Προς το περιεχόμενο

iPad 2 : Ταχύτερο, λεπτότερο και από τις 25 Μαρτίου στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως ξέρει κανένας εάν όντως θα κυκλοφορήσει το 2 στην Ελλάδα στις 25 και αν ναι πια καταστήματα θα το φέρουν; ( οκ ξέρω ότι είναι αργία 25η, λέω 25 γιατί είναι η επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας )

 

Εννοείται. Βασικά δεν πιστεύω ότι τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ kindle-ipad μιας κ μιλάμε για προϊόντα με διαφορετικό σκοπό.

 

 

Εξαρτάται γιατί το θέλει ο καθένας πχ εγώ διαβάζω όλα τα περιοδικά σε PDF και είναι μαματα στο iPad στο kindle άσπρο μαύρο είναι οπότε δεν λέει τουλάχιστον για εμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 327
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και πάλι δεν με πιάνεις. Δεν συγκρίνω αριθμούς, αλλά ποιότητα.

Άντε και οι εφαρμογές για το honeycomb γίνονται 100.000. Σημαίνει τίποτε αυτό; Για μένα δεν σημαίνει τίποτε, αν σε αυτές δεν συμπεριλαμβάνονται το National Geographic, το Wired, το CNN, το BBC, κλπ, κλπ.

Θα γεμίσουμε με ερασιτεχνικές εφαρμογές που αναπτύσσουν developers κατ' οίκον, απλά για να πειραματιστούν. Δεν συγκρίνω AppStore με Market σε επίπεδο αριθμών αλλά σε επίπεδο ουσίας. Και εκεί δεν υπάρχει καμία σύγκριση.

 

Μάλλον εσύ "δε σε πιάνεις".

 

Το αν έχω dedicated εφαρμογή για το CNN,NG,BBC etc δε σημαίνει ότι το Ipad είναι ο βασιλιάς απο τη στιγμή που το ίδιο πράγμα γίνεται και μέσω του browser ή κάποιας άλλης third party εφαρμογής.

Το έχω επίσημη εφαρμογή "National Geographic" μόνο ως επιχείρημα εφετζή μπορώ να το εκλάβω.Αν η δουλειά μου γίνεται και με άλλο τρόπο χωρίς να υποχωρώ σε κάτι δε βρίσκω το λόγο για να προτιμήσω μια "ποιοτική εφαρμογή".

 

Επίσης βλέπω ότι επιμένεις να αναφέρεις τους ερασιτέχνες-φοιτητές-"άστεγους" developers.Μάλλον καλά κάνεις γιατί σ αυτό τον κόσμο που ζούμε τίποτε καλό δεν έχει βγει απο ερασιτέχνες και χομπίστες.Κάτσε να κυκλοφορήσει και το ένα και το άλλο και μετά βγάλε την ετυμηγορία σου.Εγώ προς το παρόν δε παίρνω θέση γιατί κάτι που δεν έχω δοκιμάσει.

 

Και για να σε προλάβω, όχι δεν είμαι android fanboy.Έπαιξα με το ipad και μου άρεσε πολύ,έπαιξα με το galaxy tab και ήθελα να το πετάξω.Αυτό δε σημαίνει ότι ξαφνικά το ipad2 έγινε η βασίλισσα του κόσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ios διαθέτει το Grand Central Dispatch το οποίο σου βγάζει το βραχνά των threads από πάνω σου. Το καλό πλην της ευκολίας και του black box είναι ότι κάνει scaling.

 

Μα ποτέ δεν το έκανε αυτό η Apple, ακόμα και την τελευταία στιγμή κρατάνε την αξία τους και γι' αυτό έχουν μεγάλη μεταπωλιτική αξία.

 

Μα οι ταμπλέτες έχουν σχεδιαστεί για να τις κρατάς και όρθιος ακριβώς γιατί είναι ελαφριές! Ακόμα και ξαπλωμένος μπορείς να διαβάζεις το insomnia χωρίς να χρειάζεται να τις στηρίζεις πουθενά.

 

Συνήθως το πάει εναλλάξ. Ρϊχνει κάτι νέο και στην επόμενη έκδοση το βελτιώνει, στο catch up του ανταγωνισμού θα πετάξει το επόμενο. Χρειάζεται όμως χρόνος, να γίνει το R&D η σχεδίαση/ανάπτυξη τα tests κλπ. Και φυσικά πρέπει να βρει κάτι που να μπορεί να το δεχτεί όπως έγραψα πιο πριν ο χρήστης.

