Προς το περιεχόμενο

Η Sony επιβεβαιώνει την κατάρρευση του PlayStation Network από επίθεση τρίτων


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Heatspreader, η άλλη άποψη θέλει τον πολίτη να επιλέγει το εκάστοτε προϊόν οπότε και ο άλλος σου λέει δεν σου αρέσει, μην το αγοράσεις. Φτάνουμε όμως με αυτή την λογική σε καταστάσεις όπου οι επιλογές περιορίζονται/καθορίζονται σε τέτοιο βαθμό που τελικά δεν αποτελούν ουσιαστικά επιλογές. Δες πχ την άλλη είδηση με τους Βέλγους που θέλουν να παρακολουθούνται οι συνδέσεις των συμπολιτών τους επειδή καταπατούν το copyright οπότε και κατά τους ισχυρισμούς τους χάνουν κέρδη και φυσικά βρίσκουν αντιδράσεις επειδή δεν μπορεί να παραβιάζεται το απόρρητο των τηλεπικοινωνιών για ένα πλημμέλημα όπως αυτό της καταπάτησης του copyright που αν θυμάμαι καλά γίνεται αναφορά στην αρχή της αναλογικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαγορεύτηκε το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους; Με ποια λογική απαγορεύτηκε και στα bar/καφετέριες/club/εστιατόρια και πάει λέγοντας; Ανήκουν στο δημόσιο αυτοί οι χώροι; Ένας χώρος μπορεί να ανήκει σε ιδιώτη και παρά ταύτα να είναι δημόσιος. Η κάθε εταιρία προσπαθεί να αυξήσει τα κέρδη της οπότε και στους όρους χρήσης να απαιτήσει πράγματα παράλογα όπως η εγγύηση που έλεγα παραπάνω. Εξάλλου δεν στέκομαι στο κατά πόσο είναι νόμιμο να παύει τις υπηρεσίες της, εξάλλου και τώρα δεν παρέχει υπηρεσίες, αλλά το κατά πόσο είναι νόμιμο να μας παρακολουθεί και να μας ελέγχει στο σπίτι μας που η ηλεκτρονική παρακολούθηση παραβιάζει το οικογενειακό άσυλο και πέρα αυτού την ιδιωτική μας ζωή και εκεί το άρθρο 9 του συντάγματος είναι ξεκάθαρο.

 

Ακόμα και αν δεχτώ ότι δεν αποτελεί δημόσιο χώρο, δλδ είναι ένας ιδιωτικός χώρος στον οποίο πρόσβαση έχουν μόνο αυτοί που επιτρέπει ο ιδιώτης το θέμα του ελέγχου και της ηλεκτρονικής παρακολούθησης παραμένει και επαναλαμβάνω το ερώτημα κατά πόσο μία εταιρία νομιμοποιείται από τους όρους χρήσης να επισκέπτεται κάποιος τεχνικός της όποτε θέλει το σπίτι μας και να ελέγχει το τι έχουμε ή δεν έχουμε κάνει σε μία συσκευή που αγοράσαμε από την συγκεκριμένη εταιρία.

 

Δεν είναι δλδ η ουσία αν είναι δημόσιος ή ιδιωτικός χώρος αλλά σε τι βαθμό παραβιάζονται συνταγματικές ελευθερίες. :-)

 

1. Δεν το λέω για να το δεχτείς αν αποτελεί δημόσιο χώρο σου λέω ότι είναι.

2. Το παράδειγμα με το τσιγάρο είναι άστοχο.Το να μιλάμε για δημόσια υγεία και θέματα μεταξύ κράτους και χώρων εστίασης/ψυχαγωγίας (η οποίοι βρίσκονται στην ελληνική επικράτεια στο κάτω κάτω και όχι στον server μιας άλλης χώρας) δεν έχει νόημα. Δεν είμαι νομικός για να πω περισσότερα.

3. Δεν μπήκε σπίτι κάποιος τεχνικός αλλά έλεγξε τα στοιχεία σου πρίν μπείς στην υπηρεσία της εταιρίας του ,στο όποιο έχεις συμφωνήσει κιόλας.

4. Δεν σου απαγορέυει να κάνεις ό,τι θες σπίτι σου, αλλά να μην χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες της.

5. Αν σε ενοχλεί τόσο γιατι δεν κινείσαι νομικά εναντίον της Sony και στο δικαστήριο θα φανεί ποιός πραγματικά έχει δίκιο. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν το λέω για να το δεχτείς αν αποτελεί δημόσιο χώρο σου λέω ότι είναι.

