Προς το περιεχόμενο

Οδηγός συναρμολόγησης υπολογιστή


rafail1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, agrotis2 είπε

Καλησπέρα  και  από  εμένα.  Μια  ερώτηση  σαν  αρχάριος  που  είμαι,  το  μόνο  που  κάνω  είναι  να  το  ανοίγω  και  να  το  καθαρίζω,  εντάξει  ξέρω  ποια  είναι  η  κάρτα  γραφικών,  οι  μνήμες,  κλπ.  Πόσο  δύσκολο  είναι  να  αλλάξω  μόνος  το  τροφοδοτικό   ;

Βγάλε μια φωτογραφία να έχεις γνώση ποιο καλώδιο πάει που. βγάλε φωτό κάθε κονέκτορα που συνδέεται κάπου. Και μετά μία μία, τα ελέγχεις αν τα συνέδεσες στο νέο τροφοδοτικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 574
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα , εμαθα πως το καλυτερο forum για να με βοηθησει με ενα PC BUILD ειναι εδω οποτε περναω αμεσως στο ψητο.Θα ηθελα την βοηθεια σας για ενα PC της ταξεως των 1000ΕΥΡΩ.Η χρηση μου ειναι καθαρα gaming αλλα ασχολουμαι και με προγραμματα οπως το After Effect.Χωρις πολυ ψαξιμο , σκεφτομουν για 1060 ειτε την 6GB ειτε την 3GB με εναν Ryzen 5 1600X Box , Corsair CX Series 750W , G.Skill RipjawsV 8GB DDR4-3200MHz , Samsung 960 Evo NVMe M.2 250GB , Gigabyte AX370-Gaming K5 (rev. 1.0) , και αλλους δυο σκληρους 1 TB που τους εχω ευκαιρους.
Θελω γνωμες , σε τι διαφωνείτε και σε τι συμφωνείτε.

Ευχαριστω παρα πολυ , περιμενω απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Charavgis είπε

Καλησπερα , εμαθα πως το καλυτερο forum για να με βοηθησει με ενα PC BUILD ειναι εδω οποτε περναω αμεσως στο ψητο.Θα ηθελα την βοηθεια σας για ενα PC της ταξεως των 1000ΕΥΡΩ.Η χρηση μου ειναι καθαρα gaming αλλα ασχολουμαι και με προγραμματα οπως το After Effect.Χωρις πολυ ψαξιμο , σκεφτομουν για 1060 ειτε την 6GB ειτε την 3GB με εναν Ryzen 5 1600X Box , Corsair CX Series 750W , G.Skill RipjawsV 8GB DDR4-3200MHz , Samsung 960 Evo NVMe M.2 250GB , Gigabyte AX370-Gaming K5 (rev. 1.0) , και αλλους δυο σκληρους 1 TB που τους εχω ευκαιρους.
Θελω γνωμες , σε τι διαφωνείτε και σε τι συμφωνείτε.

Ευχαριστω παρα πολυ , περιμενω απαντηση

Τι οθόνη έχεις; Για 1080p η 1060 6gb είναι πολύ καλή. Επεξεργαστή μείνε στον απλό R5 1600 o οποίος κλοκάρεται εύκολα στα 3,8ghz με την στοκ ψύκτρα.

Μια ενδεικτική σύνθεση: 

https://www.skroutz.gr/s/12465928/Inno-3D-GeForce-GTX-1060-6GB-Twin-X2-N106F-5SDN-N5GS.html +

+

RnPLiMF.jpg

εναλλακτικά μπορείς να βάλεις και τον i5-8400 με μια Ζ370 μητρική.

Επεξ/σία από tanasen01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Τι οθόνη έχεις; Για 1080p η 1060 6gb είναι πολύ καλή. Επεξεργαστή μείνε στον απλό R5 1600 o οποίος κλοκάρεται εύκολα στα 3,8ghz με την στοκ ψύκτρα.