Να του πασάρει κάτι που τον ενδιαφέρει. Μη ξεχνάμε ότι κατά καιρούς πήγε να πασάρει πράγματα που απλά αποτύχανε, δεν τα δέχτηκε ο κόσμος. Apple III, newton, Ping, iAds κλπ

Δεν φτάνει μόνο το σηματάκι και ο Jobs για να πουλήσει.

 

Και πάλι δεν κατάλαβες τι σου είπα. :-)

 

Το GCD μπορεί να λύνει το θέμα της αξιοποίησης των περισσότερων πυρήνων αλλά πόσες από τις εφαρμογές που υπάρχουν το χρησιμοποιούν και σε ποιο βαθμό. Αυτό είπα δλδ το πόσο πιο γρήγορο τελικά θα είναι το 2 σε σχέση με το πρώτο στις εφαρμογές που ήδη υπάρχουν στο store και αν τελικά θα αξίζει κάποιος κάτοχος του πρώτου να αγοράσει το δεύτερο ή αν οι εφαρμογές που θα δημιουργηθούν για να αξιοποιούν τις δυνατότητες του ipad 2 αν θα τρέχουν ικανοποιητικά στο πρώτο. Τέλος πάντων, κοντός ψαλμός αλληλούια, σε λίγες μέρες θα ξέρουμε αφού το πρώτο που θα γίνει θα είναι η σύγκριση μεταξύ τους. :-)

 

Τώρα για το θέμα της τιμολογιακής πολιτικής της Apple, τι να λέμε, χρόνια τα λέω αυτά. Μεγάλη μεταπολιτική αξία είχε το ipad μέχρι που ανακοινώθηκε η αξία του ipad 2. Τώρα το ποια είναι η αξία του... η αυτοψία θα το δείξει! :lol:

 

Για το θέμα του βάρους και αν μία τέτοια φορετή βάση αν θα έπιανε... τι να σου πω, εξαρτάται από την σωματοδομή του καθενός μας. Προσωπικά και 2 κιλά να ζύγιζε το ίδιο θα μου έκανε, για αυτούς όμως που διαμαρτύρονται για το βάρος που μάλλον υποθέτουν στην Apple ότι είναι και αρκετοί αφού έδωσαν τόσο χρόνο στο keynote στο συγκεκριμένο θέμα (εκτός και αν δεν είχαν με κάτι άλλο να γεμίσουν τον χρόνο τους) το να ελευθερωθούν τα χέρια τους και το βάρος να μεταφερθεί πχ με ένα μικρό ιμάντα στήριξης πίσω από τον λαιμό ίσως αυτούς να τους εξυπηρετούσε ενώ από την άλλη αν η συσκευή ήταν frameless και ο χρήστης κοιτούσε σε άλλο σημείο και όχι στην συσκευή, θα μπορούσε στην οθόνη να εμφανίζεται η εικόνα τις πίσω κάμερας (που αν είχε δυο κάμερες μπροστά θα μπορούσε να ρυθμίσει ακριβώς την εικόνα υπολογίζοντας τις αποστάσεις από τα μάτια του χρήστη) οπότε και στην περιφερειακή όραση του χρήστη η συσκευή απλά θα εξαφανιζόταν!!!

 

Αυτά μπορούν να εφαρμοστούν κάλλιστα και στα άλλα tablet του ανταγωνισμού και πλέον δεν υπάρχει αυτή η πολυτέλεια και η σιγουριά ότι ο ανταγωνισμός θα βρίσκεται πάντα ένα βήμα πίσω και θα αντιγράφει την Apple.

 

Όλοι έχουν κάποια στιγμή βγάλει συσκευές που είτε δεν έπιασαν στην αγορά είτε δεν βγήκαν καν σε μαζική παραγωγή και έμειναν απλά στα χαρτιά ή πρωτότυπα σε κάποια μουσειακή βιτρίνα. Πλέον όπως βλέπεις και ξέρεις όσοι αγοράζουν συσκευές Apple γίνονται φανατικοί υποστηρικτές (η συντριπτική πλειοψηφία) οπότε και σε ένα ενδεχόμενο κυκλοφορίας νέας συσκευής κάνουν ουρές έξω από τα καταστήματα πριν αυτά ανοίξουν και αυτός ο κόσμος λειτουργεί σαν κράχτης και μπορεί αυτό να φαντάζει υπέρμετρα θετικό στην ουσία όμως αυτή η σιγουριά που δίνει στην Apple την κάνει νωχελική ή έστω λιγότερο ανταγωνιστική και πρωτοπόρα.

