Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε το Ubuntu 11.04 “Natty Narwhal”


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θελετε να κατεβασετε σε γρηγορη ταχυτητα, κατεβαστε το NTUA (Μετσωβειο πολυτεχνειο), εδω εχω το λινκ που παει σφεντόνα...

 

http://ftp.ntua.gr/pub/linux/ubuntu-releases/11.04/ubuntu-11.04-desktop-i386.iso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

upgrade και ολα κομπλε

 

 

unity δεν μπορω να πω πως με ενθουσιασε

 

 

 

το πιο εκνευριστικο ειναι οτι εχει κοψει στο πανελ το δεξι κλικ και δεν μπορεις να το διαμορφωσεις οπως θες

 

και

 

δεν μπορω να συνηθισω την ελαχιστοποιηση καθολου που την πεταει οπου να'ναι

 

εχει κοψει στην παραμετροποιηση αρκετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελετε να κατεβασετε σε γρηγορη ταχυτητα, κατεβαστε το NTUA (Μετσωβειο πολυτεχνειο), εδω εχω το λινκ που παει σφεντόνα...

 

http://ftp.ntua.gr/pub/linux/ubuntu-releases/11.04/ubuntu-11.04-desktop-i386.iso

Πύραυλος > σφεντόνα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο pc που έχω στην υπογραφή μου έχω windows 7/ubuntu 10.10.

Τώρα κατεβάζω την 64bit version για να την εγκαταστήσω πάνω στην υπάρχουσα version..

Γιατί όμως λέει 32bit(recommended)??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίδια δεν είναι! στον κώδικα του OO πάτησε το Libre, πήρε και fixes που δεν είχαν μπει στο OO εδώ και πολύ πολύ καιρό (από το Go-oo).

Σημειωτέων ότι το Go-oo σταμάτησε την ανάπτυξή του όταν ξεκίνησε το Libre.

 

περισσότερα εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Libreoffice#LibreOffice_compared_to_OpenOffice.org

 

σιγα τις διαφορες αυτο λεω! οχι γιαννης γιαννακης

 

τα advantages τα διαβασες καλα? :rolleyes:

 

τα other differences?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο pc που έχω στην υπογραφή μου έχω windows 7/ubuntu 10.10.

Τώρα κατεβάζω την 64bit version για να την εγκαταστήσω πάνω στην υπάρχουσα version..

Γιατί όμως λέει 32bit(recommended)??

 

Απευθύνεται σε αρχάριους χρήστες pc,και μιας που τα περισσότερα pc (ανεξαρτήτως χρονολογίας) είναι 32bit, προτείνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απευθύνεται σε αρχάριους χρήστες pc,και μιας που τα περισσότερα pc (ανεξαρτήτως χρονολογίας) είναι 32bit, προτείνει αυτό.

 

δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο... εδω ακομα κ ο ξαδερφος μου που πηρε pc πριν 2-3 χρονια πηρε με 4GB RAM ο οποιος το μονο που ξερει να κανει ειναι να μπενει facebook και να βλεπει βιντεακια που του στελνω εγω οπως Friends, Family Guy,... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο... εδω ακομα κ ο ξαδερφος μου που πηρε pc πριν 2-3 χρονια πηρε με 4GB RAM ο οποιος το μονο που ξερει να κανει ειναι να μπενει facebook και να βλεπει βιντεακια που του στελνω εγω οπως Friends, Family Guy,... :P

 

βαζουν 4GB σε 32bit συστηματα..... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο... εδω ακομα κ ο ξαδερφος μου που πηρε pc πριν 2-3 χρονια πηρε με 4GB RAM ο οποιος το μονο που ξερει να κανει ειναι να μπενει facebook και να βλεπει βιντεακια που του στελνω εγω οπως Friends, Family Guy,... :P

 

Ναι, το έθεσα λάθος. Η 32bit έκδοση λειτουργεί σωστά και στα όντως παλιά 32bit pc, και στα νέα 64άρια. Το 64άρι λειτουργεί μόνο στα νέα. Άρα το 32άρι έχει υπερδιπλάσιο target group ;)

 

ΥΓ: Ο ξάδερφος σου είναι θύμα του καταναλωτισμού :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαζουν 4GB σε 32bit συστηματα..... :rolleyes:

 

ναι βαζουν οσοι δεν ξερουν οτι για να χρησιμοποιησει το pc πανω απο 3GB θελει 64bit λειτουργικο...

 

 

Ναι, το έθεσα λάθος. Η 32bit έκδοση λειτουργεί σωστά και στα όντως παλιά 32bit pc, και στα νέα 64άρια. Το 64άρι λειτουργεί μόνο στα νέα. Άρα το 32άρι έχει υπερδιπλάσιο target group ;)

 

ΥΓ: Ο ξάδερφος σου είναι θύμα του καταναλωτισμού :P

 

ναι μα ποιο το νοημα για καποιον που εχει RAM πανω απο 3GB να βαλει 32bit λειτουργικο? τσαμπα τα λεφτα που χαραμισε στην RAM!!!

