Προς το περιεχόμενο

iPad 2 : Ταχύτερο, λεπτότερο και από τις 25 Μαρτίου στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@digekas χαράς στο κουράγιο σου που κάθεσαι και γράφεις αυτά τα posts!

 

Πάντως ένας από τους λόγους που νομίζω ότι οι εταιρίες προσπαθούν να κρατήσουν υψηλά τις τιμές τους, πέραν της καθαρής αισχροκέρδειας, είναι ότι τα tablets στο μέλλον θα συναγωνίζονται τα laptops και ίσως τα pc τα οποία έχουν κατά μέσο όρο αρκετά υψηλότερη τιμή. Οπότε ξεκινάνε με υψηλές τιμές ώστε να μην χρειαστεί να τις αυξήσουν πολύ μετά, αλλά και επειδή δεν θέλουν να χάσουν μερίδιο τα laptops/pc τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 327
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τώρα κατάλαβα που οφείλονται όλα αυτά που λες. Οφείλονται στην κοσμοθεωρία σου (έχει και όνομα, αλλά ας μην την χρωματίσω και με χρωματίσετε με ευκολία με το "αντίθετο" χρώμα), που προφανώς λέει ότι το κέρδος απαγορεύεται να υπάρχει στον κόσμο, ότι όποιος πλουτίζει ειναι λαμόγιο και το κάνει εις βάρος των κορόιδων/προβάτων που τα ξεγελά με εφαρμογές τύπου GarageBand, ότι όλοι μας πρέπει να δουλεύουμε για να προσφέρουμε στην κοινωνία, και ότι αυτός που ξεχωρίζει, πρωτοπορεί, ανακαλύπτει και αλλάζει την ιστορία, πρέπει να το κάνει για την δόξα και για να κοιμάται πιο ευχάριστα το βράδυ. Άντε ας πάρει και έναν λίγο μεγαλύτερο μισθουλάκο. Δυστυχώς, (και το έχω ακούσει από πολλούς φίλους που πιστεύουν στην ίδια θεωρία), ο μόνος τρόπος να πείσουν ακόμη και τον εαυτό τους, ότι η Apple ή ο μεγαλογιατρός, ο μεγαλοδικηγόρος, ο τραγουδιστής ή ο ηθοποιός δεν αξίζουν τα λεφτά τους, είναι να υποτιμούν και να ισοπεδώνουν την αξία τους. "Σιγά μωρέ τι κάνει..." "Άλλα έχουν σημασία στη ζωή. Αυτά τα κάνει για να κερδίσει χρήματα. Κανονικά έπερε να τα κάνει τσάμπα.".

 

Υπάρχουν 2 τρόποι να απαντήσεις σ' αυτό.

1. Ο σύνθετος είναι, να σου αναλύσω πόσο άδικο έχεις. Να σου πω ότι καλώς ή κακώς, ο μόνος τρόπος να ανταμοιφθεί ένας τέτοιος άνθρωπος, είναι ο καλύτερος μισθός. Αυτό είναι το μόνο κίνητρο που υπάρχει σήμερα. Να ξέρεις, ότι η δουλειά σου, το ταλέντο σου, τα ξενύχτια σου, θα σου εξασφαλίσουν ένα καλύτερο αυτοκίνητο, ένα πιο άνετο σπίτι, και τη δυνατότητα να ταξιδέψεις, να αγοράσεις, κλπ. Αλλιώς, χωρίς αυτό το κίνητρο, καταλήγουν όλοι δημόσιοι υπάλληλοι, που επαναπαύονται στην θεσούλα υους, και αφήνουν το μυαλό τους να ατροφήσει. Δεν χρειάζεται να πας μακριά για να διαπιστώσεις την ακρίβεια αυτής της θεωρίας.

 

2. Ο 2ος τρόπος είναι πιο απλός. Δεν χρειάζεται καν σκέψη. Μια απλή παρατήρηση χρειάζεται. Look around you. Το σύστημα που αναφέρεις εφαρμόστηκε στην μισή υφήλιο. Το άλλο μισό εφαρμόστηκε στην άλλη μισή υφήλιο. Το ένα δημιούργησε πρωτοπορία, το άλλο "έσκασε" και γκρεμίστηκε. Μάζεψε όλες τις εξελίξεις του προηγούμενου αιώνα, και βαλτες με πινέζες στον χάρτη, για να καταλάβεις, αν η θεωρία που εφαρμόστηκε στον μισό χάρτη, περί αλτρουιστικής προσφοράς στην κοινωνία και στον άνθρωπο, είχε αποτέλεσμα.

