Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε το Ubuntu 11.04 “Natty Narwhal”


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν κυκλοφορήσουν συμπληρωματική έκδοση Gnome, έφυγα τρέχοντας.

Ήδη στην αναβάθμιση κόλλησε και ήθελε οδηγούς της ΑΤΙ για να δουλέψει αυτή η αηδία το Unity.

Πετάς στα σκουπίδια μια έκδοση, που αντιθέτως με τα φρούτα, όσο ωρίμαζε τόσο πιο σταθερή ήταν;

Και τελικά γιατί αυτή η νοοτροπία αυτό σου δίνω και αν το θέλεις.

Τόσα χρόνια σ' άφηναν να επιλέξεις KDE ή Gnome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κυκλοφορήσουν συμπληρωματική έκδοση Gnome, έφυγα τρέχοντας.

Ήδη στην αναβάθμιση κόλλησε και ήθελε οδηγούς της ΑΤΙ για να δουλέψει αυτή η αηδία το Unity.

Πετάς στα σκουπίδια μια έκδοση, που αντιθέτως με τα φρούτα, όσο ωρίμαζε τόσο πιο σταθερή ήταν;

Και τελικά γιατί αυτή η νοοτροπία αυτό σου δίνω και αν το θέλεις.

Τόσα χρόνια σ' άφηναν να επιλέξεις KDE ή Gnome.

 

Wut? Το ubuntu 11.04 χρησιμοποιεί Gnome. Το unity είναι απλά ένα shell. Αν δεν σου αρέσει ή δεν σε βολεύει, μπορείς απλά να πατήσεις classic gnome στον gdm πριν το login ;)

Δεν βλέπω που βρίσκεις περιορισμό στις επιλογές σου, το Ubuntu κυκλοφορεί με Gnome (με προεπιλογή το unity-shell, αλλά απενεργοποιείται), το Kubuntu με kde, ενώ υπάρχουν διαθέσιμα και Xubuntu (xfce) Lubuntu (lxde). Τι άλλο να ζητήσει κανείς; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά , όντως , αν κάνω απγκρέηντ τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσω ?

πειράζει που βαριέμαι το κλην ινστόλ και να ξανασετάρω θαντερμπερντ , φάηρφοξ, dc++ κλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβλήματα με τις ασύρματες κάρτες διορθώθηκαν η πάλι θα πρέπει να κάνω ολόκληρες πατέντες για να δουλέψει το δίκτυό μου;

Το μόνο πράγμα που με ξενερώνει σε όλα τα linux είναι αυτό. Κατά τη γνώμη μου το μειώνει πολύ σαν λειτουργικό.

 

Έγω πρόβλημα σε wifi κάρτες μόνο σε αυτές που έχουν broadcom chipάκι έχω αντιμετωπίσει μέχρι τώρα.

Όλες τις άλλες (Realtek - Ralink - Atheros - Intel) μου δουλεύουν από την αρχή της εγκατάστασης !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως...

 

Ιδού σχετικό άρθρο

Όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ, το certification program της canonical δεν λέει ποιες από αυτές τις συσκευές δεν χρειάζονται binary blobs για να λειτουργήσουν. Ότι δουλεύει με binary blob σε αυτην την έκδοση του ubuntu μπορεί στην επόμενη να μην.

 

ρε παιδιά , όντως , αν κάνω απγκρέηντ τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσω ?

Μετά την αναβάθμιση να μην σου δουλεύει το wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε κανεις να βαλει μερικα εφε του compiz με unity?Με το που εκανα ενεργοποιηση το driver της καρτας γραφικων αρχισε να σερνεται,εχει κανεις το ιδιο προβλημα με ΑΤΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει το launcher, ενώ παράλληλα θα ήθελα να μπορώ να έχω μια taskbar που να συγκεντρώνει τα ανοιχτά μου παράθυρα ώστε αμέσως να επιλέγω αυτό που θέλω.... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν κανεις Install υπαρχει επιλογη μεταξυ unity-gnome? μετα το Install μπορεις να αλλαξεις?

 

Ναι. Την ώρα που θα κάνεις login, επιλέγεις από κάτω ubuntu-classic και μπαίνεις σε gnome2.

 

Εγώ πάντως ξεφορτώθηκα το unity από σήμερα το πρωί (αφού εχτές ήταν κολλημένος ο Διας στα ppa) και πλέον είμαι πολύ happy με Gnome3 το οποίο με κάνει και νοιώθω υπέροχα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το gnome 3 δεν κανει install? γιατι λες gnome2

 

πιο ελαφρυ πιο ειναι?

 

Και το gnome-classic, και το unity, είναι gnome 2. Γενικά, το ubuntu 11.04 είναι gnome 2 διανομή. Όποιος θέλει gnome 3, Μπορεί πολύ απλά να βάλει το ppa του gnome 3.

https://launchpad.net/~gnome3-team/+archive/gnome3

 

Οδηγίες:

http://news.softpedia.com/news/How-to-Install-GNOME-3-on-Ubuntu-11-04-194085.shtml

 

Προσοχή, η εγκατάσταση του gnome 3 "σπάει" το unity (μιας που χαλάει τις εξαρτήσεις για gnome 2) δεν δεν υπάρχει διαδικασία επαναφοράς.

 

edit: Όλα πάνω κάτω το ίδιο ελαφριά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...