Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κόψαμε το ρεύμα σε ένα σπίτι και γράφει ο λογαριασμός για να μην πληρώνουμε τέλη να κάνουμε υπεύθυνη δήλωση μαζί με βεβαίωση απο τον ΔΕΔΔΗΕ. Αυτή βγαίνει μόνο απο Δεδδηε; Γίνεται μήπως ηλεκτρονικά; (ξέρω πολλά ζητάω)

 

Οχι δεν γινεται ηλεκτρονικα .Μονο απο τον Τομεα Χρηστων Δικτυου της Περιοχης που μενεις .Οχι απο το πρακτορειο αλλα απο την Εδρα της Περιοχης . Αν μου πεις που μενεις θα σου π που να πας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά!

 

Μια ερώτηση θέλω να κάνω και εγώ. Εγώ και ο πατέρας μου μένουμε στο σπίτι του παππού μου, ο οποίος έχει φύγει από την ζωή, (αλλά για λόγους οικονομικών δεν έχει γίνει ακόμα η αποδοχή κληρονομιάς). Η ΔΕΗ είναι στο όνομά του. Πήγαμε σήμερα για διακανονισμό έχοντας μαζί μας την ληξιαρχική πράξη θανάτου και μας είπαν πως δεν γίνεται να κάνουμε διακανονισμό εφόσον είναι σε αλλουνού το όνομα.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Υπάρχει κάποιο παραθυράκι ίσως;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.

Εγώ άλλαξα όνομα αλλά δεν έχω πάει στο υποθηκοφυλακιο απλά το έχω δήλωση στο Ε9 και έκανα αποδοχή στην εφορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Έχω νοικιάσει ένα διαμέρισμα πριν 3-4 ημέρες στο οποίο ο προηγούμενος ενοικιαστής έχει αφήσει διάφορα χρέη, ένα από αυτά είναι και η ΔΕΗ.

Με ενημέρωσαν από το 11770 ότι η οφειλή είναι άνω των 500 ευρώ και δεν μπορούμε να προχωρήσουμε στο αίτημα αλλαγής ονόματος τηλεφωνικά και με courier. Δυστυχώς δεν μπορούσε να δει ποιου είναι το χρέος.

Εγώ έχω όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου, αποδοχή μισθωτηρίου από το taxis και ότι χρειάζεται.

Επειδή θα περάσω από γραφείο της ΔΕΗ αναγκαστικά υπάρχει περίπτωση να μου αρνηθούν την αλλαγή ονόματος αν δεν συνεννοηθούν πρώτα με τον ιδιοκτήτη της παροχής; Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω νοικιάσει ένα διαμέρισμα πριν 3-4 ημέρες στο οποίο ο προηγούμενος ενοικιαστής έχει αφήσει διάφορα χρέη, ένα από αυτά είναι και η ΔΕΗ.

Με ενημέρωσαν από το 11770 ότι η οφειλή είναι άνω των 500 ευρώ και δεν μπορούμε να προχωρήσουμε στο αίτημα αλλαγής ονόματος τηλεφωνικά και με courier. Δυστυχώς δεν μπορούσε να δει ποιου είναι το χρέος.

Εγώ έχω όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου, αποδοχή μισθωτηρίου από το taxis και ότι χρειάζεται.

Επειδή θα περάσω από γραφείο της ΔΕΗ αναγκαστικά υπάρχει περίπτωση να μου αρνηθούν την αλλαγή ονόματος αν δεν συνεννοηθούν πρώτα με τον ιδιοκτήτη της παροχής; Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση;

Ευχαριστώ

 

Θα πας από το γραφείο της ΔΕΗ με όλα τα δικαιολογητικά και θα ζητήσεις όχι αλλαγή ονόματος, αλλά νέα σύμβαση προμήθειας ρεύματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είναι το ίδιο; Πήγα σήμερα και μου ζήτησαν από την πλευρά του ιδιοκτήτη μία υπεύθυνη δήλωση θεωρημένη ότι ο ενοικιαστής αποχώρησε προς άγνωστη κατεύθυνση και αποδεικτικό ότι δεν είναι ενεργός ενοικιαστής που δεν υπάρχει... Αν μπω μέσα και μου κόψουν το ρεύμα τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είναι το ίδιο; Πήγα σήμερα και μου ζήτησαν από την πλευρά του ιδιοκτήτη μία υπεύθυνη δήλωση θεωρημένη ότι ο ενοικιαστής αποχώρησε προς άγνωστη κατεύθυνση και αποδεικτικό ότι δεν είναι ενεργός ενοικιαστής που δεν υπάρχει... Αν μπω μέσα και μου κόψουν το ρεύμα τι γίνεται;

 

Εσύ ίδιο βλέπεις το να συνεχιστεί η υπάρχουσα σύμβαση με το να γίνει νέα?

 

Εγώ πάντως σου είπα τι ακριβώς να ζητήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω νοικιάσει ένα διαμέρισμα πριν 3-4 ημέρες στο οποίο ο προηγούμενος ενοικιαστής έχει αφήσει διάφορα χρέη, ένα από αυτά είναι και η ΔΕΗ.

Με ενημέρωσαν από το 11770 ότι η οφειλή είναι άνω των 500 ευρώ και δεν μπορούμε να προχωρήσουμε στο αίτημα αλλαγής ονόματος τηλεφωνικά και με courier. Δυστυχώς δεν μπορούσε να δει ποιου είναι το χρέος.

Εγώ έχω όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου, αποδοχή μισθωτηρίου από το taxis και ότι χρειάζεται.

