Προς το περιεχόμενο

Ποιο earphone(ψειρα) ειναι καλο;


Nikosgiann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτά πώς πάνε από ένταση/μπάσα;

 

Επειδή κάτι φθηνά που έχω δοκιμάσει ήταν απλά ανύπαρκτα. Και μου φαίνεται λογικό γιατί από ένα καψάκι διαμέτρου 1mm, τι ήχος θα μπορούσε να βγει..

 

Δηλαδή μην τα πάρω και δεν έχουν ένταση, μπάσο κ.λπ. και σε ρωτήσω γιατί και μου πεις «εντάξει, τι περίμενες από τόσο φθηνά και με τόσο μικρή κάψα;».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας..θα κοιταξω αυτα στο καρφουρ που λετε και τα AKG 311,γιατι οσο και να χτυπιεται ο αλλος,δεν μπορω να ανεβασω τα χρηματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά πώς πάνε από ένταση/μπάσα;

 

Επειδή κάτι φθηνά που έχω δοκιμάσει ήταν απλά ανύπαρκτα. Και μου φαίνεται λογικό γιατί από ένα καψάκι διαμέτρου 1mm, τι ήχος θα μπορούσε να βγει..

 

Δηλαδή μην τα πάρω και δεν έχουν ένταση, μπάσο κ.λπ. και σε ρωτήσω γιατί και μου πεις «εντάξει, τι περίμενες από τόσο φθηνά και με τόσο μικρή κάψα;».

 

 

Φανη δεν μπορώ να γράψω τίποτα παραπάνω σε αυτό το νήμα.

ΔΕν μπορω να καταλαβω γιατι σε αλλο νημα επιτρεπεται να λεμε δωσε 50Ε παραπανω για καλυτερη καρτα η οθόνη και εδω είναι τόσο μεγάλο θεμα τα 20 ευρώ.

Στην μικρότερη κατηγορία τιμής του Head-fi.org το Meelectonics M9 είναι τα καλύτερο ακουστικό.

Καλυτερο απο τα Sennheiser cx ii 300 που κανουν γυρω στα 45 στο carrefour, και τα AKG 330,340 που βρισκεις σε συμπαθητική τιμή Ελλάδα.

Aν δεν θες να παρεις "γουρουνι στο σακι" θα σου λεγα να πας στα public να ακουσεις τιποτα Skullcandy eg titans, altec lansing και να τα παρεις απο το amazon.co.uk με μισα λεφτα.

Aυτό μπορω μόνο να σε συμβουλέψω,

αν εχεις υπομονή διάβασε και εδώ είναι ωραίο νημα απο έλληνες, με ενυπώσεις απο άπειρα μοντέλα για ολα τα βαλάντια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε να δεις, όταν κάποιος θέτει ως αυστηρό όριο τα 10€, δεν έχει και πολύ μεγάλη σχέση με κάποιον που στήνει ένα PC και σκέφτεται να δώσει 800€ και του λέμε εμείς, δώσει 850€ για κάτι καλύτερο.

 

Από μόνη της η τιμή δηλαδή δεν αφήνει και πολλά περιθώρια.

 

Φαντάζομαι πως ισχύουν 2 τινά:

 

1. Έχει να διαθέσει περισσότερα, αλλά δε γουστάρει για τους δικούς του λόγους.

2. Δεν έχει, όπου εκεί δε μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα.

 

Για να πω την αλήθεια, αν έδινε κάθε μέρα 5€ για φραπέ στις κωλοκαφετέριες, κι εγώ θα του πρότεινα να κάνει λίγο κράτει, να «στερηθεί» 1-3 μέρες την καφετέρια και να πάει σε κάτι καλύτερο.

Αλλά δε νομίζω πως είναι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φανη κοροιδία δεν ειναι ομως και να λεμε παρε με 10 ευρώ αυτα τα ακουστικά είναι πολύ καλα?

εσυ, αν εχω καταλάβει σωστά, εχεις το Dell u2711.

Οταν κάποιος σου λεει θελω 22"-24" αυστηρα μεχρι 200 ευρώ τι σκέφτεσαι πες μου?

το λιγοτερο να του πεις να βαλλει 10-20 ευρω για να παρει την 2311.

εχω αδικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν έχεις, αλλά εν μέρει.

 

Να στο πω αλλιώς, αντί για 10€ έλεγε ότι διαθέτει 6€. Ε όταν ακούς τόσο συγκεκριμένο αριθμό, σημαίνει ότι μάλλον δε μπορεί ούτε € παραπάνω.

Ε, δε θα 'ταν σωστό να του πούμε άμα διαθέτεις τόσα μην πάρεις καθόλου.

Θα ήταν τόσο κλειστό το budget δηλαδή, που δε θα γινόταν να πεις/προτείνεις και πολλά.

