Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εστω οτι εχεις 2 μηχανες αναζητησης στο κουτακι στα δεξια, το google και το duckduckgo. Μπορουσες να ορισεις το "g" για το google και το "dd" για το duckduckgo και οταν εδινες στην address bar "g mitsos" εψαχνε στο google για "mitsos", οταν εδινες "dd mitsos" εψαχνε στο duckduckgo για "mitsos".

Για εμενα προσωπικα αυτο ειναι παντελως ανουσιο ειδικα απο τη στιγμη που πανω δεξια εχω ολες τις μηχανης αναζητης που θελω και απλα διαλεγω το εικονιδιο της μηχανης αναζητησης που θελω και πληκτρολογο οτι θελω να ψαξει.

 

Και δεν λεω το νεο τροπο με τις μηχανες αναζητησης αλλα το παλιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εννοείται πως τα smart keywords είναι άχρηστα σ'όποιον κατέχει higher bacalicity κόλπα που έμαθε στο ΙΕΚ Ψηλολέφα, στα '90ς.  :whistle: 

 

Κατά τα άλλα, +1 στη mozilla, μπράβο. Μείναμε δυο-τρείς μοικανοί να χρησιμοποιούμε keywords / smart keywords, οι υπόλοιποι κάνουν υψηλού επιπέδου παραγωγικές αναζητήσεις απ'εδώ:

 

 

 

startpage.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το παμε αλλιως. Startpage, duckduckgo και μηχανες αναζητησεις που δε αποθηκευουν τα δεδομενα σου σε τι χρησιμευουν? Ουτως η αλλως ο ISP σου κανει track ολες σου τις κινησεις οτι και να κανεις δε κρυβεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το παμε αλλιως. Startpage, duckduckgo και μηχανες αναζητησεις που δε αποθηκευουν τα δεδομενα σου σε τι χρησιμευουν? Ουτως η αλλως ο ISP σου κανει track ολες σου τις κινησεις οτι και να κανεις δε κρυβεσαι

Οταν συνδεεσαι σε μια σελιδα με https τοτε ο ISP ξερει μεν οτι εχεις συνδεθει στην ταδε σελιδα αλλα δεν ξερει τι δεδομενα στελνεις/λαμβανεις με τον server τις σελιδας γιατι τα δεδομενα που στελνεις/λαμβανεις προς/απο τον server ειναι κρυπτογραφημενα.

 

π.χ. κανεις μια αναζητηση σε duckduckgo. Ο ISP σου βλεπει οτι την ταδε ημερομινια/ωρα μπηκες στο duckduckgo αλλα δεν ξερει τη αναζητησεις εκανες.

 

Τωρα αν θες ανωνυμία χρησιμοποιείς τον tor browser

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, εχω ενα προβλημα με το flash player. Εδω και 2-3 βδομαδες εχει αρχισει και μου βγαζει ειδοποιησεις σε οσες σελιδες χρησιμοποιουν το flash player, και μου λεει οτι "Αυτη η προσθετη λειτουργια ειναι ευαλωτη και πρεπει να ενημερωθει. Activate Adobe Flash. Ελεγχος για ενημερωσεις". Αν πατησω το "Activate Adobe Flash", μου βγαζει ενα pop up κατω απ τη μπαρα διευθυνσεων, που λεει "Ο Firefox δεν επετρεψε να εκτελεστει το παρωχημενο προσθετο Adobe Flash απο το insomnia.gr. Να επιτρεπεται για τωρα - Να επιτρεπεται για παντα".

Αυτο το βγαζει καθε φορα που μπαινω σε καποια σελιδα, αν εχω κανει εκκαθαριση ιστορικου πιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να περάσεις την τελευταία έκδοση του flash.

Ευχαριστω!

Γεια σας, εχω ενα προβλημα με το flash player. Εδω και 2-3 βδομαδες εχει αρχισει και μου βγαζει ειδοποιησεις σε οσες σελιδες χρησιμοποιουν το flash player, και μου λεει οτι "Αυτη η προσθετη λειτουργια ειναι ευαλωτη και πρεπει να ενημερωθει. Activate Adobe Flash. Ελεγχος για ενημερωσεις". Αν πατησω το "Activate Adobe Flash", μου βγαζει ενα pop up κατω απ τη μπαρα διευθυνσεων, που λεει "Ο Firefox δεν επετρεψε να εκτελεστει το παρωχημενο προσθετο Adobe Flash απο το insomnia.gr. Να επιτρεπεται για τωρα - Να επιτρεπεται για παντα".

Αυτο το βγαζει καθε φορα που μπαινω σε καποια σελιδα, αν εχω κανει εκκαθαριση ιστορικου πιο πριν.

Τι μπορω να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω!

Γεια σας, εχω ενα προβλημα με το flash player. Εδω και 2-3 βδομαδες εχει αρχισει και μου βγαζει ειδοποιησεις σε οσες σελιδες χρησιμοποιουν το flash player, και μου λεει οτι "Αυτη η προσθετη λειτουργια ειναι ευαλωτη και πρεπει να ενημερωθει. Activate Adobe Flash. Ελεγχος για ενημερωσεις". Αν πατησω το "Activate Adobe Flash", μου βγαζει ενα pop up κατω απ τη μπαρα διευθυνσεων, που λεει "Ο Firefox δεν επετρεψε να εκτελεστει το παρωχημενο προσθετο Adobe Flash απο το insomnia.gr. Να επιτρεπεται για τωρα - Να επιτρεπεται για παντα".

Αυτο το βγαζει καθε φορα που μπαινω σε καποια σελιδα, αν εχω κανει εκκαθαριση ιστορικου πιο πριν.

Τι μπορω να κανω;

κατεβασε και εγκατεστησε την τελευταία έκδοση του flash player απο εδω https://get.adobe.com/flashplayer/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασε και εγκατεστησε την τελευταία έκδοση του flash player απο εδω https://get.adobe.com/flashplayer/

 

Ευχαριστω Μιχαλη, λυθηκε το προβλημα μ'αυτο που μου πε ο Χρισταρας, ηθελα να πω απλως ευχαριστω, κατα λαθος ξαναμπηκε το κατεβατο απο κατω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο μεσημερι.Εχω βαλει το No Script και πολλες φορες μου κολλαει ο Mozilla μεχρι αηδιας.Επισης δεν μπορω να κατεβασω Ελληνικο λεξικο για ελεγχο.Τι μπορω να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλυτερο μου προβλημα τωρα ποιος θα μου το λυσει? Εχω εναν obsessive-compulsive τροπο συμπεριφορας οταν σερφαρω οπου ανοιγω χιλιες καρτελες και χανομαι μεσα σε αυτες. Στο τελος της βδομαδας καταληγω να κανω bookmark all tabs και να σωζω φακελο με ημερομηνια που το κανω, εχοντας απο 150-300 καρτελες στο session

 

Μετα ψαχνω κατι που ειχα ανοιξει καποτε, και δε παιζει να το βρω ποτε

 

Πως μπορω να βαλω λιγη ταξη σε αυτο το χαος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...