 

Το είπα, θα το επαναλάβω μία ακόμα φορά και αυτή θα είναι η τελευταία. Η Apple με το ipad 2 δεν πρωτοτύπησε και ναι μεν μπορεί να είναι γρηγορότερο από το ipad 1 αλλά αυτό για τα δεδομένα της Apple όπως και η μείωση του πάχους ή η μείωση του βάρους κατά κάτι γραμμάρια φαντάζουν ποταπά και ανάξια λόγου. Βλέπεις πόσα παραδείγματα ανέφερα που θα μπορούσαν να υλοποιηθούν σε 1-1.5 μήνα και που θα έδιναν αυτό το wow που πρόσφερε τόσα χρόνια η Apple με τις συσκευές της και μην φανταστείς ότι είναι και αξιόλογες σαν προτάσεις, μισής ώρας σκέψης (και ούτε) όσο δλδ μου πήρε να γράψω τα ποστ μου.

 

Ή λοιπόν δεν έκαναν καλή δουλειά ή φοβήθηκαν την σύγκριση με τις συσκευές του ανταγωνισμού και έτρεξαν να βγάλουν ένα νέο ipad 2 με ελάχιστες διαφορές από το πρώτο μόνο και μόνο για να μπορεί να συγκριθεί με τον ανταγωνισμό, πράγμα που σημαίνει ότι πολύ σύντομα θα πρέπει να περιμένουμε μία νέα updated έκδοση του ipad 2 με έξτρα δυνατότητες και χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι δεν κατάλαβες τι σου είπα. :-)

 

Το GCD μπορεί να λύνει το θέμα της αξιοποίησης των περισσότερων πυρήνων αλλά πόσες από τις εφαρμογές που υπάρχουν το χρησιμοποιούν και σε ποιο βαθμό. Αυτό είπα δλδ το πόσο πιο γρήγορο τελικά θα είναι το 2 σε σχέση με το πρώτο στις εφαρμογές που ήδη υπάρχουν στο store και αν τελικά θα αξίζει κάποιος κάτοχος του πρώτου να αγοράσει το δεύτερο ή αν οι εφαρμογές που θα δημιουργηθούν για να αξιοποιούν τις δυνατότητες του ipad 2 αν θα τρέχουν ικανοποιητικά στο πρώτο. Τέλος πάντων, κοντός ψαλμός αλληλούια, σε λίγες μέρες θα ξέρουμε αφού το πρώτο που θα γίνει θα είναι η σύγκριση μεταξύ τους. :-)

 

Τώρα για το θέμα της τιμολογιακής πολιτικής της Apple, τι να λέμε, χρόνια τα λέω αυτά. Μεγάλη μεταπολιτική αξία είχε το ipad μέχρι που ανακοινώθηκε η αξία του ipad 2. Τώρα το ποια είναι η αξία του... η αυτοψία θα το δείξει! :lol:

 

Για το θέμα του βάρους και αν μία τέτοια φορετή βάση αν θα έπιανε... τι να σου πω, εξαρτάται από την σωματοδομή του καθενός μας. Προσωπικά και 2 κιλά να ζύγιζε το ίδιο θα μου έκανε, για αυτούς όμως που διαμαρτύρονται για το βάρος που μάλλον υποθέτουν στην Apple ότι είναι και αρκετοί αφού έδωσαν τόσο χρόνο στο keynote στο συγκεκριμένο θέμα (εκτός και αν δεν είχαν με κάτι άλλο να γεμίσουν τον χρόνο τους) το να ελευθερωθούν τα χέρια τους και το βάρος να μεταφερθεί πχ με ένα μικρό ιμάντα στήριξης πίσω από τον λαιμό ίσως αυτούς να τους εξυπηρετούσε ενώ από την άλλη αν η συσκευή ήταν frameless και ο χρήστης κοιτούσε σε άλλο σημείο και όχι στην συσκευή, θα μπορούσε στην οθόνη να εμφανίζεται η εικόνα τις πίσω κάμερας (που αν είχε δυο κάμερες μπροστά θα μπορούσε να ρυθμίσει ακριβώς την εικόνα υπολογίζοντας τις αποστάσεις από τα μάτια του χρήστη) οπότε και στην περιφερειακή όραση του χρήστη η συσκευή απλά θα εξαφανιζόταν!!!

