Προς το περιεχόμενο

Η πειρατεία μουσικής, ταινιών και software είναι εμπορική αποτυχία και όχι νομικό ζήτημα


tarantules

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να κανω λιγο το δικηγορο του διαβολου ?

 

και χωρις να σημανει οτι δεν εχω κανει το αθλημα (ποιος δεν εχει αλλωστε)

 

ο Χ παραγωγος αξιολογει το προιον που παραγει και πληρωνει γι αυτο οσο θελει. το απαγορευει κανεις; συμφωνω οτι δεν γινεται να κανει 15-20 ευρω το cd ή 50ε ενα παιχνιδι αλλα το ποσο κοστιζει δεν το κανονιζει το πελατης αμεσα.

 

H υπερκοστολόγηση δεν δικαιολογεί την αισχροκέρδεια. Αυτό λέει ο Stallman στο προηγούμενο video από το youtube. Πιο απλά, παίρνεις κάτι που κάνει ένα (1) ευρώ και το φουσκώνεις με λοιπά κόστη και φτάνει τα 50 ευρώ οπότε από αυτό το ποσό θα πάρεις και πάλι το νόμιμο ποσοστό σου, με την διαφορά όμως ότι θα είναι 50 φορές μεγαλύτερο. Γιατί; Όχι γιατί θα πάει στους δημιουργούς, όχι γιατί τα χρειάζεσαι ως κεφάλαιο για να καλύψεις άλλες τυχόν ζημιές σου αλλά επειδή μπορείς να τα έχεις. Το έχετε δει το inside job; Πως τα υψηλόβαθμα στελέχη και οι κράχτες διαρκώς παίρνουν όλο και περισσότερα και πως όλοι οι υπόλοιποι όλο και λιγότερα; Απληστία ονομάζεται αυτό και αδικία που οδηγεί στις τωρινές καταστάσεις και πλέον και αυτοί αντιλαμβάνονται ότι μία αρπαχτή κάνουν και το ίδιο το σύστημά τους δεν μπορεί να ελέγξει ή να περιορίσει την κατάρρευσή του.

 

αν κρινεις οτι δεν ειναι αξιζει τα λεφτα δεν το παιρνεις. αν θες να το κατεβασεις εγω τουλαχιστον δεν προκεται να πω "ντα κακο παιδι" αλλα μην το παιζουμε και οι σουπερ επαναστατες και ακτιβιστες που θα κανουμε τον κοσμο καλυτερο. κλεψια ειναι

 

κι η βενζινη πανακριβη ειναι ... δεν βλεπω να ανοιγετε τις αντλιες το βραδυ για να γεμισετε τζαμπα

 

Το εγραψε κι αλλος... free και open source προγραμματα υπαρχουν απειρα που κανουν την δουλεια του καθε ms office-photoshop κτλ κτλ ... Δεχομαι οτι υπαρχουν και προγραμματα που δεν εχουν αντιστοιχο ελευθερο (πολυ θα ηθελα να μην εχω δωσει χιλιαδες ευρω για τα προγραμματα της 4Μ) αλλα ξανα αυτο δεν αλλαζει οτι ειναι κλεψια

 

 

Και κατι τελευταιο... τα προγραμματα του iphone που κανουν 8 max ευρω γραφονται στα ορθια και για πλακα... Δεν ειναι δυνατον να τα συγκρινουμε με παραγωγες οπως το assassins creed

 

 

αυτα , εντελως καλοπροαιρετα και χωρις να κρινω κανεναν , ολοι μεσα στο κολπο ειμαστε λιγοτερο ή περισσοτερο

 

Άκυρο το παράδειγμά σου. Αντίστοιχο θα ήταν να μπορούσαμε στο σπίτι μας δίνοντας ενέργεια να μπορούσαμε να φτιάξουμε οι ίδιοι βενζίνη, πιστό αντίγραφο αυτής που αγοράσαμε και για αυτή την αντιγραφή και τα διαφυγόντα κέρδη να μας κυνηγούσε η εταιρία καυσίμων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικά αυτό που βλέπω είναι να προσπαθούμε να εκλογικεύσουμε αυτό που κάνουμε ήδη. Όποιος έχει οικονομική άνεση θα ταχθεί αναφανδόν κατά της πειρατίας οποιοδήποτε μορφής. Αν κάποιος είναι ψυχαναγκαστικός και δεν ησυχάζει αν δεν έχει υπο την κατοχή του όλα τα προγράμματα που κυκλοφορούν, μονο και μόνο επειδή μπορεί να τα βρει τζάμπα (όπως το πρόβατο που όταν βρει πολύ φαί, τρώει μέχρι να σκάσει, αφού δεν διαθέτει μηχανισμούς κόρεσμου!), θα πει ότι η πειρατία είναι απολύτως σωστή, και 0.79 ευρώ να κάνει κάτι εγώ το θέλω τζάμπα. Οι υπόλοιπη πλειοψηφία είμαστε κάπου στην μέση. Κανείς μας πάντως δεν λέει ότι αυτό που κάνω είναι λάθος γι' αυτούς και αυτούς τους λόγους. Είμαστε όντα που προσπαθούμε να εκλογικεύουμε τις πράξεις μας, χωρίς να ενεργούμε λογικά. Να σημειώσω πάντως ότι τώρα με την ψηφιακή διανομή software, οι developers διαθέτουν το προιον του κόπου τους αμεσα σε εμάς, χωρίς μεσάζοντες και σε χαμηλες τιμές, με ότι αντίκτυπο έχει αυτό το γεγονός στην ηθική διάσταση της πειρατίας.

