Προς το περιεχόμενο

Αγορά SSD


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 564
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε πολλά ρε συ.Μπορεί να βγάζει κανένα πρόβλημα η μητρική σου,ο κοντρόλερ της μητρικής,χίλια δυό.Ο σκληρός να μην έχει πρόβλημα αλλά σε εσένα να μην δουλεύει όπως πρέπει.Ναι εκεί η ocz θα ανταποκριθεί όσο δεν μπορείς να φανταστείς.Θα σου απαντάνε τα άτομα που θα φτιάξουν το firmware να σου εξηγήσουν τι ακριβώς πάει στραβά και θα γίνει ότι περνάει από το χέρι τους να διορθωθεί.Και γενικά συνήθως δεν ξέρω γιατί-κακό είναι αυτό αλλά ισχύει,οι ssd της ocz σχεδόν πάντα στην αρχή δεν δουλεύουν όπως πρέπει και διορθώνεται με fw update.Βέβαια αυτό δεν σημαίνει κάτι.Δεν θα πρότεινα σε κανέναν να αγοράσει κάτι με την ελπίδα να διορθωθεί.Ας διορθωθεί πρώτα και μετά βλέπουμε. :-D Μέχρι τότε θα τους ρίξω και εγώ μια τρελή μούντζα για τους 120άριδες όσο και αν τους συμπαθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πολλά ρε συ.Μπορεί να βγάζει κανένα πρόβλημα η μητρική σου,ο κοντρόλερ της μητρικής,χίλια δυό.Ο σκληρός να μην έχει πρόβλημα αλλά σε εσένα να μην δουλεύει όπως πρέπει.Ναι εκεί η ocz θα ανταποκριθεί όσο δεν μπορείς να φανταστείς.Θα σου απαντάνε τα άτομα που θα φτιάξουν το firmware να σου εξηγήσουν τι ακριβώς πάει στραβά και θα γίνει ότι περνάει από το χέρι τους να διορθωθεί.Και γενικά συνήθως δεν ξέρω γιατί-κακό είναι αυτό αλλά ισχύει,οι ssd της ocz σχεδόν πάντα στην αρχή δεν δουλεύουν όπως πρέπει και διορθώνεται με fw update.Βέβαια αυτό δεν σημαίνει κάτι.Δεν θα πρότεινα σε κανέναν να αγοράσει κάτι με την ελπίδα να διορθωθεί.Ας διορθωθεί πρώτα και μετά βλέπουμε. :-D Μέχρι τότε θα τους ρίξω και εγώ μια τρελή μούντζα για τους 120άριδες όσο και αν τους συμπαθώ.

 

Δεν νομιζω να ισχυει αλλα τεσπα.Εγω πχ πηρα τον Σπτεμβριο του 2010 ενα Vertex ii 90 GB και απο την πρωτη μερα επιδοσεις και στεθεροτητα ολα αψογα.Να φανταστεις μου ειχε ερθει με το 1.11 και πριν μερικες μερες εβαλα το 1.32.Δεν ειχα κανει τον κοπο να ασχοληθω καν με firmware update διοτι ολα δουλευαν ρολοι.Παντως η αληθεια ειναι οτι τετοιο support σαν της OCZ δεν υπαρχει πουθενα.Ο μονος λογος που πηρα OCZ ssd,παρολλο που την ειχα τελευταια σαν εταιρια,εχει ανεβει κατακορυφα στα ματια μου μετα απο την πολυμηνη συμβιωση με τον Vertex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το launch τους μιλούσα.Στους 1 μέχρι το 1.03 δεν δούλευε το trim.Και με το 1.05 πήγε η ταχύτητα στα επίπεδα που γράφει το κουτάκι.Ήταν πιο κάτω μέχρι τότε.Στο 1.07 διορθώσανε και τις ταχύτητες σε 4k-64.Και στους 2 νομίζω διορθώθηκαν αρκετά με fw.Στους 3 από ότι φαίνεται σίγουρα θα χρειαστεί να διορθώσουν πράγματα στους 120άριδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απογοητευτικά από τα όσα γράφτηκαν για τους vertex και κατέληξα σε Intel.