2. Το παράδειγμα με το τσιγάρο είναι άστοχο.Το να μιλάμε για δημόσια υγεία και θέματα μεταξύ κράτους και χώρων εστίασης/ψυχαγωγίας (η οποίοι βρίσκονται στην ελληνική επικράτεια στο κάτω κάτω και όχι στον server μιας άλλης χώρας) δεν έχει νόημα. Δεν είμαι νομικός για να πω περισσότερα.

3. Δεν μπήκε σπίτι κάποιος τεχνικός αλλά έλεγξε τα στοιχεία σου πρίν μπείς στην υπηρεσία της εταιρίας του ,στο όποιο έχεις συμφωνήσει κιόλας.

4. Δεν σου απαγορέυει να κάνεις ό,τι θες σπίτι σου, αλλά να μην χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες της.

5. Αν σε ενοχλεί τόσο γιατι δεν κινείσαι νομικά εναντίον της Sony και στο δικαστήριο θα φανεί ποιός πραγματικά έχει δίκιο. ^_^

 

1. Το αντίθετο υποστηρίζεις, δλδ ότι δεν είναι δημόσιος χώρος :-) και σου απάντησα ότι είναι αδιάφορο.

2. Το παράδειγμα στο ανέφερα για να γίνει ευκολότερα αντιληπτό το ότι ένας χώρος που ανήκει σε ιδιώτη μπορεί να είναι δημόσιος, για αυτόν και κανένα άλλο λόγο. :-)

3. Εδώ είναι η ουσία. Δεν χτύπησες το κουδούνι, σε ρώτησε ποιος είσαι, απάντησες οπότε και σου επέτρεψε την είσοδο, αλλά εκ των προτέρων σε έχει ελέγξει το firmware που έχει η κονσόλα (τουλάχιστον από αυτά που έχω διαβάσει και ξέρω) οπότε πριν καν πας να μπεις στο PSN σε έχει σταμπάρει οπότε και με το που πας να συνδεθείς στέλνει αυτές τις πληροφορίες χωρίς την έγκρισή σου. Για αυτό και λέω ότι πρόκειται για ηλεκτρονική παρακολούθηση και ας γίνεται η ενημέρωσή τους όταν εσύ το αποφασίσεις (να μπεις στο PSN).

4. Σε αυτό απάντησα παραπάνω στον Heatspreader.

5. Μήνυση προσωπικά στην Sony δεν έχω λόγο να κάνω :lol: αλλά να ρωτήσω τους Ευρωβουλευτές μας και εκείνοι να κινηθούν αντίστοιχα είναι και πιο απλό και δεν θα πληρώσω και δικηγόρους. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαγορεύτηκε το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους; Με ποια λογική απαγορεύτηκε και στα bar/καφετέριες/club/εστιατόρια και πάει λέγοντας; Ανήκουν στο δημόσιο αυτοί οι χώροι; Ένας χώρος μπορεί να ανήκει σε ιδιώτη και παρά ταύτα να είναι δημόσιος. Η κάθε εταιρία προσπαθεί να αυξήσει τα κέρδη της οπότε και στους όρους χρήσης να απαιτήσει πράγματα παράλογα όπως η εγγύηση που έλεγα παραπάνω. Εξάλλου δεν στέκομαι στο κατά πόσο είναι νόμιμο να παύει τις υπηρεσίες της, εξάλλου και τώρα δεν παρέχει υπηρεσίες, αλλά το κατά πόσο είναι νόμιμο να μας παρακολουθεί και να μας ελέγχει στο σπίτι μας που η ηλεκτρονική παρακολούθηση παραβιάζει το οικογενειακό άσυλο και πέρα αυτού την ιδιωτική μας ζωή και εκεί το άρθρο 9 του συντάγματος είναι ξεκάθαρο.

 

Ακόμα και αν δεχτώ ότι δεν αποτελεί δημόσιο χώρο, δλδ είναι ένας ιδιωτικός χώρος στον οποίο πρόσβαση έχουν μόνο αυτοί που επιτρέπει ο ιδιώτης το θέμα του ελέγχου και της ηλεκτρονικής παρακολούθησης παραμένει και επαναλαμβάνω το ερώτημα κατά πόσο μία εταιρία νομιμοποιείται από τους όρους χρήσης να επισκέπτεται κάποιος τεχνικός της όποτε θέλει το σπίτι μας και να ελέγχει το τι έχουμε ή δεν έχουμε κάνει σε μία συσκευή που αγοράσαμε από την συγκεκριμένη εταιρία.