 

 

 

Για να μην επεκταθώ περαιτέρω, θα πω απλώς ότι, για μένα, αυτός που είναι καλύτερος από τον άλλο, δικαιούται να αμοιφθεί. Τέλος. Το πόσα χρήματα δικαιούται, δεν το αποφασίζω εγώ ως πελάτης, ούτε καν ο ίδιος ως πωλητής. Το αποφασίζει η αγορά. Και σίγουρα δεν συνδέεται με το κόστος παραγωγής, όπως πολύ θα ήθελε η θεωρία σου. Άλλωστε, ποιο είναι το κόστος "παραγωγής" της υπηρεσίας του γιατρού Χ που σώζει ζωές, ή του ηθοποιού που παίρνει εκατομμύρια ?

Δεν μου αρέσει ο λαϊκισμός ότι όποιος έχει λεφτά είναι διεφθαρμένος, κακός, κλπ. Από την άλλη όμως δεν σημαίνει ότι όποιος έχει κάνει λεφτά τα αξίζει ή έχει παραπάνω αξία ή προσφέρει παραπάνω "υπηρεσίες".

Βλέπουμε πολλούς, ειδικά στο χώρο της τηλεόρασης που για το αν έγιναν γνωστοί, διάσημοι και πετυχημένοι, ήταν λόγω καλών υπηρεσιών σε πίπες, πισωκολλητά και άλλα τέτοια. Κάποιοι που το άξιζαν και αυτοί πάλι έγιναν γνωστοί, διάσημοι και πετυχημένοι, κάποιοι άλλοι όμως όχι. Πάτα στο Youtube να δεις πόσες εμφανίσεις έχει ο Χατζιδάκης και πόσες η Φουρέιρα.

Είναι λίγο μπάλα εδώ το πράμα. Δεν είναι τόσο ξεκάθαρο θα έλεγα.

 

Προσωπικά, μου χαλάει την αισθητική να βλέπω σε ένα φανάρι μία πολυτελή Mercedes και έναν Πακιστανό να της καθαρίζει τα τζάμια. Είναι και οι δύο άνθρωποι...............

 

 

 

Μάλλον χτύπησα νεύρο και από ψυχολογικής απόψεως αυτό είναι πολύ καλό γιατί θα αφυπνιστούν συνειδήσεις. :-)

 

Λυπάμαι όμως που η ένταση και η πίεσή σου να τα γράψεις δεν σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις emoticons και να δεις πιο ήρεμα και χαλαρά τα πράγματα, τόσο εδώ, όσο και γύρω σου, αλλά δεν πειράζει, λιγότερες από 20 μέρες έμειναν για να δεις που οδηγεί ο άκρατος φιλελευθερισμός. :rolleyes:

 

Για το επιταχυνσιόμετρο που λες, λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν το πρωτοχρησιμοποίησε η Apple αλλά πολλές εταιρίες πριν από αυτή τοποθετούσαν επιταχυνσιόμετρα στα μηχανήματά τους ώστε να προστατεύονται οι σκληροί δίσκοι που έφεραν σε περίπτωση πτώσης αφού πάρκαραν τις κεφαλές τους.

 

Για το άλλο παράδειγμα με το αυτοκίνητο, μου θύμισε μία ερώτηση που είχε γίνει σε μία ημερίδα που είχε διοργανωθεί στο ΕΜΠ στο τμήμα μας για το μέλλον του αυτοκινήτου και που στην ουσία αυτό που ρωτήσαμε το panel που αποτελούνταν από την τότε αφρόκρεμα των καθηγητών μας δεν ήταν άλλη από το αν ποτέ βρισκόταν ένας βέλτιστος σχεδιαστικός συνδυασμός άνεσης/απόδοσης/ασφάλειας/κλπ και αυτό το αυτοκίνητο έβγαινε σε μαζική παραγωγή και σε μικρό κόστος, θα επικρατούσε στην αγορά ή είναι και άλλοι οι παράγοντες που μας οδηγούν στο να πάρουμε ένα ακριβότερο, λιγότερο αποδοτικό, λιγότερο ασφαλές, κλπ, αυτοκίνητο;

 

Η Nokia λοιπόν φίλτατε Νίκο απείχε πολύ από αυτό το αντίστοιχο βέλτιστο και παρά ταύτα έβγαζε ποιοτικά κινητά τουλάχιστον στο κομμάτι του hardware και είχε και μεγάλες γραμμές παραγωγής και ανεξάρτητα του αν στην αρχή οι συσκευές της ήταν ακριβές, με την πάροδο του χρόνου οι τιμές έπεφταν σε λογικά επίπεδα γιατί δεν μπορεί το υλικό να στοιχίζει $150 (τόσο στοιχίζουν σήμερα σαν υλικό τα ακριβότερα smartphones) και σε αυτό το ποσό να μπει το κέρδος και το R&D και άλλα λοιπά έξοδα και να φτάνει να πωλείται $500 ή $600. :confused:

 

Δεν θέλεις να σου πω για την Ελλαδίτσα μας και τα καρτέλ της, αλλά φέρνεις παράδειγμα το πως έπεσαν οι τηλεοράσεις στα 300 ευρώ!!! Άραγε ξέρεις για το καρτέλ που είχαν στήσει οι Κορεάτες και λοιποί κατασκευαστές panel και τηλεοράσεων, για την Samsung που τους έδωσε στεγνά (που ήταν και αυτή στο κόλπο) για να γλιτώσει την καμπανιά και τι ποσά πλήρωσαν οι υπόλοιπες εταιρίες, LG και σια; :-)

