Προς το περιεχόμενο

Windows Phone- Γενική συζήτηση και απορίες


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες,

 

Έχω πάρει ένα Lumia εδώ και λίγο καιρό στα χέρια μου και δεν μπορώ με τίποτα να βάλω τραγούδια στο κινητό. Εντάξει, είχα μια ζωή android mobiles αλλά έχω συνηθίσει πλέον το κινητό και είναι μια χαρά. Όμως... δεν μπορώ να κάνω εισαγωγή mp3 με τίποτα. Όταν το συνδέω με το PC, σε όποιον φάκελο κι αν το βάλω, δεν το βλέπει... A bit of help plz...!

(ελπίζω να μην γελάτε μ'αυτά που ρωτώ)  :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες,

 

Έχω πάρει ένα Lumia εδώ και λίγο καιρό στα χέρια μου και δεν μπορώ με τίποτα να βάλω τραγούδια στο κινητό. Εντάξει, είχα μια ζωή android mobiles αλλά έχω συνηθίσει πλέον το κινητό και είναι μια χαρά. Όμως... δεν μπορώ να κάνω εισαγωγή mp3 με τίποτα. Όταν το συνδέω με το PC, σε όποιον φάκελο κι αν το βάλω, δεν το βλέπει... A bit of help plz...!

 

(ελπίζω να μην γελάτε μ'αυτά που ρωτώ)  :blink:

Να αναβαθμίσεις το κινητό οπωσδήποτε σε Windows Phone 8.1 ή μεταγενέστερη έκδοση.

Να αναβαθμίσεις το xbox music στην τελευταία του έκδοση, να το τρέξεις-ανοίξεις και να περιμένεις λίγο ώστε η εφαρμογή να κάνει ανανέωση του ευρετηρίου των τραγουδιών.

Να βεβαιωθείς ότι τα τραγούδια βρίσκονται πραγματικά στο φάκελο 'Music' (είτε στην εσωτερική μνήμη, είτε στην micro SD). Εδώ με μια επιφύλαξη στο λέω, έχω την εντύπωση πως κανονικά το κινητό διαβάζει τραγούδια σε οποιοδήποτε φάκελο τα έχεις, αλλά καλού κακού εσύ βάλε τη συλλογή σου στο φάκελο "Music'.

Να βεβαιωθείς ότι τα τραγούδια είναι σε υποστηριζόμενη μορφή τόσο ως αρχεία όσο και ως mp3.

 

(Ξεκινάω επίσης κι από τα πολύ βασικά, γιατί δεν είμαι και σίγουρος τί εννοούμε

και κυρίως αν όντως έχουν περαστεί σωστά τα τραγούδια στο κινητό:

 

Αν το Lumia έχει WP 8, έχεις πολλές επιλογές για να περάσεις τα αρχεία στο κινητό:

Μπορείς να κάνεις μεταφορά αρχείων ενσύρματα (με USB δηλαδή) ή ασύρματα (πχ bluetooth).

Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις πρόγραμμα μεταφοράς αρχείων,

αλλά μπορείς και να μην χρησιμοποιήσεις τέτοιο πρόγραμμα και συνδέοντας απλώς το Lumia να μπορεσει το PC να το δει σαν εξωτερικό σκληρό.

Αν το Lumia έχει θύρα για micro SD, μπορείς να περάσεις στην καρτούλα τα αρχεία σου μέσω του PC και να τοποθετήσεις μετά την κάρτα στο κινητό.

 

Πρέπει όμως να ξεκαθαρίσουμε για τί έκδοση WP έχει το συγκεκριμένο Lumia.

Διότι στα πρώτα Lumia που είχαν WP 7, χρειαζόταν οπωσδήποτε ειδικό πρόγραμμα (Zune) για μεταφορά αρχείων,

κάτι που στα WP 8 πλέον δεν ισχύει όπως είπα παραπάνω.

 

Ακόμα ας ξεκαθαρίσουμε τί λειτουργικό έχει το PC, διότι πολλοί χρήστες με Windows Vista πχ αναφέρουν προβλήματα συνδεσιμότητας.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ για τη βοήθεια και για το χρόνο σου.
Έχω Lumia 630 W.P.8.1 (από απόκτησής του) και Win.8.1 στο desktop μου στο σπίτι.

Για να πω την μαύρη μου αλήθεια, όσες φορές προσπάθησα να το συνδέσω ήμουν στο γραφείο που έχω Win.7 Δεν ξέρω αν φταίει αυτό (που λογικά αυτό έφταιγε), αλλά εκεί, έβλεπε το κινητό σαν εξωτερικό σκληρό αλλά όπου κι αν έβαζα ένα τραγούδι δεν τα έβλεπα από το κινητό! Αντιθέτως έβλεπε τις φωτογραφίες! Γι'αυτό και νόμιζα πως κάτι κάνω λάθος.