 

Δεν είναι δλδ η ουσία αν είναι δημόσιος ή ιδιωτικός χώρος αλλά σε τι βαθμό παραβιάζονται συνταγματικές ελευθερίες. :-)

 

Μπλεκεις παλι αστοχο παραδειγμα. Εδω εχεις να κανεις με νομο του κρατους, μην τα κανεις ολα αχταρμα. Μιας ομως και σου αρεσει να μπλεκεις ασχετα παραδειγματα, να συνεχισω το παραδειγμα σου και να σου πω οτι σε καθε ιδιωτικο χωρο (που αποτελει χωρο συγκεντρωσης), δυναμαι να μη σε αφησω να μπεις αν θεωρησω οτι αποτελεις απειλη και για μενα και τους υπολοιπους πελατες μου. Επισης μπορω να μη σε αφησω να μπεις αν το παρτυ που κανω ειναι ιδιωτικο και εχουν ολοι προσκλησεις, και θεωρησω οτι η δικη σου ειναι πλαστη. Μπορω επισης να κλεισω οποτε γουσταρω το μαγαζακι μου, αν θεωρησω οτι δεν προλαβα ολους τους τζαμπατζηδες, να σας βγαλω ολους εξω, και να ξαναελεγξω τις προσκλησεις. Ειμαι σε καποιο παρανομος; Οχι. Τα ιδια λοιπον κανει καθε υπηρεσια ειτε μας αρεσει ειτε οχι.

Επισης για πολοστη φορα, δεν επισκεπτεται κανεις "τεχνικος" το σπιτι σου. Υπαρχουν χιλιαδες κατοχοι PS3 που δεν εχουν μπει ποτε στο ιντερνετ. Τους "επισκεπτηκε" κανεις; Αναγκασε κανεις καποιον απο αυτους να μπει στο ιντερνετ για να του ελεγξουν τη συσκευη; Μη λεμε τραβηγμενα. Μονο οταν πας και του "χτυπησεις την πορτα", τοτε φυσικα και θα σε ελεγξει, θα σε ελεγξει ομως στο δικο του χωρο. Γιατι οπως λες ειναι μεν "ιδιωτικος - δημοσιος" χωρος, αλλα δεν παυει οπως ολοι να διεπεται απο καποιους κανονες, τους οποιους οφειλεις να σεβαστεις.

 

3. Εδώ είναι η ουσία. Δεν χτύπησες το κουδούνι, σε ρώτησε ποιος είσαι, απάντησες οπότε και σου επέτρεψε την είσοδο, αλλά εκ των προτέρων σε έχει ελέγξει το firmware που έχει η κονσόλα (τουλάχιστον από αυτά που έχω διαβάσει και ξέρω) οπότε πριν καν πας να μπεις στο PSN σε έχει σταμπάρει οπότε και με το που πας να συνδεθείς στέλνει αυτές τις πληροφορίες χωρίς την έγκρισή σου. Για αυτό και λέω ότι πρόκειται για ηλεκτρονική παρακολούθηση και ας γίνεται η ενημέρωσή τους όταν εσύ το αποφασίσεις (να μπεις στο PSN).

 

Που το διαβασες αυτο; Πως μπορει να σου ελεγξει το firmware, αν δεν προσπαθησεις να μπεις στο δικτυο της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ γιατί το ψάχνετε με τους νόμους... Συμφέροντα εξυπηρετούν οι νόμοι και συνήθως "μεγάλων". Η Sony αποκλείεται να κάνει κάτι παράνομο. Όχι ηθικό ναι..

Τι νομολαγνία είναι αυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@digekas

 

Πρώτον,μην παίζεις με τις λέξεις ,ενώ έκανα σε προηγούμενη δημοσίευσή ολόκληρη εξήγηση για το ότι είναι ιδιωτικό το PSN.

 

Δεύτερον,για όλα τα υπόλοιπα με κάλυψε πλήρως ο προλαλήσας (pournaras).

