Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει να μπει λογαριασμος ΔΕΗ σε 2 ονοματα ? Το σπιτι νοικιαζεται 50-50%.

 

Λογικα ναι αν το μισθωτηριο είναι σε δυο ονόματα αλλα για πιο σιγουρα παρε το 11770.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 μέρα πριν φύγω από το σπίτι που είμαι τώρα προχωρω σε διακοπή ρεύματος και αλλαγή ονόματος στο ρεύμα του νέου σπιτιου διότι δεν έχουν κόψει οι ιδιοκτήτες το ρεύμα

·         Μπορώ τηλεφωνικά να εξυπηρετηθώ;

·         Xρειάζεται κάποιο δικαιολογητικό για να κόψω το ρεύμα;

·         Το πιστοποιητικο ηλεκτρολόγου για το νέο σπίτι, θα το καταθέσει μόνος του ο ηλεκτρολόγος σε κάποια ΔΕΗ ή θα πρέπει να το έχω μαζί μου όταν θα ζητήσω την αλλαγή ονόματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται δικαιολογητικο αν ειναι στο ονομα σου . Δεν ξερω αν γινεται τηλεφωνικα

 

Το πιστιοιητικο δεν το χρειαζεσαι εσυ αλλα ο ιδιοκτητης της παροχης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εκανα συνδεση 1/10/16 ακομα λογαριασμος δεη στο ονομα μου.δεν εχει ερθει, ειναι λογικο να περιμενω; ή να παω να ρωτησω αν υπαρχει καποιο προβλημα.

 

Τελικος λογαριασμος στον ιδιοκτητη ηρθε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα συνδεση 1/10/16 ακομα λογαριασμος δεη στο ονομα μου.δεν εχει ερθει, ειναι λογικο να περιμενω; ή να παω να ρωτησω αν υπαρχει καποιο προβλημα.

 

Τελικος λογαριασμος στον ιδιοκτητη ηρθε

 

Τωρα θα σου εκδοθει ο πρωτος εναντι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από εμένα...

 

έχω ένα πατρικό διώροφο (ισόγειο κατάστημα, 1ος κατοικία).

 

Τα ρολόγια της ΔΕΗ είναι στο όνομα του αποθανόντος πατέρα μου και έχουμε τα ανάλογα μερίδια κληρονομιάς εγώ, ο αδερφός μου και η μητέρα μου.

 

Βασικά, εγώ δεν έχω σχέση με το ακίνητο αφού το κατάστημα το ενοικιάζει ο αδερφός μου και στην κατοικία  μένει η μητέρα μου.

 

Το πρόβλημα:

 

θέλουμε να αλλάξουμε το στις παροχές από του πατέρα μου σε αυτό του αδερφού μου. Η τοπική ΔΕΗ ζητάει Ε9 από όλους τους κληρονόμους (δικό μου, της μητέρας μου και του αδερφού μου).

Εγώ λόγω κάποιου θέματος με την εφορία δεν έχω δυνατότητα έκδοσης Ε9.

 

Επικοινώνησα με το 11770 και μου είπαν ότι ΜΟΝΟ αυτός που θα πάρει στο όνομά του την παροχή χρειάζεται Ε9 και οι υπόλοιποι απλώς από μία υπεύθυνη δήλωση ότι επιτρέπουν να πάρει την παροχή στο όνομά του!

 

Τι ισχύει από τα 2? χρειάζονται  όλοι Ε9 ή μόνο αυτός που θα πάρει την παροχή?

 

(υπόψιν ότι έχει γίνει κανονικά αποδοχή κληρονομιάς κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από εμένα...

 

έχω ένα πατρικό διώροφο (ισόγειο κατάστημα, 1ος κατοικία).

 

Τα ρολόγια της ΔΕΗ είναι στο όνομα του αποθανόντος πατέρα μου και έχουμε τα ανάλογα μερίδια κληρονομιάς εγώ, ο αδερφός μου και η μητέρα μου.

 

Βασικά, εγώ δεν έχω σχέση με το ακίνητο αφού το κατάστημα το ενοικιάζει ο αδερφός μου και στην κατοικία  μένει η μητέρα μου.

 

Το πρόβλημα:

 

θέλουμε να αλλάξουμε το στις παροχές από του πατέρα μου σε αυτό του αδερφού μου. Η τοπική ΔΕΗ ζητάει Ε9 από όλους τους κληρονόμους (δικό μου, της μητέρας μου και του αδερφού μου).