 

Έτσι λοιπόν δεν θα μου φαινόταν καθόλου παράξενο αν μία μέρα διάβαζα κάποια είδηση για ένα αντίστοιχο καρτέλ στα smartphones και tablet οπότε και πέρα από τις καμπάνες τα βλέπαμε να πέφτουν στο μισό της τιμής που πωλούνται σήμερα. Βλέπεις υπάρχει διαφορά μεταξύ κέρδους και αισχροκέρδειας και ο μόνος ρυθμιστικός παράγοντας εκτός από την επιτροπή ανταγωνισμού είναι ο ίδιος ο ανταγωνισμός μεταξύ των εταιριών που ολοένα προσφέρουν καλύτερα προϊόντα και ολοένα και σε χαμηλότερες τιμές.

 

Για αυτό αν είδες σε προηγούμενα ποστ μου έκανα αναφορές για το που θα κυμανθεί η αξία του ipad 1 γιατί πέφτοντας η τιμή σε αυτό (εφόσον βέβαια συνεχίσει να το παράγει η Apple οπότε και ο κόσμος θα μπορεί να επιλέξει ανάμεσα σε δυο tablet της ίδιας εταιρίας), αυτή η τιμή θα τραβήξει προς τα κάτω και τις υπόλοιπες συσκευές της αγοράς όποτε και κερδισμένοι θα βγούμε εμείς, αλλά φαίνεται ότι κάποια μέλη δεν το αντιλαμβάνονται αυτό ή το αντιλαμβάνονται και δεν τους αρέσει αφού δεν είναι από την μεριά των καταναλωτών αλλά των πωλητών, που όσο μεγαλύτερη είναι η τιμή του προϊόντος, τόσο μεγαλύτερο και το ποσό που θα πάρουν από το νόμιμο ποσοστό τους και μην μου παρεξηγηθείς, δεν δείχνω κάποιον με το δάκτυλο, τις σκοπιμότητες προσπαθώ να σου δείξω που επιθυμούν το ipad 2 να πωλείται στα 700+ ευρώ όταν αυτό θα μπορούσε (ως παράδειγμα το αναφέρω) να πωλείται στην μισή τιμή. :-)

 

Και με τα πολλά λοιπόν, φτάσαμε και στην ουσία του πράγματος που δεν είναι άλλο από το οικονομικοκοινωνικοπολιτικό σύστημα πάνω στο οποίο πατάμε, στηριζόμαστε ή και στηρίζουμε.

 

Να μην τις φοβάσαι τις ταμπέλες φίλε Νίκο γιατί αυτές στέκονται πάνω μας μόνο όταν τις αποδεχόμαστε. :-)

 

Το σύστημα που υπάρχει και εφαρμόζεται σήμερα ανά τον κόσμο λέγεται καπιταλισμός και κάπου κάποτε στον αντίποδά του υπήρξε ένα άλλο αντίπαλο στρατόπεδο ο κομουνισμός ο οποίος και κατέρρευσε για πολλούς και διάφορους λόγους, σίγουρα πάντως όχι γιατί ήθελαν να ζήσουν και αυτοί το Αμερικάνικο όνειρο... :lol:

 

Το που οδηγεί ο καπιταλισμός δεν χρειάζεται ούτε υποθέσεις να κάνουμε, ούτε πολύ μακρυά να πάμε, αρκεί να κοιτάξουμε γύρω μας, αρκεί να κοιτάξουμε μέσα μας και οι μεγαλύτεροι σε ηλικία να θυμηθούμε πως ήταν τα πράγματα πριν από 30+ χρόνια σε επίπεδο αξιών, συμπεριφορών, λογικής και αν σήμερα μετά την ανάπτυξη και την "πρόοδο" που υπέστη η κοινωνία μας, σαν άνθρωποι είμαστε καλύτεροι ή χειρότεροι.

 

Αν και τότε υπήρχε ο Δικηγόρος, ο Γιατρός, ο Μηχανικός και ο Δάσκαλος και τότε τον αντιμετώπιζαν με αγάπη και σεβασμό και το εισέπραττε αυτό και αν σήμερα ο μέσος Έλληνας εκτιμά την προσφορά του κάθε επιστήμονα στο να πάει η κοινωνία μπροστά ή αν εκτιμά το χρήμα και το πορτοφόλι που φέρει ο καθένας μας οπότε και οι επιστήμονες μπήκαν στο ίδιο τσουβάλι με τους μεγαλοκομμωτές, τους μεγαλοστυλίστες, τους μεγαλοραφτάδες, τις τηλεπερσόνες ή τους ποδοσφαιριστές και πάει λέγοντας φίλε μου και όλα αυτά γιατί; Γιατί το σύστημα τους ανταμείβει, γιατί μαζεύουν χρήματα και αυτός είναι ο σκοπός!!!