 

Όσο για το itunes που αναφέρθηκε παραπάνω, ΔΕΝ έχει εδώ και χρόνια DRM. H apple είναι από τις λίγες εταιρίες (όπως η valve με το steam) που έχει αντιληφθει τι γίνεται, προσαρμόζει τις πολιτικές της και έχει χ**τει στο τάλιρο, έχοντας developers και τελικούς καταναλωτές ικανοποιημένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ θυμαμαι στην χρυσή εποχή των adventure games που το κουτί μέσα είχε και κάνα μπιχλιμπιδι. Δεν ήταν απλά ένα ξερό dvd case. Ποιός δεν θυμάται το larry με την καρτέλα με τις μυρωδιές ή το zork nemesis που είχε μέσα ολόκληρο το journal του πρωταγωνιστή. Και τότε πολλά παιχνίδια ήταν απλά το κουτί και το manual αλλά τα πραγματα ήταν περιορισμένα ως προς την διάδοση και την πειρατεία και δεν έχαναν. Γενικότερα πρέπει να δώσουν κάτι παραπάνω για να καταπολεμήσουν την πειρατεία.

 

Αν γουστάρω το gray matter για παράδειγμα και έχει τραπουλα απο έξω θα γούσταρα να έχει μέσα μια καλοσχεδιασμένη dark τράπουλα. Ασχέτως αν θα το αγοράσω τελικά ως φόρο τιμής στην jane jensen.

 

Η αλήθεια είναι ότι έχω μείνει λίγο πίσω στα παιχνίδια οπότε αν είμαι τελείως άκυρος πείτε μου. Δεν ξέρω αλλά πάντα μου άρεσε να έχω κάτι απο τα παιχνίδια. Πιστεύω πως για κάτι υλικό ο οποισδήποτε είναι περισσότερο διατεθειμενος να πληρώσει. Ειδικά για κάτι που γουστάρει. Και αν γουστάρει και υπάρχει κάτι συλλεκτικό με το παιχνίδι μπορεί και να σκεφτεί διπλά να το κατεβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αυτό που βλέπω είναι να προσπαθούμε να εκλογικεύσουμε αυτό που κάνουμε ήδη. Όποιος έχει οικονομική άνεση θα ταχθεί αναφανδόν κατά της πειρατίας οποιοδήποτε μορφής. Αν κάποιος είναι ψυχαναγκαστικός και δεν ησυχάζει αν δεν έχει υπο την κατοχή του όλα τα προγράμματα που κυκλοφορούν, μονο και μόνο επειδή μπορεί να τα βρει τζάμπα (όπως το πρόβατο που όταν βρει πολύ φαί, τρώει μέχρι να σκάσει, αφού δεν διαθέτει μηχανισμούς κόρεσμου!), θα πει ότι η πειρατία είναι απολύτως σωστή, και 0.79 ευρώ να κάνει κάτι εγώ το θέλω τζάμπα. Οι υπόλοιπη πλειοψηφία είμαστε κάπου στην μέση. Κανείς μας πάντως δεν λέει ότι αυτό που κάνω είναι λάθος γι' αυτούς και αυτούς τους λόγους. Είμαστε όντα που προσπαθούμε να εκλογικεύουμε τις πράξεις μας, χωρίς να ενεργούμε λογικά. Να σημειώσω πάντως ότι τώρα με την ψηφιακή διανομή software, οι developers διαθέτουν το προιον του κόπου τους αμεσα σε εμάς, χωρίς μεσάζοντες και σε χαμηλες τιμές, με ότι αντίκτυπο έχει αυτό το γεγονός στην ηθική διάσταση της πειρατίας.

 

Όσο για το itunes που αναφέρθηκε παραπάνω, ΔΕΝ έχει εδώ και χρόνια DRM. H apple είναι από τις λίγες εταιρίες (όπως η valve με το steam) που έχει αντιληφθει τι γίνεται, προσαρμόζει τις πολιτικές της και έχει χ**τει στο τάλιρο, έχοντας developers και τελικούς καταναλωτές ικανοποιημένους.

 

Καλύτερα να διαβάζεις τα προηγούμενα ποστ πριν οδηγηθείς σε λανθασμένες γενικεύσεις.

 

Να στο πω και διαφορετικά; Ο πολύς κόσμος, από τον οποίο τρώνε όλοι αυτοί αν οι τιμές ήταν διαφορετικές εδώ και δυο δεκαετίες δεν θα στρεφόταν στο δίκτυο ούτε φυσικά οι πάροχοι θα διαφήμιζαν τις υπηρεσίες τους ως: βάλτε connx για να βλέπετε ταινίες και να ακούτε μουσική.