 

@Heatspreader δεν είναι κακό να γνωρίζουμε λίγο παραπάνω τους νόμους αφού από αυτούς διέπεται ο βίος όλων μας είτε το θέλουμε είτε όχι, το αν είναι δίκαιοι ή όχι, είναι άλλο θέμα (βέβαια στην προκειμένη περίπτωση είναι και ηθικό κατά την γνώμη μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pournaras, το ανέφερα και στο προηγούμενο ποστ μου αλλά μάλλον δεν το πρόλαβες για το παράδειγμα με το κάπνισμα και τους δημόσιους χώρους. Η αναφορά έγινε ως παράδειγμα για το τι είναι ο δημόσιος χώρος και δεν διαφωνώ στο θέμα των πάρτι και των προσκλήσεων όπου εκεί παύει να είναι δημόσιος ο χώρος αλλά στο θέμα της επιλογής τα πράγματα αν και off-topic είναι διαφορετικά. http://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=22.06.2004,id=90264404

 

Η ουσία λοιπόν είναι αυτή, ότι εκ των προτέρων γίνεται ο έλεγχος από το firmware και όταν πας να συνδεθείς το PSN ρωτάει όχι εσένα αλλά την κονσόλα αν έχει πειραχτεί ή όχι.

 

http://www.product-reviews.net/2011/01/17/ps3-firmware-3-60-update-banning-jailbreak-systems/

 

Η πηγή για κάποιο λόγο δεν υπάρχει πια, αλλά την είδηση θα την βρεις να αναπαράγεται σε πολλά διαφορετικά site.

 

Heatspreader, δεν τίθεται θέμα νομολαγνίας, τα άρθρα που αφορούν τα ατομικά και κοινωνικά δικαιώματα είναι πολύ λίγα και μικρά σε μέγεθος http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/ και από την κατάσταση που παρατηρούμε στο πολιτικό χώρο και το πως λειτουργούν και συμπεριφέρονται οι εταιρίες και τελικά πως περνάνε οι νόμοι και πως αρκετοί καταλήγουν αντισυνταγματικοί τελικά μένει να σταθούμε σε αυτά τα λίγα άρθρα που μας προστατεύουν ως πολίτες. Τίποτα περισσότερο δεν λέω, τίποτα λιγότερο.

 

kakis, δεν παίζω με τις λέξεις. Υποστήριξες εξαρχής ότι το PSN δεν είναι δημόσιος χώρος αλλά ιδιωτικός και κάπου στο προηγούμενο ποστ σου ξέχασες ένα "δεν", αυτό είπα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pournaras, το ανέφερα και στο προηγούμενο ποστ μου αλλά μάλλον δεν το πρόλαβες για το παράδειγμα με το κάπνισμα και τους δημόσιους χώρους. Η αναφορά έγινε ως παράδειγμα για το τι είναι ο δημόσιος χώρος και δεν διαφωνώ στο θέμα των πάρτι και των προσκλήσεων όπου εκεί παύει να είναι δημόσιος ο χώρος αλλά στο θέμα της επιλογής τα πράγματα αν και off-topic είναι διαφορετικά. http://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=22.06.2004,id=90264404

 

Η ουσία λοιπόν είναι αυτή, ότι εκ των προτέρων γίνεται ο έλεγχος από το firmware και όταν πας να συνδεθείς το PSN ρωτάει όχι εσένα αλλά την κονσόλα αν έχει πειραχτεί ή όχι.

 

http://www.product-reviews.net/2011/01/17/ps3-firmware-3-60-update-banning-jailbreak-systems/

 

Η πηγή για κάποιο λόγο δεν υπάρχει πια, αλλά την είδηση θα την βρεις να αναπαράγεται σε πολλά διαφορετικά site.

 

Heatspreader, δεν τίθεται θέμα νομολαγνίας, τα άρθρα που αφορούν τα ατομικά και κοινωνικά δικαιώματα είναι πολύ λίγα και μικρά σε μέγεθος http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/ και από την κατάσταση που παρατηρούμε στο πολιτικό χώρο και το πως λειτουργούν και συμπεριφέρονται οι εταιρίες και τελικά πως περνάνε οι νόμοι και πως αρκετοί καταλήγουν αντισυνταγματικοί τελικά μένει να σταθούμε σε αυτά τα λίγα άρθρα που μας προστατεύουν ως πολίτες. Τίποτα περισσότερο δεν λέω, τίποτα λιγότερο.