 

Το χρήμα έγινε αυτοσκοπός.

 

Θέλεις να το δούμε σφαιρικότερα; Θέλεις να μιλήσουμε για τα θεμέλια του συστήματος; Μήπως για το χρηματιστήριο αξιών και ποιες αξίες πωλούνται και σε τι τιμές; Μήπως για τα ομόλογα; Τοξικά και μή;

 

Τί προσπαθείς να υπερασπιστείς; Όσο καλά και αν περνάμε εμείς στυγνά εκμεταλλευόμενοι τους συμπολίτες μας, που θα τρέξουμε να κρυφτούμε όταν αυτό το αχαλίνωτο πάθος μας για χρήμα φέρει αδιέξοδα στο ευρύτερο σύνολο;;;

 

Δυστυχώς φίλε μου σε αυτό το χρηματιστήριο αξιών ξεπουλήθηκαν οι ηθικές αξίες μας και ούτε καν τα λεφτά ήταν πολλά Άρη. Φτάσαμε στο σημείο την υγεία να την εμπορευματοποιήσουμε, μία υγεία που αν έχεις έστω και ακουστά για τον όρκο του Ιπποκράτη οφείλαμε να διαφυλάξουμε. Δεν ξέρω αν βλέπεις το κουτί της Πανδώρας και αν είδες την εκπομπή που αφορούσε την σχέση των γιατρών με τις φαρμακοβιομηχανίες και ποια είναι η ηθική που διέπει σήμερα τον χώρο σε σημείο προκειμένου να βγάλουν περισσότερα κέρδη να αρχίσουν οι ίδιες οι εταιρίες να αρρωσταίνουν τον πληθυσμό και γιατί να μην το κάνουν;

 

Το κέρδος γυρίζει τον κόσμο όπως και εσύ λες και φαίνεται κάποιοι πολύ λίγοι το διασκεδάζουν και όπως προείπα η φούσκα του καπιταλισμού για να παραμείνει χρειάζεται τροφή, χρειάζεται τρομπάρισμα που δεν είναι άλλο από τις πλουτοπαραγωγικές πηγές του πλανήτη, δλδ ο ορυκτός πλούτος που μεταφράζεται σε ενέργεια και πρώτη ύλη για την παραγωγική διαδικασία και φυσικά το ανθρώπινο δυναμικό που καθιστά αυτή την παραγωγική διαδικασία εφικτή.

 

Πες μου λοιπόν τώρα αν ο καπιταλισμός οδηγεί σε πολέμους προκειμένου να εξασφαλίσει το πετρέλαιο που χρειάζεται η οικονομία των "ανεπτυγμένων" χωρών και αν επεμβαίνουν πχ στην Λιβύη η οποία προμηθεύει τα περισσότερα ισχυρά κράτη του ΟΗΕ ή αν θέλεις να έρθουμε στα δικά μας, ο υπουργός οικονομίας της Γερμανίας δεν θέλει να περάσει ο ευρωπαϊκός νότος στα εθνικά τους νομίσματα τα οποία και θα υποτιμηθούν προκειμένου και πάλι οι οικονομίες τους να γίνουν ανταγωνιστικές και να ξαναπάει ο Έλληνας στο χωράφι και να μπορεί να ζήσει από την παραγωγή του και όχι να περιμένει να ζήσει από την παροχή υπηρεσιών σε μία μεγαλούπολη που μέσω των δανεισμών έτρωγε επί δεκαετίες και που αυτοί που τροφοδοτούσαν αυτή την μεγαλούπολη έκαναν εισαγωγές από το εξωτερικό ακόμα και στην ντομάτα ή τα σταφύλια προκειμένου να βγάλουν μεγαλύτερο κέρδος. Ο υπουργός οικονομικών της Γερμανίας λοιπόν δεν θέλει να ξαναγυρίσουμε στα εθνικά μας νομίσματα γιατί γνωρίζει πολύ καλά ότι η δική μας υποτίμηση θα γίνει υπερτίμηση του δικού τους νομίσματός κάτι που θα κάνει ακριβότερα τα προϊόντα τους οπότε και θα μειωθούν οι εξαγωγές τους.

 

Ακόμα μου φαίνεται κάποιοι δεν έχουν αντιληφθεί τι έρχεται. Κάποτε στο πολυτεχνείο είχα ξεκινήσει μία συζήτηση με Κύπριους συμφοιτητές (πριν αρκετά χρόνια) για το πως είναι η κατάσταση στην Κύπρο και πως έβλεπαν την κατάσταση να εξελίσσεται και στο τι θα επιθυμούσαν και ακόμα και εκεί οι απόψεις διίσταντο με τους μεν από τα κατεχόμενα να φέρουν το βάρος αυτό της κατοχής και τους δε από την άλλη πλευρά να δυσανασχετούν με τις καταστάσεις "περασμένων" εποχών που κρατούσε την οικονομία και δεν την άφηνε να προχωρήσει και να προοδεύσει!!!

