Προς το περιεχόμενο

Γιατι δεν πουλαμε νησια ή ακρογυαλιές;


tsifotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η απορια ειναι συγκεκριμενη. Γιατι δεν πουλιούνται νησια ή ακρογυαλιές. Δεν το επιτρεπει νόμος (που αλλαζει σε μια μερα) ή το συνταγμα (που προυποθετει αναθεωρηση);

Παρακαλειται οποιος ξερει και ΔΕΝ ΥΠΟΘΕΤΕΙ ας απαντησει.

 

Σοβαρος λογος δεν υπαρχει, απλα εχω μπερδευτει με την "γνωση" καφενειου/τσιπουραδικου/ταξι που κυκλοφορει γυρω [ναι, ξερω πρεπει να ειμαι πιο επιλεκτικος στην ενημερωση μου :P:) ]

 

Υποψιν, [fixed] ΔΕΝ συζητω το αν ειναι καλο ή οχι. Δεν ξεκιναω κουβεντα για ξεπουλημα, ΔΝΤ κλπ.

 

πχ τελη δεκαετιας '60 οι beatles θελανε να αγορασουνε την Τσουγκρια (ενα μικρο νησακι διπλα στην Σκιαθο) αλλα το κρατος δεν τους αφησε. Δεν αφηνει καποιος νομος, το συνταγμα ή κατι αλλο (πχ πολλη γραφειοκρατια απο πολλους φορεις);

 

Θα εκτιμηθει δεοντως η "πηγη". Αν κρινεται απαραιτητο ας μεταφερθει στις αποριες. Παρακαλω μην κλειδωθει ΠΡΙΝ την απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Η απορια ειναι συγκεκριμενη. Γιατι δεν πουλιούνται νησια ή ακρογυαλιές. Δεν το επιτρεπει νόμος (που αλλαζει σε μια μερα) ή το συνταγμα (που προυποθετει αναθεωρηση);

Παρακαλειται οποιος ξερει και ΔΕΝ ΥΠΟΘΕΤΕΙ ας απαντησει.

 

Σοβαρος λογος δεν υπαρχει, απλα εχω μπερδευτει με την "γνωση" καφενειου/τσιπουραδικου/ταξι που κυκλοφορει γυρω [ναι, ξερω πρεπει να ειμαι πιο επιλεκτικος στην ενημερωση μου :P:) ]

 

Υποψιν, συζητω το αν ειναι καλο ή οχι. Δεν ξεκιναω κουβεντα για ξεπουλημα, ΔΝΤ κλπ.

 

πχ τελη δεκαετιας '60 οι beatles θελανε να αγορασουνε την Τσουγκρια (ενα μικρο νησακι διπλα στην Σκιαθο) αλλα το κρατος δεν τους αφησε. Δεν αφηνει καποιος νομος, το συνταγμα ή κατι αλλο (πχ πολλη γραφειοκρατια απο πολλους φορεις);

 

Θα εκτιμηθει δεοντως η "πηγη". Αν κρινεται απαραιτητο ας μεταφερθει στις αποριες. Παρακαλω μην κλειδωθει ΠΡΙΝ την απαντηση.

 

http://www.privateislandsonline.com/greece.htm

 

Διάλεξε και πάρε :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν τα πουλαμε.τα χαριζουμε,τοσο ανοιχτοχερηδες ειμαστε. να η παραλια στον Αντονυ Κουιν γιατι επαιξε τον Ζορμπα,να το Σταδιο Καραισκακη στον Κοκαλη γιατι ειναι φιλαθλος,να η δημοσια περιουσια με νταλικες πισω στον τεως Βασιλια ενω οι ελληνες πεταγανε χαρταετο την Καθαρα Δευτερα,να η δημοσια περιουσια στην Μονη Βατοπεδιου γιατι ειμαστε θρησκοι,κτλ κτλ

 

τζαμπα πραμα λεμε,ολα τα δινουμε,ολα τα χαριζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πολυ ξεφτυλα,το πρωτο νησακι που βλεπω στο λινκ πουλιεται για 6.9 εκατ ευρω.Ετσι δεν γινεται δουλεια.Θα πρεπει να πουληθουν πανω απο 200 νησακια κ βραχονησιδες για να μαζευτει ενα αξιοπρεπες ποσο για τα χρεη της Ελλαδας.Μουφες!Αμα τα χτυπαγαν κανενα 30-40 μυρια ευρω το κομματι κατι παει κ ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχισαμεεε...