 

Σήμερα και 0,10 να το πάνε το κομμάτι και πάλι πάρα πολλοί θα το βρουν πειρατικά, όχι γιατί δεν έχουν να τα δώσουν, αλλά γιατί έτσι γαλουχήθηκαν. Για αυτό λέω ότι οι κοινωνία δεν αλλάζει με το αποφασίζω και διατάζω! Τί έκανε ο Νικολάκης στην Γαλλία με τα τρία χτυπήματα; Μήπως και αυτός έκανε μία τρύπα στο νερό και είδε την δημοτικότητά του να κατρακυλά;

 

Τέτοια κοινωνικά φαινόμενα θέλουν ιδιαίτερο χειρισμό κάτι που φυσικά αγνοούν οι δικηγόροι για αυτό και δεν έχουν καταφέρει τίποτα το ουσιαστικό τόσα χρόνια οι εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

η μουσικη του itunes ειναι drm protected.oποτε σε υποχρεωνει να παρανομησεις για να την ξεκλειδωσεις προκειμενου να την ακουσεις οπου και οπως θες.

επομενως το προβλημαα δεν ειναι μονο η τιμη αλλα και η ελευθερια χρησης αυτου που πληρωνεις.

Πληροφοριακά, η μουσική στο iTunes δεν έχει προστασία DRM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους το κατάλαβαν ότι με τον τρόπο αυτό που ακολουθούν μέχρι σήμερα δε γίνεται να σταματήσεις την πειρατεία...

Ας δίναν περισσότερα οικονομικά κίνητρα και όλοι θα βγαίνανε κερδισμένοι...

 

Η απάντηση σε αυτό είναι το παρακάτω post..

 

ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΕΙ!!!!

το free download ειναι πλεον συνηθεια...και οχι η λυση για να εχει καποιος στην κατοχη του μουσικη,ταινιες κτλ!

 

 

Τι να μην υπάρχει πειράτεία σοβαρολογούμε...είμαι ηλετρονικός και το πρόγραμμα της National Intruments(προσομοιωτής ηλεκτρονικών) έχει αν θυμάμαι καλά ~2,600 δολάρια. Γίνεται σε μια ελλάδα με μισθό ~800€ να το αγοράσεις ποτέ; Η δεν θα το πάρεις ή θα το κατεβάσεις cracked. Το ίδιο ισχύει και για το adobe master collection π.χ. και για άλλα. Δεν είναι πραγματικές οι τιμές αυτές.

 

Δεν σου λέει κανείς να αγοράζεις μια άδεια κάθε μήνα. Πάρτο και με leasing για να μοιράσεις το κόστος σε βάθος χρόνου (όπως κάνει οποιοσδήποτε σοβαρός επαγγελματίας).

Εϊναι σα να λες ότι το αυτοκίνητο που θέλεις για να κουβαλάς τα εργαλεία σου κάνει 20 χιλιάρικα και είναι εξωφρενικά ακριβό , άρα προτιμάς να το κλέψεις!

Η μόνη διαφορά είναι ότι το λογισμικό είναι κάτι άυλο..

 

Ο τσαμπας είναι γλυκος. Ευτηχως που ανοίγουν συνεχεια καινούργια σάιτ.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Και το παραπάνω είναι ο αντίλογος στην άποψη που λέει ότι οι εταιρίες αισχροκερδούν.

 

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΟΥΝ. Από εκεί και πέρα όμως η λύση δεν είναι το κακούργημα (ληστεία μεγάλης αξίας), αλλά το μποϋκοτάζ και το άγριο κράξιμο..

 

Και προμοτάρισμα καλλιτεχνών που δεν συνεργάζονται με την ΑΕΠΙ και τις λοιπές μαφιόζικες εταιρίες που λειτουργούν ως κοινοί εκβιαστές - νταβατζήδες σε πολλές περιπτώσεις απαιτώντας "προμήθεια" ακόμα και από μικροκαντίνες που παίζουν ραδιόφωνο . Ενώ τα παίρνουν και από τους ραδιοφωνικούς σταθμούς. Τελευταία κυνηγάνε και όσα μαγαζάκια έχουν ακόμα και τηλεόραση ανοιχτή..

 

Επόμενη κατάκτηση τους θα είναι να μας την πέφτουν για μπαχτσίσι αν έχουμε δυνατά το ηχοσύστημα στο αμάξι ή στο σπίτι..

 

Ουου ρε !!!

 

 

η/υ = 400€


windows 7= 200€

office 2010= 150€

2-3 games= ~60-80€(λίγα λέω αλλά τέσπα)

άλλες εφαρμογές= ~100-200€

 

 

Δεν μιλάω για adobe master collection και άλλες εφαρμογές.(περνάμε τα 1500€ σε εφαρμογές επαγγελματικές)

 

τα λέω αυτά για τον λεφτά 2 post παραπάνω.

 

Η απάντηση ξανά στο παρακάτω..

(Τα win7 τα παίρνειςκαι preinstalled με επιβάρυνση γύρω στα 50 ευρώ στο μηχάνημα. Μη βγεις ένα βράδυ για να τα πάρεις γνήσια.. Ή μην τα πάρεις καθόλου και βάλε Linux)..

 

 

Δεν είναι μόνο οι τιμές το πρόβλημα.

Όταν κάτι το βρίσκεις με 0 ευρώ... και 2 να το πουλάει ο άλλος θα το σκεφτείς.

 

Υπάρχει βέβαια και το ζήτημα της χαμηλής ποιότητας μουσικής-ταινιών που μας πλασάρουν οι εταιρίες. Αλλά και πάλι αυτές, δεν έχουν 100% ευθύνη, γιατί δίνουν στο κοινό ότι ζητάει. Αν το κοινό ζητάει σκουπίδια τι να πουλήσουν; Ποιοτικό υλικό;

 

 

Όλοι οι άνθρωποι έχουν διαφορετικά κριτήρια ανάλογα με το συμφέρον τους. Θέλουν όταν δουλεύουν να τους πληρώνουν αδρά... όταν όμως αγοράζουν κάτι από άλλους θέλουν να είναι τζάμπα...εεμ δεν γίνεται όμως αυτό.

