Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, gponiris είπε

Καμία αποδειξη.Οποτε καταγγελια στη Ραε

Και κατι τελευταιο.Οταν το ρευμα ειναι τριφασικο ποση ειναι η εγγυηση?Της ειπαν 130ε.Μπορει να παρει μειωμενη καθως απο το εκκαθαριστικο φαινεται οτι εχει εισοδημα κατω των 1000ε οποτε θεωρειται χαμηλοεισοδηματιας ?

Δεν το ξερωγια την εγγυηση.Εχει αλλαξει και η διαδικασια για το ΚΟΤ και δεν εμπλεκεται εστω σαν μεσαζων η ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω και εγώ κάτι

Έκανα αλλαγή ονόματος στο σπίτι που αγόρασα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη στο δικό μου.

 

Τώρα είχε έρθει ένας λογαριασμός με πόσο 85€ έναντι,και ξαναήρθε πριν 3 μέρες ένας που λέει τελικός και έχει πόσο 75€

 

Τους πληρώνω και τους 2 και μετά θα μου έρθει κανονικά με την ΔΕΗ στο όνομα μου έτσι;

 

(Δεν πάω ΔΕΗ να ρωτήσω,γιατί γίνεται κάθε μέρα χαμός και δεν προλαβαίνω λόγω δουλειάς)

 

 

Ps

 

 

Γιάννη τα Φωτα σου :) :) :P

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Να ρωτήσω και εγώ κάτι

Έκανα αλλαγή ονόματος στο σπίτι που αγόρασα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη στο δικό μου.

Τώρα είχε έρθει ένας λογαριασμός με πόσο 85€ έναντι,και ξαναήρθε πριν 3 μέρες ένας που λέει τελικός και έχει πόσο 75€

Τους πληρώνω και τους 2 και μετά θα μου έρθει κανονικά με την ΔΕΗ στο όνομα μου έτσι;

(Δεν πάω ΔΕΗ να ρωτήσω,γιατί γίνεται κάθε μέρα χαμός και δεν προλαβαίνω λόγω δουλειάς)

Ps

Γιάννη τα Φωτα σου :) :) :P

Εγώ να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα ποια ακριβώς είναι η ερώτηση εδώ.

Πάντως δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις λογαριασμούς που έχουν εκδοθεί στο προηγούμενο όνομα, και ο κανονικός λογαριασμός στο όνομα σου θα έρθει άσχετα αν έχουν πληρωθεί οι παλιοί ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Να ρωτήσω και εγώ κάτι

Έκανα αλλαγή ονόματος στο σπίτι που αγόρασα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη στο δικό μου.

Τώρα είχε έρθει ένας λογαριασμός με πόσο 85€ έναντι,και ξαναήρθε πριν 3 μέρες ένας που λέει τελικός και έχει πόσο 75€

Τους πληρώνω και τους 2 και μετά θα μου έρθει κανονικά με την ΔΕΗ στο όνομα μου έτσι;

(Δεν πάω ΔΕΗ να ρωτήσω,γιατί γίνεται κάθε μέρα χαμός και δεν προλαβαίνω λόγω δουλειάς)

Ps

Γιάννη τα Φωτα σου :) :) :P

Ο Τελικος ειναι στο δικο σου ονομα ? Μηπως ειναι στου παλιου ?Νομιζω ετσι πρεπει να ειναι .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ο Τελικος ειναι στο δικο σου ονομα ? Μηπως ειναι στου παλιου ?Νομιζω ετσι πρεπει να ειναι .

Στου παλιου,απλά επειδή μου έκανε κάτι εργασίες στο σπίτι,του είπα θα του πληρώσω εγώ τον λογαριασμό που θα έρθει γιατί ξέραμε πόσο θα έρθει στο περίπου,ώστε να πατσισουμε :) Και ήρθε ένα έναντι,και μετά ένας τελικός λογαριασμός. Λογικά πληρώνω και τους 2 και μετά θα εκδοθεί κανονικά στο όνομα μου έτσι;

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Εγώ να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα ποια ακριβώς είναι η ερώτηση εδώ.

