Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντα κορυφαίος Αύγουστος Κορτώ....

7ad79eff-04dc-4259-912d-918f8ce2675a.jpg

''6 Μαρτίου 1953. Λίγες ώρες μετά την αναγγελία του θανάτου του Στάλιν, ο παγκοσμίου φήμης συνθέτης Πιοτρ Ραμπίνοβιτς αυτοκτονεί, αφήνοντας ως κύκνειο άσμα του το Δεκαέξι: μια συμφωνία που θεωρείται ύποπτη για το -δίχως προηγούμενο- κύμα αποσκιρτήσεων που μεταδίδεται απ' άκρη σ' άκρη του ανατολικού μπλοκ, έπειτα από συναυλίες, παράνομες ηχογραφήσεις και αναμεταδόσεις. Φοβούμενοι ότι η διαβρωτική, αντιδραστική επίδραση του Δεκαέξι μπορεί να αποβεί μοιραία για την ασθμαίνουσα Σοβιετική Ένωση, η Κα Γκε Μπε και το Πολίτμπιρο αναθέτουν στον Αλεξέι Σαμοϊλένκο -στενό συνεργάτη και προστατευόμενο του Ραμπίνοβιτς- την εξακρίβωση του μουσικού αυτού μυστηρίου, που φαίνεται ν' απειλεί την παγκόσμια ισορροπία δυνάμεων. Έτσι ο Αλεξέι θα αποδυθεί σ' ένα φρενιασμένο ταξίδι στην Ευρώπη, για να φωτίσει το σκοτεινό παρελθόν του μέντορά του και τα ανομολόγητα τυραννικά του πάθη. Η οδύσσεια όμως αυτή δε θα του επιφυλάξει μόνο αναπάντεχους σταθμούς και απρόσμενες συναντήσεις στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα - θα τον οδηγήσει σ' έναν τελικό προορισμό πέρα από κάθε φαντασία. Ένα μουσικό θρίλερ για διαβολικούς δημιουργούς και δαιμόνιους αγγέλους, για τη θυσία και την αυτοθυσία, μα πάνω απ' όλα για το ανήμερο θηρίο που λέγεται αγάπη''

Πολύ ενδιαφέρον μου φαίνεται. Κάτι πέρα από την πληθώρα post apocalypse που κυκλοφορούν τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

George Orwell_Ο Δρόμος προς την αποβάθρα του Γουίγκαν....το τελείωσα πριν μερικές μέρες,καταπληκτικό βιβλίο!

35cc6d5e-cde6-46e0-ba04-48a8c5fabead.jpg

''Οι ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ του Τζωρτζ Όργουελ από τη ζωή της εργατικής τάξης στις βιομηχανικές περιοχές του Γιόρκσερ και Λάνκασερ, μέσα από μια συναρπαστική πολεμική που διατηρεί ακέραια μέχρι σήμερα την πολιτική σημασία της. Η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ αδικία, η μάστιγα της ανεργίας, οι σκληρές συνθήκες ζωής και δουλειάς των ανθρακωρύχων, η εξαθλίωση στις εργατικές φτωχογειτονιές, οι ταξικές ανισότητες και οι συνέπειές τους συνθέτουν μια ζωντανή και σκληρή αφήγηση που δεν ενδιαφέρεται για προσχήματα και δεν εξαιρεί κανέναν από την αμείλικτη κριτική της''

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε, εύχομαι να έχετε ένα όμορφο καλοκαίρι. Θα ήθελα να σας παρακαλέσω αν γνωρίζετε κάποιο βιβλίο για την γλυπτική στην αρχαία ελλάδα. (Συγκεκριμένα γλυπτική, όχι αρχιτεκτονική ή γενικά τέχνη). Μεθόδους αλλά και φιλοσοφία των γλυπτών. και ξένο να είναι δεν με πειράζει αρκεί να είναι ένα συγκροτημένο και επιστημονικά άρτιο έργο. (κοινώς όχι λιακοπουλικά και νεοπαγανιστικά παραλληρήματα). Με εκπληξη παρατήρησα με μία μικρή έρευνα ότι η ελληνική βιβλιογραφία πάσχει τα μέγιστα σε ύπαρξη τέτοιων συγγραμάτων. Αν είναι δυνατόν, μου πέσαν τα μαλλιά, καλά τι κάνουν εδώ οι δικοί μας. Θα μου πεις εδώ έχουν "γραμμένη" την γραμματεία μας οι  πλείστοι "φιλόλογοι και λοιποί επαίοντες" εδω και δεκαετίες, στην τέχνη θα κολλήσουν...? Συγνώμη για τον πλατειασμό και ελπίζω σε απάντηση σας. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε, εύχομαι να έχετε ένα όμορφο καλοκαίρι. Θα ήθελα να σας παρακαλέσω αν γνωρίζετε κάποιο βιβλίο για την γλυπτική στην αρχαία ελλάδα. (Συγκεκριμένα γλυπτική, όχι αρχιτεκτονική ή γενικά τέχνη). Μεθόδους αλλά και φιλοσοφία των γλυπτών. και ξένο να είναι δεν με πειράζει αρκεί να είναι ένα συγκροτημένο και επιστημονικά άρτιο έργο. (κοινώς όχι λιακοπουλικά και νεοπαγανιστικά παραλληρήματα). Με εκπληξη παρατήρησα με μία μικρή έρευνα ότι η ελληνική βιβλιογραφία πάσχει τα μέγιστα σε ύπαρξη τέτοιων συγγραμάτων. Αν είναι δυνατόν, μου πέσαν τα μαλλιά, καλά τι κάνουν εδώ οι δικοί μας. Θα μου πεις εδώ έχουν "γραμμένη" την γραμματεία μας οι  πλείστοι "φιλόλογοι και λοιποί επαίοντες" εδω και δεκαετίες, στην τέχνη θα κολλήσουν...? Συγνώμη για τον πλατειασμό και ελπίζω σε απάντηση σας. Ευχαριστώ.