Αν πάω εγώ στον οδοντίατρο και μου πάρει 1500 ευρώ ή στον ηλεκτρολόγο και μου πάρει 300, μετά αυτοί θα μου το παίξουν υπέρμαχοι του free downloading?

 

 

 

 

 

Το copyright δεν ισχύει για 70+70.

Συνήθως για 50-70 χρόνια ανάλογα με τους τοπικούς νόμους της κάθε χώρας. Όταν λήγει το copyright, παύει να διεκδικεί χρήματα ο δημιουργός! Η εταιρία μια χαρά συνεχίζει να εκδίδει τα έργα του. Δηλαδή με λίγα λόγια το copyright είναι το μόνο που έχει μείνει για να προστατεύει τον δημιουργό.

Τα remasters συνήθως πωλούνται σε χαμηλές τιμές 6-7 ευρώ ειδικά όταν μιλάμε για cd-dvd. Πιο κάτω δεν μπορεί να πάει νομίζω.

 

 

 

Το πρόβλημα βρίσκεται στην εφαρμογή του τωρινού οικονομικού συστήματος. Ο καλλιτέχνης παίρνει ένα πολύ μικρό ποσοστό, ενώ οι εταιρίες και οι ενδιάμεσοι εκμεταλλεύονται την υπεραξία που αυτός παράγει.

Εφόσον όμως ζούμε σε ένα καπιταλιστικό σύστημα και απολαμβάνουμε τα θετικά... λογικό είναι να δεχόμαστε και τα αρνητικά.

 

 

Άλλος ηθοποιός δουλεύει για 50εκ δολάρια ανά ταινία... και άλλος για 20 δολάρια θα δίνει θεατρικές παραστάσεις στην γειτονιά του.

Όλοι όμως ελπίζουν ότι θα είναι σαν τον πρώτο και όχι σαν τον δεύτερο. Η απληστία δεν μας αφήνει χώρο για κάτι ενδιάμεσο, που είναι και το πιο λογικό.

 

 

Πολλοί μιλάνε ρομαντικά για αυτο-οργάνωση, παραγωγή μουσικής από τον ίδιο τον καλλιτέχνη. Πόσο εύκολο είναι όμως αυτό; Όσο εύκολο είναι να ανοίξω εγώ μαγαζί και να ανταγωνιστώ το πλαίσιο και το e-shop.

 

 

 

openoffice = 0€

gimp = 0€

free προγράμματα... ένα σωρό.

 

Δεν είναι δυνατόν, ο μέσος χρήστης να έχει στην κατοχή του προγράμματα αξίας 1000 ευρώ, δεν τα χρειάζεται, προορίζονται για επαγγελματίες.

 

Όπως δεν χρειάζομαι και εγώ τα εργαλεία που έχει ένα μικροβιολογικό εργαστήριο ή ένα οδοντιατρείο. Σίγουρα αν μου τα έδιναν τζάμπα, θα τα έπαιρνα για να παίζω για την πλάκα μου.

 

 

 

Διαφωνώ κάθετα με την πειρατεία. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι απαραίτητη.

Συμφωνώ ότι σε πάαααρα πολλές περιπτώσεις μιλάμε για αισχροκέρδεια του κερατά, αλλά ή κλοπή δεν είναι η λύση..

Δηλαδή άμα είμασταν σίγουροι ότι δεν θα μας πιάσουν θα κλέβαμε το σπίτι του γείτονα επειδή μπορούμε;

Ίδια λογική ισχύει, απλώς όσον αφορά το λογισμικό, ταινίες , μουσική, το εξωραΐζουμε και δεν το λέμε ληστεία-κλοπή.

 

Εγώ αντιθέτως, αν κάτι το θεωρώ εξωφρενικό , λέω "βάλτο στον kwλο σου μεγάλε δεν το παίρνω. Όταν σοβαρευτείς το ξανασυζητάμε".

 

Η πειρατεία ίσα ίσα δίνει και πάτημα στους φωστήρες των εταιριών για να κυνηγάνε το χαμένο τζίρο της και να ρίχνουν λεφτά για αυτό το σκοπό (με έρευνες που λένε ότι πχ. είναι 300 δις ο τζίρος που χάνεται λόγω του clopyright , ενώ τα 2/3 των πειρατικών δεν θα αγόραζαν παρά ελάχιστοι αν δεν υπήρχε το torrent)...

 

Στα περισσότερα συμφωνώ με την έρευνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.debtocracy.gr/index.html

 

Για πρώτη φορά στην Ελλάδα, ένα ντοκιμαντέρ με παραγωγό το θεατή. Το Debtocracy αναζητά τα αίτια της κρίσης χρέους και προτείνει λύσεις που αποκρύπτονται από την κυβέρνηση και τα κυρίαρχα μέσα ενημέρωσης. Το ντοκιμαντέρ θα διανέμεται δωρεάν από τα τέλη Μαρτίου χωρίς δικαιώματα χρήσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

κι η βενζινη πανακριβη ειναι ... δεν βλεπω να ανοιγετε τις αντλιες το βραδυ για να γεμισετε τζαμπα

 

 

Θα είχε πλάκα αν γινόταν κάτι τέτοιο πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μουσικη του itunes ειναι drm protected.oποτε σε υποχρεωνει να παρανομησεις για να την ξεκλειδωσεις προκειμενου να την ακουσεις οπου και οπως θες.