Όπως και να έχει, όλα είναι o.k. τώρα. Στο PC του σπιτιού που έχω 8.1 μόλις το σύνδεσα και παίζει κανονικά. Έστειλα κι ένα mp3 από το δεύτερο κινητό μου μέσω Bluetooth χωρίς πρόβλημα!

Sorry για τη ζαλάδα!  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις βρηκα κατι ασχημο στην μεταβαση απο 8.1u1 σε 8.1u1+cyan.

Πλεον δεν δουλευει το κολπο με τις ρυθμισεις usb μεσω της αναζητησης, που σημαινει πως οτι ορισα καποτε εκει δεν μπορω σημερα να το αλλαξω :\

 

http://www.windowscentral.com/bing-search-reveals-hidden-usb-settings-windows-phone-81

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτήσεις:

 

1) Άλλαξε κάτι στην τροφοδοσία των ειδήσεων; Έχουν εξαφανιστεί τα μισά ενημερωτικά site στη λίστα μου.

 

2) Δεν έχω και δεν είχα ενεργοποιήσει ποτέ τα US Regional Settings ώστε να έχω την Cortana. Αλλά θυμάμαι να έχω θέσει ρύθμιση να μη βαράνε ειδοποιήσεις συγκεκριμένο εύρος ωρών. Ψάχνοντας ξανά να βρω πώς διάολο το είχα κάνει, είδα πως αυτό λέγεται Quiet Hours και γίνεται μόνο μέσω Cortana.

 

Αυτό είναι σίγουρα κάτι που δεν ήξερα οπότε τώρα προσπαθώ να καταλάβω αν είμαι τρελός και το είδα όλο στον ύπνο μου ή αν υπάρχει κάποια μέθοδος να σετάρεις τέτοιο χρονικό πλαίσιο χωρίς την Cortana, προφανώς με άλλο όνομα ρύθμισης μιας και ούτε το Quiet Hours μου θύμισε κάτι όταν το γκούγκλαρα. Τι συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτήσεις:

 

1) Άλλαξε κάτι στην τροφοδοσία των ειδήσεων; Έχουν εξαφανιστεί τα μισά ενημερωτικά site στη λίστα μου.

 

2) Δεν έχω και δεν είχα ενεργοποιήσει ποτέ τα US Regional Settings ώστε να έχω την Cortana. Αλλά θυμάμαι να έχω θέσει ρύθμιση να μη βαράνε ειδοποιήσεις συγκεκριμένο εύρος ωρών. Ψάχνοντας ξανά να βρω πώς διάολο το είχα κάνει, είδα πως αυτό λέγεται Quiet Hours και γίνεται μόνο μέσω Cortana.

 

Αυτό είναι σίγουρα κάτι που δεν ήξερα οπότε τώρα προσπαθώ να καταλάβω αν είμαι τρελός και το είδα όλο στον ύπνο μου ή αν υπάρχει κάποια μέθοδος να σετάρεις τέτοιο χρονικό πλαίσιο χωρίς την Cortana, προφανώς με άλλο όνομα ρύθμισης μιας και ούτε το Quiet Hours μου θύμισε κάτι όταν το γκούγκλαρα. Τι συμβαίνει;

 

Το 1 δεν το κατάλαβα... Μιλάς για κάποια εφαρμογή...? 

 

Το 2 πιθανότατα το έχεις δει σε κάποια εφαρμογή (το έχω πετύχει και εγώ)... Πολλές το έχουν... Εκτός αν το μπερδεύεις με τη "Νυχτερινή λειτουργία" της Glance Screen....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω ενα προβλημα  στο κινητο Η  με την καρτοκινητη μου μαλλον....ακουστε τη εχω παθει..ενω εχω κλειστα τα δεδομενα, η cosmote μου στελνει οτι χρεωθηκα 1ευρω οτι και καλα συνδεθηκα στο internet χωρις εχω κανει τιποτα  στo κινητο και παντα μιλαμε τα δεδομενα ειναι απενεγοποιημενα τη να κανω...??? αυτο γινεται 3 μερες τωρα και μου εχει φαει ηδη 3 ευρω..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος οτι εχεις κλειστα τα δεδομενα? Δηλαδη οτι το διακοπτακι στο ρυθμισεις > κινητη τηλεφωνια + sim > συνδεση δεδομενων ειναι στο "ανενεργο"?

 

Βασικα, αυτη ειναι το μονο σημειο μεσα στο κινητο που ανοιγουν και κλεινουν τα δεδομενα, δεν υπαρχει πχ σε διακοπτακι στο κεντρο ενεργειων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατας ταυτοχρονα πατημενα το volume down και το power. Αρχικα θα χαμηλωσει εντελως ο ηχος, επειδη πατας το volume down, μετα θα βγαλει το "συρετε προς τα κατω για απενεργοποιηση", επειδη πατας το power. Μην τα αφησεις μεχρι το κινητο να κλεισει, να δονηθει και να ξανανοιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα... εχω ενα samsung windows mobile 6.1 και θελω να περασω εφαρμογη με χαρτες ενημερωμενους... υπαρχουν καταρχας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...