 

Οσον αφορά στο παράδειγμα με τα 200€, προφανώς τα 10€ είναι λιγότερο απ' το 5% της συνολικής τιμής.

Στα 10€ όμως, είναι σχεδόν το 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πρόλαβες, Φάνη! :-D

 

 

Δικιο πάντως δεν έχεις.. :P

+20ε σε προυπολογισμό 200ε = +10%

+20ε σε προυπολογισμό 10ε = +200%

 

 

 

Χωρις να λέω οτι έχεις αδικο σχετικά με τις προδιαγραφές. Καθε άλλο, σαβουρίτσα θα αγοράσει και το ξέρει. Το θέμα είναι πόσο σαβούρα, γιατι σε ολες τις κατηγορίες τιμών υπάρχουν ευκαιρίες και ripoffs ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οσον αφορά στο παράδειγμα με τα 200€, προφανώς τα 10€ είναι λιγότερο απ' το 5% της συνολικής τιμής.

Στα 10€ όμως, είναι σχεδόν το 100%.

 

 

εδω είναι το ζουμί της υπόθεσης.

το αρχικό ποσό δεν αφήνει κανένα περιθώριο.

οσο και να μιλάμε δεν θα καταλήξουμε πουθενα.

Η δικιά μου εμπειρία λέει οτι με 10Ε δεν μπορείς να ψαχνεις ακουστικά.

Αν υπάρχει τοσο προβλημα οικονομικό ας πάρει απο το ebay τα πιο φθηνα που θα βρει.

Βρισκει με μεταφορικα και με 5 ευρω.

Μειωση 50%.

Διαφορες δεν θα δει απο τα ακουστικα των $8 απο το eshop.

Ειναι η αποψη μου.

Kαι μιλάω σε ολα τα ποστ μου πολύ ευγενικά και πολυ ηρεμα,

χωρις να ειρωνευομαι,

ΑΛλος εβαλε φωτο μου ενα κοιτος και τονι μπανανα, ο αλλος λεει οσο και να χτυπιεται εγω δεν ανεβαινω λεφτα.

Λεω να τελειώσουμε εδώ το offtopic.

 

Φανη αμα θες φτιαξε αλλο νημα ,για άλλα ακουστικά και πιο ευελικτο budget.

Ευχαριστως να σε βοηθησω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Κ311 που έχω, είναι αρκετά μεγάλα και με δυσκολία στέκονται στο αυτί μου.

Από ένταση πάντως είναι ικανοποιητικά.

 

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με τα συγκεκριμένα. Κατα τ'αλλα έχουν πολύ καλό ήχο και είναι πολύ καλά για τα χρήματά τους. Από τα φθηνά της AKG μόνο τα 311 αξίζουν... τα υπόλοιπα είναι κάτω του μετρίου.

Επίσης θα προτείνω και εγώ τα senheiser, είναι καλής ποιότητας ακόμη και τα φθηνά.

 

 

Άλλη και πιο δυνατή επιλογή (για να μην γκρινιάζει και ο μοντάνα) ...από ebay. 16 ντολαρς = 11 ευρώ :devil:

 

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250781176253&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια επειδη τα ακουστικα ειναι το φαϊ μου,

λετε τουλαχιστον κουταμαρες τοση ωρα.

και μην το περνετε προσωπικα.

Ειναι δυνατον να λες θελω να παρω ψειρες και να βαζεις οριο τα 10ε?

δεν με νοιαζει αν εισαι φοιτητηςμ πηγαινε δουλεψε στη τελική.

το θεμα ειναι οτι ειναι δυνατον να κατσει καποιος να ασχοληθει σοβαρα μαζί σου

με αυτο το μπατζετ που βαζεις?

ειναι σαν να μπεις στις αναβαθμισεις και να πεις θελω πληρες συστημα με 200 ευρω,

μπες στο skroytz και παρε οποιο βρεις.

ΚΑι αλλοι καθονται και απαντανε για ακουστικα που σιγουρα δεν παρεχουν τιποτα,

απλα βγαζουν καποιους ηχους.

εγω θα σου λεγα να πας στα carrefoyr και να παρεις τα πιο φθηνα που θα βρεις.

Μου αρέσουν και υπόλοιποι που μπαινουν σαν "ειδικοι" και συνεχιζουν την κουβεντα.

το μπατζετ ειναι απαγορευτικο.

δεν αξιζει να γινει κουβεντα για ακουστικα αυτης της κατηγοριας τιμης.

 

No offence guys

 

Παλι καλα που εισαι και ευγενικος στα νηματα που γραφεις...

 

Προφανως και ξερω οτι με 10 ευρω θα παρω ψιλοσαβουρα.

ΔΕΝ ρωταω προτεινετε μου τα καλυτερα ακουστικα και εγω θα δωσω 10 ευρω.

