Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, cameranek είπε

νομίζω για μένα που είμαι στο ΚΕΑ ότι μπαίνω στο ΚΟΤΑ χωρίς λεφτά. Το σπίτι το δηλώνω και έχω το νερό στο όνομα μου.

Θα ζητησουν να γινει διακανονισμος η εξοφληση του ποσου...  Ειναι σε αλλο ονομα η παροχη ομως... Θα πρεπει να  παρεις αυτη την παροχη στο ονομα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, rus είπε

Αμα δε βρισκεις ακρη αλλαζεις εταιρια, απλο. Σιγα μη πληρωσεις τα λαθη αλλων.

Και σε αλλη εταιρεια να παει  για την αλλαγη του ονοματος θα ζητησουν χρηματα για την αλλαγη της παροχης.. Και παλι ισχυει το πιστοποιητικο του ηλεκτρολογου αν εχει ληξει.. θα παρεις τηλεφωνο την Δεδδηε και θα τους ρωτησεις αν εχει ληξει..

Η εταιρεία ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. διαθέτει τον αριθμό 210 6967500

►Η εταιρεία ΔΕΗ Α.Ε. διαθέτει τον αριθμό 211 2110770

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Και σε αλλη εταιρεια να παει  για την αλλαγη του ονοματος θα ζητησουν χρηματα για την αλλαγη της παροχης..

Ναι αλλα αυτά θα ειναι κανονικα, όχι κοροϊδια. Δε θα είναι αλλαγη ονοματος, ονομα απ την αρχη θα είναι. 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, cameranek είπε

ναι πως μπορώ να το πάρω στο όνομά μου χωρίς φυσικά να πληρώσω χρέη που είναι σε άλλο όνομα -αφμ ;

Θα πρεπει να αποδειξεις οτι εισαι κατοχος της οικιας η φιλοξενουμενος που να φαινεται στην εφορια... Να εχεις αυτα τα στοιχεια...Αλλα μπορει να ζητησουν και την οφειλη ...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cameranek είπε

ναι έχω το συμβόλαιο του σπιτιού που έχω την υψηλή κυριότητα, το δηλώνω εφορία, έχω το νερό στο όνομά μου και παίρνω το ΚΕΑ

Για την Δεη   ειναι αυτος που εχει την επικαρπια της οικιας...

Ουσιαστικά ο επικαρπωτής έχει δικαίωμα 
στην διάθεση , 
την εκμετάλευση, 
παίρνει τα νοίκια , 
το διαθέτει όπως και όπου θέλει ακόμη και δωρεάν , 
το χρησιμοποιεί ο ίδιος 
είναι υπόλογος απέναντι στη ΔΟΥ για τα εισοδήματα που παίρνει ( αν παίρνει)
και μόλις αποδημήσει εις κύριον ( το δικαίωμα δεν μεταβιβάζεται)
τότε αυτόματα όλα αυτά περνάνε στον <ψιλό κύριο>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Φίλε GREEKEAGLE12,

Τα ηλεκτρονικά μισθωτηρια ΓΡΑΦΟΥΝ μέσα τον αριθμό παροχής της ΔΕΗ του κάθε διαμερίσματος και ΔΕΝ χρειάζεται να τον δώσει καμία ιδιοκτήτρια.

Για δες το και αυτό!

Αγαπητέ φίλε ο ιδιοκτήτης γράφει στο ηλεκτρονικό μισθωτήριο το αριθμό παροχής και με αυτό πας στην ΔΕΗ. 

Και στα 2 μισθωτήρια το δικό μου και της άλλης ενοικιάστριας έχει βάλει τον ίδιο αριθμό παροχής ΔΕΗ.

Για να είμαι πιο κατατοπιστικός, στην αρχή είχε κάνει λάθος στον αριθμό, το είδα, δεν το αποδέχτηκα και της ζήτησα να το διορθώσει με τον σωστό (είχε βάλει τον αρ. παρ. της άλλης ενοικιάστριας).

Το διόρθωσε και έκανα την αποδοχή στο taxisnet και της επισήμανα **του βοδιού, ότι αφού έχει κάνει λάθος στο δικό μου μισθωτήριο άρα πολύ πιθανόν να έχει κάνει και στα υπόλοιπα 2.

