Προς το περιεχόμενο

Οδηγός συναρμολόγησης υπολογιστή


rafail1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, aldon είπε

Παιδιά μια γρήγορη ερώτηση. χτίζω το νέο pc και ο amd 3800x έχει δύο καλωδιάκια. το ένα λέει usb και το άλλο led. πρέπει να μπούνε και τα δύο ή μόνο το ένα από τα δύο; 

Ναι δες και εδώ 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 574
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Ναι δες και εδώ 

Τελικά κάνει πολύ φασαρία για τα γούστα μου. Παρήγγειλα την  Be Quiet! CPU Cooler Dark Rock Pro 4. Όμορφή η Wraith Prism αλλά για ένα εντελώς ήσυχο pc που θέλω δεν μου κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Skrez1982 είπε

Η dark rock είναι κορυφαία ψυκτρα. Όταν την βάλεις πες μας θερμοκρασίες και αν είσαι ευχαριστημένος

Τώρα βλέπω 55-60 βαθμούς σε χρήση γραφείου με την στοκ ψύκτρα του 3800X. Τρίτη λογικά θα την παραλάβω, μιας και μου είπε το κατάστημα πως θα την στείλει την Δευτέρα. Θέλω να πιστεύω πως θα την ρίξει σίγουρα κάτω από τους 40 βαθμούς, σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει γι'αυτή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2019 στις 3:18 ΜΜ, Skrez1982 είπε

Η dark rock είναι κορυφαία ψυκτρα. Όταν την βάλεις πες μας θερμοκρασίες και αν είσαι ευχαριστημένος

Ήρθε σήμερα και την έβαλα. idle και  browsing βλέπω από 32,4 έως 48,6 σε spikes. πραγματικά είναι αθόρυβη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

 

έχω πάρει το κουτί  NZXT H510 Elite (https://www.nzxt.com/products/h510-elite-matte-white) και τη μητρική MSI b450 tomahawk και προσπαθώ να συναρμολογήσω τα εξαρτήματα και τα καλώδια. Το κουτί έχει στο front panel θύρα type C και μέσα στα καλώδια ένα καλωδιο που ειναι USB 3.1 gen 2 που δεν ξερω που να το συνδεσω στη μητρικη. Μπορει καποιος να βοηθησει; 

 

Είναι το καλώδιο που βλέπετε ακριβώς εδώ στο 1.18: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, jmallen3 είπε

Καλησπέρα,

έχω πάρει το κουτί  NZXT H510 Elite (https://www.nzxt.com/products/h510-elite-matte-white) και τη μητρική MSI b450 tomahawk και προσπαθώ να συναρμολογήσω τα εξαρτήματα και τα καλώδια. Το κουτί έχει στο front panel θύρα type C και μέσα στα καλώδια ένα καλωδιο που ειναι USB 3.1 gen 2 που δεν ξερω που να το συνδεσω στη μητρικη. Μπορει καποιος να βοηθησει; 

Είναι το καλώδιο που βλέπετε ακριβώς εδώ στο 1.18: 

Δεν έχει η μητρική σου εσωτερικό type c οπότε το ακυρώνεις. Αν έχεις συσκευή θα την κουμπώνεις στο πίσω μέρος που έχει η tomahawk.

Επεξ/σία από radiohead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, radiohead είπε

Δεν έχει η μητρική σου εσωτερικό type c οπότε το ακυρώνεις. Αν έχεις συσκευή θα την κουμπώνει στο πίσω μέρος που έχει η tomahawk.