 

kakis, δεν παίζω με τις λέξεις. Υποστήριξες εξαρχής ότι το PSN δεν είναι δημόσιος χώρος αλλά ιδιωτικός και κάπου στο προηγούμενο ποστ σου ξέχασες ένα "δεν", αυτό είπα. :-)

Πάλι τα μπλέκεις. η Sony είναι νομικά καλυμμένη τελεία

 

Δεν σου ρίχνει πόρτα επειδή δεν της αρέσει το ψευδώνυμό σου αλλά επειδή παραβίασες την συμφωνία χρήσης.

 

Αν κάποιος δεν πληρώνει στο μαγαζί σου η δεν έχει πρόσκληση θα τον αφήσεις να μπεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εδώ :Source.png Πηγή: Playstation Blog

 

Ακόμη τίποτα...

 

 

 

Και γιατί δεν κρατήσατε τον σκληρό από το ps3;

 

γιατι και να κρατισουμε τον δισκο δν θα μπορουσαμε να τα δουμε σε αλο ps3 για να τα παρουμε αφου το καθε ps3 εχει ξεχοριστη κοδικοποιηση για να δεδομενα οπως και με τα controller θελουν το καλοδιο για να συχρονιστουν με την καθε κονσολα ξεχωριστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι τα μπλέκεις. η Sony είναι νομικά καλυμμένη τελεία

 

Δεν σου ρίχνει πόρτα επειδή δεν της αρέσει το ψευδώνυμό σου αλλά επειδή παραβίασες την συμφωνία χρήσης.

 

Αν κάποιος δεν πληρώνει στο μαγαζί σου η δεν έχει πρόσκληση θα τον αφήσεις να μπεί;

 

Αν δεν έχει πρόσκληση δεν θα τον αφήσω να μπει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα τον ξεβρακώσω κιόλας για να ψάξω εγώ ο ίδιος να δω αν έχει πρόσκληση!

 

Αυτό λέω, κατά πόσο οι όροι χρήσης είναι νόμιμοι αν θέλουν να σε ελέγχουν τι κάνεις στην κονσόλα σου στο σπίτι σου. Εκεί μένω, στον έλεγχο. Αν δλδ θα επιτρέπεται στις εταιρίες με παράνομο τρόπο να βρίσκουν το δίκιο τους και με αυτή την λογική ανέφερα το παράδειγμα των Βέλγων.

 

Φίλε μου αυτό είπα και σε προηγούμενο ποστ. Το jailbreak της συσκευής της apple είπαν ότι είναι νόμιμο, η apple κλείνει τις τρύπες που έβρισκαν για να το καταφέρουν και αυτό είναι καθόλα νόμιμο αλλά ταυτόχρονα δεν απαγορεύει από όσο ξέρω την πρόσβαση αυτών των "πειραγμένων" συσκευών με παλαιότερο firmware στις υπηρεσίες της. Για αυτό και αν δεις παλαιότερα ποστ μου σε σχετικές με το θέμα ειδήσεις αυτό έλεγα, πως είναι δυνατό η μία περίπτωση να είναι νόμιμη και η εταιρία να μην κόβει τις υπηρεσίες σε αυτές τις συσκευές (με το παλιότερο firmware) ενώ τώρα στην Sony τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει πρόσκληση δεν θα τον αφήσω να μπει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα τον ξεβρακώσω κιόλας για να ψάξω εγώ ο ίδιος να δω αν έχει πρόσκληση!

 

Φίλε μου αυτό είπα και σε προηγούμενο ποστ. Το jailbreak της συσκευής της apple είπαν ότι είναι νόμιμο, η apple κλείνει τις τρύπες που έβρισκαν για να το καταφέρουν και αυτό είναι καθόλα νόμιμο αλλά ταυτόχρονα δεν απαγορεύει από όσο ξέρω την πρόσβαση αυτών των "πειραγμένων" συσκευών με παλαιότερο firmware στις υπηρεσίες της. Για αυτό και αν δεις παλαιότερα ποστ μου σε σχετικές με το θέμα ειδήσεις αυτό έλεγα, πως είναι δυνατό η μία περίπτωση να είναι νόμιμη και η εταιρία να κόβει τις υπηρεσίες σε αυτές τις συσκευές (με το παλιότερο firmware) ενώ τώρα στην Sony τα πράγματα είναι διαφορετικά.