 

Τώρα λοιπόν που προχώρησε στη δεύτερη φάση η συνεργασία των Κυπρίων με τους Ισραηλίτες στο θέμα των πετρελαίων, έρχεται και πάλι ο ΟΗΕ να δώσει λύση στο πρόβλημα του Κυπριακού και για μάντεψε, για άλλη μια φορά οι εντάσεις στην Κύπρο έχουν ενταθεί. Αν διαβάζεις εφημερίδες (έστω και στο ipad :-)) θα έχουν πέσει στην αντίληψή σου τα όσα αναφέρω και τα αναφέρω ακριβώς επειδή το κέρδος γυρίζει πράγματι την γη και εκεί που πρέπει να επέμβει ο ΟΗΕ όταν καταπατούνται στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα και που ένας δικτάτορας βομβαρδίζει την ίδια του την χώρα δεν γίνεται κιχ, ενώ εκεί που υπήρχαν και καλά όπλα μαζική καταστροφής έκαναν απόβαση, όσο δεν για την Κύπρο και το Κυπριακό, τι να λέμε, επείγει άμεσα να δοθεί λύση γιατί τα πετρέλαια είναι πολλά στην περιοχή, πολύ περισσότερα από όσα έχουν οι άραβες και αν η οικονομικοκοινωνικοπολιτική κατάσταση της Κύπρου αλλά και της ευρύτερης περιοχής δεν είναι ασταθής, πως θα βρουν πάτημα να έρθουν και να ρουφήξουν αυτό που κρατάει την κοινωνία τους, που τους επιτρέπει να αγοράζουν υπερτιμολογημένα (αφού το υπερκοστολογημένα σας προβληματίζει) gadgetάκια, τσάντες, παπούτσια, αυτοκίνητα, jet και πάει λέγοντας.

 

Πάντα φιλικά, Δημήτρης. :-)

 

Νομίζω ότι καταλαβαίνω αρκετά το τρόπο σκέψης σου και μπορώ να πω ότι συμφωνώ.

 

Μου αρέσει πάντως το iPhone πολύ. Είναι συνειδητή η επιλογή μου, αφού είδα και άλλα κορυφαία κινητά με Android και Windows και μπορώ να πω ότι είναι μία κατηγορία μόνο του.

Η άποψη μου είναι αυτή, σε κάποιον μπορεί να μη του αρέσει. Δεκτό!

 

Οι αναφορές πάντως ότι τα προϊόντα της Apple και ειδικά το iPad και το iPhone, είναι συσκευές καφετέριας και μόστρας με βρίσκουν αντίθετο.

Καταρχάς δεν το αφήνω στο τραπέζι για να μη πέσει κάποιο ποτήρι με νερό ή κάτι άλλο. Δεν έχω να αποδείξω τίποτα...

Τώρα αν κάποιοι το κάνουν για τη μόστρα και το πετάνε στο τραπέζι Ok, θα πρέπει να βάλουμε ταμπέλα στα προϊόντα αυτά?

 

Ας έχουμε την υγεία μας και αν έχουμε τα λεφτά να αγοράζουμε αυτά που μας αρέσουν. Αν τα έχουμε πραγματικά ανάγκη? Όχι δεν θα έχουμε. Αλλά τι να κάνουμε που μας αρέσει να το ρίχνουμε και λίγο έξω?

Αν τα πάρουμε όλα λογικά και όπως θα έπρεπε να είναι, θα πρέπει να αυτοκτονήσουμε.

Γι' αυτό λοιπόν, παίρνεις ένα χαζοπροϊόν που λέγετε iPad, iPhone, HTC ή και εγώ δεν ξέρω τι, χαίρεσαι λίγο που το έχεις παίζεις μαζί του και τελειώνει η υπόθεση.

 

iSihxtir! Με προβληματίσατε με τις αηδίες σας! Κοιτάω το κινητάκι μου με μισό μάτι!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχολειστε με το θεμα του καπιταλισμου το οποιο ειναι μερος της κοινωνιας αναποσπαστο. εχουν γραφτει αρθρα γιαυτο το θεμα

 

http://www.american.com/archive/2010/december/human-nature-and-capitalism

 

We need to understand that capitalism, like democracy, is part of an intricate social web. Capitalism both depends on this web and contributes mightily to it. Morality and capitalism, like morality and democracy, are intimately connected and mutually complementary.12 They reinforce one another; they need one another; and they are terribly diminished without one another. They are links in a golden chain.

 

 

αφηστε αυτο το θεμα και πιαστε το ipad :P

 

Ας έχουμε την υγεία μας και αν έχουμε τα λεφτά να αγοράζουμε αυτά που μας αρέσουν. Αν τα έχουμε πραγματικά ανάγκη? Όχι δεν θα έχουμε. Αλλά τι να κάνουμε που μας αρέσει να το ρίχνουμε και λίγο έξω?

