Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα!

Τώρα τελευταία έχω ενα θεματάκι με την έναρξη των video στο youtube και το adblock plus. μόλις το απενεργοποιώ τα video ξεκινάνε άμμεσα, αν το εχω ενεργοποιημένο μερικές φορές αργούν (οχι πάντα)

έχετε κανενα καλο ad blocker για να το αντικαταστήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πεφτω πανω σε αυτο* το προβλημα. Μεσα σε λιγες μερες, ο ff εχει κανει χιλιαδες αρχεια μεσα στο φακελο του προφιλ, συνολικου μεγεθους 60GB.

Γεμισε ετσι το σκληρο των windows και σερνεται το συμπαν!

 

* https://support.mozilla.org/en-US/questions/1055775

 

Δοκιμασα να τα σβησω απο command line, γιαυτο και η ερωτηση μου στο θεμα των windows 10, αλλα ειναι τοσα πολλα που απλα σβηνει ~4GB την ωρα! Δοκιμασα επισης να τον βγαλω και να ζητησω να σβησει και το φακελο του προφιλ, αλλα πλεον δεν δινεται αυτη η επιλογη κατα την απεγκατασταση. Καθαρισμα της cache δεν μπορει να γινει γιατι κρεμαει ολος ο ff. Καποια καλη λυση για να τα σβησω μια κι εξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εκανα απεγκατασταση.

Το προβλημα ειναι στο πληθος και στο μεγεθος του φακελου του προφιλ. ΔΕΝ το κανω με δεξι κλικ > διαγραφη (ή μονιμη διαγραφη με το shift) γιατι κανει παραπανω απο δεκαλεπτο να κανει απλα enumerate (= το παραθυρο που λεει υπολογισμος 123456789 στοιχεων) το τι προκειται να σβησει! Γιαυτο μπλεχτηκα με το command prompt, για να παρακαμψω αυτη την αναπηρια των windows.

 

Αν ειχα κανονικη προσβαση στο λαπτοπ και οχι μεσω teamviewer, θα εβαζα ενα live cd μιας λινουξοδιανομης και θα τον εσβηνα με rm -r.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως εχω πολλες καρτελες ανοιχτες και χρησιμοποιω το unloadtab αλλά με τις τελευταιες ενημερωσεις, εχει μ@μηθει η δουλεια.

 

Πχ αν εχει μπει σε sleep mode ο υπολογιστης και κανει επανεκκινηση για τις ενημερωσεις, οσες καρτελες ηταν suspended δεν φορτωνονται και στη θεση τους, ανοιγει μια καρτελα κενη.

 

Η ερωτηση: υπαρχει κανενα άλλο αντιστοιχο addon που θα κανει εξισου καλη δουλεια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν εχει απαντηθει, για να ανοιξω νεο tab παλια ειχε ενα "+" συμβολο. Τωρα ειναι κενο. Το εβγαλε η εταιρεια

για καποιο λογο,η σε μενα μονο εγινε? (45.0.2).

* αν πατησω στο κενο ανοιγει παντως κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκει ειναι το +. Μηπως καποιο προσθετο σου το κρυβει, πχ το classic theme restorer?

ναι το εχω, παλια δε μου το εκοβε ομως. Για να το ψαξω λιγο. ευχαριστω.

 

edit : τελικα με ενα update to classic theme εστρωσε και βγαζει το + !!!

ευχαριστω jim...

Επεξ/σία από greeneye
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως εχω πολλες καρτελες ανοιχτες και χρησιμοποιω το unloadtab αλλά με τις τελευταιες ενημερωσεις, εχει μ@μηθει η δουλεια.

 

Πχ αν εχει μπει σε sleep mode ο υπολογιστης και κανει επανεκκινηση για τις ενημερωσεις, οσες καρτελες ηταν suspended δεν φορτωνονται και στη θεση τους, ανοιγει μια καρτελα κενη.

 

Η ερωτηση: υπαρχει κανενα άλλο αντιστοιχο addon που θα κανει εξισου καλη δουλεια;;

 

δες αυτο

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/auto-unload-tab/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι μετα απο αρκετες ωρες το insomnia δειχνει να φορτωνει επ' απειρον ακομα και αν εχουν φορτωθει ολα στη σελιδα που βλεπω?

 

Και οταν ξεκινησει να κανει αυτο στο insomnia το κανει και σε αλλα sites.

 

Γιατι ομως το κανει αυτο?

 

Σε παλιοτερες εκδοσεις firefox δεν ειχα κανενα προβλημα ακομα και μετα απο αρκετες ωρες χρησης του firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...