Ούτε μα καποιον ανταπτορα μπορει να γινει κατι για να δουλευει και η μπροστά είσοδος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jmallen3 είπε

Ούτε μα καποιον ανταπτορα μπορει να γινει κατι για να δουλευει και η μπροστά είσοδος;

Ο ανταπτορας δε θα σου δώσει τις ταχύτητες που θα πάρεις από την πίσω μαμά. Το έχεις ανάγκη; Θα είναι πανάκριβος και δε θα αξίζει δε νομίζω να βρεις Ελλάδα οπότε βάλε και μεταφορικά από εξωτερικο

Πχ https://linkup.one/linkup-usb-3-0-3-1-gen-2-internal-idc-20-pin-motherboard-header-to-a-key-20-pin-female-header-active-converter-for-type-c-panel-mount-adapter/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα χθές έφτιαξα τό καινούργιο μηχάνημα κάτω στήν υπογραφη μου μετά από 10 χρόνια τό μόνο που μέ προβλημάτισε ήταν ότι από την ψυκτρα δεν έπιασε η μια βίδα όσο και να πιεζα καί νά την βιδωνα !Τόσο δύσκολο είναι στους AMD οι ψυκτρες τελικά μόνο 3 βιδωσαν άν καί θερμοκρασία σέ αδράνεια είχε 38με 40 και όταν φορτώνει προγραμματα 65με68 έδειξε τό προγραμμα της μητρικής! 

Επεξ/σία από grigoros36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, grigoros36 είπε

Καλησπέρα χθές έφτιαξα τό καινούργιο μηχάνημα κάτω στήν υπογραφη μου μετά από 10 χρόνια τό μόνο που μέ προβλημάτισε ήταν ότι από την ψυκτρα δεν έπιασε η μια βίδα όσο και να πιεζα καί νά την βιδωνα !Τόσο δύσκολο είναι στους AMD οι ψυκτρες τελικά μόνο 3 βιδωσαν άν καί θερμοκρασία σέ αδράνεια είχε 38με 40 και όταν φορτώνει προγραμματα 65με68 έδειξε τό προγραμμα της μητρικής! 

Κλείσε pc ξανάνοιξε και βίδωσε από την αρχή σωστά. Το κανεις σταυρωτά, λίγο από κάθε μεριά και εναλλάξ δεν καργαρεις μια μια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, radiohead είπε

Κλείσε pc ξανάνοιξε και βίδωσε από την αρχή σωστά. Το κανεις σταυρωτά, λίγο από κάθε μεριά και εναλλάξ δεν καργαρεις μια μια. 

Το Ξέρω σταυρωτά τις βίδωνα αλλα η μια δεν πιανει με τιποτα υπαρχει περίπτωση να κλωτσησαν τα πάσα στη βάση ;  Αν την ξαναβγάλω την ψύκτρα πρεπει να βάλω καινούρια παστα ; Γιατι οταν την τοποθέτησα αφησα αυτή που είχε πάνω  η ψύκτρα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, grigoros36 είπε

Το Ξέρω σταυρωτά τις βίδωνα αλλα η μια δεν πιανει με τιποτα υπαρχει περίπτωση να κλωτσησαν τα πάσα στη βάση ;  Αν την ξαναβγάλω την ψύκτρα πρεπει να βάλω καινούρια παστα ; Γιατι οταν την τοποθέτησα αφησα αυτή που είχε πάνω  η ψύκτρα!

Κανονικά ναι αλλά αν το κανεις με προσοχή χωρίς να την κουνήσεις θα γίνει δουλειά. Ξεβιδωσε τες όλες και ξεκινα με αυτή που δυσκολεύεσαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, radiohead είπε

Κανονικά ναι αλλά αν το κανεις με προσοχή χωρίς να την κουνήσεις θα γίνει δουλειά. Ξεβιδωσε τες όλες και ξεκινα με αυτή που δυσκολεύεσαι. 

Τελικα δεν εγινε τιποτα παλι δεν βιδωνει η βιδα εβαλα οση δυναμη μπορουσα καποια στιγμη ακουστηκε ενα κρακ και το παρατησα παλι με τις τρεις βιδες που πιανουν μην σπασω και την μητρικη στο τελος, παντος η ψυκτρα δεν κουνιεται !  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...