Εγώ λόγω κάποιου θέματος με την εφορία δεν έχω δυνατότητα έκδοσης Ε9.

 

Επικοινώνησα με το 11770 και μου είπαν ότι ΜΟΝΟ αυτός που θα πάρει στο όνομά του την παροχή χρειάζεται Ε9 και οι υπόλοιποι απλώς από μία υπεύθυνη δήλωση ότι επιτρέπουν να πάρει την παροχή στο όνομά του!

 

Τι ισχύει από τα 2? χρειάζονται  όλοι Ε9 ή μόνο αυτός που θα πάρει την παροχή?

 

(υπόψιν ότι έχει γίνει κανονικά αποδοχή κληρονομιάς κλπ)

 

 

Αυτο ακριβως χρειαζεται φιλε μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως χρειαζεται φιλε μου .

 

στην γωνία με περίμενες? :) ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το πρόβλημα είναι ότι οι επαρχιώτες υπάλληλοι της ΔΕΗ είναι ανένδοτοι! Τους εξηγούμε τι μας είπαν στο 11770 και μας λένε όχι! ότι λένε αυτοί είναι το σωστό!

 

υπάρχει κάπου online κάποια εγκύκλιος να τους δείξω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γιάννη, καλησπέρα

 

έχω μια υπόθεση-σπαζοκεφαλιά και ψάχνω εναγωνίως για ιδέες. Είμαι ιδιοκτήτης κάποιων γραφείων σε κτίριο γραφείων. Υπάρχει λογαριασμός ΔΕΗ ξεχωριστός ανά όροφο, στο όνομα παλιότερου διαχειριστή του κτιρίου που έχει αποβιώσει. Οι ιδιοκτήτες στον όροφο είμαστε 7 και επειδή ο ένας ήταν κακοπληρωτής, η ΔΕΗ έκοψε το ρεύμα στον όροφο από τον περασμένο Μάη. Στο μεσοδιάστημα προστίθενται τα Δημοτικά Τέλη, με αποτέλεσμα το σημερινό χρέος μας να είναι 3000 ευρώ. 

 

Υπάρχει τρόπος να μπούμε σε κάποια ρύθμιση της ΔΕΗ, πληρώνοντας μια προκαταβολή για το οφειλόμενο ποσό (θα προχωρήσουμε και δικαστικά ενάντια στην ιδιοκτήτρια που δεν πληρώνει); Θα αποδεχτεί η ΔΕΗ μια τέτοια ρύθμιση από εμάς ή θα ζητήσει τον εμφανιζόμενο στο λογαριασμό, άρα και αλλαγή ονόματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παροχη ηταν στο ονομα του προηγουμενου διαχειρηστη ? Δεν καταλαβα γιατι καθε γραφειο να μην εχει δικη του παροχη. Μηπως ειναι εμπορικοο κεντρο και εχει υποσταθμο και μεση ταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η παροχή είναι στο όνομα παλιότερου διαχειριστή. Κάθε όροφος έχει το δικό του ρολόι που αφορά όλες τις ιδιοκτησίες-γραφεία, στο καθένα από τα οποία υπάρχει ξεχωριστός μετρητής της κατανάλωσης για να γίνεται καταμερισμός της χρήσης. Δεν ξέρω γιατί είχε γίνει αυτή η διευθέτηση - πρόσφατα κληρονόμησα αυτά τα γραφεία από τη μάνα μου που έφυγε. Δεν είναι εμπορικό κέντρο - είναι κτίριο γραφείων στη Θεμιστοκλέους-Ομόνοια. Μετά τα όσα προηγήθηκαν, μακάρι να υπήρχε ξεχωριστό ρολόι για το κάθε γραφείο. Σκέφτομαι και την ιδέα να βάλω ξεχωριστή παροχή για τις δικές μου ιδιοκτησίες, αλλά κάποιος άλλος ιδιοκτήτης που το δοκίμασε και κάλεσε τον τεχνικό της ΔΕΗ, πήρε την απάντηση ότι δεν επαρκεί ο υπαρχων χώρος στον πίνακα για παραπάνω ρολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ειλικρινα δεν ξερω.....Αν υπαρχει νεος διαχειρηστης επισημος απο γενικη συνελευση ισως μπορει να κανει κατι αλλα ειναι μπερδεμα η ιστορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...