Επειδή θα περάσω από γραφείο της ΔΕΗ αναγκαστικά υπάρχει περίπτωση να μου αρνηθούν την αλλαγή ονόματος αν δεν συνεννοηθούν πρώτα με τον ιδιοκτήτη της παροχής; Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση;

Ευχαριστώ

 

 

Αν εχεις μισθωτηριο απο taxis δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα.Ας σου κανει και μια υπευθυνη δηλωση ο ιδιοκτητης οτι δεν εχεις καμμια σχεση με τον παλιο .

Μα δεν είναι το ίδιο; Πήγα σήμερα και μου ζήτησαν από την πλευρά του ιδιοκτήτη μία υπεύθυνη δήλωση θεωρημένη ότι ο ενοικιαστής αποχώρησε προς άγνωστη κατεύθυνση και αποδεικτικό ότι δεν είναι ενεργός ενοικιαστής που δεν υπάρχει... Αν μπω μέσα και μου κόψουν το ρεύμα τι γίνεται;

 

 

Απλα θα ερθει ο ΔΕΔΔΗΕ με εντολη ΔΕΗ να παρει μετρηση για ναν χρεωνει εσενα πια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

πήγα σε άλλο κατάστημα ΔΕΗ και ζήτησα ακριβώς νέα σύμβαση προμήθειας ρεύματος μου είπε ναι, δώστε μου τι χαρτιά έχετε, πρώτο δίνω το μισθωτήριο συμβόλαιο, κοιτάζει τον αριθμό παροχής και μου λέει υπάρχει χρέος 3500 ευρώ από προηγούμενο ενοικιαστή.

Κάτι άλλο δεν μπόρεσα να κάνω. Θέλω νέα σύμβαση κυρία μου, όχι αυτό είναι ήταν απάντηση. Επομένως αυτό που προτείνετε δεν το έκαναν τουλάχιστον σε εμένα.

Θα γίνει η υπεύθυνη δήλωση από τον ιδιοκτήτη ότι εγκατέλειψε το μισθίο κλπ, το Ε2, το παλαιό μισθωτήριο και θα γίνει αυτό που θέλω.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

πήγα σε άλλο κατάστημα ΔΕΗ και ζήτησα ακριβώς νέα σύμβαση προμήθειας ρεύματος μου είπε ναι, δώστε μου τι χαρτιά έχετε, πρώτο δίνω το μισθωτήριο συμβόλαιο, κοιτάζει τον αριθμό παροχής και μου λέει υπάρχει χρέος 3500 ευρώ από προηγούμενο ενοικιαστή.

Κάτι άλλο δεν μπόρεσα να κάνω. Θέλω νέα σύμβαση κυρία μου, όχι αυτό είναι ήταν απάντηση. Επομένως αυτό που προτείνετε δεν το έκαναν τουλάχιστον σε εμένα.

Θα γίνει η υπεύθυνη δήλωση από τον ιδιοκτήτη ότι εγκατέλειψε το μισθίο κλπ, το Ε2, το παλαιό μισθωτήριο και θα γίνει αυτό που θέλω.

Ευχαριστώ

 

 

Η υπεθυνη δηλωση χρειαζεται ...Τα αλλα κακως στα ζητησαν αφου εχεις μισθωτηριο από taxis αν καταλαβα καλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

πήγα σε άλλο κατάστημα ΔΕΗ και ζήτησα ακριβώς νέα σύμβαση προμήθειας ρεύματος μου είπε ναι, δώστε μου τι χαρτιά έχετε, πρώτο δίνω το μισθωτήριο συμβόλαιο, κοιτάζει τον αριθμό παροχής και μου λέει υπάρχει χρέος 3500 ευρώ από προηγούμενο ενοικιαστή.

Κάτι άλλο δεν μπόρεσα να κάνω. Θέλω νέα σύμβαση κυρία μου, όχι αυτό είναι ήταν απάντηση. Επομένως αυτό που προτείνετε δεν το έκαναν τουλάχιστον σε εμένα.

Θα γίνει η υπεύθυνη δήλωση από τον ιδιοκτήτη ότι εγκατέλειψε το μισθίο κλπ, το Ε2, το παλαιό μισθωτήριο και θα γίνει αυτό που θέλω.

Ευχαριστώ

 

Καμιά φορά χρειάζεται να κάνεις και λίγο φασαρία ώστε να γίνει αυτό που πρέπει. Έπρεπε να της πεις ότι δεν σε αφορούν τα πάρε δώσε που έχει η ΔΕΗ με τον προηγούμενο ενοικιαστή, και πως δεν έχει κανένα δικαίωμα να ζητήσει από σένα τίποτα άλλο εκτός από τα παρακάτω:

 

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/allagi-onomatos-sto-logariasmo-upografi-sumvolaiou/fusiko-proswpoidiwtis31143

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα τα κατάφερα!!!

Τρίτη και φαρμακερή λοιπόν.

Με τον ιδιοκτήτη μαζί πάω στο ίδιο υποκατάστημα σε άλλην υπάλληλο η οποία ΔΕΝ μου ζήτησε υπεύθυνη δήλωση, Ε2, μισθωτήριο της προηγούμενης κλπ...

Κάνουμε μία μικρή σύσκεψη με τον ιδιοκτήτη και για καλό δικό του της λέμε να πάρει την υπεύθυνη δήλωση - που δεν είχε ζητήσει εξ αρχής - αν και με ενημέρωσε για το τεράστιο χρέος της προηγούμενης νοικάρισσας. Το θέμα είναι ότι τελείωσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...