Προς το περιεχόμενο

Η τιμή του iPad 2 στην Ελλάδα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στην Αγγλία το 16ρι 3G+Wifi έχει 499pounds που είναι γύρω στα 570ευρώ. Δηλαδή είναι κατα 70 ευρώ πιο φθηνό απο Ελλάδα.

Εγώ απο Αγγλία θα το πάρω.

Δυστυχώς αυτή η "μετανάστευση" χρήματος αφενός δεν κάνει καλό στην Ελλάδα, αφετέρου δεν ανεβάζει τις πωλήσεις της Apple στο Ελλαντιστάν ωστε να αρχίσει να μας θεωρεί υπολογίσιμη αγορά για να φέρει επίσημο apple store με τις υπηρεσίες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ναι, είναι πανάκριβο

τι ακριβώς κάνει το ipad

???

(ναι ξέρω, που ζω)

Οτι κάνει και ένα iPhone χωρίς σήμα αλλά με μεγαλύτερη οθόνη...

(Εκεί που ζείς έχουν iPhone?Αν όχι, στο forum που γράφεις τώρα θα το βρείς...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μια μικρη παρενθεση-επισημανση... επειδη τυχαινει να ειμαι ρουμανια αυτο το καιρο, εξω βλεπεις φουλ Dacia, ο μεσος μισθος ειναι 300 ευρω κ ολοι μα ολοι (ΟΛΟΙ) εχουν το iphone 4... επισης στο μοναδικο mall μιας πολης 150.000 κατοικων το πρωτο περιπτερο ειναι ενας official Apple Reseller... ειναι fashion icon για fashion victims... ειναι η never ending battle μεταξυ ουσιας κ ντιζαιν, ειναι ενα κραμα απο ολα μαζι, λιγο το οτι κανει οσα κανει, λιγο οτι ειναι ομορφο, αλλα περισσοτερο γιατι εχει το σημα τις apple, γιατι κακα τα ψεμματα ακομα αν ο χ-ψ κατασκευαστης κανει copy paste το προιον και το πουλαει 399 και μονο επειδη κανει 399 δεν ειναι το ιδιο...

Ουσιαστικα ειναι μια συσκευη πολυτελειας που ξερεις οτι ΑΞΙΖΕΙ 399 και γιαυτο τα δινεις για να την παρεις απο αμερικη κτλ αλλα ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ που κοστιζει 599... ειναι σαν ενα boxter και ενα s2000, με το 1/4 της τιμης εχεις εφαμιλες επιδοσεις αλλα το ενα ειναι porsche και το αλλο honda...

Ισως οριμασει ο ελληνας γιατι για τον αμερικανο δεν ειναι κατι να παρει κατι που κανει σε αντιστοιχια τιμης-μισθου αναλογικα 100 ευρω, ειναι τα ρεστα απο τα ψωνια του σουπερ μαρκετ... για την ελλαδα ειναι 1 μισθος μετα φορων... τι πας να κοντραρεις κ τι πας να δειξεις... που ειδα προσφατα μια ταινια του 1985 και ειχαν τα 3λιτρα τα μπετονια γαλα και 4 καδους σκουπιδιων ανα μονοκατοικια?! ειναι σαν ο πακιστανος να παρει ενα παπι και να παει βολτες, εφτασε τον ελληνα? αυτα τα εκανε ο σταθης ψαλτης το 83

 

Τελος παντων, βγηκα εντελως off topic παλι, αλλα πιστευω οτι η ουσια ειναι 100% on topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μια μικρη παρενθεση-επισημανση... επειδη τυχαινει να ειμαι ρουμανια αυτο το καιρο, εξω βλεπεις φουλ Dacia, ο μεσος μισθος ειναι 300 ευρω κ ολοι μα ολοι (ΟΛΟΙ) εχουν το iphone 4... επισης στο μοναδικο mall μιας πολης 150.000 κατοικων το πρωτο περιπτερο ειναι ενας official Apple Reseller... ειναι fashion icon για fashion victims... ειναι η never ending battle μεταξυ ουσιας κ ντιζαιν, ειναι ενα κραμα απο ολα μαζι, λιγο το οτι κανει οσα κανει, λιγο οτι ειναι ομορφο, αλλα περισσοτερο γιατι εχει το σημα τις apple, γιατι κακα τα ψεμματα ακομα αν ο χ-ψ κατασκευαστης κανει copy paste το προιον και το πουλαει 399 και μονο επειδη κανει 399 δεν ειναι το ιδιο...

Ουσιαστικα ειναι μια συσκευη πολυτελειας που ξερεις οτι ΑΞΙΖΕΙ 399 και γιαυτο τα δινεις για να την παρεις απο αμερικη κτλ αλλα ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ που κοστιζει 599... ειναι σαν ενα boxter και ενα s2000, με το 1/4 της τιμης εχεις εφαμιλες επιδοσεις αλλα το ενα ειναι porsche και το αλλο honda...