 

Απ οτι καταλαβα πουλιουνται ΟΙΚΟΠΕΔΑ πανω σε νησια. Οικοπεδα πουλιουνται παντου! Κι ο Ωνασης πχ ειχε τον Σκορπιο - δηλαδη ητανε ιδιοκτησια του το οικοπεδο ΠΑΝΩ στο νησι. Ετσι δεν μπορουσες να μπεις σπιτι του ΑΛΛΑ στην παραλια πηγαινες και αραζες, αν ηθελες (το γιατι να θελες να πας ως εκει για μπανιο ειναι αλλη ιστορια) ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΕ ΔΙΩΞΕΙ γιατι δεν του ανηκε η παραλια. Δεν του ελλειπαν τα λεφτα αλλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΚΡΟΓΥΑΛΙΑ ωστε να λεει αμα θελει "ειστε στην ιδιοκτησια μου, φυγετε"

 

Η ερωτηση ειναι σαφης: το συνταγμα καποιο νομοσχεδιο ή κατι αλλο (πχ αμετρητες δυσκολες αδειες) δεν αφηνει να πουληθει ΑΚΡΟΓΥΑΛΙΑ σε ιδιωτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι απολυτα σιγουρος γιαυτο το θεμα; το λεω διοτι παλια ειχα ρωτησει ποσο ισχυει η ιδιωτικοποιηση παραλιων και μου ειχαν πει οτι μονο στην περιπτωση αν εχεις ενα δικο σου νησι οπως ο Σκορπιος μπορεις να απαγορεψεις στον αλλο να μην κολυμπησει στην παραλια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις παρεξηγηση το "μου ειχαν πει" δεν με καλυπτει τοσο. Απολυτα σιγουρος δεν ειμαι. Μπορει πχ να ισχυε κατι παλια και να 'χει αλλαξει νομος ή να τα ξερω εντελως λαθος. Απλα ψαχνω καποιον να πει ξεκαθαρα (με πηγη αν ειναι δυνατον, ας πουμε καποιο νομο) τι ισχυει.

 

EDIT: δεν ειχα προλαβει τον gtroza

 

Απ' οτι βλεπω...

 

 

5415594.jpg

 

 

 

Αρα, (ελπιζω να τα λεω σωστα) υπαρχει νομος που καθοριζει την παραλια κλπ ως δημοσιο αγαθο και προστατευονται με εξαιρεση την εξυπηρετηση υπερτερου δημοσιου συμφεροντος.

 

Χμμμ, ψιλοπασπαρτου μου κανει. Τελικα παιρνει παραφιλολογια το θεμα! Αλλη ερμηνεια απο καποιον ειδικοτερο ευπροσδεκτη.

 

Οπως και να 'χει ευχαριστω για την συμμετοχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα το "μου ειχαν πει" ισχυει και στην δικη σου περιπτωση διοτι ακριβως αυτο κανεις και εσυ τωρα: απλως μας λες.

οποτε ουτε η δικια σου απαντηση μας καλυπτει.

επομενως μεχρι επισημων,χειροπιαστων στοιχειων το θεμα ειναι φλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.νοικιαζουν αιγιαλο σε ιδιωτη για χ χρονια αρα γινεται ιδιωτικη παραλια(μπορει απο το συνταγμα να μην μπορουν αλλα εφοσον εδωσε αδεια το ιδιο το κρατος αντε βρες λυση.ειναι το γνωστο θεμα με τις παραλιες που τους βαζουν εισοδο)

2.ποιος θα παρει μερικα ξερονησια που δεν φτανει φως,νερο κτλ και δεν εχει μια παραλια της προκοπης?(σκεφτειτε να πρεπει να βρουν ακρη με ρευμα,νερο,αν αντεχει ενα σπιτι ή μολις σκαψεις θα βρεις νερο κτλ.)