επομενως το προβλημαα δεν ειναι μονο η τιμη αλλα και η ελευθερια χρησης αυτου που πληρωνεις.

 

To iTunes πουλάει και DRM-Free μουσική μέσω του iTunes Plus (με $0.30) παραπάνω βέβαια, αλλα πουλάει.

 

Edit: Τώρα είδα ότι αναφέρθηκε και πιο πάνω.

 

Πάντως τα τραγούδια που πουλάει το iTunes έχουν DRM, αμα δε θες DRM το πληρώνεις παραπάνω.

Αλλιώς αμα θέλει καποιος να αγορασει υπάρχουν κι άλλα site που πουλάνε DRM Free μουσική.

 

Ενδεικτικά:

 

7digital.com

beatport.com

junodownload.com και άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα όλα αυτά είναι ένα ωραίο παραμύθι. Πότε οι εταιρείες δεν χάνουν, απλά μεταλλάσσονται. Είτε είναι κινηματογραφικοί οίκοι, είτε διαδικτυακές εταιρείες. Το κεφάλαιο και τα κέντρα λήψης αποφάσεων παραμένουν τα ίδια και συνεχώς μας δημιουργούν ψεύτικες ανάγκες για να εκμεταλλεύονται τις μάζες. Τίποτα δεν είναι τσάμπα. Προσωπικά μικρότερος ίσως ήμουν από τους ψυχαναγκαστικούς που λέτε πιο πάνω και κατέβαζα ότι έβρισκα ! Τώρα έχω δώσει και εξακολουθώ να δίνω μεγάλα ποσά για αγορά και συντήρηση λογισμικού. Ο τρόπος ζωής μου είναι "δυτικός", δουλεύω και ξοδεύω σε αμερικάνικα πρότυπα. Όλοι ξέρουν αγγλικά και ακόμη περισσότεροι γκρικλισ. Οπότε μάλλον πρέπει να ξανασκεφτούμε την έννοια "τσάμπα". Και την τροία με τσάμπα καραβάκι την πήρανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο ότι ακούγονται μέσα από έρευνες και οι άλλες απόψεις, αλλά νομίζω ότι γενικά προτείνουν και αυτοί καπιταλιστικά μέσα για την "λύση" του "προβλήματος". (Θέλω να ακούσω όλην την παρουσίαση όταν βρω χρόνο, μήπως είμαι λάθος για την συγκεκριμένη εδώ)

 

Πολλοί μιλάνε ρομαντικά για αυτο-οργάνωση, παραγωγή μουσικής από τον ίδιο τον καλλιτέχνη. Πόσο εύκολο είναι όμως αυτό; Όσο εύκολο είναι να ανοίξω εγώ μαγαζί και να ανταγωνιστώ το πλαίσιο και το e-shop.

 

Εύκολο δεν είναι, αλλά είναι δυνατό να γίνει. Γιατί πρέπει να είναι εύκολο άλλωστε? B)

Ακόμα ρομαντικό είναι ότι η ελεύθερη αγορά αυτο-οργανώνεται μόνη της και αναδεικνύει πάντα το καλύτερο προϊόν ή τον καλύτερο καλλιτέχνη και τελικά ο καλλίτερος αμείβεται και περισσότερο! :whistle:

 

Άλλος ηθοποιός δουλεύει για 50εκ δολάρια ανά ταινία... και άλλος για 20 δολάρια θα δίνει θεατρικές παραστάσεις στην γειτονιά του. Όλοι όμως ελπίζουν ότι θα είναι σαν τον πρώτο και όχι σαν τον δεύτερο. Η απληστία δεν μας αφήνει χώρο για κάτι ενδιάμεσο, που είναι και το πιο λογικό.

 

Το ενδιάμεσο είναι το πιο σωστό , συμφωνώ, ΑΛΛΑ για όλους! Δηλαδή και για αυτόν που παίρνει 20euro και για αυτόν που παίρνει 50εκ. Ο καπιταλισμός σε ωθεί να γίνει άπληστος και δεν είναι ότι η άνθρωποι είναι εγωιστές και προσβλέπουν στα 50εκ.

 

Το πρόβλημα βρίσκεται στην εφαρμογή του τωρινού οικονομικού συστήματος. Ο καλλιτέχνης παίρνει ένα πολύ μικρό ποσοστό, ενώ οι εταιρίες και οι ενδιάμεσοι εκμεταλλεύονται την υπεραξία που αυτός παράγει. Εφόσον όμως ζούμε σε ένα καπιταλιστικό σύστημα και απολαμβάνουμε τα θετικά... λογικό είναι να δεχόμαστε και τα αρνητικά.

 

Μόνο στην μουσική συμβαίνει αυτό? Παντού οι "παραγωγοί" παίρνουν λιγότερα συγκριτικά με αυτά που τους αναλογούν και αυτό συμβαίνει διότι έτσι είναι οργανωμένες οι επιχειρήσεις. Το ότι ζούμε σε ένα καπιταλιστικό σύστημα δεν σημαίνει ότι, ό,τι κάνει αυτό είναι κακό. Ας πάρουμε τα καλά και να αφήσουμε τα άσχημα.

