Προς το περιεχόμενο

Πιλοτικές μεταδόσεις σε υψηλή ευκρίνεια από την ΕΡΤ


dimitris74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά κάνουν και περνάνε σε HD αλλά όπως προείπαν και άλλα μέλη ίσως θα έπρεπε πριν περάσουν σε HD να έχουν καλύψει όλη την Ελλάδα με τα SD ειδικά από την στιγμή που όλοι οι Έλληνες πληρώνουν το ίδιο ποσό στην ΕΡΤ μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ. Κατανοητό το να αργούν να προσφέρουν σε όλους τους πολίτες τις ίδιες υπηρεσίες, παράλογο όμως να ζητούν το ίδιο ποσό εκεί που δεν υπάρχει ψηφιακή εκπομπή.

 

Την τελευταία φορά που κοίταξα για τα ψηφιακά της ΕΡΤ δεν βρήκα χάρτες κάλυψης, ενώ για την DIGEA υπάρχουν. Μήπως κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω και πιο συγκεκριμένα για κεντρικές Κυκλάδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 324
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

επιτελους high definition χωρις nova και sat-tv.

να πιασουν κ τοπο τα λεφτα που εχω δωσει για την οθονη μου.

οσο για τις τηλεορασεις,οσες διαθετουν mpeg4 δεν χρειαζονται τιποτα παραπανω απο μια νεα αναζητηση για ψηφιακα καναλια.

το οτι το φορμα μεταδοσης θα ηταν 720p και οχι 1080 ηταν ηδη γνωστό,απλα δεν ηταν γνωστο το ποτε.το 720 αλλωστε βολευει και αυτους που η τηλεοραση τους δεν ειναι full hd, αλλα hd ready.

ευτυχως που υπαρχει κ το blueray.

αυτος ο καταναλωτισμος θα μας φαει..............

παρολα αυτα εχει χρησιμοποιησει κανεις καρτα neotion για παλιες tv(ασχετο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μην λεμε ανακριβειες.

σιγουρα καποιες τηλεορασεις με παλιους δεκτες να εχουν θεμα.σημειωνω ομως οτι εδω κ 2 χρονια με την ανακοινωση εναρξης της digea ολες οι τηλεορασεις πλην ελαχιστων εξαιρεσεων(που ειχαν μεινει stock)διαθετουν mpeg4.οποτε ειτε ειναι hd ready (720), ειτε full hd (1080),θα παιζουν μια χαρα.μην τρελαθουμε κιολας.αλλωστε δεν προκειται να παει πανω απο 720 το τηλεοπτικο σημα στην ελλαδα, για λογους που εχουν ηδη αναφερθει στην συζητηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πως θα χωρέσει το fullHD πρόγραμμα μαζί με άλλα 3 προγράμματα στο ίδιο κανάλι; (άρα μιλάμε για τεράστια συμπίεση στο fullHD κανάλι ή στα άλλα 3)

 

2. Σαφώς και έχει δίκιο ο ΣΚΑΙ. Η ΕΡΤ με τους νόμους της κόβει και ράβει στα μέτρα της. Μην ξεχνάτε την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ (δια νόμου) συνδρομή μέσω της ΔΕΗ κάθε 2-μηνο. Που να βρει εύρος ζώνης ο ΣΚΑΙ να μεταδώσει fullHD; Και φυσικά άλλες συχνότητες δεν υπάρχουν διότι οι ξεφτίλες δεν έχουν ολοκληρώσει την ψηφιακή σύγκλιση!

 

3. Να σας δω να βλέπετε την Μπίλιω και το "Στην υγειά μας" σε υψηλή ανάλυση... Τρώμε φασολάδα με χρυσά κουτάλια! Σουρεαλισμός στο έπακρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πως θα χωρέσει το fullHD πρόγραμμα μαζί με άλλα 3 προγράμματα στο ίδιο κανάλι; (άρα μιλάμε για τεράστια συμπίεση στο fullHD κανάλι ή στα άλλα 3)

 

2. Σαφώς και έχει δίκιο ο ΣΚΑΙ. Η ΕΡΤ με τους νόμους της κόβει και ράβει στα μέτρα της. Μην ξεχνάτε την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ (δια νόμου) συνδρομή μέσω της ΔΕΗ κάθε 2-μηνο. Που να βρει εύρος ζώνης ο ΣΚΑΙ να μεταδώσει fullHD; Και φυσικά άλλες συχνότητες δεν υπάρχουν διότι οι ξεφτίλες δεν έχουν ολοκληρώσει την ψηφιακή σύγκλιση!

 

3. Να σας δω να βλέπετε την Μπίλιω και το "Στην υγειά μας" σε υψηλή ανάλυση... Τρώμε φασολάδα με χρυσά κουτάλια! Σουρεαλισμός στο έπακρο!

το θεμα ειναι να δουμε κανεναν αγωνα σε hd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ερτ σκοπευει να εκπέμψει σε 1920χ1080i (το p ειναι 'ασύμφορο'). Στην πιλοτική εκπομπή της (man U- chelsea) ειχε εκπέμψει σε 1440χ1080 διοτι ειχε περιορισμό στo bitrate λογο της υπαρξης των αλλων καναλιων.

(Μια χαρα εικοναρα ειναι, αυτη η αναλυση χρησιμοποιείτε συχνα στα δορυφορικά..)

Τωρα αμα προσέξετε σουταρουνε το Βουλη Tv στο αλλο πακετο (σπορ+ σινε+ κτλ) για να εξοικονομηθεί bitrate για το 1080

περισσότερα εδω

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=77349&page=22

 

για τις hd ready (720p) τηλεοράσεις no broblem στην ανάλυση διοτι κανει μονη της downscale (αρκει να υπάρχει Mpg4 tuner)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν μου απαντησατε ομως

 

Να ρωτησω κατι, εγω μενω στη μεσσηνια και εχω τηλεοραση με ενσωματωμενο ψηφιακο δεκτη. Θα μπορω να βλεπω το hd καναλι της ερτ ή οχι?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι, εγω μενω στη μεσσηνια και εχω τηλεοραση με ενσωματωμενο ψηφιακο δεκτη. Θα μπορω να βλεπω το hd καναλι της ερτ ή οχι?

Το κανάλι της Βουλής στη ψηφιακή (όχι στην αναλογική) το πιάνεις αυτή τη στιγμή; Αν ναι, τότε θα μπορείς να δεις και το HD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οποτε πρεπει να παρουμε δεκτη mpeg4 HD

Υπαρχει κανας καλος σε καλη τιμη ?

 

 

τώρα με τι παίζεις? έχεις εξωτερικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...