 

Αυτό είναι επιλογή της εταιρίας, επίσης η περίπτωση είναι διαφορετική, καθώς η Apple δεν έχει τίποτα να χάσει αφήνοντας παραπάνω κόσμο να αγοράσει apps της, ενώ η Sony να επιτρέπει σε άτομα να παίζουν online με παράνομο λογισμικό είναι κάπως παράλογο δεν νομίζεις;

 

@BILL5

είσαι σίγουρος, το έχεις δοκιμάσει, γιατι δεν νομίζω πως ισχύει αυτό που λές...

Πάντως δέν χάνατε κάτι να κρατήσετε τον σκληρό έτσι κι αλλιώς έχει δικά σας προσωπικά δεδομένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι επιλογή της εταιρίας, επίσης η περίπτωση είναι διαφορετική, καθώς η Apple δεν έχει τίποτα να χάσει αφήνοντας παραπάνω κόσμο να αγοράσει apps της, ενώ η Sony να επιτρέπει σε άτομα να παίζουν online με παράνομο λογισμικό είναι κάπως παράλογο δεν νομίζεις;

...

 

Δεν νομίζω.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Cydia

http://cydia.saurik.com/

 

Όταν ο κόσμος έχει περισσότερες επιλογές τελικά ένα μέρος των πωλήσεων χάνεται από την αρχική εταιρία. Από την άλλη η Sony με το να αποκλείσει από το PSN αυτούς τους χρήστες τελικά θα δημιουργήσει την ανάγκη να παρέχει άλλη εταιρία αυτές τις υπηρεσίες με άλλο τρόπο πχ με πολύ μικρή συνδρομή εκτός και αν υπογράφονται συμβόλαια με τα οποία παραχωρούνται αποκλειστικά στο PSN αυτά τα δικαιώματα.

 

Εξάλλου δεν ήταν θέμα επιλογής της Apple. To κυνήγησε το θέμα και τελικά:

 

http://www.cultofmac.com/apples-official-response-to-dmca-jailbreak-exemption-it-voids-your-warranty/52463

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Cydia

http://cydia.saurik.com/

 

Όταν ο κόσμος έχει περισσότερες επιλογές τελικά ένα μέρος των πωλήσεων χάνεται από την αρχική εταιρία. Από την άλλη η Sony με το να αποκλείσει από το PSN αυτούς τους χρήστες τελικά θα δημιουργήσει την ανάγκη να παρέχει άλλη εταιρία αυτές τις υπηρεσίες με άλλο τρόπο πχ με πολύ μικρή συνδρομή εκτός και αν υπογράφονται συμβόλαια με τα οποία παραχωρούνται αποκλειστικά στο PSN αυτά τα δικαιώματα.

 

Εννοείς ότι θα ιδρυθεί εταιρία που θα επιτρέπει στους χρήστες με σπασμένες κονσόλες να παίζουν online μεταξύ τους;

 

αν εννοείς αυτό, είναι λίγο σενάριο επιστημονικής φαντασίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστεις οτι πιρα τα περισοτερα παιχνιδια μου στο PS3 επιδη φοβομουν μπας και μινω απο gold στο xbox και δεν μπορω να πεζω internet...Κοιτα τωρα που μας γα**σανε απο πανω. Ε οχι λοιπον κυριε! Καλυτερα με 700 μομολα μεσα και σταθερο δυκτιο, παρα τζαμπα (με περισοτερα μομολα) και να πεφτει επιδη γα**ιεστε με τους χακεραδες! Εδω ολοκληρη Apple και δεν τα εβαλε με τον GeoHot πατε να τα βαλετε εσεις, η μικροsony? E δεν γινονται αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα προηγούμενα links που παρέθεσα πριν αρκετά χρόνια σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας θα το έβλεπαν πολλοί. :lol:

 

Από την στιγμή που μπορούν να υπογράψουν τον κώδικα που εκτελείται στο ps3, είναι θέμα επιχειρηματικού δαιμονίου κάποια εταιρία να χρεώνει την χρήση με την ώρα για τα παιχνίδια της στο δικό της δίκτυο. Εξάλλου τις πωλήσεις τις έχουν χάσει αν οι κάτοχοι ps3 προτιμούν να παίζουν αντιγραμμένα από το να μπαίνουν στο PSN. Αλλά το τι μπορεί να γίνει και αν και πότε, είναι αδιάφορο και κουβέντα να γίνεται. Από αλλού ξεκινήσαμε και το θέμα είναι ότι δεν ήταν η επιλογή της apple το jailbreak που νομιμοποιήθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...