Προς το περιεχόμενο

Οδηγός συναρμολόγησης υπολογιστή


rafail1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 574
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, suedehead7 είπε

Πολύ ενδιαφέρον και κατατοπιστικό το θέμα..!

Παρόλα αυτά είμαι κουλάδι και φοβάμαι να πάρω εργαλεία και να προσπαθήσω κάτι μόνος μου. Και να σκεφτείτε ότι σκέφτομαι να αγοράσω gaming μηχάνημα (έτοιμο από κατάστημα) γιατί αυτό που έχω είναι από το 2007... 

 Θα έπρεπε να υπάρχουν και βιντεάκια, για εντελώς αρχάριους που δεν θα θεωρούνται κάποια πράγματα δεδομένα..Πραγματικά σας χαίρομαι που το μπορείτε.

Βήμα-βήμα με βίντεο από YT δίπλα και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα αγόρασα και το τελευταίο κομμάτι του υπολογιστή μου και άρχισα να τον συναρμολογώ αλλά σταμάτησα στη μέση γιατί διαπίστωσα ότι δεν έχω βίδες για να στηρίξω τη μητρική μου (micro ATX) ASUS  PRIME B450M-A στο κουτί silverstone sugo sg10B. Ποιός θα έπρεπε να παρείχε αυτές τις βίδες; Η μητρική ή το κουτί; Στο κουτί της μητρικής υπάρχει ένα σακουλάκι με δύο πολύ-πολύ μικρές βίδες. Που χρησιμεύουν αυτές;

ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΕΔΩ, ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΕΔΩ https://www.insomnia.gr/forums/topic/686044-πού-είναι-οι-βίδες-για-τη-στήριξη-της-μητρικής-στο-κουτί/ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ, ΕΝΑΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΑΣ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ.

 

Επεξ/σία από nikos3000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nikos3000 είπε

Σήμερα αγόρασα και το τελευταίο κομμάτι του υπολογιστή μου και άρχισα να τον συναρμολογώ αλλά σταμάτησα στη μέση γιατί διαπίστωσα ότι δεν έχω βίδες για να στηρίξω τη μητρική μου (micro ATX) ASUS  PRIME B450M-A στο κουτί silverstone sugo sg10B. Ποιός θα έπρεπε να παρείχε αυτές τις βίδες; Η μητρική ή το κουτί; Στο κουτί της μητρικής υπάρχει ένα σακουλάκι με δύο πολύ-πολύ μικρές βίδες. Που χρησιμεύουν αυτές;

μάλλον για  m.2  αν είναι πολυ μικρές .  Συνήθως το κουτί έχει standoffs και βίδες. Σπανιότερα κάποιες μητρικές . Το κουτί σου θα πρεπε να έχει δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μητρικη που ειναι το κυριως θεμα(μιας και ολα μετα κουμπωνουν πανω σ αυτη)εχει 4 τρυπες στις γωνιες της...

Το case(κουτι)εχει απο πριν διαμορφωμενες τρυπες,ωστε να ακουμπησει ακριβως η οποιαδηποτε μητρικη???

Για παραδειγμα ολες οι μητρικες microAXT κουμπωνουν ακριβως σε ολα τα κουτια που υποστηριζουν microAXT???

Επεξ/σία από ninas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ninas είπε

Η μητρικη που ειναι το κυριως θεμα(μιας και ολα μετα κουμπωνουν πανω σ αυτη)εχει 4 τρυπες στις γωνιες της...

Το case(κουτι)εχει απο πριν διαμορφωμενες τρυπες,ωστε να ακουμπησει ακριβως η οποιαδηποτε μητρικη???

Για παραδειγμα ολες οι μητρικες microAXT κουμπωνουν ακριβως σε ολα τα κουτια που υποστηριζουν microAXT???