λεω,ποια ειναι τα καλυτερα ακουστικα μεχρι 10 ευρω.Δεν εχω και δεν θελω να δωσω παραπανω,γιατι εχω αλλες προταιρεοτητες.

Υπαρχει τεραστια διαφορα μεταξυ των δυο.

Οσοι ηθελαν να βοηθησουν το εκαναν,φανηκε και τους ευχαριστω πολυ!

 

 

Πρεπει να υπαρχει θεμα με ακουστικα σε αυτην την κατηγορια,γιατι δεν μπορουν ολοι να δινουν 30,100,200 ευρω για ακουστικα

Εσυ μπηκες μεσα και ειπες οτι κανεις δεν αξιζει να ασχοληθει μαζι μου,οτι δεν σε νοιαζει που ειμαι φοιτητης κ δεν εχω λεφτα και να παω να δουλεψω.

μην μπαινεις τωρα μεσα να ζητας και τα ρεστα απο πανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ειναι αυθεντικα παρε αυτα που σου ειπε προηγουμενως απο το ebay.

ειναι φοβερη τιμη.

 

 

kai επιμένω να πιστεύω ότι οποιος σου λεει μη παρεις αυτα τα ακουστικά

με 10ευρω αλλα πάρε αυτα που λεώ εγώ είναι καλυτερα , σε κοροιδευει.

 

το πηγαινε δουλεψε, εσένα σου φανηκε κάπως.

δεν ειναι τοσο κακό.

θα μπορουσα να σου πω για 2 μερες μη τρως απ εξω ,μαγιρεψε σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι μιλάω σε ολα τα ποστ μου πολύ ευγενικά και πολυ ηρεμα, χωρις να ειρωνευομαι,

 

@Tony_Montana Θα ήσουν πολύ εντάξει σ'ολα αυτά που τον στόλισες τον παλιοφοιτητή αν δεν πουλούσαν αξιοπρεπή ακουστικά με 10 ευρω και ο παλιοφοιτητής ζητούσε παπάδες με τυρκουαζ ολόσωμα μαγιό. B)

 

Ευτυχώς υπάρχουν φτηνά αξιοπρεπή ακουστικά, απευθύνονται σ'εμας τους φτωχολιγούρηδες -ενίοτε και παλιοφοιτητές- που δεν έχουμε (ντροπή μας κιολας που το λέω δημόσια) να αγοράσουμε iphone για να μπαίνουμε στο insomnia κι απο την τουαλέτα. Πρεπει κάτι να γίνει δεν ξέρω, η ευθανασία τουλάχιστον 200-300 χιλιάδων απο εμάς είναι καλή ιδέα διότι αφενός βρωμίζουμε τα πεζοδρόμια, αφετέρου όμως θα ξεμείνετε απο παλιουπάλληλους. Αν με κατάλαβες αυτή τη φορά, χαίρομαι.. B)

 

 

 

(επίσης δεν σημαίνει οτι όταν μας τελειώσει το ψωμί δεν θα τρώμε παντεσπάνι, δεν παιρνουμε το λεωφορείο γιατι αφήσαμε το SUV στο συνεργείο, τρώμε πεινιρλί στη Δροσιά μια φορά το χρόνο στα γενέθλιά μας και οταν λέμε "πάμε πλατεία" δεν εννοούμε αναγκαστικά το Κολωνάκι και το DaCapo.) :P :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ειναι αυθεντικα παρε αυτα που σου ειπε προηγουμενως απο το ebay.

ειναι φοβερη τιμη.

 

 

kai επιμένω να πιστεύω ότι οποιος σου λεει μη παρεις αυτα τα ακουστικά

με 10ευρω αλλα πάρε αυτα που λεώ εγώ είναι καλυτερα , σε κοροιδευει.

 

το πηγαινε δουλεψε, εσένα σου φανηκε κάπως.

δεν ειναι τοσο κακό.

θα μπορουσα να σου πω για 2 μερες μη τρως απ εξω ,μαγιρεψε σπιτι.

 

Τα συγκεκριμένα που του προτείναμε είναι τα καλύτερα στην τιμή τους (AKG311, senheiser MX) και πολλές φορές καλύτερα και από πιο ακριβά μοντέλα. Οπότε ναι... υπάρχει διαφορά στην ποιότητα ακόμη και στα φθηνά.

 

Επίσης ορισμένες φορές υπάρχει και υπερτιμολόγηση. Κάποια φθηνά που στο ebay τα έχουν 1-2 ευρώ, εδώ τα πουλάνε άλλες εταιρίες ως επώνυμα στα 10 ευρώ.

Επίσης ακουστικά τύπου maxell-canyon-hama-mannhatan σίγουρα είναι χειρότερα από akg-sennheiser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...