3.αυτα που ναι στο site ανηκουν σε ιδιωτες .

http://www.privateislandsmag.com/2008/08/the-greek-isles-playground-of-the-gods/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4. Ναι και τωρα με την κριση ποιος αγοραζει; και αλλα πολλα

 

αλλα ΔΕΝ ΡΩΤΑΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ

 

 

λοιπον, που λενε "ζωγραφισε το". Εβαλα island στο google images και το ανοιξα με paint. Εβαλα χρωμα μεσα στο νησι. Κιτρινο εβαψα τη γη δηλαδη οικοπεδα που αγοραζεις/πουλας κλπ. Αν καποιος εξασαφαλισει ολα τα οικοπεδα λεμε οτι του "ανηκει το νησι". Τιποτε ιδιαιτερο. Καλα ως εδω;

 

 

5416423.jpg

 

Κομματια ακρογυαλιας οπως το κομματι που εβαψα με κοκκινομπορουνε να αγοραστουν/μεταπωληθουν/κτιστουν κλπ; Αν οχι ποιος το απαγορευει; αν ναι, τοτε τι σημαίνει ο νομος δημοσιας περιουσιας (κοινοχρηστος κλπ). Αν ναι, εχουν γινει εξαιρεσεις; ποιες;

 

 

σορυ που γινομαι κουραστικος, αλλα αυτη ειναι η απορια μου. Αν ξερει καποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

 

Κομματια ακρογυαλιας οπως το κομματι που εβαψα με κοκκινομπορουνε να αγοραστουν/μεταπωληθουν/κτιστουν κλπ; Αν οχι ποιος το απαγορευει; αν ναι, τοτε τι σημαίνει ο νομος δημοσιας περιουσιας (κοινοχρηστος κλπ). Αν ναι, εχουν γινει εξαιρεσεις; ποιες;

 

 

σορυ που γινομαι κουραστικος, αλλα αυτη ειναι η απορια μου. Αν ξερει καποιος...

Το απαγορεύει ο νόμος 2971/2001, τον οποίο παρέθεσες παραπάνω και συγκεκριμένα το άρθρο 2 παρ. 1 που ορίζει: " Ο αιγιαλός, η παραλία, η όχθη και η παρόχθια ζώνη είναι πράγματα κοινόχρηστα και ανήκουν κατά κυριότητα στο ∆ημόσιο, το οποίο τα προστατεύει και τα διαχειρίζεται".

 

Σύμφωνα δε με τον Αστικό Κώδικα (άρθρο 966) τα κοινόχρηστα πράγματα είναι εκτός συναλλαγής. Δεν γίνεται δηλαδή να αποτελέσουν αντικείμενο οποιασδήποτε αγοραπωλησίας.

 

Ελπίζω να καλύπτω την ερώτησή σου, τουλάχιστον από νομικής απόψεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πολυ ξεφτυλα,το πρωτο νησακι που βλεπω στο λινκ πουλιεται για 6.9 εκατ ευρω.Ετσι δεν γινεται δουλεια.Θα πρεπει να πουληθουν πανω απο 200 νησακια κ βραχονησιδες για να μαζευτει ενα αξιοπρεπες ποσο για τα χρεη της Ελλαδας.Μουφες!Αμα τα χτυπαγαν κανενα 30-40 μυρια ευρω το κομματι κατι παει κ ερχεται

Καλα τα λεει ο τοξοβολος!!Για να ξεχρεωσουμε πρεπει να πουληθουν το μισα νησια του Ιονιου Πελαγους και εκτος αυτου δεν ειναι κριμα να πουλαμε αυτα τα πραγματα για τα οποια σκοτωθηκαν οι προγονοι μας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...