Αν τα πάρουμε όλα λογικά και όπως θα έπρεπε να είναι, θα πρέπει να αυτοκτονήσουμε.

Γι' αυτό λοιπόν, παίρνεις ένα χαζοπροϊόν που λέγετε iPad, iPhone, HTC ή και εγώ δεν ξέρω τι, χαίρεσαι λίγο που το έχεις παίζεις μαζί του και τελειώνει η υπόθεση.

 

iSihxtir! Με προβληματίσατε με τις αηδίες σας! Κοιτάω το κινητάκι μου με μισό μάτι!!! :P

 

http://www.digitallife.gr/no-arms-no-legs-no-worries/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Ας έχουμε την υγεία μας και αν έχουμε τα λεφτά να αγοράζουμε αυτά που μας αρέσουν. Αν τα έχουμε πραγματικά ανάγκη? Όχι δεν θα έχουμε. Αλλά τι να κάνουμε που μας αρέσει να το ρίχνουμε και λίγο έξω?

Αν τα πάρουμε όλα λογικά και όπως θα έπρεπε να είναι, θα πρέπει να αυτοκτονήσουμε.

Γι' αυτό λοιπόν, παίρνεις ένα χαζοπροϊόν που λέγετε iPad, iPhone, HTC ή και εγώ δεν ξέρω τι, χαίρεσαι λίγο που το έχεις παίζεις μαζί του και τελειώνει η υπόθεση.

...

 

Όχι δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο, αλίμονο αν μας φτάσουν στο σημείο να πηδηχτούμε από το παράθυρο (έτσι δεν το είχε πει; :lol:), απλά με το να αναζητούμε ευκαιριακές λύσεις που θα κάνουν την διαβίωσή μας υποφερτή και θα μας προσφέρουν μία βραχυπρόθεσμη ευχαρίστηση και ικανοποίηση, πέφτουμε σε ένα αέναο κύκλο επαναλήψεων στον οποίο μέρα με την μέρα χάνουμε τον εαυτό μας, χάνουμε τα μέτρα και τις αξίες μας και όλο και θέλουμε περισσότερα τα οποία τελικά και μας ευχαριστούν όλο και λιγότερο και χρονικά αλλά και σε βαθμό.

 

Τί θα γίνει όμως μία μέρα αν βρεθούμε να μην έχουμε λεφτά επειδή το τρίπτυχο οικονομία-κοινωνία-πολιτική καταρρεύσει;;; Που θα πατήσουμε και σε τι θα στηριχτούμε;;;

 

FarCry, το τρίπτυχο που αναφέρω παραπάνω για να καταρρεύσει συνολικά δεν προϋποθέτει την αστοχία και των τριών υποστυλωμάτων και μόνο ένα αρκεί και με το να είναι αλληλένδετα συνδεδεμένα μεταξύ τους τα πόδια αυτά, η σαπίλα από το ένα περνάει στο άλλο και επί δεκαετίες αυτό το self interest που υποτίθεται ότι ήταν η κινητήρια δύναμη του καπιταλισμού είχε κάποιους ηθικούς φραγμούς, γνώριζε μέχρι που μπορεί να φτάσει χωρίς να καταρρεύσει ο κοινωνικός ιστός πάνω στον οποίο αρθρωνόταν τόσο η πολιτική όσο και η οικονομία, αλλά κάπου χάθηκε και πάλι το μέτρο, η απληστία κυριάρχησε και φτάσαμε στο σημείο να σφάζεται κόσμος στο όνομά της, να γίνονται πόλεμοι για τους πλουτοπαραγωγικούς πόρους και σε καθεστώς "ειρήνης" εργάτες να συναρμολογούν καταναλωτικές (δλδ ευρείας χρήσης) συσκευές αξίας $500+ και να πληρώνονται ημερομίσθιο λιγότερο από $5, με αποτέλεσμα αυτοί να πηδάνε από τα παράθυρα (χωρίς γελάκια και emoticons) ώστε να ζήσουν οι οικογένειές τους από τις αποζημιώσεις. Εκεί βέβαια οι εταιρίες το ξανασκέφτηκαν και αφού είδαν ότι τελικά θα πληρώσουν περισσότερα στις αποζημιώσεις, τελικά τους έκαναν 30% αύξηση και έφτασαν αισίως τα $6.5 την ημέρα.