 

Υ.Γ. και εγω που εχω Core i7 920 και 6GB RAM τι ειμαι δλδ? :P αν και οταν τρεχω επιπλεον λειτουργικο απο VMware αυτα τα 6GB σχεδον τελειωνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ναι μα ποιο το νοημα για καποιον που εχει RAM πανω απο 3GB να βαλει 32bit λειτουργικο? τσαμπα τα λεφτα που χαραμισε στην RAM!!!

 

Υ.Γ. και εγω που εχω Core i7 920 και 6GB RAM τι ειμαι δλδ? :P αν και οταν τρεχω επιπλεον λειτουργικο απο VMware αυτα τα 6GB σχεδον τελειωνουν...

 

Ξέρω άτομα που παίρνουν pc σαν το δικό σου και μετά βάζουν xp :P

Τουλάχιστον εσύ αξιοποιείς την δύναμη του pc σου, όποιος το θέλει για απλή χρήση (surfing, μουσική, ταινίες) όχι :P

Είναι σαν να παίρνεις porsche για να πηγαίνεις σουπερμαρκετ, ψώνια κλπ

 

Πάντως ανεξαρτήτως λειτουργικού, μερικοί εξακολουθούν να χρησιμοποιούν 32άρες εκδόσεις για συγκεκριμένα προγράμματα που λειτουργούν μόνο εκεί (συνήθως για εξειδικευμένες δουλειές με άθλιο support :P ). Στο linux βέβαια όλα τα προγράμματα μπαίνουν στον package manager και σε x86 αρχιτεκτονική και σε x86_64 (εκτός από το άτιμο το zsnes που απ'ότι είδα όταν δοκίμασα το 64άρι natty, ακόμα δεν υπάρχει :P ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ μπερδεμα ρε παιδι μου...!!!Και gnome και unity με τρελαναν στο ψαξιμο.Το unity δεν μου αρεσε καθολου.Το gnome 3 καααααπως καλυτερο αλλα τα ιδια χαλια κατα αλλα.Μεγαλη συγχυση και γενικα πολυ μεγαλο το ρισκο για το ubuntu.Για την ωρα παραμενω στο linux mint και για πιο μετα βλεπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά, τα πράγματα εξελίχθηκαν όπως και στην 10.10. Το (ξανα)έβαλα, το (ξανα)έιπα ωραίο, το (ξανα)θαύμασα για την ταχύτητα του, και μετα το πέταξα επειδη δεν ήξερα σε τι laptop έπρεπε να το βάλω ωστε να μην εχω προβλήματα με τα upgrades (δηλαδή, τι laptop δεν χρειάζεται binary blobs που προκαλούν προβλήματα με τα upgrades).

 

Sorry για το topic hijacking, αλλα πως ειναι δυνατόν κανεις να μην ασχολειται με αυτο το προβλημα (δηλαδη να βγαλει μια λιστα με laptops με hardware που ειναι στον kernel tree), και να ασχολούνται με δευτερευοντα θέματα οπως τα φρου-φρου και το τι music player θα ειναι default ποτε μου δεν το κατάλαβα (ως απλός χρήστης).

 

ΥΓ: Το Unity μια χαρά ειναι για να διεκδικήσει το μερίδιο αγοράς στο οποιο εχει ελπίδες το ubuntu, δηλαδη αρχάριοι χρηστες, netbooks, media centers. Μονο που αυτοί στην canonical ξεχασαν να μας πουν ποια ειναι αυτα τα dekstops, netbooks και media centers στα οποια τρέχει το ubuntu χωρις να χαλανε τα updates...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ωχ , ανοιξαν τα ορυχεια της Μορια παλι..

 

 

kurkosdr το post σου δεν εχει νοημα.

 

Τι δουλεια , εχει η canonical με τον linux kernel/hardware/blobs?

 

 

Αυτα που εγραψες μπορεις να τα γραψεις σε ενα thread που μιλαμε για τον kernel , ανεξαρτητως διανομης.

 

Με λιγα λογια , οτι hardware υποστηριζει ο 2.6.38 , αυτο το hardware υποστηριζουν και οι διανομες που τον φορανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(και να φανταστεις οτι αυτο που ειπα το ειπα καλοπιστα, αφου εμεσως πλην σαφως λεω οτι το μονο που χρειαζεται πλεον το ubuntu για να αρχισει να φτανει στον πολυ κόσμο ειναι μια compatibility list, δηλαδη ενα κομματι κειμενο)

 

 

Τι δουλεια , εχει η canonical με τον linux kernel/hardware/blobs?

Καλα, δεν ειπα οτι ειναι υποχρεωση απο το νόμο τους να το κανουν. Αλλα να, αναλαμβανεις να φερεις το linux στον πολύ κόσμο, να μην του πεις που μπορεί να το τρέξει απροβλημάτιστα; Και αυτοι στο MeeGo ετοιμο τον πήραν τον kernel, αλλα μας λενε που τρέχει το λειτουργικο τους.

 

Εχουν εκει στην canonical ενα certification program, αλλα δεν λεει ποια απο αυτα τα συστηματα χρειαζονται binary blobs, και αρα μπορει να χαλασει η συμβατότητα σε μελλοντικές εκδόσεις. Με αλλα λογια, ο καινουριος χρηστης δεν ξερει με σιγουρια τι σύστημα να πάρει ωστε να τρέχει αυτην και ολες τις επομενες εκδοσεις του ubuntu απροβλημάτιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...