Πάντως δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις λογαριασμούς που έχουν εκδοθεί στο προηγούμενο όνομα, και ο κανονικός λογαριασμός στο όνομα σου θα έρθει άσχετα αν έχουν πληρωθεί οι παλιοί ή όχι.

Ναι το ξέρω,απλά εγώ δεν το διατύπωσα καλά. Θα του πληρώσω το τελευταίο έναντι που ήρθε,και έναν ακόμα που λέει τελικός λογαριασμός και μετά ο επόμενος θα βγει κανονικά στο όνομα μου έτσι;

 

(Sorry που δεν έγραψα εξαρχής ότι λόγω κάτι εργασιών θα του τα πληρώσω εγώ για να πατσισουμε :)

 

Απλά με ενδιαφέρει αν μετά από αυτόν που λέει τελικός,θα βγει στο όνομα μου κανονικά. Αυτό με νοιαζει,ώστε να ξεκινήσω κανονικά με το σπίτι στο όνομα μου,και το ρεύμα στο όνομα μου και να πληρώνω κανονικα τους λογαριασμού μου.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Στου παλιου,απλά επειδή μου έκανε κάτι εργασίες στο σπίτι,του είπα θα του πληρώσω εγώ τον λογαριασμό που θα έρθει. Και ήρθε ένα έναντι,και μετά ένας τελικός λογαριασμός. Λογικά πληρώνω και τους 2 και μετά θα εκδοθεί κανονικά στο όνομα μου έτσι;

Αν συμφωνησατε ετσι ...ΟΚ τους πληρωνεις εσυ . Αλλα ο εναντι δεν ειναι πραγματικη καταναλωση .Στον Τελικο εχει συμψηφιστει και η προκαταβολη που ειχε δωσει .

Θα ελεγα να πληρωσεις μονο τον εναντι αλλα ειναι δικο σας θεμα  αφου κανατε συμφωνια...κυρίων.

 

Αν ειχες παρει ενδειξη οταν μπηκες κανε την αφαιρεση απο αυτη που λει ο τελικος και πληρωσε του αναλογια .

 

Ο επομενος θα ειναι σιγουρα στο ονομα σου .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν συμφωνησατε ετσι ...ΟΚ τους πληρωνεις εσυ . Αλλα ο εναντι δεν ειναι πραγματικη καταναλωση .Στον Τελικο εχει συμψηφιστει και η προκαταβολη που ειχε δωσει .

Θα ελεγα να πληρωσεις μονο τον εναντι αλλα ειναι δικο σας θεμα  αφου κανατε συμφωνια...κυρίων.

A οκ κατάλαβα.

 

Μωρέ ήρθε το έναντι στα 85€ και μετά ο τελικός λογαριασμός στα 74€ σύνολο όλα μαζί στα 159€ 

 

Έκανε κάτι εργασίες πριν μου αφήσει το σπίτι,επειδή δεν προλάβαινα να τις κάνω εγώ με τα δικά μου συνεργεία, και είχαν περίπου 140€ 

 

Ε εντάξει δεν πειράζει θα τα αναλάβω εγώ και πες ότι του χάρισα και 19€ :)

 

Ούτως ή άλλως το σπιτάκι που πήρα είναι πολύ κομπλέ οπότε είμαι ευχαριστημένος,πες ότι κερασα και μπύρες :P

 

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις :) :)

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

A οκ κατάλαβα.

Μωρέ ήρθε το έναντι στα 85€ και μετά ο τελικός λογαριασμός στα 74€ σύνολο όλα μαζί στα 159€ 

Έκανε κάτι εργασίες πριν μου αφήσει το σπίτι,επειδή δεν προλάβαινα να τις κάνω εγώ με τα δικά μου συνεργεία, και είχαν περίπου 140€ 

Ε εντάξει δεν πειράζει θα τα αναλάβω εγώ και πες ότι του χάρισα και 19€ :)

Ούτως ή άλλως το σπιτάκι που πήρα είναι πολύ κομπλέ οπότε είμαι ευχαριστημένος,πες ότι κερασα και μπύρες :P

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις :) :)

Οταν υπαρχει συννενοηση και καλη θεληση Στελιο ολα γινοντε...