 

Λογο ότι δεν υπάρχει Samsung 470 στην Ελληνική αγορά ποιον Intel να προτιμήσω ..... πάνω σε Sata 2 τον 320 η τον 510 με βάση τις επιδόσεις τους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kingston SNV125 S2/30GB SSD

 

αξιζουν για μεταχειρισμενα στο ebay?

[2x30gb]

 

ουτε για 60 $

 

????

Επεξ/σία από viper2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kingston SNV125 S2/30GB SSD

αξιζουν για μεταχειρισμενα στο ebay?

[2x30gb]

ουτε για 60 $

????

 

Αγορά μεταχειρισμένου SSD = Αγορά μεταχειρισμένης Κ@ποτ@ς.

Ειδικά αν δεν υποστηρίζει και TRIM... καλύτερα βάλε αλλά τόσα και αγόρασε έναν Force 60άρη να βρεις την υγειά σου.

 

Οι Vertex 3 εξακολουθούν και είναι κορυφαίοι σε επιδόσεις, το πρόβλημα για μένα είναι στην ομιχλώδη/ παραπλανητική πολιτική της OCZ στην ενημέρωση του καταναλωτή /υποψήφιου αγοραστή σχετικά με το τι ακριβώς υπάρχει κάτω από το καπάκι του δίσκου που αγοράζει.

 

Η Corsair π.χ. από την πρώτη στιγμή το έκανε γνωστό, αλλάζοντας την κωδικοποίηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά μεταχειρισμένου SSD = Αγορά μεταχειρισμένης Κ@ποτ@ς.

Ειδικά αν δεν υποστηρίζει και TRIM... καλύτερα βάλε αλλά τόσα και αγόρασε έναν Force 60άρη να βρεις την υγειά σου.

 

Οι Vertex 3 εξακολουθούν και είναι κορυφαίοι σε επιδόσεις, το πρόβλημα για μένα είναι στην ομιχλώδη/ παραπλανητική πολιτική της OCZ στην ενημέρωση του καταναλωτή /υποψήφιου αγοραστή σχετικά με το τι ακριβώς υπάρχει κάτω από το καπάκι του δίσκου που αγοράζει.

 

Η Corsair π.χ. από την πρώτη στιγμή το έκανε γνωστό, αλλάζοντας την κωδικοποίηση .

 

δεν θελω τον ποιο γρηγορο

αλλα ενα δισκο για να βαλω το λειτουργικο

ισως και macosx86

 

o force ειναι ακριβος

οι intel δεν ειναι καλοι να φανταστω?

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να ναι οι SSD. Δηλαδή αν θέλει κάποιος τη σήμερον ημέρα να πάρει έναν SSD με βάση την απόδοση/τιμή για να έχει 1-2 games και τις εφαρμογές του at any given time ποιόν θα πάρει; Μπέρδεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον 120αρη της OCZ!!!εγω τουλαχιστον εχω μεινει ευχαριστημενος...να ρωτησω,update πως κανουμε στο firmware?ειδα οτι εχει ενα προγραμματακι της ocz αλλα ετσι δεν μου κανει...πρεπει να κανω κατι συγκεκριμενο?οχι οτι εχω παραπονο με αυτο που εχω αλλα να ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον 120αρη της OCZ!!!εγω τουλαχιστον εχω μεινει ευχαριστημενος...να ρωτησω,update πως κανουμε στο firmware?ειδα οτι εχει ενα προγραμματακι της ocz αλλα ετσι δεν μου κανει...πρεπει να κανω κατι συγκεκριμενο?οχι οτι εχω παραπονο με αυτο που εχω αλλα να ξερω...

 

 

Vertex 3 ή 2; Βλέπω ότι έχεις τον 2 απλά ρωτάω :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...