 

Αυτά μπορούν να εφαρμοστούν κάλλιστα και στα άλλα tablet του ανταγωνισμού και πλέον δεν υπάρχει αυτή η πολυτέλεια και η σιγουριά ότι ο ανταγωνισμός θα βρίσκεται πάντα ένα βήμα πίσω και θα αντιγράφει την Apple.

 

Όλοι έχουν κάποια στιγμή βγάλει συσκευές που είτε δεν έπιασαν στην αγορά είτε δεν βγήκαν καν σε μαζική παραγωγή και έμειναν απλά στα χαρτιά ή πρωτότυπα σε κάποια μουσειακή βιτρίνα. Πλέον όπως βλέπεις και ξέρεις όσοι αγοράζουν συσκευές Apple γίνονται φανατικοί υποστηρικτές (η συντριπτική πλειοψηφία) οπότε και σε ένα ενδεχόμενο κυκλοφορίας νέας συσκευής κάνουν ουρές έξω από τα καταστήματα πριν αυτά ανοίξουν και αυτός ο κόσμος λειτουργεί σαν κράχτης και μπορεί αυτό να φαντάζει υπέρμετρα θετικό στην ουσία όμως αυτή η σιγουριά που δίνει στην Apple την κάνει νωχελική ή έστω λιγότερο ανταγωνιστική και πρωτοπόρα.

 

Το είπα, θα το επαναλάβω μία ακόμα φορά και αυτή θα είναι η τελευταία. Η Apple με το ipad 2 δεν πρωτοτύπησε και ναι μεν μπορεί να είναι γρηγορότερο από το ipad 1 αλλά αυτό για τα δεδομένα της Apple όπως και η μείωση του πάχους ή η μείωση του βάρους κατά κάτι γραμμάρια φαντάζουν ποταπά και ανάξια λόγου. Βλέπεις πόσα παραδείγματα ανέφερα που θα μπορούσαν να υλοποιηθούν σε 1-1.5 μήνα και που θα έδιναν αυτό το wow που πρόσφερε τόσα χρόνια η Apple με τις συσκευές της και μην φανταστείς ότι είναι και αξιόλογες σαν προτάσεις, μισής ώρας σκέψης (και ούτε) όσο δλδ μου πήρε να γράψω τα ποστ μου.

 

Ή λοιπόν δεν έκαναν καλή δουλειά ή φοβήθηκαν την σύγκριση με τις συσκευές του ανταγωνισμού και έτρεξαν να βγάλουν ένα νέο ipad 2 με ελάχιστες διαφορές από το πρώτο μόνο και μόνο για να μπορεί να συγκριθεί με τον ανταγωνισμό, πράγμα που σημαίνει ότι πολύ σύντομα θα πρέπει να περιμένουμε μία νέα updated έκδοση του ipad 2 με έξτρα δυνατότητες και χαρακτηριστικά.

 

Δεν ξέρω εσυ προσωπικά ποιες ήταν οι προσδοκίες σου αλλά όλοι περιμέναμε ένα βελτιωμένο iPad και όχι κάτι το οποίο θα άλλαζε τα δεδομενα για άλλη μια φορα μέσα σε 9 μήνες! η καινοτομία στην όλη υπόθεση είναι το iPad ως υλοποίηση, δηλαδή το concept και οι χρήσεις του και όχι το εάν έχει 1 η 2 επεξεργαστες. Μπορείς να διαβασεις στα νέα του insomnia τι δήλωσε ο ίδιος ο αντιπρόεδρος της samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μα χαλάρωσουμε λιγο και κυριως διοτι και στο Αμερικα την λενε στην Apple κανω επικολληση αυτα τα 2 βιντεακια που δινουν χαμογελα ειτε τους πας ειτε οχι..

 

Link

 

Link

 

ΥΓ:Προσωπικα για να μην στοχοποιηθω,μου αρεσουν τα μηλα αλλα ειναι εκτος πεδιου (οικονομικης) δρασης μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελετε να χαλαρωσουμε ας κανει καποιος ενα demotivator με τον μαρινακη και τον jobs και απο κατω να γραψει διδαξα αρχες και ηθος παλι ο που... :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, οσοι τα βριζουν καποια στιγμη αγοραζουν, στανταρντ πραγματα....... Οι υπολοιποι ασχολουνται με τα thread που τους ενδιαφερουν!

 

Προσωπικά δεν θα έλεγα όχι στο iPhone. Αλλά γενικότερα βρίσκω το iPad "too much". Στα όρια του εφφετζίδικου.

 

Πιο πάνω ακούστηκαν επιχειρήματα του τύπου: "Έχει dedicated εφαρμογές για BBC, National Geographic κτλ".