Ισως οριμασει ο ελληνας γιατι για τον αμερικανο δεν ειναι κατι να παρει κατι που κανει σε αντιστοιχια τιμης-μισθου αναλογικα 100 ευρω, ειναι τα ρεστα απο τα ψωνια του σουπερ μαρκετ... για την ελλαδα ειναι 1 μισθος μετα φορων... τι πας να κοντραρεις κ τι πας να δειξεις... που ειδα προσφατα μια ταινια του 1985 και ειχαν τα 3λιτρα τα μπετονια γαλα και 4 καδους σκουπιδιων ανα μονοκατοικια?! ειναι σαν ο πακιστανος να παρει ενα παπι και να παει βολτες, εφτασε τον ελληνα? αυτα τα εκανε ο σταθης ψαλτης το 83

 

Τελος παντων, βγηκα εντελως off topic παλι, αλλα πιστευω οτι η ουσια ειναι 100% on topic

 

 

παρατηρω πως ολοι εχετε την αμερικη στο νου σας σαν τη χωρα των πλουσιων.

 

ο μεσος αμερικανος δεν παιρνει ρεστα απο το σουπερ μαρκετ 100$.

 

νομιζω οτι περα απο ελαχιστα αναλογικα ατομα, ειναι μια κοινωνια στην οποια υπαρχουν φοβερες ανισοτητες.

 

φανταστειτε οτι στην αμερικη (τη χωρα της επαγγελιας) αν δεν εχει χρημα, ουτε αντιβιωση δεν μπορεις να παρεις και ας πεθανεις.

 

θελω να καταληξω οτι τα προιοντα της apple ειναι premium και απευθυνονται στους εχοντες.

 

τωρα αν καποιος ειναι διατεθειμενος να θυσιασει το φαι του, η την ευκολια του για ενα περιττο εξοδο, για να παρει ενα (ιπαντ), ειναι δικο του θεμα και απολυτως σεβαστο.

 

αλλωστε, ολα τα πραγματα στην ζωη ειναι θεμα προτεραιοτητων......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε memtsas, δεν έχεις άδικο σε ότι αφορά την Αμερική, ο αδερφός του πατέρα μου είναι στο Λος Άντζελες και η κατάσταση κάθε άλλο παρά παραδεισένια είναι. Μαύροι και Μεξικάνοι είναι το εργατικό δυναμικό τους και ακριβώς επειδή οι Μεξικάνοι είναι επί το πλείστον παράνομοι δουλεύουν για ένα κομμάτι ψωμί ενώ αν περάσεις από "κακόφημες" συνοικίες θα τους δεις τους μαύρους στρωματσάδα στα πεζοδρόμια και φυσικά λευκό μόνο με κιάλια, εκτός και αν είναι ο Κεντέρης και προετοιμάζεται για τους επόμενους ολυμπιακούς.

 

Φίλε μου όμως διαφωνώ στο ότι θα πρέπει κάποιος να επιβραβεύεται από το σύνολο όταν δεν χρειάζεται κάτι, ζορίζεται οικονομικά για να το αγοράσει και παρά ταύτα το αγοράζει όχι γιατί θα το χρησιμοποιήσει αλλά γιατί επενδύει στο όνειρο της απόκτησης που αποτελεί και σκοπός οπότε και η παρουσίασή του νομίζει ότι θα τον εντάξει σε ένα άλλο κύκλο.

 

Πράγματι, και με αυτό κλείνω, στην ζωή είναι όλα θέμα προτεραιοτήτων, το θέμα όμως είναι ποιος καθορίζει αυτές τις προτεραιότητες και με ποιο τρόπο και εκεί έχει χαθεί το παιχνίδι σε χώρες όπως η Ελλάδα ή η Ιρλανδία όπου έφτανε κάποια στιγμή ένα διαμέρισμα να πωλείται για μερικά εκατομμύρια ευρώ μέχρι βέβαια που έσκασε η φούσκα και όλα αυτά επειδή δεν υπήρχε εξαρχής καταναλωτική παιδεία και όλοι ήθελαν να ζήσουν την μεγάλη ζωή αγνοώντας επιδεικτικά τις συνέπειες που θα αντιμετώπιζαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου όμως διαφωνώ στο ότι θα πρέπει κάποιος να επιβραβεύεται από το σύνολο όταν δεν χρειάζεται κάτι, ζορίζεται οικονομικά για να το αγοράσει και παρά ταύτα το αγοράζει όχι γιατί θα το χρησιμοποιήσει αλλά γιατί επενδύει στο όνειρο της απόκτησης που αποτελεί και σκοπός οπότε και η παρουσίασή του νομίζει ότι θα τον εντάξει σε ένα άλλο κύκλο.

 

Απάντησε μου σε παρακαλώ χωρίς σεντόνι...