Το βόδι ως βόδι δεν θα μου έδωσε σημασία και έτσι βρεθήκαμε με και οι 2 ενοικιαστές με τον ίδιο αριθμό παροχής ΔΕΗ στα ηλεκτρονικά μισθωτήρια στο taxisnet.

Η αλλαγή έχει γίνει από τον Οκτώβρη. Απλά τώρα το καταλάβανε (εγώ δεν είχα καταλάβει τίποτα) γιατί ήρθαν και κόψανε την δική της παροχή αφού ο προηγούμενος ενοικιαστής είχε ζητήσει διακοπή. Και σου λέει πως μου το κόβεται αφού πριν από 1 μήνα έκανα ΝΕΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ; 

Και έτσι αντιλήφθηκαν ότι έκανε ΝΕΑ ΣΥΜΒΑΣΗ σε αλλουνού σπιτιού το ρολόι.....

ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΡΙΟΥΣ...

39 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ναι θα πρεπει να γινει παλι η αλλαγη του ονοματος... Και αυτο στοιχιζει το ποσο 130 Ευρω...  Οχι ζητανε και στην αλλαγη του ονοματος εφοσον δεν εχει κατατεθει ποτε... Η εχουν περασει 14 χρονια απο την προηγουμενη καταθεση του πιστοποιητικου του ηλεκτρολογου.. Και δεν σου κανουν την αλλαγη αν δεν το καταθεσεις.. Μπορει να σου πουν οτι να το κανεις μεσα σε 20-30 μερες..

Αν είναι έτσι, που δεν το αμφισβητώ, τότε η άλλη ενοικιάστρια που το γύρισε στο όνομα της πρέπει τότε να το κατάθεσε. Έτσι δεν είναι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, takoulou είπε

Θα παρεις τηλεφωνο στη Δεδδηε να τους ρωτησεις...

Οκ, ευχαριστώ. Στο Αμέρικα θα ήταν η χαρά του δικηγόρου μία τέτοια υπόθεση... αποζημιώσεις... ωχ θεέ μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα εχω να ιδιόμορφο πρόβλημα που εγω εχω δημιουργήσει στον εαυτο μου με τη ΔΕΗ. 

Πριν σχεδον 2 χρονια νοικιασα ενα σπιτι στο οποιο ο προηγουμενος ενοικιαστης ειχε οφειλη 300+ ευρω, δεν πηγα μεχρι και σημερα να κανω αλλαγη ονοματος στη δεη ωστε ο λογαριασμος να εκδιδεται στο ονομα μου, πληρωνοντας κατα καιρους τους λογαριασμους μου (οι οποιοι ηταν στο ονομα του προηγούμενου συντηροντας το χρεος του και αδιαφοροντας για την οφειλη του προηγούμενου)- δεν εχει παει ακομα οπως φαινεται να κανει διακοπη της ηλεκτροδοτησης απο το ονομα του.

Προχτες εγινε διακοπη ηλεκτροδοτησης απο τη δεη καθως η οφειλη εφτασε τα 600 ευρω (250 απο δικες μου καταναλωσεις και 350 του προηγούμενου). Πηγαινοντας στη δεη για διευθετηση του ολου θεματος μου ειπαν οτι πρεπει να πληρωσω ολο το ποσο εγω, ενω δεν φαινομαι πουθενα στην ουσια!!!

Καμια προταση τι θα μπορουσα να κανω για να μπορεσω να ξανασυνδεθω χωρις να πληρωσω υπερ αλλων οι οποιοι απ'οτι εμαθα χρωστουσαν και νερο και κοινόχρηστα και αλλα πολλα? 

ΥΓ: Επίσης αν παω σε αλλη εταιρεια με νεο συμβολαιο του σπιτιου στο ονομα μου, σαν να πηγα τωρα στο σπιτι και φανει διακοπη λογω οφειλων του προηγούμενου θα μπορεσω να συνδεθω κανονικα με την νεα εταιρεια?

Επεξ/σία από Manos Drdakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...