 

Για εμένα το θέμα του πολιτισμού θα έπρεπε να είναι κρατικό. Ένα domain όπως είπε και ο digekas όπου θα υπάρχουν όλη η μουσική/βίντεο ώστε να είναι προσβάσιμα σε όλους, και όλοι οι καλλιτέχνες να πληρώνονται από το κράτος βασικό μισθό και με donations όλα τα extras εάν είναι τους αξίζει. Θα μου πεις ότι θα υπάρξουν και αυτοί που θα εκμεταλλεύονται το σύστημα ώστε να κάθονται και να βγάζουν λεφτά. Υπάρχουν τρόποι να τους ξεκαθαρίσεις χρησιμοποιώντας και το κοινό μέσα από αξιολογήσεις, έχοντας κάποια προαπαιτούμενα σπουδών στην μουσική...

 

Εγώ τώρα σκέφτομαι να κάνω ένα donation σε κάποιο συγκρότημα που μου αρέσει πολύ και δεν αγόρασα την μουσική του, αλλά μετά σκέφτομαι ότι αυτό το σύστημα δεν έχει λύσεις για βιοτικά ζητήματα των πολιτών του (ακόμα!) και εγώ θα δώσω χρήματα για να αγοράσει 2ο κότερο ο άλλος, καλλίτερα να πάει σε ένα φάρμακο στα παιδάκια του 3ου κόσμου δηλαδή. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πρέπει να στηριζόμαστε στην ελεύθερη αγορά για να λύνει τα βασικά προβλήματα μας όπως είναι η τροφή, στέγαση...και εν τέλη πολιτισμός. Με τα πνευματικά δικαιώματα λέγανε ότι αφού περάσει ένα διάστημα και αποσβεστεί το κόστος και βγει και λίγο κέρδος, το υλικό θα είναι ελεύθερο για όλους, ώστε να προαχθεί ο πολιτισμός, όμως η "ελεύθερη αγορά" δεν έχει λόγω να κάνει κάτι τέτοιο, της είναι πιο επικερδές να βγάλει ένα remaster! Οπότε χάνονται τελικά τα κομμάτια χωρίς πνευματικά δικαιώματα και μαζί χάνονται και οι λόγοι όπου φτιάχτηκαν οι νόμοι. Αντί να προστατεύουν τον πολιτισμό προστατεύουν το κέρδος.

 

p.s. τα post όπου πήρα quote είναι για να τα χρησιμοποιήσω σαν πάτημα για συζήτηση, όχι για να διαφωνήσω. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To λογισμικό ειναι υπηρεσία και ως τετοια χρεώνεται και τιμολογείται ανα τον κόσμο. Στην ουσία δεν ειναι κάτι χειροπιαστό σαν την βενζίνη ή τα εργαλεία οπότε και η κλοπή του ειναι πιο δυσκολο να συγκεκριμενοποιηθεί στο μυαλό καποιου, οταν κατεβάζει κάτι "σπασμένο" και δωρεάν απο το net. Η δουλειά (βλεπε υπηρεσία) που έχει ρίξει ο αλλος για να δημιουργηθει αυτό που βλεπεις ειναι πολύ χειροπιαστή ομως, οποτε εκεινη την ωρα κλεβεις τον κόπο και την τεχνογνωσία μιας εταριας η ενος ανθρωπου. Ολοι θελουν να κανουν την δουλειά τους το προβλημα ειναι πως θελουν να την κανουν χωρις να πληρώσουν και ειδικά το λογισμικό μας ξενίζει πολύ οταν το πληρώνουμε αφου εχουμε "εκπαιδευτει" να το θεωρούμε free. Γιατι αλλωστε να πληρώσεις κατι το οποίο μπορείς να βρεις τζαμπα. Υπάρχουν πολύ καλοί λόγοι που κάποιος θα πλήρωνε ενα λογισμικό αν η τιμή ήταν σε λογικά πλαίσια και καποιος του εξηγούσε τους λόγους αυτούς.

 

Νέες εκδόσεις και αναβαθμίσεις. Πιθανές δωρεάν αναβαθμίσεις ανάλογα με την αρχική συμφωνία αγορας (πχ με τα windows οι καινούργιες εκδόσεις δεν ειναι δωρεάν αλλα μόνο τα Service Packs ας πούμε).

Support. Οταν βρίσκεις κάποιο bug η κάποιο πρόβλημα γενικότερα μπορείς να απευθυνθείς στην εταιρία για πιθανή επίλυση.

 

Και τώρα η μαυρη αληθεια. Ουδεμία σχέση έχει η παραγωγή και διανομή Λογισμικού με αυτή των υλικών αγαθών (δεν υπάρχουν πρώτες υλες ουτε κόστη παραγωγής). Στην ουσία οδηγούμαστε γοργά προς μια κατάργηση της διανομής του λογισμικού μέσω CD-DVD αφού οι ίδιες οι εταρείες σε προτρέπουν να τα κατεβάσεις μέσω internet για να μειώσουν κι αλλο το κόστος. Άρα το λογισμικό που παράγεις και κάνεις εν τέλη Debug, μετά απο την εμπορική του διάθεση, ειναι κάτι που έχει μηδαμινό κόστος παραγωγής για την εταιρία. Θα μπορούσαν επομένως οι εταιρίες να ρίξουν τις τιμές τόσο ώστε να κανουν τα προιόντα τους ελκυστικά σε μια μεγαλύτερη ομάδα καταναλωτών και έτσι να αποσπάσουν ενα κομμάτι του κόσμου απο την πειρατία. Αυτο μπορεί να γίνει με τα λογισμικά ευρείας χρήσεως πχ windows & window related programs, phone applications κτλ. Οταν το αγοραστικό κοινό στενευει στενευουν και τα περιθώρια πωλησης αρα και κέρδους. Απο την αλλη ειναι 1000 φορες προτιμωτερο να ριξουν τις τιμές και να πάρουν εστω και κάτι απ ολους, παρα να παρουν, πολλα απο λίγους και τίποτα απ τους περισσότερους.