Εφόσον το κουτί σου υποστηρίζει microATX σημαίνει ότι θα έχει και τις κατάλληλες τρύπες για να την τοποθετήσεις. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βιδώσεις τους αποστάτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rafail1994 είπε

Εφόσον το κουτί σου υποστηρίζει microATX σημαίνει ότι θα έχει και τις κατάλληλες τρύπες για να την τοποθετήσεις. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βιδώσεις τους αποστάτες.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα μαγκες. Μολις ηρθαν τα πραγματα που παρηγγειλα για τον αδερφο μου και ξεκιναω το δεσιμο. Μια ερωτηση "αρχικα" γιατι ισως προκυψουν και αλλες. Την ηδη υπαρχων παστα της ψυκτρας την αφερω και βαζω δικια μου η κουμπωνω οπως ειναι.? Ο cpu ειναι ενας ryzen 5 1600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ThodorisFel είπε

Καλησπερα μαγκες. Μολις ηρθαν τα πραγματα που παρηγγειλα για τον αδερφο μου και ξεκιναω το δεσιμο. Μια ερωτηση "αρχικα" γιατι ισως προκυψουν και αλλες. Την ηδη υπαρχων παστα της ψυκτρας την αφερω και βαζω δικια μου η κουμπωνω οπως ειναι.? Ο cpu ειναι ενας ryzen 5 1600.

Καλησπέρα, αφήνεις την πάστα που έχει η ψήκτρα, δεν είναι ανάγκη να βάλεις άλλη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rafail1994 είπε

Καλησπέρα, αφήνεις την πάστα που έχει η ψήκτρα, δεν είναι ανάγκη να βάλεις άλλη.

Ευχαριστω παρα πολυ να σαι καλα.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρεφω με νεες ερωτησεις γιατι καπου μπερδευτηκα. Ενω εχω συνδεσει ολα τα υπολοιπα κομπλε εχω σκαλωσει με κατι καλωδια του case ειχε και πολλα παναθεμα το λογο led κλπ. Να σημειωσω οτι το case ειχε ενα δικο του case fan.IMG_20181009_180515.jpg.c1da646c55d4a08b8c7418bb01fb3770.jpgIMG_20181009_180525.jpg.ee6ca9de6e650c9a567d8234fedacaa5.jpgIMG_20181009_180520.jpg.4000c0ab55de80e54e85b4481865aed8.jpg

Οπως θα δειτε στις εικονες ειναι 2 καλωδια που ενώνονται αναμεταξυ τους και καταληγουν στην πλακετα του case δλδ εκει που ανοίγωκλείνουμε το pc εχουμε τα usb εχει και κατι αλλα κουμπακια για τα led κλπ. Το καλωδιο του fan που ηδη προυπηρχε στο κουτι δεν εχει καμια σχεση με αυτα ειναι μονο του και κουμπωνει κατευθειαν στο τροφοδοτικο. Σε αυτα να δωσω κανονικα ρευμα.? Μονο απο την μια μερια.? Χωρια το καθενα η και απο τις 2 μεριες.? Αν εχει led το case fan που ενδεχομένως εχει δεν πρεπει να δουλευει και το fan και τα led απο ενα καλωδιο δλδ το δικο του.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

S.O.S

Αντιμετοπιζω σοβαρο προβλημα υπερθερμανσης και δεν ξερω τι φταιει. Τα συνδεσα ολα κανονικα πουθενα δεν αντιμετοπισα προβλημα αλλα τωρα εχω αυτο εδω. Η ψυκτρα μπηκε με την υπαρχων παστα που ειχε μηπως αυτο ειναι το προβλημα και πρεπει να αγορασω αλλη παστα και να ξανα τοποθετησω.?Capture.PNG.ef62e4b8b2e4aa9f6d078d6e792a0f96.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ThodorisFel

Η θερμοκρασία αυτή είναι σε idle κατάσταση ; , εάν ναι σίγουρα δεν εχεις τοποθετήσει σωστα την ψήκτρα, δεν ειναι πρόβλημα της πάστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rafail1994 είπε

@ThodorisFel

Η θερμοκρασία αυτή είναι σε idle κατάσταση ; , εάν ναι σίγουρα δεν εχεις τοποθετήσει σωστα την ψήκτρα, δεν ειναι πρόβλημα της πάστας.

Idle αν θεωρείτε η χαλαρη κατασταση χωρις να τρεχω κατι τοτε ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ThodorisFel είπε

Idle αν θεωρείτε η χαλαρη κατασταση χωρις να τρεχω κατι τοτε ναι.

Τελικα ηταν θεμα του speccy. Ολα κομπλε ειναι μπηκα στα bios ουτε 40° δεν πιανει κατεβασα αλλο προγραμμα τωρα για να ελεγχω θερμοκρασιες και μια χαρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...