Μια ενδεικτική σύνθεση: 

https://www.skroutz.gr/s/12465928/Inno-3D-GeForce-GTX-1060-6GB-Twin-X2-N106F-5SDN-N5GS.html +

+

RnPLiMF.jpg

εναλλακτικά μπορείς να βάλεις και τον i5-8400 με μια Ζ370 μητρική.

Μαρεσει πολυ και η επιλογη με τον i5 , υπαρχει καποιος αλλος που μπορει να απαντησει ή να μιλησουμε Discord να με βοηθησει πανω σε αυτο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια ερωτησουλα, εχω το tx550m και μια gpu 8pin, το τροφοδοτικο εχει ενα καλωδιο που απ την μια ειναι 8pinο και καταληγει σε ενα 8pin και σε ενα 6+2 

1ον) πρεπει να το βαλω στο τροδοφοτικο στο 6 ή στο 8pin? 

2ον) εχει σημασια η κατευθυνση του καλωδιου; εννοω εχει σημασια ποια ακρη θα ειναι στην gpu και ποια στο psu?

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, splanis είπε

μια ερωτησουλα, εχω το tx550m και μια gpu 8pin, το τροφοδοτικο εχει ενα καλωδιο που απ την μια ειναι 8pinο και καταληγει σε ενα 8pin και σε ενα 6+2 

1ον) πρεπει να το βαλω στο τροδοφοτικο στο 6 ή στο 8pin? 

2ον) εχει σημασια η κατευθυνση του καλωδιου; εννοω εχει σημασια ποια ακρη θα ειναι στην gpu και ποια στο psu?

 

Στο τροφοδοτικό σου θα βάλεις το ενιαίο 8pin καλώδιο και στην κάρτα γραφικών σου το 6+2pin.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, rafail1994 είπε

Στο τροφοδοτικό σου θα βάλεις το ενιαίο 8pin καλώδιο και στην κάρτα γραφικών σου το 6+2pin.

Η αλήθεια είναι επειδή δεν ήξερα έβαλα τα 2 8pinα απλά και δουλεύει κανονικά , απλά η βλακεια είναι ότι εκεί π χω την κάρτα έχει και το 6+2 και φαίνεται άσχημο 

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/2/2018 στις 11:30 ΜΜ, splanis είπε

Η αλήθεια είναι επειδή δεν ήξερα έβαλα τα 2 8pinα απλά και δουλεύει κανονικά , απλά η βλακεια είναι ότι εκεί π χω την κάρτα έχει και το 6+2 και φαίνεται άσχημο 

Κάποιος που μπορεί να βοηθήσει επειδή σήμερα θα ανοίξω το πσ. 

Τόσο καιρό τα έχω έτσι αλλά επειδή φαίνεται άσχημο το έξτρα καλώδιο που πετάγεται μπορώ να τα βάλω ανάποδα; 

IMG_20180319_184843.jpg

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλημέρα. Ωραίος ο οδηγός και πολύ χρήσιμος. Αν και έβαλα σκληρό SSD και κάρτα γραφικών μόνος μου σε υφιστάμενο PC δεν θα ήθελα να στήσω το καινούργιο που ετοιμάζω. Γνωρίζουμε κάποιο τεχνικό ικανό στη Θεσσαλονίκη; Έστω κάποιο μαγαζί σοβαρό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 μήνες μετά...

Πολύ ενδιαφέρον και κατατοπιστικό το θέμα..!

Παρόλα αυτά είμαι κουλάδι και φοβάμαι να πάρω εργαλεία και να προσπαθήσω κάτι μόνος μου. Και να σκεφτείτε ότι σκέφτομαι να αγοράσω gaming μηχάνημα (έτοιμο από κατάστημα) γιατί αυτό που έχω είναι από το 2007... 

 Θα έπρεπε να υπάρχουν και βιντεάκια, για εντελώς αρχάριους που δεν θα θεωρούνται κάποια πράγματα δεδομένα..Πραγματικά σας χαίρομαι που το μπορείτε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...