 

Οπως και να χει εν τέλη και γω αγοράζω οτι ειναι απολυτος απαραίτητο να αγορασω και οτι σηκώνει η τσεπη μου, αλλα το γεγονός πως δουλευω σε εταιρία πληροφορικής με έχει κάνει να αντιμετωπίζω το λογισμικό οχι σαν κάτι free γιατι βλεπω τον κόπο που χρειάζεται για να στηθεί-δημιουργηθει και να υποστηριχθεί.

 

Αυτά τα ολιγα και ελπίζω να μην με πάρετε με τις πέτρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nightstrike +1.

 

Όταν πριν 15+ χρόνια επί εποχής gopher ακόμα ανακάλυψα το public domain στο funet έπαθα την πλάκα μου. Δεν το χωρούσε το μυαλό μου, ήταν ασύλληπτο και αδιανόητο εκείνη την εποχή να ανακαλύπτεις ένα χώρο όπου ο καθένας προσέφερε την δουλειά του ανιδιοτελώς.

 

Δυστυχώς το οικονομικό σύστημα που έχει καπελώσει το πολιτικό είναι ο νεοφιλελευθερισμός ο οποίος ναι μεν πατάει πάνω στον καπιταλισμό αλλά ξεφεύγει και φτάνει στα άκρα. Το ότι υπάρχει η δυνατότητα κέρδους σε οτιδήποτε αφορά πολύ μεγάλο ποσοστό που πληθυσμού δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να αφήνεται στα χέρια των κερδοσκόπων των οποίων ο πρωταρχικός σκοπός και μοναδική αξία είναι το χρήμα.

 

Δεν είναι λοιπόν μόνο για μένα ο πολιτισμός που πρέπει να πάψει να είναι εμπορεύσιμο (σαν πχ τα φασολάκια ή τις πατάτες) είδος, αλλά το ίδιο ισχύει και για την παιδεία που έχουν φαγωθεί να την ιδιωτικοποιήσουν, το ίδιο ισχύει και για την υγεία όπου οι φαρμακοβιομηχανίες απομυζούν απίστευτα ποσά και έχουν τεράστια κέρδη σε βαθμό που αν ένα νέο φάρμακο καθιστά παρωχημένο ένα παλαιότερο αλλά ακριβότερο, το κέρδος τους θέλει το νεώτερο να μην βγει στην αγορά.

 

Τέλος πάντων αυτά τα έχουμε ξαναπεί και σε μεγάλο βαθμό ευθύνη δεν έχουν οι εταιρίες οι οποίες σε αυτό το σύστημα ανταγωνίζονται άλλες και δίνουν αγώνα για να παραμείνουν βιώσιμες, την μεγαλύτερη ευθύνη την φέρει το κράτος το οποίο οφείλει να τις βάζει σε τάξη, να τις ελέγχει και να τις τιμωρεί όταν οι πρακτικές που ακολουθούν οδηγούν σε αισχρή εκμετάλλευση του κόσμου.

 

Φτάσαμε όμως σε μία εποχή εταιριοκρατίας όπου εταιρίες ανεβάζουν και κατεβάζουν κυβερνήσεις, εταιρίες νομοθετούν, εταιρίες δικάζουν και καταδικάζουν και ξαφνικά ο κόσμος αρχίζει και αντιλαμβάνεται τα απανωτά χαστούκια αλλά αδυνατεί να καταλάβει ποιος βαράει και γιατί!!!

 

Για αυτό λέω ότι η επόμενη αναγέννηση θα έρθει από αυτόν τον χώρο. Γιατί δεν περίμεναν σε τι θα εξελισσόταν το διαδίκτυο και με το να μην μπορούν να το αντιληφθούν από την μία και αυτό να εξελίσσεται με απίστευτα γοργούς ρυθμούς από την άλλη, τελικά πιάστηκαν με τα παντελόνια κατεβασμένα.

 

Η νομοθεσία που αφορά τις πατέντες και το copyright πλέον είναι απαρχαιωμένη. Η νομοθεσία πρέπει να αλλάξει αλλά όχι όπως γινόταν μέχρι σήμερα να κόβεται και να ράβεται στα μέτρα των εταιριών. Θα πρέπει με τα νέα δεδομένα να ξαναδούμε σφαιρικότερα το θέμα της προσφοράς των δημιουργών, την αποζημίωσή τους και το πως θα είναι διαθέσιμη η δουλειά τους στον κόσμο και πως ο κόσμος και η κοινωνία μας θα επωφελείται περισσότερο από αυτές τις δημιουργίες και με τι τρόπο θα επενδύονται ποσά στον πολιτισμό, στην παιδεία, στην υγεία και πως από αυτές τις επενδύσεις η ίδια η κοινωνία θα λαμβάνει στο μέλλον ώστε και πάλι από υψηλότερο πλέον βιωτικό επίπεδο και πάλι να μπορεί να επενδύει όχι μόνο σε ότι βραχυπρόθεσμα αποφέρει κέρδος αλλά κυρίως σε αυτά που ο ιδιωτικός τομέας δεν αναλαμβάνει το ρίσκο της επένδυσης, δεν μπαίνει στην λογική να ρίξει λεφτά για κάτι που στο απώτερο μέλλον θα τους τα επιστρέψει.