 

Τέτοια επίδραση απο marketing κάποιου προιόντος πρώτη φορά βλέπω. Ούτε στο "120fps@1080p" statement της Sony δεν είχαν ψαρώσει τόσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι dedicated. εφαρμογές είναι το Α και το Ω. Δεν διάβαζα εφημερίδες ποτέ απο σελίδες στο νετ. Διαβάζω κάθε μέρα απο dedicated εφαρμογές του iPhone. Είναι κάποια πράγματα που ή γίνονται πανευκολα γρήγορα και πρακτικά, ή δεν αξίζουν καθόλου. Έφερα ένα παράδειγμα απο την καθημερινή εμπειρία μου. Υπάρχουν άπειρα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι dedicated. εφαρμογές είναι το Α και το Ω. Δεν διάβαζα εφημερίδες ποτέ απο σελίδες στο νετ. Διαβάζω κάθε μέρα απο dedicated εφαρμογές του iPhone. Είναι κάποια πράγματα που ή γίνονται πανευκολα γρήγορα και πρακτικά, ή δεν αξίζουν καθόλου. Έφερα ένα παράδειγμα απο την καθημερινή εμπειρία μου. Υπάρχουν άπειρα αλλα.

 

Μπαίνουμε στις συγκρίσεις και δεν είναι ωραίο, έχοντας και iphone κ android συσκευή βλέπω τα υπέρ και τα κατά της κάθε μίας.

 

Το iOS είναι σταθερό, τουλάχιστον στην δικιά μου συσκευή , έχει καλή αυτονομία.

Σε αντίθεση με το android κινητό μου που με το ζόρι κρατάει μια μέρα η μπαταρία με τηλέφωνα, ιντερνετ κλπ..

 

Το android έχει widgets, πίστεψε με τα news feed στην οθόνη σου χωρίς να χρειάζεται να κάνεις τίποτε άλλο λύνει χέρια.

Το iOS ε, ξέρεις πως είναι, πλακάκια, μόνο το ημερολόγιο αλλάζει κάθε μέρα..

 

Το android έχει το μαρκετ του, το iOS έχει το app store, δεν ξέρω ακριβώς τι σύγκριση να κάνω, αλλά μπορώ να διαβάσω ένα qr κ να με πάει στη σελίδα του στο μάρκετ..

 

Το iOS έχει αυτό το πράγμα που λέγετε iTunes, το android δεν το χρειάζεται αυτό, drag and drop κ τέλος, ακόμα κ εφαρμογές και τις εγκαθιστάς από την sd, που το iphone δεν παίρνει ούτε κατά διάνυα.

 

 

Android: (απ' όσο ξέρω) όλες οι συσκευές έχουν standard ports, μίνι usb, όχι το επιβεβλημένο port της apple.

--Mea culpa--

 

 

My 2 cents.

 

Ότι είπα, ενάγετε το σε tablets, το ίδιο κάνει.

 

Δεν έκανα καμιά νύξη για τις οθόνες γιατί εντάξει η retina είναι retina όπως και να το κάνουμε, και επίσης δεν γνωρίζω αν υπάρχει σχετική τεχνολογία στα android phones/tablets.

Επεξ/σία από status
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης βλέπω ότι επιμένεις να αναφέρεις τους ερασιτέχνες-φοιτητές-"άστεγους" developers.Μάλλον καλά κάνεις γιατί σ αυτό τον κόσμο που ζούμε τίποτε καλό δεν έχει βγει απο ερασιτέχνες και χομπίστες.Κάτσε να κυκλοφορήσει και το ένα και το άλλο και μετά βγάλε την ετυμηγορία σου.Εγώ προς το παρόν δε παίρνω θέση γιατί κάτι που δεν έχω δοκιμάσει.

Το μεγαλύτερο κατ εμέ μειονέκτημα του Market είναι η ανεξέλεγκτη ελευθερία του. Όποιος θέλει, ανεβάζει ό,τι να 'ναι, και μετά εμείς βγάζουμε τα μάτια μας, με εφαρμογές που κρασάρουν, και κολλάει το κινητό, και πάμε για απεγκατάσταση, κλπ. Μου έχει συμβεί πολλές φορές στο Android μου, και το βαρέθηκα.

Το έχω δοκιμάσει, λοιπόν, και παίρνω θέση.

Και δεν θα αλλάξει τίποτε στο Market για tablets για να περιμένω. Οι ίδιοι developers θα γράψουν εφαρμογές και για tablets. Δεν συγκρίνω συσκευές, συγκρίνω καταστήματα.

