Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mozilla plans to enable WebRender in Firefox 92
https://www.ghacks.net/2021/08/27/mozilla-plans-to-enable-webrender-in-firefox-92/

Δεν λεγαμε την αλλη φορα πως με την 91 ο ff ενεργοποιησε το webrender για ολους? Δεν εγινε κατι τετοιο?
Anyway, αν δεν δινουν την δυνατοτητα απενεργοποιησης στην 93 οπως λενε, με βλεπω να ειμαι μονο με chromium based browsers πριν τελειωσει το 2021.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαζευω τα μπογαλακια μου για esr και ειπα να κανω ενα user.js για να εχει ο ff εξαρχης αλλαγμενες ολες τις παραμετρους του about:config που θα μου γινουν τσουρεκια να βρω και να αλλαξω. Μεχρι στιγμης εχω μαζεψει αυτες. Εχετε καμια αλλη προταση?

user_pref("gfx.webrender.force-disabled", false); 
user_pref("gfx.x11-egl.force-enabled", false);

user_pref("browser.urlbar.suggest.topsites", false);
user_pref("browser.urlbar.suggest.openpage", false);
user_pref("browser.urlbar.trimURLs", false);
user_pref("browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent", false);
user_pref("browser.tabs.closeWindowWithLastTab", false);
user_pref("browser.search.openintab", true);

user_pref("accessibility.force_disabled", 1);
user_pref("toolkit.legacyUserProfileCustomizations.stylesheets", true);

user_pref("extensions.pocket.enabled", false);
user_pref("identity.fxaccounts.enabled", false);

1η και τελευταια φορα που χρησιμοποιω τα code tags του σαπιου rte.

Επεξ/σία από jim_p
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να κανω export του ιστορικου του ff? Ακομα και με προσθετο, δεν με πειραζει. Βασικα με οποιοδηποτε τροπο αρκει να μην ειναι windows specific, πχ το mozbackup που πλεον ειναι deprecated.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim_p είπε

Μπορω να κανω export του ιστορικου του ff? Ακομα και με προσθετο, δεν με πειραζει. Βασικα με οποιοδηποτε τροπο αρκει να μην ειναι windows specific, πχ το mozbackup που πλεον ειναι deprecated.

Για μια ακόμη φορά... NirSoft on the resque. ;)

Το έβγαλα σε csv και το φόρτωσα στο excel (εισαγωγή δεδομένων από κείμενο και οριοθετημένα με κόμμα)

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σε λινουξ, γιαυτο ειπα να μην ειναι windows only και δεν μπορω να τρεξω ουτε αυτο της nirsoft! Επισης, εκτος απο το να το κανει export, που η βασικη λειτουργια της εφαρμογης της nirsoft ειναι η προβολη, θελω να μπορει να το κανιε και import σε νεα εγκατασταση!

Μου φαινεται θα στησω ενα firefox sync σερβερ και θα τα κανω ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ στα windows κάνω χειροκίνητο backup σε ένα rar αρχείο και απλά όταν θέλω αποσυμπιέζω το φάκελο που είναι στο documents and settings φάκελο και έχει και τις ρυθμίσεις του firefox.

Οι 2 φάκελοι που κάνω backup/rar είναι οι εξής:

01. C:\Users\Το όνομα που έχεις δώσει στο pc σου\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles -> Εδώ αποθηκεύει τα settings του κάθε mozilla firefox profile.

02. C:\Program Files (x86)\Mozilla firefox -> εδώ είναι το πρόγραμμα σε 32bit ή χωρίς το (x86) αν είναι σε 64bit.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα εκανα και εγω το πρωτο, μιας και το προφιλ με ενδιαφερει μονο, αλλα υπαρχει μια σημαντικη λεπτομερια σε αυτο που θελω να πετυχω: θελω να παω απο τον κανονικο ff (92.x σημερα) σε ff esr (91.x σημερα) και η mozilla, επισημα, δεν υποστηριζει downgrade εκδοσεων.
Για αυτο το λογο, δεν μπορω να χρησιμοποιησω το υπαρχον προφιλ και αναγκαζομια να τον στησω απο την αρχη.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι αν θα τον δεχτει. Στην 92 αφαιρεθηκε μια σημαντικη (για μενα σημαντικη) παραμετρος του about:config που υπηρχε στην 91 και αντικατασταθηκε απο μια υποδεεστερη. Αυτο απο μονο του αρκει για να μην εχω τον ff οπως τον θελω και να τον πεταξω μια ωρα αρχιτερα, γιαυτο και θα τον ξαναστησω απο την αρχη, με φρεσκο προφιλ.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2021 στις 6:23 ΜΜ, jim_p είπε

Μπορω να κανω export του ιστορικου του ff?

jim, αν θες μόνο history & bookmarks, πάρε τα places.sqlite* (3 αρχεία) από το παλιο profile folder και ρίχτα στο καινουργίο folder. Αν θελεις να έχουν κ εικονίδια κομπλέ, πάρε και τα favicons.sqlite*  (3 αρχεία κ αυτά).
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, elpenor είπε

@jim_p Πολύ βολικό το browser.search.openintab, thx!

 

Τι ακριβώς κάνει αυτό; 

Στις 24/9/2021 στις 12:21 ΠΜ, micos000 είπε

Δοκίμασες να πάρεις τον φάκελο προφίλ και να τον μεταφέρεις και δεν τον δέχτηκε;

Καλό θα ήταν να υπήρχε ένα πρόγραμμα πάντως που να κάνει πλήρες backup των ρυθμίσεων & Profile του Firefox και να σου δίνει την δυνατότητα και για restore φυσικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...