 

Με ένα άλλο προϊόν το οποίο δεν είναι Apple, για παράδειγμα είναι ένα Tablet της Motorola και όχι της Apple ισχύουν τα ίδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ισχύουν τα ίδια εφόσον έχουν τις ίδιες τιμές και πολιτική. Απλά εκεί επειδή (τουλάχιστον μέχρι τώρα) το android ήταν ανοικτό δινόταν στους Κινέζους η δυνατότητα να βγάλουν στην αγορά πολύ φθηνότερα μηχανάκια με το ίδιο hardware με τις motorola, samsung, lg, κλπ, οπότε εκεί ήμουν πιο ελαστικός ποντάροντας στο ότι αν ανέβαινε το android όπως και ανέβηκε, η έλευση των Κινέζων θα ήταν σαρωτική αναγκάζοντας όλες τις εταιρίες να αλλάξουν πλεύση και πολιτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν γίνεται βρε φίλε μου να έχουν τις ίδιες τιμές γιατί τα Apple είναι μία κατηγορία μόνα τους, πως να το κάνουμε τώρα αυτό?

Αυτό μπορείς να το καταλάβεις?

Φαντάζομαι πως ναι, γιατί στα Apple γράφεις τις φιλοσοφικές σου απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιάφορο! Και η Jaguar ή η Rolls αποτελούν κατηγορίες από μόνες τους και δεν υπάρχουν άλλα μέτρα σύγκρισης, και τι με αυτό;

 

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις ότι οι εταιρίες ποντάρουν στις πωλήσεις τους για να έχουν κέρδη. Ελάχιστες παραδίδουν μικρή ποσότητα αριθμισμένων προϊόντων οπότε και ο άλλος πληρώνει την "μοναδικότητα" που του εξασφαλίζει το προϊόν.

 

Τα προϊόντα της apple δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία. Οπότε η αξία του brand έχει να κάνει με την αναγνωρισιμότητά του από το ίδιο το σύνολο. Όταν λοιπόν στην Αμερική το android θα έχει περάσει μπροστά ανεξάρτητα του αν η apple δεν επιθυμεί ή δεν μπορεί να περάσει τις πωλήσεις του android (που πίσω από το λειτουργικό βρίσκονται πάρα πολλές και μεγάλες εταιρίες όπως η lg, sony και playstation suit, samsung, motorola, nvidia, κλπ) τελικά θα αναγκαστεί να ρίξει τις τιμές για να μπορέσει να πουλήσει.

 

Είναι πολύ απλό και μου κάνει εντύπωση που δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό, αν η google στήσει καλύτερα το market ή μπουν οι διανομές στο παιχνίδι τότε το brand της apple θα δεχτεί ισχυρό πλήγμα στα μάτια του πολύ κόσμου, το τι κάνουν οι συσκευές είναι αδιάφορο, αυτό εξηγούσα στα ποστ που διεγράφησαν ότι το marketing των εταιριών στηρίζει πλέον την αξία του brand και ο κόσμος βολοδέρνεται σαν άβουλο ον, σαν τα πρόβατα, αν το android μαζέψει πολλά εκεί θα πάνε και τα υπόλοιπα.

 

Οι απόψεις δεν παύουν να είναι απόψεις, το σκεπτικό μου το έχω εξηγήσει, πίσω από αυτό υπάρχει μία ολόκληρη κοσμοθεώρηση και όποιος έχει όρεξη την διαβάζει (όσο τουλάχιστον προλάβει ή έχει προνοήσει να λαμβάνει με mail τα ποστ πριν αυτά εξαφανιστούν... :lol:) γιατί δεν έχει νόημα να πει κάποιος συμφωνώ ή διαφωνώ χωρίς να εξηγήσει τους λόγους και για να μην οδηγηθούμε σε ένα ατέρμονα διάλογο ερωταπαντήσεων καταλήγουμε σε σεντόνια.

 

Όσο για το αν τα γράφω μόνο σε θέματα που αφορούν την apple, φυσικά και όχι και πρόσφατο το παράδειγμα με τα tablet της samsung και το πως ακολούθησαν την λογική του marketing της apple (copy&paste) οπότε και εκεί θα δεις τις αντιρρήσεις και τις ενστάσεις μου στον τρόπο με τον οποίο προσεγγίζουν τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το θέμα με το USB μου σπάει τα νεύρα... Δειξτε μου ένα tablet PC που έχει USB! ( και μιλάω για είσοδος για στικ). Και το άλλο θέμα: Ναι βγενει καινούριο iPad σε ένα χρόνο όπως κ σε λίγους μήνες καινούργια Ιphone. Και θα χάσουν αξία κατα 100 με 200 €. Όταν πέρνεις ένα οτιδήποτε άλλης εταιρείας ( π.χ HTC κάτι με android) σε 3 μήνες έχει βγάλη Αλά 5 μοντέλα... Και το δικού σου το κάνουν δώρο στα Κιντερ έκπληξη.. Επειδή θέλω ένα Pad, το εψαξα. Κ κατέληξα στο ipad2. Σε 5 ώρες το έχω :) Maybe... This will Be Legendary!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το θέμα με το USB μου σπάει τα νεύρα... Δειξτε μου ένα tablet PC που έχει USB! ( και μιλάω για είσοδος για στικ). Επειδή θέλω ένα Pad, το εψαξα. Κ κατέληξα στο ipad2. Σε 5 ώρες το έχω :)

 

 

Maybe... This will Be Legendary!

 

το ξέρεις όμως ότι δεν έχει usb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...