http://www.politeianet.gr/books/boardman-john-kardamitsa-elliniki-plastiki-110432

http://www.politeianet.gr/books/9789602132906-gialouris-nikolaos-ekdotiki-athinon-archaia-glupta-164104

http://www.politeianet.gr/books/9789602132937-bokotopoulou-ioulia-ekdotiki-athinon-argura-kai-chalkina-erga-technis-stin-archaiotita-176181

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα καλο αστυνομικο για το καλοκαιρακι? Εξυπνο και μυςτηριωδες. Οτιδηποτε περα απο Αγκαθα κριστι, ντουλ και λεμπλαν.

Υπάρχει και η προσφορά του Βήματος κάθε εβδομάδα με έξι αστυνομικές ιστορίες από Έλληνες συγγραφείς. Από και και πέρα διάβασε Χολμς.

Κανενα καλο αστυνομικο για το καλοκαιρακι? Εξυπνο και μυςτηριωδες. Οτιδηποτε περα απο Αγκαθα κριστι, ντουλ και λεμπλαν.

Δες και την σειρά του Palov The Templar. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys δεν ξέρω αν το είδατε αλλά ο Ελεύθερος Τύπος της Κυριακής έχει κάθε Κυριακή από ένα Bell. (4 ευρώ κάνει) Καλό και διαβαστερό καλοκαίρι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα καλο αστυνομικο για το καλοκαιρακι? Εξυπνο και μυςτηριωδες. Οτιδηποτε περα απο Αγκαθα κριστι, ντουλ και λεμπλαν.

Μαθήματα Νεκροψίας 

του FITZEK TSOKOS απλός καθηλωτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι σε στυλ κωδικα ντα βιντσι δηλαδη αναλαφρο και με ενδιαφερον για διαβασμα στην παραλια θελω..2 3 βιβλια αν μπορειτε να προτεινεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον φαίνεται...

τί ύφος έχει;

 

Το κεντρικό θέμα είναι ενδιαφέρον, εκεί που πάσχει κάπως νομίζω είναι σην τελική λύση και σε κάποιες επιμέρους λεπτομέρειες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κεντρικό θέμα είναι ενδιαφέρον, εκεί που πάσχει κάπως νομίζω είναι σην τελική λύση και σε κάποιες επιμέρους λεπτομέρειες.

 

 

Θα το χω στα υποψην μου...

 

Τί άλλο παρόμοιο μπορώ να κοιτάξω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι σε στυλ κωδικα ντα βιντσι δηλαδη αναλαφρο και με ενδιαφερον για διαβασμα στην παραλια θελω..2 3 βιβλια αν μπορειτε να προτεινεται..

Πολύ ανώτερος του Νταν Μπράουν, νομίζω πως θα σου αρέσει ο Ο.Έκο και το Όνομα του Ρόδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλαφρο ζητησε ο ανθρωπος και του προτεινεις Ουμπερτο Εκο; Σαν να εισαι μπαρμαν, να σου λεει οτι θελει κατι ελαφρυ και του βαζεις εκεινη την περιεργη ρωσικη βοτκα με 80% αλκοολ...  :devil:
Συμφωνούμε ότι ειναι ανώτερος, καμία σχέση.

 

@κατζ: Αν σου αρεσε ο Μπραουν, διαβασε και τα αλλα που εχει γραψει. Ειναι εξισου ωραια. Michael Crichton επίσης, πολύ πολύ καλός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...