 

FarCry, δεν έχουν γραφτεί μόνο άρθρα για τον καπιταλισμό, βιβλία και τόμοι ολόκληροι (οι περισσότεροι κατά παραγγελία, σαν τις ανεξάρτητες ιατρικές μελέτες, του video του προ-προηγούμενου ποστ μου), ελάχιστοι όμως μελετητές μπορούσαν να προβλέψουν το που θα κατέληγε, γιατί το που έχουμε φτάσει είναι αυτό που μετράει και τα όποια μέτρα πρέπει να παρθούν δεν θα εκτιμηθούν με βάση το τι θεωρητικά μοντέλα υπάρχουν αλλά με το πως έχει η πραγματικότητα και το πως έχει αυτή πέρα από τα στενά όρια της Ελλαδίτσας μας μπορείτε να το δείτε στο ντοκιμαντέρ του Moore, Capitalism: A Love Story ή αν θέλετε να μάθετε το άλλο cod, αυτό των bonds (καμία σχέση με τον James), δείτε το Insidejob και θα καταλάβετε τι ήταν τα τοξικά ομόλογα, τα swaps του Σημίτη και γιατί έπαιξαν τα χρήματα των ασφαλισμένων στο χρηματιστήριο.

 

Εφόσον λοιπόν τα δείτε αυτά και τα καταλάβετε θα αντιληφθείτε και το ότι πέρα από το χρηματιστήριο αξιών που παίζουν τα μεγάλα παιδιά, υπάρχει άλλο ένα ακόμα μεγαλύτερο, αυτό που παίζουν οι γονείς και έχει να κάνει με την δική μας προσφορά και ζήτηση όταν αυτή είναι άμεση και δεν έχει άπληστους μεσάζοντες, όταν εμείς σαν σύνολο θα παίρνουμε τις αποφάσεις που μας αφορούν και όχι διεφθαρμένοι (από τις εταιρίες) πολιτικοί και με εμάς να βάζουμε το καλό του συνόλου πάνω από το κέρδος των εταιριών, θα περιορίζουμε αυτή την απληστία τους, αυτή την αδηφαγία τους που οδηγεί αποδεδειγμένα σε χειρότερες καταστάσεις και όχι σε καλύτερες, όχι μόνο για εμάς, το σύνολο, αλλά και για αυτές τις ίδιες.

 

Μην ψάχνετε λοιπόν τις πολιτικές λύσεις στα κόμματα που ήταν και είναι στην βουλή, αφού την εποχή που γινόταν το πάρτι κανείς δεν αντιδρούσε, κανείς δεν φώναζε και δεν έβγαζε την βρώμα προς τα έξω, που ακόμα και τώρα όλοι τα κρατάνε κουκουλωμένα και όταν λέω όλοι εννοώ ΌΛΟΙ. Θα έρθει όμως και η δική τους η σειρά και θα τα πληρώσουν με άλλο τρόπο τα σπασμένα, αλλά δεν είναι της ώρα να ασχοληθούμε με δαύτους, το θέμα είναι εμείς που βρισκόμαστε και που πατάμε, αν εμείς καταλαβαίνουμε τι λάθη έχουμε κάνει και αν εμείς θέλουμε να αλλάξει η όλη κατάσταση και αν έχουμε την διάθεση να συνδιαλλαγούμε με τους συμπολίτες μας και σαν σύνολο να επαναπροσδιορίσουμε στόχους, αξίες, ιδανικά.

 

Αν δεν το κάνουμε εμείς, κανείς δεν θα το κάνει για εμάς, όχι τουλάχιστον αν δεν είναι για το προσωπικό του συμφέρον και μόνο (το self interest που έλεγα παραπάνω).

 

Με φιλικούς χαιρετισμούς, ευελπιστώντας σε ένα καλύτερο αύριο, Δημήτρης. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@digekas

Συμφωνώ 100%! Ακριβώς ότι λες τα σκέφτομαι καθημερινά!

Βέβαια φαντάζομαι να βάζεις και τον εαυτόν σου μέσα "στην αγοραστική χαζομάρα" που έχουμε όλοι εν όψη καπιταλισμού. Αν όχι, τότε ότι λες είναι λόγια του αέρα. Φαίνεσαι διαβασμένος, ψαγμένος και σκεπτόμενος, οπότε δεν νομίζω ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Καλό θα ήταν μάλιστα να τα μεταφέρουμε σε άλλο Topic, γιατί πιστεύω ότι ουδεμία σχέση έχουν να κάνουμε με το iPad.

 

Έχουν να κάνουν και με το PC που γράφεις, ότι και αν είναι αυτό!

 

Τα προϊόντα της Apple είναι ακριβά, οι συστοιχίες Tri SLI και CF, Raid με SSD επίσης. Τα μπουζούκια πάλι είναι ακριβά, τα ποτά είναι ακριβά, τα ρούχα Energy, Diesel, Pepe, είναι ακριβά.

Τα θες όλα!

Καπιταλισμός!

Αυτό ξέρουμε, αυτό καταρρέει, δεν θα σωθούμε αν δεν πάρουμε iPad και πάρουμε Galaxy Tab.

Έχουμε μάθει έτσι. Τι θα κάνουμε όταν δεν μπορούμε? Ίσως πάμε να τα τρώμε σε ψυχολόγους. Τα έχει και αυτά το σύστημα μας.

