σύστημα, ενώ η AMD επιθυμεί λίγο υψηλότερες θερμοκρασίες αλλά χαμηλότερα dBA.

 

Στη σελίδα 12 "Eπίπεδα θορύβου" όμως βλέπουμε ότι οι nvidia είναι πιο αθόρυβες κατά 2 με 3 db από τις amd. χμμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν το σκεφτείς όταν ακούει κάποιος ότι η μία κάρτα τρέχει 40% cycle duty fan και η άλλη στα 25% το πρώτο που σου έρχεται στο μυαλό είναι αυτό.

 

Στην συνέχεια όμως, όπως πολύ σωστά παρατήρησες φαίνεται ότι τελικά η=ισχύει το ανάποδο αφού oi GeForce παρόλο που έχουν πιο γρήγορο ανεμιστηράκι, ακούγονται λιγότερο από τις Radeon. Δε συμβαίνει καθολικά αυτό, πχ στην GTX 480 όπου η κάρτα κάνει αρκετό θόρυβο. Αλλά κατά γενική ομολογία ναι, παρόλο που τρέχει πιο γρήγορα το ανεμιστήρι το ντεσιμπελόμετρο κατέγραψε χαμηλότερα dBA -- μην ξεχνάς και τον coil ήχο που κάνουν ορισμένες Radeon.

 

Δες και άλλα review που κάνουν την ίδια μέτρηση και έχουν περισσότερες κάρτες. Κ εκει θα δεις ότι οι περισσότερες Radeon κάνουν περισσότερο θόρυβο από τις GTX.

 

 

Διόρθωσα λίγο το κείμενο για να είναι πιο ξεκαθαρο το νοήμα :) Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

np man

Απλά στα benches πάντα κοιτάω πιο προσεκτικά τις μετρήσεις θορύβου, γιατί μου τη σπάει αφάνταστα ο ήχος των ανεμιστήρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: vasilisga----> θα σας προτείναμε ανεπιφύλακτα την Radeon 6950 όπου στο Skroutz αρχίζει από τα 230 Ευρώ (1 GB) και 274 Ευρώ (2 GB), και κατόπιν φλασαρίσματος κερδίζετε τις επιδόσεις μιας 6970 η οποία θα σας στοίχιζε περίπου 100 ευρώ παραπάνω.

 

Σωστα τα λενε τα παιδια....η 1gb 234 και η 2gb 275..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: vasilisga----> θα σας προτείναμε ανεπιφύλακτα την Radeon 6950 όπου στο Skroutz αρχίζει από τα 230 Ευρώ (1 GB) και 274 Ευρώ (2 GB), και κατόπιν φλασαρίσματος κερδίζετε τις επιδόσεις μιας 6970 η οποία θα σας στοίχιζε περίπου 100 ευρώ παραπάνω.

 

Σωστα τα λενε τα παιδια....η 1gb 234 και η 2gb 275..

το κειμενο εχει διορθωθει απο τοτε που βγηκε

αρχικα εγραφε απλα οτι η 6950 εκανε 234 ευρω χωρις διευκρινηση αν αφορα την 1gb η 2gb και οτι μπορουσε να ξεκλειδωσει σε 6970 κατι το οποιο δεν ισχυει για την περιπτωση της φθηνης 6950 (1gb)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...