 

Το αν έχω dedicated εφαρμογή για το CNN,NG,BBC etc δε σημαίνει ότι το Ipad είναι ο βασιλιάς απο τη στιγμή που το ίδιο πράγμα γίνεται και μέσω του browser ή κάποιας άλλης third party εφαρμογής. Το έχω επίσημη εφαρμογή "National Geographic" μόνο ως επιχείρημα εφετζή μπορώ να το εκλάβω. Αν η δουλειά μου γίνεται και με άλλο τρόπο χωρίς να υποχωρώ σε κάτι δε βρίσκω το λόγο για να προτιμήσω μια "ποιοτική εφαρμογή".

Πιο πάνω ακούστηκαν επιχειρήματα του τύπου: "Έχει dedicated εφαρμογές για BBC, National Geographic κτλ".

Τέτοια επίδραση απο marketing κάποιου προιόντος πρώτη φορά βλέπω. Ούτε στο "120fps@1080p" statement της Sony δεν είχαν ψαρώσει τόσο...

Προφανώς νομίζετε ότι εφαρμογή = web site.

Έχετε δει καμία από τις εφαρμογές που αναφέρω, στην πράξη, για να μπορείτε να τη σνομπάρετε ? Πολύ αμφιβάλλω. Δείτε τες τουλάχιστον σε βίντεο, και πεστε μου αν αυτά μπορείτε να τα κάνετε μέσω web.

 

Video Video: Nat geo

Video Video: Wired

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο κατ εμέ μειονέκτημα του Market είναι η ανεξέλεγκτη ελευθερία του. Όποιος θέλει, ανεβάζει ό,τι να 'ναι, και μετά εμείς βγάζουμε τα μάτια μας, με εφαρμογές που κρασάρουν, και κολλάει το κινητό, και πάμε για απεγκατάσταση, κλπ. Μου έχει συμβεί πολλές φορές στο Android μου, και το βαρέθηκα.

Το έχω δοκιμάσει, λοιπόν, και παίρνω θέση.

Και δεν θα αλλάξει τίποτε στο Market για tablets για να περιμένω. Οι ίδιοι developers θα γράψουν εφαρμογές και για tablets. Δεν συγκρίνω συσκευές, συγκρίνω καταστήματα.

 

σε αυτο θα συμφωνισω. εγω ψαχνω απο προτεινομενες λιστες και απο user feedback για τις εφαρμογες. ειναι λιγο χαος η κατασταση και υπαρχουν παρα πολλες εφαρμογες για τα ιδια πραγματα. νομιζω οτι θελει καλυτερο ελεγχο και καλυτερη οργανωση το android market

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την τιμολογιακή πολιτική της Apple που έλεγα σε προηγούμενο ποστ μου, όσοι αγόρασαν το ipad 1 από τις 16 Φεβρουαρίου και μετά, θα λάβουν 100 ευρώ σαν αποζημίωση (επιστροφή χρημάτων, refund, ή όπως αλλιώς θέλετε ονομάστε το) οπότε και επίσημα η τιμή του ipad 1 κατεβαίνει κατά 100 ευρώ (τουλάχιστον). :-)

 

http://news.cnet.com/8301-13506_3-20038760-17.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά τα σχόλια είδικα απο αυτούς που δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει εμπειρία χρήσης της "Μήλο" έχουν πολλή πλάκα να τα διαβάζει κανείς.

 

Αυτό που ήθελα να πω εγώ είναι οτι πια μπορώ να σκέφτομαι σόβαρα την αγορά 2 iPad2 για να τα χρησιμοποιώ ως DJ decks αντί να ξοδέψω τα ίδια χρήματα για να πάρω CDJs κτλ.

 

Ουσιαστικά οι εφαρμογές που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος αυτό το μηχανάκι είναι τόσες πολλές που να το κράζει κάποιος μου φαίνεται απλά γελοίο. Ο καθένας μπορεί φυσικά να λέει ότι θέλει, με σεβασμό πάντα, αλλά δεν υπάρχει λόγος για μίσος και επιλογές στρατοπέδου. Οι συσκευές τεχνολογίας έχουν άπειρες χρήσεις και μπορούν σε κάποιους να φαίνεται άχρηστο το iPad αλλά σε άλλους ακόμη και το Angry Birds να είναι αρκετό!

 

Τώρα που το θυμήθηκα κάτσε να συνεχίσω λίγο με τα παρμένα τα πουλιά στο iPhone 2G μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...