Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mετα το update σε firefox 40 ολα τα add-ons και τα θεματα μου (εκτος απο 1) σταματησαν να δουλευουν.Κατι που κανει τον firefox αχρηστο για μενα αφου τον κραταω αποκλειστικα λογω συγκεκριμενων add-ons που χρησιμοποιω.

 

Ζηταει πλεον τα add-ons να ειναι signed (απο τα 15 περιπου που χρησιμοποιω μονο 1 ηταν signed)

Εψαξα να βρω καμια λυση και βρηκα μονο να προτεινουν να κανεις false το xpinstall.signatures.required απο το about:config

Mονο που πια ουτε αυτο δουλευει.

 

Κανενα αλλο workaround?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mετα το update σε firefox 40 ολα τα add-ons και τα θεματα μου (εκτος απο 1) σταματησαν να δουλευουν.Κατι που κανει τον firefox αχρηστο για μενα αφου τον κραταω αποκλειστικα λογω συγκεκριμενων add-ons που χρησιμοποιω.

 

Ζηταει πλεον τα add-ons να ειναι signed (απο τα 15 περιπου που χρησιμοποιω μονο 1 ηταν signed)

Εψαξα να βρω καμια λυση και βρηκα μονο να προτεινουν να κανεις false το xpinstall.signatures.required απο το about:config

Mονο που πια ουτε αυτο δουλευει.

 

Κανενα αλλο workaround?

Τα addons τα έχεις βάλει απο addons.mozilla.org;

 

Η μονη λυση που εχεις ειναι να πας σε Firefox Nightly και να κανεις το xpinstall.signatures.required false.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα addons τα έχεις βάλει απο addons.mozilla.org;

 

Η μονη λυση που εχεις ειναι να πας σε Firefox Nightly και να κανεις το xpinstall.signatures.required false.

ναι.

η να κατεβασω τον 39 και να μεταφερω τα add-ons μεσω mozbackup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι.

η να κατεβασω τον 39 και να μεταφερω τα add-ons μεσω mozbackup

Οχη μην πας σε παλια εκδοση. Εγω σου λεω να πας σε nigthly.

Μπορεις να πεις ποια addon ειναι;

Επεξ/σία από mixalis@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχη μην πας σε παλια εκδοση. Εγω σου λεω να πας σε nigthly.

Μπορεις να πεις ποια addon ειναι;

μα δεν γραψανε οτι απο το nightly 42 θα ισχυσει και εκει η πολιτικη με τα unsigned add-ons?H θα συνεχισει να λειτουργει η επανενεργοποιηση τους μεσω about:config ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λες να μην υπαρξει workaround και να μεινει εκει το θεμα. Αρχη ειναι ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν γραψανε οτι απο το nightly 42 θα ισχυσει και εκει η πολιτικη με τα unsigned add-ons?H θα συνεχισει να λειτουργει η επανενεργοποιηση τους μεσω about:config ?

θα συνεχισει να λειτουργει η απενεργοποιηση τους μεσω about:config

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

μολις το διαβασα. ειναι απιστευτο αυτο που συμβαινει και δεν καταλαβαινω τον λογο. στην ουσια, στα επομενα 2 χρονια σκοπευουν να σκοτωσουν ΟΛΑ τα Firefox addons , για να παρουν τη θεση τους τα Chrome-compatible addons.

δεν το χωραει ο νους μου.

 

εδω δυο devs της Mozilla, εξηγουν οτι αυτη η αποφαση ειναι η σωστη:

 

 
οι πρωτες αντιδρασεις απο τους addon developers:
πρωτα σχολια απο τον ειδικο Τυπο:
 
την μοιρα του προκατοχου του, Netscape, θα εχει ο Firefox. δυστυχως. 
at least, it was fun while it lasted. 
Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συνεχισει να λειτουργει η απενεργοποιηση τους μεσω about:config

 

τσου, νομιζω απο τον 42 και μετα δεν θα μπορεις να το απενεργοποιεις μεσω της ρυθμισης. μονο με ξεχωριστο build θα μπορεις να τρεχεις τα unsigned addons.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον ισχυει αυτο που εγραψα,στον Nightly 43 τα addons οχι απλα δεν δουλευουν ακομα και με την αλλαγη στο about:config αλλα δεν συνδεεται καν με την σελιδα της firefox με τα addons!

 

Eβαλα τον nightly 42 και με την αλλαγη στο about:config τα add-ons δουλευουν παλι.

 

 

H Mοzilla εκανε την μ@λ@κι@ της 10ετιας με αυτην την κινηση.Θα χασει ολους τους power users που χρησιμοποιουσαν τον firefox για τα add ons. Εpic fail και κριμα γιατι ειδα οτι απο τον 40 και μετα εχει γινει πολυ καλη δουλεια στους υπολοιπους τομεις του browser.

 

Eβαλα και Pale moon πριν τον 42 και ειναι καλος και πιο γρηγορος αλλα εχει μεινει στο παρελθον απο αποψη UI και λειτουργιων.Οποτε κολλαμε στον Nightly 42 μεχρι να αλλαξουν την πολιτικη τους.Αμα..

Επεξ/σία από azuli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι αλλο φταιει, ο περιορισμος ισχυει μονο για την stable εκδοση, oχι τις developer/nightly. το επιβεβαιωνω και εγω, αφου δεν εχω θεμα με τα unsigned addons στον nightly που τρεχω.

δοκιμασε ενα καθαρο προφιλ και απενεργοποιησε τον διακοπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι αλλο φταιει, ο περιορισμος ισχυει μονο για την stable εκδοση, oχι τις developer/nightly. το επιβεβαιωνω και εγω, αφου δεν εχω θεμα με τα unsigned addons στον nightly που τρεχω.

δοκιμασε ενα καθαρο προφιλ και απενεργοποιησε τον διακοπτη.

τον 43 εχεις?Εμενα στον 43 η σελιδα με τα add-ons δεν λειτουργουσε.Και εβαλα και την 32Bit και την 64bit version

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...