 

Δυστυχώς στην χώρα μας η διαφθορά και ο κακή διαχείριση των πόρων έφτασε να δικαιολογεί το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας, αυτά που όφειλαν να βρίσκονται και να λειτουργούν σε αυτό το πλαίσιο του public domain και να υπηρετούν το κοινό συμφέρον, φτάσαμε λοιπόν σε μία Θατσερική συμπεριφορά, ένα αισχρό ξεπούλημα το οποίο οι ίδιοι οι πολιτικοί προκάλεσαν με τις δικές τους επιλογές, με τους βολεμένους γενικούς-τσιράκια των υπουργών που πήραν την καρέκλα για να εκτελούν εντολές τους, εντολές για τις οποίες ποτέ δεν θα δώσουν λόγο, πως δλδ έφτασαν τους δημόσιους οργανισμούς σε αυτά τα χάλια.

 

Αν δείτε λοιπόν το ντοκιμαντέρ που αναφέρει ο spithas7 http://www.debtocracy.gr/index.html θα δείτε πολλές ομοιότητες με την κατάσταση που επικρατούσε στην Αργεντινή και αργότερα στον Ισημερινό. Δυστυχώς εμείς έχουμε άλλο ένα πρόβλημα, δεν έχουμε πετρέλαια ή άλλους πόρους τους οποίους σήμερα μπορούμε να αξιοποιήσουμε ώστε αν τους πούμε "άντε γεια" από κάπου να μπορούμε να κρατηθούμε. Πετρέλαια στο αιγαίο υπάρχουν, όπως και χρυσός υπάρχει στην Ελλάδα, το θέμα όμως είναι ότι αν εμείς είχαμε πρόσβαση εξαρχής σε αυτούς τους πόρους τότε οι δανειστές μας δεν θα μας πατούσαν στον λαιμό. Αντιλαμβάνεστε τώρα λοιπόν γιατί επί τόσα χρόνια δεν λύνεται το θέμα της υφαλοκρηπίδας, το θέμα της ΑΟΖ, γιατί φτάσαμε στο γελοίο σημείο το Καστελόριζο να ίπταται και μόνο οι ξένοι ευρωβουλευτές να φωνάζουν "πως περιμένετε από την Ελλάδα να ορθοποδήσει όταν τα χρήματα που την δανείζουμε πάνε σε αγορές γαλλικών φρεγατών και γερμανικών υποβρυχίων;;;", οι Έλληνες γιατί να φωνάξουν, μίζες παίρνουν, off-shore για τα παιδιά τους έχουν και αν φτάσει η κατάσταση στο αμήν, έχουν πολλά στην άκρη για να πάνε να ζήσουν σε άλλη χώρα!!!

 

Αυτά λοιπόν που φαντάζουν off-topic με το θέμα του copyright δεν είναι. Είναι η ίδια φιλοσοφία, η ίδια λογική και συμπεριφορά η οποία οδηγείται από την ίδια απληστία. Επίκεντρό τους είναι το χρήμα και όχι ο άνθρωπος. Τίποτα για αυτούς δεν έχει αξία αν δεν έχει τιμή. Για αυτό θα πρέπει να αναλογιστούμε τις δικές μας ευθύνες, πως φτάσαμε μέχρι εδώ, ποιους ψηφίζαμε και γιατί και τελικά ποιο είναι το αποτέλεσμα και φυσικά όχι να μείνουμε στην κριτική μόνο για να έχουμε να λέμε αλλά να αντιπροτείνουμε λύσεις που θα μας βγάλουν από το σημερινό αδιέξοδο.

 

Πρέπει να αρχίζουμε να βλέπουμε τα ακριβά αυτοκίνητα, τα κότερα και τις βίλες των λίγων που συγκεντρώνουν υπέρογκα ποσά ως ώρες εργασίας, ως πόρους και επενδύσεις που θα έπρεπε να γίνουν για ένα καλύτερο μέλλον, όχι μόνο των πολλών, αλλά και αυτών των λίγων που κάνουν το γούστο τους, αφού αν αύριο μεθαύριο αρρωστήσουν, ούτε η βίλα, ούτε το κότερο θα τους κάνει καλά και αν το βραχυπρόθεσμο συμφέρον κάποιας φαρμακοβιομηχανίας δεν επιτρέπει την ανάπτυξη/κυκλοφορία του φαρμάκου που θα τον κάνει καλά και αυτός θα πεθάνει και ο ίδιος εν αγνοία του θα έχει προκαλέσει τον θάνατό του.

 

Πρέπει λοιπόν να αρχίσουμε να βλέπουμε λίγο πιο μακρυά, λίγο πιο σφαιρικά και όχι να αναλωνόμαστε στα μπαλώματα του σήμερα και να λέμε άντε την βγάλαμε και σήμερα, αύριο έχει ο Θεός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...