 

Φιλικά. :-)

 

Υ.Γ.: Έχω γνωρίσει έναν άνθρωπο ο οποίος είναι μουσικός και η προσωποποιημένη έννοια του Rock. Εκτός συστήματος σε σπίτι χωρίς ρεύμα και όπου πήγαινε, πήγαινε με τα πόδια. Πρόσφατα έβαλε ρεύμα και φυσικά δεν το κουβεντιάζω για το αν έχει κινητό ή οτιδήποτε. Δεν έχει τίποτα!

Δεν τον αγγίζουν αυξήσεις κλπ, ζει στο περιθώριο κατ επιλογήν του και δεν έχει ανάγκη κανέναν.

Δεν έχω τη δύναμη να το κάνω! Αυτός ο άνθρωπος την είχε και αξίζει συγκαρητήρια, γιατί και έζησε όπως έζησε και ζει... και έγινε διάσημος, καταξιωμένος, κλπ μουσικός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.: Έχω γνωρίσει έναν άνθρωπο ο οποίος είναι μουσικός και η προσωποποιημένη έννοια του Rock. Εκτός συστήματος σε σπίτι χωρίς ρεύμα και όπου πήγαινε, πήγαινε με τα πόδια. Πρόσφατα έβαλε ρεύμα και φυσικά δεν το κουβεντιάζω για το αν έχει κινητό ή οτιδήποτε. Δεν έχει τίποτα!

Δεν τον αγγίζουν αυξήσεις κλπ, ζει στο περιθώριο κατ επιλογήν του και δεν έχει ανάγκη κανέναν.

Δεν έχω τη δύναμη να το κάνω! Αυτός ο άνθρωπος την είχε και αξίζει συγκαρητήρια, γιατί και έζησε όπως έζησε και ζει... και έγινε διάσημος, καταξιωμένος, κλπ μουσικός!

Πολυ φοβάμαι ότι στην Ελλαδα που φτιάξαμε οι προηγούμενες γενιές για την σημερινή , θα είναι ο μόνος τρόπος να επιβιωσεις σε λίγο..

Αυτονομια σε όλα , μέγιστη δυνατή αποχή απο οτιδήποτε έχει να κάνει με δημόσιο-κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το θέμα ξεκλειδώνεται.

Παρακαλούνται τα μέλη να μείνουν εντός θέματος για να αποφύγουμε τη μαζική αφαίρεση μηνυμάτων.

 

Όσα μέλη επιθυμούν να αναπτύξουν και να συμμετάσχουν σε πολιτικοφιλοσοφικές αναλύσεις, μπορούν να ανοίξουν νέο θέμα στην ενότητα Μπλα-Μπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.engadget.com/2011/03/12/poll-is-your-ipad-2-backlight-bleeding-video/

 

Οποιος αγορασει να το εχει υποψιν...

Και με τους αντιπροσωπους εδω... καλα ξεμπερδεματα...

 

ipad 2 bleeding edge device

 

ονομα και πραμα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η Apple έχει τέτοιο θέμα με τις οθόνες της?

Μήπως όλες οι εταιρίες έχουν και απλά μας πονάει περισσότερο στην Apple λόγω τιμής, το οποίο είναι και λογικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η Apple έχει τέτοιο θέμα με τις οθόνες της?

Μήπως όλες οι εταιρίες έχουν και απλά μας πονάει περισσότερο στην Apple λόγω τιμής, το οποίο είναι και λογικό?

 

Λογικό δεν είναι; Όταν πληρώνεις τόσο ακριβά κάτι και σου παρουσιάζει πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καμερα φαινεται καλη.

 

http://www.youtube.com/watch?v=8hTxZqYnVWU

 

φαινεται πιο γρηγορο αποτο ipad1 αλλα οχι καποια εντυπωσιακη διαφορα.

 

http://www.youtube.com/watch?v=N_jHxKEd86Y&feature=relmfu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@astak

 

καλά για 720p δεν είναι καλή και τα still της είναι απολύτως απαράδεκτα, κάτω από 1Mp < από την ανάλυση της οθόνης.

Όσο για την ταχύτητα, το μόνο που πρέπει να σκέφτεται κάποιος, κατά την γνώμη μου, είναι ότι όπως το imovie δεν παίζει σε ipad1 έτσι υπάρχει μία περίπτωση να βγουν κάποια πράγματα μόνο για Ipad2 στο μέλλον, αλλά σίγουρα κάποια βαριά παιχνίδια θα παίζουν μόνο σε ipad2 ευχάριστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Camera γι' αυτό που είναι φτιαγμένη είναι καλή. Δηλαδή για να κάνεις Video κλήση.

Από εκεί και πέρα σαν Camera για λήψη Video, μου φάνηκε πολύ κακή.

Ξαναλέω όμως ότι δεν χρειάζεται να έχει καλή Camera. Δεν θα πάρεις έναν τέτοιον όγκο να βγάζεις Video όμορφες καλοκαιρινές στιγμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...