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα,

θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ.

Μένω σε διαμέρισμα όπου είναι μισό μισό με τον πρώην σύζυγο, διαζύγιο έχουμε πάρει εδώ και 11 χρόνια. Για το δικό μου μερίδιο έχω μπει στον νόμο Κατσέλη ως άνεργη και μητέρα ενός παιδιού. Ο πρώην συζυγος είναι εξαφανισμένος ουτε διατροφή ούτε τίποτα. Η ΔΕΗ στο σπίτι που μένω με την κόρη μου είναι στο όνομα του και έχει φτάσει χρέος 9000 ευρώ. Σε ερώτηση που έκανα στην ΔΕΗ για αλλαγή ονόματος σε εμένα μου είπαν ότι θα πρέπει να πληρώσω το χρέος πρώτα ή ο  πρώην σύζυγος να έχει κάποιο ρολόι στο όνομα του ώστε να μεταφερθεί εκει το χρέος. Ισχύει; μέσα σε όλα αυτά που διάβασα κάπου πήρε το μάτι μου ότι δεν μπορούν να σου αρνηθούν νέα σύμβαση ακόμα και αν υπάρχει χρέος σε άλλο όνομα. Δεν μπορώ να κάνω ούτε αίτηση για κοινωνικο τιμολογιο μέσω της νέας εφαρμογής αφού είναι σε άλλο όνομα.

Πραγματικά είμαι σε απόγνωση αφού κάθε μέρα περιμένω να μου το κόψουν 

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοματη μεταφορα χρεους σε αλλη παροχη στο ιδιο ΑΦΜ αν δεν κανω λαθος δεν γινεται χωρις εγγραφη συναινεση.

Αν δηλωνεις το σπιτι μονο εσυ στο Ε9 δοκιμασε να ζητησεις νεα συνδεση απο αλλο παροχο .

Πολλα τα λεφτα ομως και υπαρχει κινδυνος διακοπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αυτοματη μεταφορα χρεους σε αλλη παροχη στο ιδιο ΑΦΜ αν δεν κανω λαθος δεν γινεται χωρις εγγραφη συναινεση.

Αν δηλωνεις το σπιτι μονο εσυ στο Ε9 δοκιμασε να ζητησεις νεα συνδεση απο αλλο παροχο .

Πολλα τα λεφτα ομως και υπαρχει κινδυνος διακοπης.

Ναι δεν υπάρχει όμως άλλη παροχή στο όνομα του πρώην για να μεταφερθεί το χρέος. Το σπίτι το δηλώνω εγώ δεν έχω ιδέα αν το δηλωνει και αυτός νομίζω ναι πάντως 

Δεν υπάρχει δηλαδή δυνατότητα αλλαγής ονόματος στην ΔΕΗ αν δεν εξοφληθεί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bouma είπε

Ναι δεν υπάρχει όμως άλλη παροχή στο όνομα του πρώην για να μεταφερθεί το χρέος. Το σπίτι το δηλώνω εγώ δεν έχω ιδέα αν το δηλωνει και αυτός νομίζω ναι πάντως 

Αν το δηλωνεις με ποσοστο ιδιοκτησιας 100% στο Ε9 εστω και αν δεν ειναι ετσι δοκιμασε αυτο που σου ειπα.Ακομα και αν ειχε παροχη στο ονομα του δεν θα βοηθουσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bouma είπε

Όχι στο Ε9 το δηλώνω με ποσοστό ιδιοκτησίας 50%

Τι να σου πω...Δυσκολα τα πραγματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Τι να σου πω...Δυσκολα τα πραγματα .

Σε ευχαριστώ, από ότι κατάλαβα δεν ισχύει ότι μπορώ να κάνω νέα συμβαση και το χρέος να ακολουθήσει αυτόν στον οποίο είναι το ρολόι . Πραγματικά είμαι σε απόγνωση δεν είναι ότι δεν θέλω αλλά δεν μπορώ να το πληρώσω μακάρι να μπορούσα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...